| SoP222 a întrebat:

Intrebare pentru atei : Voi credeti ca exista spirite, demoni, fantome etc.?

28 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Ce intelegi tu prin ''ateu''? laughing

| DragosConstantin a răspuns:

Daca negam zeii este logic ca nu credem nici in alte chestii supranaturale.

| Purec a răspuns:

Desigur, am si o poza cu una, facuta chiar de mine

| danay72 a răspuns:

Spirite si demoni se refera la creaturile spirituale din locurile ceresti si acestia exista, dar fantome nu.

| mODIN a răspuns:

Nu.

| RAY a răspuns:

Cred ca mintea umana creaza multe fantezii

| Mădă0611 a răspuns:

Eu nu, dar ateismul nu exclude credinta in spirite/suflet/fantome, ci doar pe cea in zei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Deci tu crezi in spirite Mada?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Aa acum am vazut acel "eu nu" laughing Ma si miram.

| Holiday a răspuns:

Eu personal, nu. Dar evident sunt atei care cred ca exista zombi, fantome, viata dupa moarte, etc. Asta nu-i face mai putin atei.

| Theo94 a răspuns:

Nu am vazut nimic, nu exista dovezi, cel putin pana acum, poate ca exista dar nu sunt ceea ce par, sau ce credem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa aduci in discutie acele fotografii celebre care dateaza si din primul razboi modial, care au trecut testul de autenticitate? E ceva care cam ii blocheaza pe atei, dar si ateu fiind poti asocia acele spirite, ca o forma luata de energie. Energia nu se pierde.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

"Vrei sa aduci in discutie acele fotografii celebre care dateaza si din primul razboi modial, care au trecut testul de autenticitate?"

Despre ce fotografii e vorba?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Http://www.descopera.ro/......aranormale
Cam toate sunt facute in secolul 20, cred ca doar o fotografie nu este. Cea mai veche dintre ele a fost facuta imediat dupa terminarea primului razboi mondial.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si marmota ciocolea inveleaua. Sunt curioasa, de ce energia ar avea infatisare umana sau identica persoanei careia i-a apartinut sau ii apartine? La ce ii foloseste aspectul fizic daca fiind imateriala, nu are nevoie de el?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru a se gasi o explicaie pe principii ateiste, sau recunosti ca exista spirite, sau spui ca au fost trucate, dar mai greu de crezut asta, sa truchezi asa bine o fotografie in 1919 laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se puteau truca si in 1800, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 devil, doar aparat foto sa fi avut.
"Pentru a se gasi o explicaie pe principii ateiste" adica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu este adevarat. Nu exista aparatura necesara, pentru a truca asa bine, si pentru a impartii opinia expertilor in diferite tabere. Tu cum crezi ca se trucheaza o fotografie? Nu este simplu de loc, si chiar daca se incerca o trucare in acea perioada era un esec, ceva gen ce vezi pe facebook, poze modificate penibil in photoshop. Asemenea trucaje, sunt foarte greu de facut si in zilele noastre. Si sa zicem prin absurd, ca se putea, dar era un proces extrem de complicat. Tin sa mentionez ca nu a aparut o singura poza, ci mai multe tot cam p-atunci. Adica aia nu aveau ce face decat sa trucheze poze, si aia care apar in poze si toti care sunt marotori, cei care au facut poza sa fie toti facuti sa depuna aceeasi marturie?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti mai copil decat credeam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Este genul de raspuns al omului lipsit de argument si nu are ce spune altceva decat aceasta enormitate ca sa lase un aer "special". Raspuns irelevant. Te credeam altfel, zic altfel doarece nu vreau sa te simti ofensata.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

M-ai prins.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. mai cred si in mos craciun, iepurele de pasti si cupidon.

| Lagorúthon a răspuns:

Daca crezi in asa ceva, nu mai esti considerat ateu.

| IvanMihai a răspuns:

Avem un suflet, există spirite, nu sunt materialist,
cred în supranatural/miracole, cred că există viaţa de apoi!
Întrebarea este dacă mai pot fi ateu dacă deja cred în astea?
Indecis dacă există divinităţi sau nu!

| IvanMihai a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/ateism
Ateismul vs crestinismul:
ATEÍSM s. n. Doctrină care se bazează pe negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. théisme.

https://www.roportal.ro/articole/despre/ateismul_vs_crestinismul_4278/
îmi place finalul acestuia!

| Halestorm a răspuns:

Nu credem in absolut nimic fantasy.

| Hucci a răspuns:

Nu.

| TePeU a răspuns:

ATEÍSM s.n. Concepție materialistă care respinge religia, credința în supranatural și existența oricărei divinități, a miracolelor și a vieții de apoi; negare a lui Dumnezeu. [< fr. athéisme, it. ateismo < gr. a – fără, theos – zeu].