| Mihaela_Preda_1999 a întrebat:

Intrebare pentru atei:cum credeti ca a luat nastere viata pe Pământ? Sunt crestin ortodox si cred cu tarie in Dumnezeu.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar ce legatura are ateismul =lipsa credintei in zeii cu aparitia vieti pe pamant? https://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism

| T0T a răspuns:

La început în bălți pline de substanțe numite aminoacizi s-au ciocnit moleculele timp de milioane de ani până au format primul model organic, cel mai simplu. De acolo au evoluat. Sau mai e o ipoteză numită Panspermia cum că viața a apărut în altă parte și s-a întins de la o planetă la alta cu ajutorul asteroizilor. Aceștia au transportat organisme congelate și când au ajuns pe Pământ întâlnind un mediu prielnic s-au dezvoltat. Nu-s ateu și am prezentat pe scurt niște teorii care au urme masive de îndoială.

| milan9 a răspuns:

Dificil de descris "procesul", dar un lucru este sigur! Atatea miliarde de structuri organice vii interconectate nu au putut aparea in urma haosului... thinking

Un Boeing 747 cu intreaga aparatura electronica si cele 30 de km de cabluri nu se poate naste din senin in urma fenomenelor climaterice, ORICAT DE "ideale" ar fi fost acestea... Cu atat mai putin acesta nu ar putea sa se inmulteasca din prima clipa prin diviziunea mitotica pentru a nu se stinge tot efortul "spontaneitatii haosului" happy (nici din prima clipa si nici intr-un miliard de clipe).

| milan9 a răspuns:

- Mai mulţi biologi au estimat că pentru obţinerea până şi a celor mai mici fiinţe vii (virusuri, bacterii), sunt necesare 445 de unităţi de aminoacizi, de cca. 20 de tipuri diferite. Dintre aceste tipuri de aminoacizi doar glucina nu are o structură asimetrică. Se estimează că ar ramâne 410 de unităţi de aminoacizi cu o structură asimetrică.

- Dacă se consideră că într-o trapă se află un amestec din toţi aminoacizii necesari din cele două tipuri (dextro şi levo) şi că probabilitatea de asociere este egală pentru ei, în vederea obţinerii unei legături corecte pentru realizarea unei proteine complexe, probabilitatea va fi de 1 din 2,, la puterea" 410, (s-a luat baza 2 pentru că sunt câte 2 cazuri şi anume dextro şi levo), adică de 1 din 10,, la puterea" 123!

- Este necesar să luăm în considerare faptul că fizicienii în prezent nu lucrează cu mărimi mai mari de 10,, la puterea" 40. De altfel, fizicienii au apreciat ca numarul de electroni în întregul univers cunoscut astazi ar fi de 10,, la puterea" 80.

- Astfel, câteva calcule simple pot demonstra faptul că probabilitatea apariţiei vieţii ÎN MOD ÎNTÂMPLĂTOR prin amestecul de aminoacizi, este foarte mică, practic imposibilă, chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde), sau după alte calcule - 13, 75 miliarde ani.

- Dacă s-ar considera că pe pământ, în mai multe zone ale sale, ar fi existat (în mod foarte optimist) un milion de locuri în care s-ar fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a tuturor celor 410 structuri de aminoacizi simultan (!), totuşi, probabilitatea de a se forma în mod haotic înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult peste „exponentul de 40" admis ca limită numerică de discuţie de către fizicieni! Deci şansa de apariţie în mod întâmplător, spontan a vieţii, este infimă, practic nu există!

| mentholinks a răspuns:

Am trimis eu din viitor un spermatozoid in trecut.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Atat versiunea Bibliei cat si cea asa-zisa stiintifica sunt de aruncat la gunoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pamantul pur si simplu a existat, nu l-a creat niciun dumnezeu, am fost prea mult timp mintiti. Insa divinitati exista, si acelea sunt Demonii(Zeii) si Tatal Satan/Enki, Ei au trait in pace pe Pamant pana sa apara inselatorul omenirii dumnezeu/iehova. "NU EXISTĂ ALT DUMNEZEU ÎN AFARĂ DE MINE" "CUNOSCÂND ACEST LUCRU, CINE ÎNDRĂZNEȘTE SĂ DEA ÎNCHINARE FALSULUI DUMNEZEU AL CORANULUI ȘI AL BIBLIEI?"
- Satan în Qu'ret Al-Yezid, nu este loc in Univers in care sa nu fi fost Satan, dar asta nu inseamna ca El a creat lumea, El a creat omenirea, adica Arienii si Gentilii, dumnezeu a creat doar evreii, care sunt de fapt extraterestrii, da stiu ca e greu sa "inghiti" dar "dumnezeul" caruia te inchini e un extraterestru. Mai multe pe bucurialuisatan.com si crestinismulexpus.blogspot.ro pentru a te convinge de fapt cine-i criminalul si inselatorul omenirii, si sa scapi de frica fata de Tatal Satan, caci prin asta s-au impus ei, prin frica.

| Mihaela_Preda_1999 explică (pentru anonim_4396):

Imi fac o parere ca satanistii ca tine nu prea au toate tiglele pe casa scuza ma dar daca crezi in acea fiara crezi si in Dumnezeu. Daca crezi si nu exista nu ai pierdut nimic dar daca nu crezi si exista AI PIERDUT TOTUL!

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ai baut mai multa bere decat se cuvine,, bwhahahahahahahaha

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihaela_Preda_1999):

Lasa-ma cu pariul lui Pascal si alte rahaturi crestine, esti dezinformata, iti baga pe gat exact ce vor.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Bravo ție.

| costinvlad a răspuns:

Evreii sunt niste slugangii care vor sa fie slujiti. Chiar asa este. Iar isus hristos nici macar evreii nu cred in el. Pentru ei nu exista. Dar ei au inventat povestea. Daca ar fi pus un Evreu la Poligraf care are cunostinte extrem de multe despre ce minciuni fac evreii cred ca ar pica testul poate. Adevarul despre crearea omului esre ca Altii ne au creat pe noi. In plus toti Zeii Anunnaki erau giganti. Deoarece Nibiru este chiar de pana la 5-10 ori cat pamantul in diametru, ceva de genul lui jupiter. Asa ca Gravitatia fiind mai mare, este normal ca si ei erau mai mari. Noi suntem exact ca ei. Ei erau oameni. Apropo. Daca noi mergem pe o planeta ca Terra care este tinara, iar noi creeam acolo fiinte ca noi, o sa fim venerati ca Zei. Ei au puteri si sunt perfecti fiindca ei nu au de ce sa fie imperfecti. Sar nu stiu daca ei sunt de pe Nibiru sau Alta planeta, sau cine stie ce?

| Rocsid a răspuns:

Am evoluat si ne-am adaptat.La fel cum o sa facem de acum incolo. Daca e frig o sa avem mai mult par daca e cald o sa avem mai putin si tot asa.
E ok sa crezi in ceva indiferent ca ii spui dumnezeu, bon jovi sau cum vrei tu.Iti da speranta.Iti respect decizia de a fi religioasa dar te rog respecta si tu ideeile mele.Eu una nu cred in nici o fiinta divina.Dar sustin cu tarie sa fi un om bun, sa ajuti si sa fi respectuos si egalitatea intre toti oamenii.
Consider ca sunt un om bun care face gesturi nobile si salveaza animale si ajuta oamenii nevoiasi cu lucruri si sfaturi.Dar o sa ajung in Iad pentru ca nu cred in Dumnezeu!
Alta stupizenie pe care religia o promoveaza e ca femeia la manstruatie nu are voie sa intre in biserica. Faptul ca mama ta si a mea are manstruatie noi existam care e un lucru extraordinar.
Repet.Iti respect decizia dar sa stii ca faptul ca crezi in dumnezeu d.p.m.d.v. nu te face om mai bunhappy

| Creierash a răspuns:

Cand vei intelege cum functioneaza atractiile intre atomi si ce pot face aceste miscari nesemnificative individuale dar luate la o magnitudine de ordinul 10^30, vei intelege si cum a aparut viata. Viata nu este altceva decat energie chimica si electrica ce se converteste in energie mecanica si termica, apoi iar chimica si electrica, si tot asa.

| TheThingThatShouldNotBe a răspuns:

Nu sunt ateu, dar sustin stiinta si evolutionismul. Nu se stie sigur cum a aparut viata, exista mai multe teorii, dar cea mai raspandita este prin procesul de abiogeneza. Cauta mai multe pe Google despre el daca vrei.
Astrofizicienii au descoperit in urma unor sonde trimise in spatiu, pe mai multe corpuri ceresti (in principiu pe satelitii lui Jupiter si diversi meteoriti) urme de carbon si chiar formati diversi aminoacizi. Cu descoperirile astea ei au concluzionat ca ar fi foarte posibil ca o astfel de cometa sa fi adus acesti compusi pe Pamant, unde, datorita conditiilor prielnice (nici prea departe, nici prea aproape de Soare) s-au putut dezvolta niste celule incipiente procariote (cele mai primitive tipuri de celule). In miliarde de ani, ele au suferit mutatii si s-a ajuns la celulele eucariote, ca de aici sa inceapa un lung sir al evolutiei.
Din cercetarile recente rezlulta chiar ca procesul abiogenezei nu e foarte greu de obtinut la scara uriasa a Universului, deci viata ar trebui sa fie destul de comuna, dar na, suntem doar la inceput cu cercetarile, iar Universul in sine este inca destul de tanar.