| costi2193819831 a întrebat:

Intrebare pentru atei:
cum puteti traii cu gandul ca sunteti singuri pe lume? ca totul a fost o intamplare si nu exista un Creator? practic m-as simtii singur pe pamant
De ce sustineti ca Dumnezeu nu exista? cum ati ajuns voi la concluzia asta(nu vreau raspunsul de genu :dar tu l-ai vazut sau asa)

16 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

Si eu m-as simti singur daca singura activitate ar fi pupatul de cadavre si inchinatul la picturi retardate ca apoi sa aflu ca arat penibil rugandu-ma la chestii care n-au nici o valoare.
Bine ca nu am hobbyuri d'astea.

| Hombre a răspuns:

"practic m-as simtii singur pe pamant"
Fricosule, tocmai de aceea si crezi in maimute extraterestre ca esti injectat de mic si acum cand trebuie sa fii liber in cap nu mai poti. Noaptea daca circuli singur pe un camp faci pe tine de frica caci gandul ti-e invadat numai de moroi, ele, draci, laci si ce ti-o mai fi bagat in cap.

| RAY a răspuns:

Daca ati si voi crestini ati crede nu lati cauta pe marmona

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Cine e marmona asta? laughing tot vorbesti de el

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Un fel de personificare al bogatiei, lacomiei

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Aaa...
Inteleg acum, mersi

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Npc eliza, ma bucur ca ma intrebi

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

tongue

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Imi scoti limba sau ce?

| Mădă0611 a răspuns:

Pai daca esti singur, ce rost are sa te minti?
Cum poti trai cu gandul ca esti baiat si te cheama Costi? :O

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

Din dragoste fata de God suporta.

| Liviu a răspuns:

Pot trai la fel de bine cum poti trai tu cu frica'n san ca maine mori si ajungi in iadlaughing noi ateii traim dupa bunul nostru plac,nu stim ce e aia pacat, nu stim ce e aia 'grija de dumnezeu'
Cat despre cum am ajuns sa fiu ateu.
Simplu, daca exista dumnezeu, ori ne omora pe toti, ori ne facea oameni

| BlackSulphur a răspuns:

Prin lipsa dovezilor existentei, ajungi la convingerea ca nu exista (dumnezeu). Logic si usor.
+ Cu singuratatea... Exista ceva numit "grup de prieteni"...

| V3ra a răspuns (pentru BlackSulphur):

Lipsa dovezilor existentei? Crede-ma ca sunt mai multe dovezi ca Dumnezeu exista decat ti-ai fi putut imagina tu vreodata.
Si Dumnezeu poate face lucruri pe care un om nu poate sa le faca si nu le poate percepe cu mintea, nu le gaseste o explicatie (minuni), de aia se numeste Dumnezeu.Si pentru ca nu vrei tu, precum si altii ca tine sa acceptati ca da exista mari minuni pe lume, asta NU inseamna ca Dumnezeu nu exista, ci ca voi aveti mintea limitata la ceea ce puteti voi face!

| HueyFreeman a răspuns (pentru V3ra):

Lipsa dovezilor existentei? Crede-ma ca sunt mai multe dovezi ca Odin exista decat ti-ai fi putut imagina tu vreodata.
Si Odin poate face lucruri pe care un om nu poate sa le faca si nu le poate percepe cu mintea, nu le gaseste o explicatie (minuni), de aia se numeste Odin.Si pentru ca nu vrei tu, precum si altii ca tine sa acceptati ca da exista mari minuni pe lume, asta NU inseamna ca Odin nu exista, ci ca voi aveti mintea limitata la ceea ce puteti voi face!

| Buresbista123 a răspuns:

Nu sunt singur pe pamant sunt impreuna cu tot ce e in natura in jurul meu, eu sunt una cu universul sau multiversul sunt parte componenta, de ce nu exista DZ pentru ca e o problema de perceptie, nu exista ceva absolut exact cum ai spune un nr in loc de +infinit, DZ exista la fel precum exista Mos Craciun sau Zana Maseluta