| SiNiStEr a întrebat:

Intrebare pentru atei: De ce voi nu credeti in Dumnezeu, sau in religie...si nu vreau raspunsuri de genu " tu nu poti intelege" sau alceva asemanator pentru ca va laudati cu logica voastra, demonstarti, vreau argumente.

Răspuns Câştigător
| Rapplex a răspuns:

Prima oara, ca sa crezi in ceva, acesta trebuie sa fie demonstrabil, cel putin cateva persoane sa poate oferii explicatii logice.In primul rand, trebuie sa incepem cu inceputul, adica Geneza.Acolo sunt prezentate niste paragrafe care il descriu pe D-zeu ca fiind foarte aproape de modelul omenesc, de exemplu dupa ce creeaza fiecare lucru, in Biblie scrie ca D-zeu a fost multumit de lucrarea sa.Pai daca este atotstiutor, de ce ar trebui sa-si studieze lucrarea ca sa stie daca e buna sau nu.Inca ceva, Biblia trebuie luata fara metafore, fiindca e la fel ca la matematica, ori-ul nu poate fi interpretat ca un minus sau pluswinking. Alta problema este aceea a cu liberul arbitru.Pai daca D-zeu ne-a faurit stiind deja ce vom face(fiind atotstiutor), atunci nu mai exista nici un liber arbitru, deoarece faptele noastre sunt puse cu mult dinainte la punct, pentru ca orice am face, pentru D-zeu este ceva deja stiut, prestabilit.Alta problema este intoarcerea lui Satan(Lucifer) in Rai pentru a-i ispiti pe Adam si Eva.Cum de a reusit sa se intoarca in Rai dupa ce fusese exclus de mult?(Ori paza Raiului este slaba, ori Raiul si Iadul sunt acelasi lucru). Multi spun ca oamenii sunt egali in ochii lui D-zeu, dar femeia a fost creata doar ca o necesitate, aceea fiind sa ii tina de urat lui Adam, cum spune si in Biblie.Alta problema este pomul cunoasterii. Daca D-zeu este atotstiutor, stia ca Adam si Eva vor musca din mere, si tocmai el ii ispiteste spunandu-le sa nu manance din acel pom.Alta problema este existenta Domnului dintotdeauna, fiindca termenul "dintotdeauna" nu reprezinta nimic fara timp, este egal cu 0, si noi stim ca D-zeu nu este limitat de timp.Aici intervine si problema cu Edenul, care prima oara era pe Pamant, dar cum poate fi Edenul(nelimitat de timp) intr-o lume care are limite temporale?(Eroare).Poate unii o sa spuneti ca atunci oamenii aveau viata vesnica, dar stim ca D-zeu a creeat si animale(ele cu ce au gresit de au pierdut viata vesnica?). Alta problema este ca dupa ce Adam si Eva au fost trimisi pe Pamant, erau doar ei si Cain(Abel fiind ucis). Apoi scrie ca fiul lor, Cain, s-a insurat cu o fata pe nume Enoh(ce?!?! de unde apare aceasta Enoh, din moment ce pe Pamant erau doar Adam, Eva si Cain?).In Biblie mai scrie ca Fii lui D-zeu au coborat pe Pamant si si-au ales femei cu care au facut copii, care au fost numele mari ale vremii.Deci rezulta ca D-zeu nu are doar un fiu(Iisus), ci are mai multi fii.(va rog sa nu incepem cu metafore de genul "fii se refereau la ingeri", pentru ca stim ca Iisus nu era inger, si i se spunea tot fiu a lui D-zeu). Alta problema este Inaltarea Domnului.Stim cu totii ca au asistat multi oameni si au vazut cu ochii lor(deci Iisus s-a inaltat cu corpul fizic), atunci unde a ajuns? Pana unde s-a inaltat? Stim cu totii azi ce este de fapt cerul, ca este insasi Universul? Deci pana unde s-a inaltat? Unde a ajuns?(Eroare). Vrei sa continui cu intreaga Biblie, sau e destul?
P.S.:Ateii contesta existenta divinului, nu ca nu cred ca exista, fiindca asta ne-ar face necredinciosi

| SiNiStEr explică (pentru Rapplex):

Asta am vrut sa stiu exact ce ai scris tu, nu ce au zis restul," unicorni","adu-mi tu argumente ca exista". Voi restul va bazati pe faptul ca daca nu puteti demonstra ca exista nu exista...un raspuns cum a dat rapplex era greu nu?

36 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Pentru că sunt sceptică şi nu pot crede în ceva ce nu este susţinut de dovezi plauzibile. Destul de simplu încât să înţelegi?

| KodrutZ a răspuns:

Iar tu ce argumente ai pentru credinta? Nu cred ca se da cineva rotund cu logica, e pur si simplu faptul ca nu simti nevoia de a te baza pe ceva neverosimil, cind ai o lume intreaga, palpabila si masurabila, la indemina.

| ZvT a răspuns:

Dacă-mi demonstrezi că nu a existat Zeus sau că nu au existat inorogi poate o să îmi bat şi eu puţin capul să explic inexistenţa unui lucru ce nu există.

| muffy1 a răspuns:

Nu e vorba ca evitam ca atei sa aducem argumente.da e ca si cum imi spui, exista unicorni, hai sa te vad ce argumente aduci sa imi zici ca nu exista, a nu poti? deci exista

asa si tu, ce faci se numeste eroare logica( logical fallacies), pornesti de la un lucru care nu poate fi demonstrat, si pentru simplul fapt ca nu il poti demonstra dovedesti ca acel lucru exista, vezi poate de aia nu credem, nu numai ca e tampenie sa crezi ca exista un om batran in cer care chiar asculta cand te rogi sa castigi la lotto, ci pentru ca argumentu vostru suprem e: nu poti demonstra ca nu exista, ha fraiere uite dovada ca exista. inainte sa ma prezumi ca nu putem veni cu argumente, adu tu argumente care sunt peste nivelul copiilor de gradinita cum ca ar exista zei, si atunci da, poate vom incepe sa ne indoim sau macar sa zicem ca aveti dreptate, da cat argumentu e eu cred deci exista, tu de ce nu crezi ca mine, lasa discutiile religioase si incearca sa accepti ca avem dreptul la libera alegere, si chiar de ar exista dzeu, am citit biblia si se pune si acolo accent pe liberul arbitru, daca gresesc e treaba mea, nu a asa zisilor crestini care sunt mai rasisti decat ar trebui

| GodBlessYou a răspuns:

Dumnezeu exista, dovada clara este Biblia! Si Biblia nu minte pentru ca e scrisa de Dumnezeu! Am adus un argument clar si logic pentru a demonstra existenta Domnului... ce destept sunt eu... nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GodBlessYou):

Biblia e scrisa de om

| cristinacrissss a răspuns:

Nu iti mai bate capu cu ei ca oricum sunt fara speranta. Si daca mai vorbesti cu ei si le explici cum sta treaba cu Dumnezeu incep sa te injure si sa te faca in toate felurile ca asa sunt ei... asa gandesc ei. Am incercat si eu sa le explic asa cum m-a dus pe mine capu dar degeaba... mi-am racit doar gura. Ei nu inteleg forta divina pentru ca nu vor sa o inteleaga.

Răspuns utilizator avertizat
| Wehrmacht a răspuns (pentru cristinacrissss):

Asa gandim noi?laughing incepem sa injuram? Asa e cu crestinii! Daca le spui : nu exista Dumnezeu si le spui un motiv, slabe sanse sa scapi nebatut mai ales daca esti intr-o biserica sau langa un crestin manelist cocalar(o combinatie letala).

Forta divina? Pai si daca ma uit la filme SF vad lucruri mai realiste.

Răspuns utilizator avertizat
| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Oh, infinite răspunsuri.
Dragă, nu ştiu de ce ai mai pus întrebarea aceasta, dacă tu oricum nu accepţi nici o părere ce o contrazice pe a ta. Aşa că... thinking

Ştii, nu-mi place de Dumnezeu, El sucks. Sincer... mai bine mă apuc să cred în Zeii olimpului; ei mi se par mai ok decât ăla ce stă în cer şi-şi face laba uitându-se la noi. thinking Nu-mi place şi punct, nu găsesc nimic măreţ la el, nimic ce să mă atragă, ce să mă facă să-L respect. Şi, dacă nu pot să respect pe cineva, nici nu pot să accept aceea persoană.
Dacă doreşti să crezi în ceva, ok... eşti invitatul meu. Extratereştrii sunt liberi, să ştii; şi multe alte născociri frumoase, pompoase. Da' nu mai crede în ceva ce nu aduce nimic bun în viaţă, decât pedeapsă. De parcă te-ar crea ca să-ţi tragă câteva la fund şi după să te însemneze ca pe vaci, ca să faci parte din turmă.
E aproape 5 dimineaţa. Nu mă scuz, pentru că nu vâd de ce aş face aşa ceva!
Să ai o viaţă faină, plină de dumnezei.

| MariaO a răspuns:

Stii cat de mult ni s-a acrit tuturor de intreabarea asta, fie ca suntem atei fie ca avem vreun Zeu? Este mai mult decat suficient sa cauti pe site intrebarile identice cu a ta ca sa vezi raspunsuri. Trust me, deja nu mai aduceti ceva nou la categoria asta, din nou spun, indiferent de convingerile religioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu ai dovedit ma inteleptule? sau crezi ca e nevoie ca un credincios sa demonstreze existenta Domnului? fii linistit fiule ca nu e nevoie.ce argumente vrei? o logica din vorbe scrise la tastatura? haida de.o filozofie a altor destepti traitori si judecatori ai timpurilor trecute care azi nu mai sunt nici valabile nici luate in seama? care logica? a lui gica contra? din motive pur omenesti si orgoliu prostesc? hai fii serios si altii ca tine care vor argumente ale inexistentei Domnului in existenta care tu crezi cu desavarsire, cu tot cugetul tau si din toata inima ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fi ateu inseamna mult mai ales in Romania, dar multi doar se dau atei mai ales copii de pe TPU, in realitate sunt cativa atei adevarati in fine nu credem pentru ca credem doar in ce vedem, sau dovezi stintifice ca acel lucru exista nu sunt sigur ca nu exista dumnezeu dar in prezent este imposibila dovedirea lui, intelegi nu poti sigur suta la suta ala nu-i ateu e obsedat sau nu gandeste logic, acum nu pot crede in orice ce nu e dovedit ce zeu sa aleg din cei 2000? sau zana maseluta

| auroraa a răspuns:

Adu argumente pentru existenta sa happy religia e doar ceva care ne da speranta, si ne organizeaza intr-un fel pentru folosul societatii, insa odata cum oamenii nu au nevoie de ea, sau gasesc speranta in altceva sau gasesc o explicatie logica a inexistentei lui Dumnezeu, renunta la religie. happy

| Chillcs a răspuns:

Pai logica mea este urmatoarea.
Tu preferi sa crezi ca esti muritor din cauza ca un sarpe vorbitor i-a spus Evei sa manance acel mar, decat dintr-o orice alta cauza pur biologica? Sau tu crezi ca IIona a trait 3 zile in burta unui peste "mare"?
Problema mea cu religia este ca suntem obligati sa ne nastem intr-una. Practic nu avem de ales, si nu am nici mai tarziu in viata de ales, fiindca suntem programati de ea sa credem si sa nu cercetam.
suntem programati de religie, de scoli si de companii, suntem programati pentru mediocritate.
Vrei sa zici ca daca nu ne-am naste in nici o religie, cineva care ajunge la 30 de ani si este pus sa aleaga intre a crede in tot ceea ce inseamna religia si sa traiasca cum a trait pana atunci, crezi ca alege religia?
Tocmai de aia religia stie ca oamenii au inceput sa gandeasca si vrea sa ii aibe de mici, totul este o conspiratie pentru a mentine ordinea. Nu vezi ca din ce in ce mai putini cred, fiindca oamenii si-au dezvoltat gandirea.
Si sunt mult prea multe religii... Adica daca ar fi una singura ar fi ok, fiindca stiai ca toti stiu doar ceva. Dar cant sunt atat de multe, te pune pe ganduri. Pana si crestinismul cu ortodoxia au fost una singura, dar s-au despartit. Nu inteleg cum o religia care a fost una, a ajuns doua, si acum ne obliga sa credem.

| SiNiStEr explică (pentru Chillcs):

Asta mi-a placut, insfarsit un raspuns care mi-a satisfacut curiozitatea cat de putin, nu cum au dat ceilalti, dar Divinitatea este mai presus de noi si acolo era in gradina raiului un daca exista o finta atotputernica(un creator, Dumnezeu) de ce nu ar exista un sarpe vorbitor care de fapt era un diavol.O dovada cum ca nu exista Dumezeu ai?

| Chillcs a răspuns (pentru SiNiStEr):

Eu ma intreb daca sarpele este Dumnezeu sau Diavolul, nu ma intereseaza. Intrebarea era daca tu vrei sa crezi ca esti muritor din cauza aia sau dintr-o alta cauza pur biologica.

| SiNiStEr explică (pentru Chillcs):

Nu prea imi vine sa cred ca e din cauza asta, mai degraba biologic, dar se stie ca nici crestinismul nu este 100% pe calea buna, dar ortodoxismul, secta din care fac parte, este cea mai rapida cale spre Dumnezeu si cea mai dreapta.

| Chillcs a răspuns:

Asta vreau si eu, vreau dovezi de la credinciosi ca dumnezeu exista. M-am saturat de "Crede si nu cerceta".
Eu am argumentele mele care le-am spus mai sus, dar nici unul dintre voi nu are argumente sa-si sustina credinta.
Si nu vreti sa deschideti ochii ca religia este doar un mecanism cu cea mai ieftina mana de lucru, care tine ordinea in societate.

| MaduMadutsaa a răspuns:

What?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaduMadutsaa):

Tu crezi ca exista dumezeu? cum adica :Ateii contesta existenta divinului, nu ca nu cred ca exista, fiindca asta ne-ar face necredinciosi? ce ateu esti cum adica ca noi credem ca exista

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaduMadutsaa):

Team confundat

| SiNiStEr explică:

Exact ce spuneam, voi imi ceri mie argumente pentru a evita sa veniti voi cu argumente? Oare chestia asta cu atei e doar o "moda" doar sa pereti smecheri, am zis ca vreau argumente, de ce sunteti atei? Nu altceva...inca astept!

| Paulla a răspuns (pentru SiNiStEr):

Eu ţi-am dat un argument, dar te-ai prefăcut că nu-l vezi. Ar trebui să ştii că sarcina demonstraţiei revine mereu celui ce afirmă. E o regulă simplă şi de bază.

| Coconutz a răspuns (pentru SiNiStEr):

Dumnezeul biblic nu exista. Cel putin nu asa cum il prezinta Biblia.
Eu unul nu trebuie sa ii justific inexistenta.
Tu trebuie sa vii argumente. Si eu contra. Daca ai vreunu fi fericit sa il arunci.
In schimb, biblia prezinta evenimente si relatari care au o posibilitate destule de mare. Mersul pe apa, despicarea marii si multe altele o sa devina realizabile in viitor.
Dar Dumnezeu este singura posibilitate pe care au avut-o oamenii din acea perioada sa explice anomaliile.
Biblia este o carte buna. Daca retii doar ce e bun din ea te va ajuta.

| SiNiStEr explică:

Chestia asta cu ce fata am si cat sunt eu de prost demonstreaza spusele lui Cristinacrissss

Răspuns utilizator avertizat
| SiNiStEr explică (pentru StOcea):

Nu caut nimic vroiam doar sa stiu motivul pentru care nu credeti in Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| Chillcs a răspuns (pentru SiNiStEr):

Omul, uite. Eu as vrea sa cred dar nu vreau sa ma implic. Adica, daca am gresit religia? Sau daca dumnezeu chiar nu exista? Am stat toata viata, si mi-am pierdut toata viata venerand ceva ce nu exista? nu vreau sa risc asta. Asa mai bine nu ma implic si stau in banca mea. Daca exista, este o mare posibilitate sa nu fie dumnezeul in care cred crestinii. Daca nu exista, cu atat mai bine pentru mine.

| SiNiStEr explică (pentru Chillcs):

Faci cum crezi dar doar ca idee iti spun ceva ce am vazut tot aici pe TPU..."Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista atunci nu ai nimic de pierdut, dar daca nu crezi si El exista atunci peirzi totul."

| Chillcs a răspuns (pentru SiNiStEr):

Nu pierzi nimic daca nu crezi. Chiar ramai cu mintea limpede, neintunecata de religie.
Poti judeca oamenii si din alta perspectiva. Si daca dumnezeu e bun asa cum spuneti nu vad de ce s-ar supara pe mine ca nu cred... religia este un mecanism cu mana de lucru cea mai ieftina pentru mentinerea ordinii. Totul tine de control, si defaptul ca suntem obligati sa fim controlati fara sa ne dam seama. Omule in curand vor aparea lucruri noi prin care sa se mentina ordinea fiindca tinerii incep sa deschida ochii, si vor mai mult si mai mult. Si societatea nu are cum sa dea mult la toti, asa ca ne limiteaza prin diferite institutii, corporatii, mecanisme...

| Anca4747 a răspuns:

Nu fac parte din categoria ateilor, cu toate astea uneori pun la indoiala dovezile ca Dumnezeu exista. Si daca ne gandim putin, nu sunt teorii plauzibile care ne arata existenta lui Dumnezeu. Teoriile cu Big-Bang si nasterea universului, stelelor, planetelor mi se par mai logice decat teoria ca Dumnezeu a creat lumea. Mai ales ca religia, uneori, spune ca femeia ii este inferioara barbatului, lucru ce mi se pare absurd (nu ca as fi feminista, eu sunt de parare ca toti suntem egali). Unii oameni spuneau: "Femeia e mai prejos de barbat, pentru ca a fost facuta din coasta barbatului. Exact, din coasta, ca sa ii fie egala, nu din picior ca sa ii fie inferioara si nici din cap ca sa fie superioara... Inca ceva. Maica Domnului era virgina cand l-a nascut pe Iisus Hristos? Asa sustine Biblia. Insa nu este posibil, indiferent ce ai spune. Mai am un lucru de spus. Dumnezeu este atotputernic? Dumnezeu este atotfacator si atotstiutor? Raspunde la intrebare: Poate Dumnezeu sa faca o piatra pe care sa nu o poata ridica? Daca da, atunci nu ar mai fi atotputernic. Daca nu, nu ar mai fi atotstiutor si atotfacator.

Asta este strict parerea mea, si nu vreau sa influenteze pe nimeni.
O zi buna! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anca4747):

Sa stii ca exista Agnosticismul, nu trebuie neaparat sa fi atee e tot acelasi lucru http://ro.wikipedia.org/wiki/Agnosticism, ma bucur ca gandesti asa