| AlexeHellsing a întrebat:

Întrebare pentru atei. Toți ați avut părinți. Părinții voștri, părinții părinților, părinții părinților părinților. Întrebarea sună cam deplasat, dar, eu când greșesc mi-o pun în minte și mă întorc pe calea dreaptă. Rog de asemenea, pe ateii care nu știu decât să aducă comentarii absurde să tacă. Iată întrebarea:
V-ați întrebat vreodată ce părere au strămoșii voștri atunci când voi abandonați credința la care ei au ținut pe toată durata vieții lor?
Deși sunt absenți printre noi, ei ne văd și ne aud. Dacă aveți îndoieli în Dumnezeu, măcar încredețivă în cei a căror moștenire suntți voi. Înainte să răspundeți, gândițivă de sute de mii de ori.

21 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

De ce mi-ar păsa de niște oameni care nu i-am cunoscut și se află acum la 2 metrii sub pământ? Dar rudele în viață sunt ok cu mine, chiar dacă doi dintre străbunicii mei au fost preoți. Oricum nimeni nu poate să mă oblige să cred în ceva în care eu nu pot să cred. Și nu cred că oamenii morți au dreptul la părere, dar fie.

| MMihai a răspuns:

Geto -daci / și în general tracii de la nord de Dunăre, credeau parcă în Gibelenzis și în alte zeități.
Nu deținem astăzi informații exacte despre religiile în care credeau tracii („ marele popor al tracilor, al doilea neam după cel al indienilor. ")
Deținem însă informații despre acest opiu al popoarelor care este creștinismul, cu falsul păcat Adamic == păcatul dorinței de a vrea să cunoști.
Decât îndobitocit cu creștinism, mai bine ateu!
Decât ateu, mai bine credincios într-o religie adevărată, ( care nu trebuie confundată cu creștinismul, mizeria cu păcatul Adamic, care este o religie a minciunii.).

| AlexeHellsing explică (pentru MMihai):

Deși am spus strămoși nu m-am referit chiar la daci. M-am referit mai mult pe la Ștefan cel Mare, cam așa.

| MMihai a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Ce treabă am eu cu Ștefan al 3 a, curvarul și prea curvarul Moldovei?
Eu am treabă cu împărații tracilor : Alexandru (al 3 a ca rege al Macedoniei )(Alexandru cel Mare sau Alexandru Macedon (356-323 î.e.n ), Burebista ( 82-44 î.e.n ), și Regalianus (258 -268 e.n.), cu principele / rege Decebal (87-106 e.n.)
Să citești cartea „ Noi nu suntem urmașii Romei"!
http://ro.scribd.com/......on-Savescu
Să citești și să vezi pe Youtube despre Regalianus!
Cam 10-15 împărați Romani erau cu sânge trac, dar și Romanii erau tot din neamul tracilor.
Numărul 666 // sau 3 semne identice alăturate reprezenta un simbol trac, dar grecii, nu îi suportau pe traci și așa a fost mizeria cu numărul fiarei.
E mult de spus!
Oricum creștinismul cu păcatul Adamic== păcatul dorinței de a cunoaște, este o religie mincinoasă de la un capăt, la celălalt.
Omul nu este o oaie, mai mult sau mai puțin rătăcită, ci o divinitate!

| n0matterman a răspuns:

Draga PopaTanda,daca erau numai oameni ca tine ce ar fi cautat sa fie pe placul tuturor si sa fie buni crestini,probabil am fi fost inca in evul mediu unde biserica ar fi ramas la fel de barbara si la fel de ahtiata dupa averi.
Dar deh,Galileo Galilei, Newton etc., niste tarani ce n-au stiut sa-si traiasca viata si au avut proasta inspiratie de a-si pune intrebari.
Stiu ca intrebarea ta este inca o incercare disperata de a converti pe cineva la religia ta, si totusi, de ce ar trai cineva incercand sa fie pe placul unor stramosi pe care nu i-a intalnit niciodata.

| Inferno a răspuns:

Tu iti dai seama ca stra stra stra stra stramosii nostri daca ar fi sa mai traiasca acum, nu ar intelege nimic din toata tehnologia asta, cum ar fi telefoane mobile ultra moderne.
Eu cred ca ei nu ar accepta nimic din ce este in prezent fiind obisnuiti cu trecutul.

| CobraLeon a răspuns:

Daca un stramos de-al meu a fost criminal, ar trebui sa fiu si eu criminal? Daca un stramos de-al meu a fost musulman, ar trebui sa fiu si eu musulman? Daca un stramos de-al meu a fost crestin, ar trebui sa fiu si eu crestin? Banal...

| Minks a răspuns:

Stramosii mei sunt cam morti, nu prea mai pot emite pareri.

| RAY a răspuns:

Daca stramosii tai sunt suparati ca crezi in zeul evreu ce spui? poate ei se inchinau la luna

| AlexeHellsing explică (pentru RAY):

Ștrămoșii mei au clădit biserici, dar asta nu contează. Comtează faptul că nu m-am înșelat, voi ateii nu aveți trecut sau viitor, n-aveți mamă sau tată, n-aveți un scop, nu știți să trăiți. Păcat, mare păcat... Dar să sperăm că e doar o gândire copilărească care nu face decât să stea la monitor sau televizor, să iasă cu prietenii, sau să se uite la tavan. Normal că în aceste situații nu există credință, căci, cum am zis mai sus : NU ȘTIȚI SĂ TRĂIȚI. Atât pot zice aici. Detaliile ar fi nefondante și irelevante. Mai aștept răspunsuri de la cei ce n-au răspuns.

| RAY a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Avem parintii si i respectam fi sigur de asta, stim sa traim, bine ca tu stii

| Alex a răspuns (pentru AlexeHellsing):

De ce exista multe variante despre Iisus Hristos? De ce evreii, crestinii si musulmanii sunt dusmani? De ce evreii il considera pe Iisus Hristos un profet fals, ca nu e Mesia si nu este Fiul Lui Dumnezeu? De ce evreii inca mai asteapta sa vina Mesia? De ce musulmanii considera ca Biblia e o carte corupta de evreii si crestinii si Coranul este o corectura a Bibliei? De ce musulmanii il considera pe Iisus Hristos numai Mesia si profet si nu este considerat Fiul Lui Dumnezeu? De ce evreii si crestini il considera pe Mahomed un profet fals? De ce Dumnezeu nu are Fiul in iudaism si in islam? Ma refer numai religiile avraamice.

Răspuns utilizator avertizat
| dragos9234 a răspuns:

Stramosii meu au trait in vremuri cand ploaia era "adusa" de dumnezeu, are rost sa ma gandesc macar ce parere au ei despre lipsa mea de credinta? Nu.

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Inca sunt multi care cred asta

| dragos9234 a răspuns (pentru RAY):

Stiu.

| vitbsk a răspuns:

Dacă te referi la Ştefan cel Mare problema se pune aşa :
Pentru ce, au murit "amărâţii ăia" dacă noi îngropăm acum credinţa sau îl dăm pe Hristos pentru un altul?
Cum se face că această ţărişoară a supravieţuit veacurilor în credinţa creştin -ortodoxă în ciuda intemperiilor care se abăteau asupra ei?
De la N-E tătari, De la N-V poloni catolici, Dinspre V catolicism
De la Sud de Dunăre Otomani Islamici
De ce nu am devenit enclavă turcească gen Albania, Bosnia, Kosovo?
De ce nu district reformat catolic?
Nu este un miracol faptul că neamul nostru încă există?
Spre ce ne îndreptăm dacă abandonăm vatra strămoşească?
Binecuvântaţi fie toţi cei care au îngroşat cu sângele lor pământul, pentru ca noi să avem acum şansa de a sta pe acest teritoriu, în dreapta credinţă, transmisă prin jerfă de Însuşi Sfântul Apostol Andrei cel Întâi Chemat!

| GizazCraist a răspuns:

Dar stramosii nostri dci care si-au dat viata pentru Zamolxes ce sic csnd vad ca tu crezi "EL"
asa-i ca te-am incuiat cu asta? devil

| Morrigan a răspuns:

Nu sunt atee, dar nici nu am religia parintilor sau a bunicilor si sincer nu imi pasa ce cred ei despre religia mea. daca ma nasteam in india eram tot eu, doar ca aveam alta religie, de exemplu. dar m-am nascut aici si am fost botezata la gr. catolici.

intrebarea ta poate fi formulata si altfel: ce parere as avea eu despre religia urmasilor mei. iar raspunsul meu ar fi acelasi: religia ti-o alegi tu, ce te atrage si in ce vrei si poti sa crezi, sa iti aleaga altcineva credinta si sa te oblige sa o respecti e ca si cum ai fi sclavul lui si trebuie sa te supui ideeilor sale, fara a avea o constiinta proprie

| RAY a răspuns (pentru Morrigan):

O minte rationala ai

| AlexeHellsing explică (pentru RAY):

Dacă prin rațională înțelegi proastă atunci nu.