| kratos1234 a întrebat:

Intrebare pentru atei!
In ce credeti voi?

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu ştiu de alţii, dar eu cred în dreptate, cred în puterea omului de a se schimba, cred în inocenţa dezarmantă (pe care simt s-o apăr), cred în caise, mere şi nuci, cred în evoluţie de orice fel, cred în puterea gândului, cred într-un mâine mai bun, deşi nu neapărat...

Tu, în ce crezi?

| RAY a răspuns:

Un ateu poate crede in absolut orice singura diferenta e lipsa credinteti in dumnezeu,zeii, in rest poate crede si in zana maseluta, fantome, viata de dupa, reincarnare ca budisti, iar un agnostic ateu nu pretinde cunoastere fata de zeii dar lipsa de credinta fata de zeii, deci ambele pot fi unite, multi cred ca un ateu inseamna cel care e convins 100% ca nu exista zeii ala se numeste ateism gnostic /puternic

Se disting două modele de ateism: ateismul pozitiv (sau „tare") și ateismul negativ (sau „moale"). În timp ce un ateu pozitiv afirmă inexistența divinității, un ateu negativ nu face decât să nu afirme existența sa. Cele două modele sunt cel mai ușor de distins cu ajutorul următoarelor enunțuri: „Consider că nu există zei." (ateu pozitiv); „Nu consider că există zei." (ateu negativ).
Ateismul agnostic
Ateii agnostici sunt atei datorită lipsei credinței în existența vreunei zeități și agnostici pentru că nu pretind cunoașterea că o zeitate nu există.

| RAY a răspuns:

Xerxes1 ala e antiteism, in definitia ateismului nu intra acele afirmati

| RAY a răspuns:

Problema crestinului, daca zeus nu se arata inseamnca ca nu exista!
Tu crezi ca nici un crestin nu s-a intors la zeus? Se caiesc ca au ascultat pe oameni, se credeau cineva dar sunt niste nimicuri!
auzi eu nu team jignit, spui ca esti crestin dar spui ca aproapele tau e un nimic asta da iubire crestina ce sa spun, fugi si metideaza asupra bibliei, credinta fara fapte e moarte, iisus intrebat de ce merge printre cei pacatosi sti ce a spus? degeaba spui ca dumnezeu exista daca tu isi numesti aproapele nimicuri eu ca ateu nu team numit asa, nu e frumos sa vorbesti asa nici ca om dai dovada ca ai zero educatie, esti si tu crestin ca toti crestini cu numele

| RAY a răspuns:

Învăţătorule, care poruncă este mai mare în Lege? El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău. Aceasta este narea şi întâia poruncă. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi. În aceste două porunci se cuprinde toată legea şi proorocii" (Matei 22, 36-40; Marcu 12, 28-31).
" Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău şi pe aproapele tău ca pe tine însuţi",
" Aţi auzit că s-a zis: Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău. Iar Eu vă zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc" (Matei 5, 43-44; Luca 6, 27-28).

| anonimg a răspuns:

Ateii cred in in lucrurile materiale, in ceea ce se poate vedea, simti, auzi, etc. In ceea ce știința poate dovedi sau demonstra.

| kratos1234 explică (pentru anonimg):

Stiinta poate demonstra si dovedi din ceva deja creat!

| RAY a răspuns (pentru kratos1234):

Logic ca doar din ceea ce exista poti dovedi ca exista, tu poti dovedi ceva ce inca nu exista?

| Clorox a răspuns:

In adevar

| xerxes1 a răspuns:

Cred ca Biblia a fost scrisa de oameni din imaginatie amestecata cu ceva fapte reale.
Cred ca YHWH asa-zisul dumnezeu biblic a fost unul dintre cei 200 de Elohim care bantuiau planeta acum cateva zeci de mii de ani.
Si cred ca era cel mai bolnav cu capul dintre toti.
Cred ca crestinismul este una dintre cele mai mari plagi care s-au abatut asupra omenirii.
Cred ca Iisus a fost un simplu muritor, tatal sau a fost Iosif, si ca mama lui odata a fost virgina.
A lesinat pe un stalp de tortura, si si-a revenit la racoarea mormantului.
Cred ca Pavel a inventat crestinismul.

| BlackRose03 a răspuns:

Cum iti permiti sa vorbesti astfel?
Mi se mai spunea ca un ateu e de multe ori mai bun decat un crestin, dar n-am crezut.Acum mi-am schimbat parerea.
Adica, daca tu crezi in existenta lui D-zeu trebuie sa creada si cei din jurul tau pentru a nu fi luati drept niste "nimicuri"?
Nu te-ai gandit vreodata ca e posibil ca D-zeul tau sa nu existe? E posibil sa te inseli.
Caracterul e mai important decat credinta unei persoane.
Daca pentru tine un ateu e un nimic tu ce esti?
Uita-te la tine si dupa judeca.
Daca vei deveni perfecta sa ma anunti si pe mine, dar in acest moment esti egala sau chiar inferioara unui ateu.
"Se caiesc ca au ascultat pe oameni, se credeau cineva dar sunt niste nimicuri!"
Ce afirmatie de nimic...

| kratos1234 explică (pentru BlackRose03):

Inca unul care nu a inteles nimic!

| BlackRose03 a răspuns (pentru kratos1234):

"Se caiesc ca au ascultat pe oameni, se credeau cineva dar sunt niste nimicuri!"
Mda laughing

| kratos1234 explică (pentru BlackRose03):

Ei singuri se numeau asa! https://www.youtube.com/watch?v=Ji8RbTpOvE4&t=1500s
min 24-25! Pentru ce eu sa numesc eu un ateu? sa-i spun ca e un nimic? Ce imi da mie asta?

| MasterPi3ce a răspuns (pentru kratos1234):

Si daca un crestin,ateu,musulman, hindus se proclama idiot inseamna ca toti sunt asa? deci tie t-i se aplica toate defectele crestinilor.
Nu trebuie sa fi credincios pentru ati da viata pentru cineva, ateii nu au nevoie de o carte de povesti din care sa-si traga moralitatea, sper ca frica da zeul inexistent nu este singurul motiv pentru care nu omori pe toata lumea cand iesi afara, ai fi un psihopat tinut in frau de o carte cu povesti.Si atat timp cat ai tupeu sa prezinti acel videoclip inseamna ca îi si crezi asa pe atei, stai linistit, asa cred despre tine si restul de 4999 de religii, un idiot ca nu crezi in religia lor.