| FreddieM a întrebat:

Intrebare pentru atei. Sarbatoriti si va bucurati de atmosfera sarbatorilor de Craciun?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand trebuie specificat faptul ca iisus nu s-a nascut iarna, craciunul este ceva pagan, ciobani nu merg cu oile la pasunat pe data de 25 de decembrie ca e sinucidere curata,cel mai propabil prin iunie s-a nascut, desi crestini iti urmeaza traditile lor pagane care nu au legatura cu biblia, pentru mine fiecare zi e o sarbatoare, fiecare clipa, nu doar ca e craciun, asa ar trebui sa traim viata cu toti, azi esti poate maine numai esti

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Evident.Dar, orice sarbatoare care e pe placul omului e bine venita, dar nu genul de sarbatoare Ashura.

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Si de unde salcii inflorite iarna? rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Ce de mancare aveau oile iarna, pe camp rolling on the floor

| milan9 a răspuns (pentru Octavian199):

Ce salcii, la ce te referi? Chiar din Grecia incepand intalnesti o clima total schimbata, plante, arbusti ce vegeteaza in alte conditii. Vei intalni nu numai salcii verzi iarna. Si o informatie pentru cei care au inca dubii,... e util sa stie ca in Israel, iarna oile inca nu se teleporteaza nicaieri. Raman probabil undeva pe camp, nu transhumanta, nu Dubai, nu nimic...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"...e util sa stie ca in Israel, iarna oile inca nu se teleporteaza nicaieri. Raman probabil undeva pe camp..."

Peste tot asta e ideea, iarna pe camp, vara pe deal/munte.

| Octavian199 a răspuns (pentru milan9):

Nu stii ce aia o salcie? Vezi ca nici in Grecia iarna nu infloresc salciile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sărbătoresc și mă bucur. Dar nu a fost totdeauna așa.

| Holiday a răspuns:

Bradul, Mos Craciun, sorici, sarmale, carnati, zile libere, Revelion, bautura, petreceri, etc, etc, au de fapt vreo legatura cu povestea crestina?
De parca crestinii daca merg intai la slujba, sau ce mai fac ei pe acolo, nu tot cu botul in paharul cu vin si in oala cu sarmale ajung pana la urma...iar cel putin aia care au tinut si post de diverse sunt si mai disperati ca sunt statuti de la haleala, sex, distractie...
De fapt e tot un fel de 1 Mai, dar mai prelungit si mai pe racoare. Asa ca...fraier sa fii sa nu profiti.

| Octavian199 a răspuns (pentru Holiday):

Corect.Imi place orice fel de sarbatoare cu bun simt si petrecere, dar nu cele precum Ashura de la musulmani, atunci se taie pe corp, ca sa scoata pe satanel din el, cica.

| Octavian199 a răspuns:

Evident.De orice sarbatoare, chiar si cele musulmane, dar nu de sarbatorile precum Ashura, de la musulmani.

| KarinaKey a răspuns:

Este acelşi lucru cu Halloween-ul. Deşi a creat controverse, fiind o sărbătoare păgână, sunt creştini care tot sărbătoresc.
Nu sărbătorim naşterea "Domnului", la fel cum nici voi nu sărbătoriţi "noaptea în care spiritele umblă pe pământ".

| Octavian199 a răspuns (pentru KarinaKey):

Halloween=distractie.