| Isaia a întrebat:

INTREBARE PENTRU ATEI: Daca Dumnezeu nu exista, atunci cum explicati faptul ca preotii au puterea de a sfinti lucruri? (aghiazma, icoane, etc).

De unde au puterea aia daca nu de la Dumnezeu?

94 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Au putere pe dracu'! Si sfintesc un drac!
Sa le fie rusine, ca au ajuns sa sfinteasca masini, arme, institutii de stat, uneltele, apa din calorifer si carnatii de Craciun.

Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Tu poti sa dovedesti ca au?

Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Isaia):

Tu poti dovedi ca sunt sfintite? Cum?
In afara exemplului cu apa sfintita( nu se strica), ai?

| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Medicul are puterea de a vindeca oamenii si nu prin rugaciune si a facut si acesta facultate si stie ce trebuie sa faca cu ce este un popa mai deosebit?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Isaia):

De nitrat de argint, ai auzit?

| zurick a răspuns (pentru Isaia):

''Tot romanul stie ca preotul are puterea de a sfinti lucruri. A facut teologie etc. Stie ce rugaciuni trebuie sa zica.''
STIE?! Stie sau crede tot romanul asta?

Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Isaia):

Asa-zisa sfintire, se face prin apa aceea in care popa baga busuiocul si stropeste! Cam in asta consta toata actiunea, stropeste cu apa si gata...e sfintit!
Intrebarea este, de ce apa aceea e considerata sfanta? De ce nu se strica?
Popa sfinteste apa folosind o cruce din argint si busuioc. Argintul are puternice proprietati antibacteriene, busuiocul antiseptice = apa nu se strica.
Poti face si tu acasa! Incearca! happy

Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Isaia):

laughing
Ok!

| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Poate nici apa nu este sfintita.

Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Isaia):

Esti troll! laughing
Scuze, ma prind mai greu.

Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Isaia):

Nu draga, nu esti prost! Faci pe prostul! Asta inseamnahee hee

| Hombre a răspuns (pentru Isaia):

"Asta i s-a intamplat unui parinte pustnic care a spus cuiva sa se mute mai la o parte si muntele din fata lui s-a miscat la cuvantul lui, supus. Iar parintele a spus muntelui: Nu cu tine vorbeam."
Ce nesimtire de munte sa se bage in seama aiurea. laughing

| Apache a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Atunci cand nu iti mai dai seama daca tipul face caterinca...sau impune un nou standard de prostie, e mai bine sa il lasi in pace.

In scurt timp iti dai seama ca ii dai 71 de raspunsuri la intrebare...si....oh,prea tarziu.

| Musique a răspuns:

Și tu crezi că icoanele, apa aia și/sau biserica e sfințită? Sfințită de puterea preoților?

În fine, trecând peste asta, tu cum îți explici că preoții au această putere? Crezi că dumnezeu le-o dă doar lor și nouă nu sau? Și să zicem că ar fi așa, dumnezeu le dă această "putere" pentru că au făut o școală, pentru că-l slujesc și alte chestii. Gândește-te câți preoți fură, câți înșală, câți "ghicesc în biblie" și alte minuni.Mai au ceea ce tu numești putere? Nu se supără doamne doamne?

Dacă gândești, dacă îți pui mintea la contribuție, la final ajungi să râzi de tine și să te întrebi de ce ai pus o întrebare așa stupidă...

| Kaℓi a răspuns:

Ce agitator! big grin

| IsabelaIssa a răspuns:

Mai buna ar fi fost intrebarea: De unde au puterea de a vindeca oameni? (ex: parintele Arsenie Boca)winking

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Sau intrebarea ideala:Cum a invatat Arsenie Boca sa se foloseasca de Efectul Placebo?

| mODIN a răspuns:

Sfintenia nu exista.Aghiazma e apa normala, icoanele sunt niste simple tablouri.Nu e ca si cum ar vorbi sau ceva.

| Mădă0611 a răspuns:

De la Unicornul Invizibil Roz. not worthy

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Dumnezeu este Unul singur, El este singurul Mântuitor! Dar tot el a lăsat Biserica şi s-a IDENTIFICAT cu ea!
Iar în Biserică i-a lăsat pe preoţi. Asta ce înseamnă? Inseamna ca harul preotului nu este meritul lui (fiecare om este păcătos) ci este al lui Hristos care S-A IDENTIFICAT CU BISERICA ŞI CU PREOŢIA BISERICII SALE:

-,, ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- Efeseni 5, 25-27

-,, să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

Sau:
Coloseni 1, 18 „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate."

Matei 28, 20 "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin."

| milan9 a răspuns:

Actiunea de "sfintire" de binecuvantare a unor lucruri prin lucrarea harului lui Dumnezeu exista.

Harul este un lucru concret. A nega lucrarea harului inseamna a-L nega pe Fiul lui Dumnezeu.

"Sfintirea" se refera si la "confirmarea" unor lucruri pentru a fi folosite in cinstea lui Dumnezeu (obiecte de cult precum cele ale evreilor).

| zurick a răspuns:

Da de unde stii tu ca chiar exista aceasta putere?

Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Ce raspuns...N-ai vazut niciodata oameni care se prefac? De unde stii ca nu-i doar o prefacatorie?

| Lămâie00 a răspuns (pentru Isaia):

Si dupa ce il sfinteste ce se intampla? spune cateva cuvinte si dupa e acelasi obiect

| Lizzu a răspuns:

Si eu pot sa ma apuc sa sfintesc un pix daca vreau asta.
De unde stim noi ca puterea si "harul" de a sfinti lucruri chiar exista?

Doar pentru ca asa ti s-a spus de mic sau doar pentru ca asa scrie in carti sau spun preotii?

Nu prea cred ca e o putere. Poate e o putere a autosugestionarii si atat. Nimic supranatural.

| ErrorFound a răspuns:

N-au nici o putere. Ce inseamna pentru tine "sfintit"?
Eu nu vad nici o diferenta. Poate pute putin mai bine ca inainte, dar in rest nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Om sfant sau om perfect nu exista happy
Si daca o sa spui ca sfintii apostoli erau sfinti atunci ei nu erau oameni si daca erau nu erau sfanti ci superiori printr-o anumita calitate...

| ErrorFound a răspuns (pentru Isaia):

'Ai sa mori tu...
Ai pus tu obiectul la microscop sa vezi ca nu are bacterii...
De fapt, eu nu mai vorbesc cu tine despre bacterii, celule si componente chimice, ca nu intelegi. Si mai presus de asta, vad ca te iei dupa Biblie, iar in biblie nu scrie nimic despre celule si componenta lumii vii.

Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Sfintiii cutare
Sfinti e doar o denumire data de niste oameni care ii credeau superiori.Sf Petru era sfant? N-a gresit el cu nimic niciodata? Hai nu zau ca pana si-n biblie arata ca nu e sfant suprem

Răspuns utilizator avertizat
| ErrorFound a răspuns (pentru Isaia):

Scuteste-ma cu gramada ta de c*c*t.
Biblia nu m-a impresionat, nu ma impresioneaza si nu ma va impresiona atata timp cat nu foloseste un limbaj pentru oameni prosti.
Dumnezeu nu a creat lumea, nici omul.
Animalele, planetele si microbii sunt formati din celule.
Acest lucru l-am vazut de nenumarate ori in laborator si nu poti contesta.

Scuteste-ma de afirmatiile tale fara dovezi, scuteste-ma de nesimtirea cu care afirmi ca c*c*tul miroase a trandafiri si scuteste-ma de acest subiect.

Cu tine, taranul meu drag cu acces la internet, nu mai am ce discuta.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru Isaia):

Vrei sa spui ca bacteriile nu sunt tot creatiile zeului nostru iubitor?

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns (pentru Isaia):

"Bacteriile sunt rezultatul pacatului stramosesc. inainte de caderea omului nu existau bacterii"
Chiar daca bacterii nu exista, capre da.

| sublime89 a răspuns (pentru Isaia):

Adica omul exista de 4 miliarde de ani, dinaintea bacteriilor? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Kaℓi a răspuns (pentru Hombre):

Caprele au bacterii?

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru Isaia):

Spune-i asta omului de Cro-Magnon.

| Kaℓi a răspuns (pentru Isaia):

Nu te-am intrebat pe tine happy ai capre?

| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Am o intrebare, dragutabig grine ce pe religiosi i-ar interesa de cand au existat?

Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Nu draguta, eu te-am intrebat de ce va intereseaza de cand ati aparut (in contextul in care nu credeti ceea ce a fost dovedit) nu te-am intrebat de unde stiti.

Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Eu iti pun o intrebare, tu-mi raspunzi la alta...
Bine din biblie ati aflat asta, dar de ce va permiteti sa fiti asa curiosi si sa va intereseze cand ati aparul?

Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Si culmea daca ateii cauta raspunsuri sunt prosti, nu?!

| ErrorFound a răspuns (pentru Isaia):

Ai fost tu acolo?

| Hombre a răspuns (pentru Isaia):

"Nu prea am inteles ce vrei sa zici cu "Chiar daca bacterii nu exista, capre da."
Caprele exista si inainte de asa- ziz "pacatul stramaosesc", iar caprele au râie de la origini si dupa cum stim e produsul bacteriilor. Acu' sa nu vii sa-mi spui ca nu exista bacterii specifice omului si de acest deliciu se bucura numai animalele ca ma tavalesc de ras.

| Hombre a răspuns (pentru Kaℓi):

"Caprele au bacterii? "
Numai in căcăreze, in rest sut curate lacrima ca nu au fost la impartirea pacatului stramosesc.winking

| CinevaNou a răspuns:

Imi plac intrebarile tale, in ritmul asta o sa demolezi ateismul pana la craciun. Sporwinking

| Kalla a răspuns:

Nu mai pune intrebari asa idioate ca ne faci de ras pe noi crestinii.

| LordBolton a răspuns:

Ce fac ei poate face oricine in propria casa, obiectul respectiv este neschimbat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ne plictiseşti?sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce copii retardati, ma copiilor, stiti doar sa va bateti joc? Nu puteti aprecia ceea ce aveti in viata? Bucurati-va si voi de viata, se vede ca sunteti ROMani.Nu stiti sa apreciati nimic niciodata,doar sa va bateti joc. Daca ceea ce scrie in Biblie,noul/vechiul testament, daca nu era adevarat, cine credeti ca s-ar fi obosit sa scrie atat? Ia puneti mana pe gurita, sau duceti-va la dracul, acolo unde va place voua.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Organismul uman este foarte bine organizat.De exemplu, informatia circula in creier cu 370 de km/s.Un foooarte mic exemplu.De asta nu voi fi ateu convins niciodata.Dar 90 % nu cred ca exista.

Pe Dumnezeu nu il vezi, nu il auzi, si cand il simti e de fapt creierul care proceseaza toate astea.Iar cu sfintitul lucrurilor e o mare prostie.Pot sa ma imbrac ca un preot si arunc pe tine apa de la chiuveta si e aceeasi treaba. Spune-mi, cum distingi un lucru sfintit de unul obisnuit, cand nu se afla intr-o biserica?

| contαbαndonαt a răspuns:

Isaia, de ce iti pasa atat de mult in ce aleg altii sa creada sau nu? Esti obsedat?(!)

| Crâstoşelul a răspuns:

Ești proastă.

| casablanca40 a răspuns:

Ce inseamna a sfinti?

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns (pentru Isaia):

Pai si ce inseaman sfant, cu ce este difert fata de un lucru nesfant

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns (pentru Isaia):

Cred ca ai fumat prea multa tamaie. lucrul ala se intampla doar la tine in capusor.

| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Ai testat tu apa sa vezi ca nu mai are bacterii?
Scrie asa ceva in biblie? (daca da vreau versetul)
De unde atunci ai scos asta, dragule?

Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Nu ma lua ca e logic pentru ca nu mi-ai demonstrat ca preotul are puterea de a sfinti lucruri si in plus daca pentru tine a existat vreodata om sfant atunci ma indoiesc ca exista apa sfintita etc

| Crâstoşelul a răspuns (pentru Isaia):

Apa sfințită are mai multe bacterii decât un rahat. Ce spun preoții, că apa sfințită n-are bacterii, sunt doar minciuni.

| Dragotta a răspuns:

In primul rand ceea ce ai zis nu este decat o fictiune.

DAR, SA PRESUPUNEM (am scris cu litere mari ca sa fie citit) sa presupunem ca acestia pot ''sfintii'' apa astfel incat sa poate....stiu si eu vindeca boli(cea ce este cea mai mare minciune posibila).Tot nu ai demonstrat ca Dumnezeu este cel care le-a dat aceasta ''putere'' sau ca el macar exista.Tot ce s-a demonstrat este ca acesti oameni pot face lucruri.
Faptul ca ei zis ca au puterea de la un tata atotputernic din ceruri trebuie demonstat.

Răspuns utilizator avertizat
| Dragotta a răspuns (pentru Isaia):

Sunt de acord cu tine ca oameni nu au evoluat din maimute. Oameni au evoluat dintr-un stramos comun ca din care pe o parte au evoluat maimutele moderne is pe de alta parte noi.Si nu bing bangul nu este o explozie in sensul in care te gandesti tu. Daca vrei sa elaborez trimite-mi un mesaj.

Si nu, acea ''putere'' nu exista a preotilor, tu nu crezi ca s-au facut studii? Apa nu are nici-o proprietata imbunatatita.Si eu chiar am specificat ''SA PRESUPUNEM" pentru a evita confuzia.Dar vad ca voi cititi ceea ce vreti.

Lipsa de educatie nu este o scuza pentru a crede in Dumnezeu.Vei afla ca daca te vei educa Dumnezeu va incepe sa ocupe un loc mai mic in universul tau.Pana,probabil va disparea.(ceea ce este imposibil ca este imposibil de dovedit ca nu exista, la fel cum este imposibil de dovedit ca nu exista un unicorn roz invizibil zburand in camera ta).

Dar trebuie sa mergi cu dovezile. Odata stiinta credea ca pamantul e plat.Stii ce a schimbat parerea oamenilor? Dovezile!
Stiinta mereu se schimba, se updateaza.Cea ce inseamna ca te poti baza pe ea, deoarece mereu cauta adevarul.

Răspuns utilizator avertizat
| Dragotta a răspuns (pentru Isaia):

Ok tu ori esti troll or extrem de prost.Pe bune acuma.

''Tu probabil esti unul din cei care cred ca omul e format din celule si atomi...
In Biblie scrie clar ca Dumnezeu nu a creat omul din atomi si alte nebunii, ci din pamant.''

| Daemoon a răspuns:

Un lucru este sfintit atat cat exista persoane care chiar cred ca asa e. Daca 100 de persoane considera ca un preot a sfintit ceva anume, atunci acel obiect este simbolic pentru ei, pur si simplu. Pentru noi restul, "cei fara frica de Dumnezeu", acel obiect nu-si schimba valoarea, diferenta e doar de perspectiva!

| sempreinvolo30 a răspuns:

Eu nu șanț ateu dar nici nu pot accepta aceasta prostie sa consideri ca popii pot sfinții lucrurile
În Apocalipsa 4:8 este scris ca Sfânt este doar Dumnezeu. Oricare dintre noi poate pune argint în apa ca sa nu mai conțină bacterii, deci popii nu fac nimic deosebit.
De când icoanele au devenit sfinte, da ca Dumnezeu le dezaproba? Psalmi115
Nimic nu poate fii sfânt într-o lume imperfecta

| CranK71 a răspuns:

Pai de exemplu iti sfinteste masina un preot, crezi tu ca daca intri in altcineva cu masina masina aluia se face zob iar a ta nu pateste nimic? fii sincer chiar crezi in prostii din astea?

| 7Dany a răspuns:

Isaia, eu zic mai bine sa taci. Gandesti mai slab ca fratele meu de 4 ani. Pe Dumnezeu nu-l intereseaza ( si mai putin pe al' rau ) de agiasma, icoane, apa sfintita etc. Incearca " sa sfintesti " si tu apa acasa si vezi ca iti iese, fara asa zisele puteri. In plus, daca crezi ca tot pamant ai ramas, eu zic sa plantezi niste pomi pe tine sa nu fie pamantul ala degeaba...

| smekerul2003 a răspuns:

Ei iau sfintele puteri de la dumnezeu el exista