| RandomDeTot a întrebat:

Intrebare pentru ateii : Ok voi credeti ca am evoluat din maimute sau asa ceva dar de unde vine ratiunea lucrul care ne deosebeste de restul animalelor ratiunea nu poate fi dobandita prin evolutie si sa presupunem ca am dobandit ratiunea tot prin evolutie de ce suntem singurii care beneficieaza de ea ce noi am evoluat mai mult?

13 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Zi mersi ca n-au evoluat si dinozaurii sau ca n-au evoluat si mai mult gheparzii, serpii sau tarantulele! Te-ar fi papat acumhee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

"Zi mersi ca n-au evoluat si dinozaurii"
De fapt au evoluat si ei intr-o forma sau alta,caci daca n-ar fi evoluat, nu ar fi existat asta multe specii (poate chiar si specia umana., zic poate deoarece nu-s sigur)
"ca n-au evoluat si mai mult gheparzii, serpii sau tarantulele"
De serpi si tarantul nu am ce zice, aceste speci nici nu psihic, iar cat despre ghebarzi, daca avea ratiune probabil ne-ar fi privit oarecum egal (ratiunea face diferenta), plus ca sa faliciteze evolutia mamiferelor e bine sa aiba o dieta echilibrata (omnivora), s-a doved datorita faptului ca suntem omnivori ne-a falicizat evolutia prielnica.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/eo7dKHV.png

Aşa s-a întâmplat ca din anumite puncte de vedere să fim ceva mai evoluaţi decât celelalte specii existente în momentul de faţă pe Pământ.
Nebănuite sunt căile Evoluţiei. :))

| RAY a răspuns:

Ateismul find o lipsa a teismului nu are nic o legatura cu teoria evolutiei, ateismul e un minus, nu inseamna nimic, e ca cum ai spune cei care nu piloteaza avioane cred in alba ca zapada
deci afirmatia ta e incorecta ateismul nu-i egal evolutie, stiinta etc

| Mădă0611 a răspuns:

Care dintre ei, "ateii"?

| sublime89 a răspuns:

Ratiunea poate fi dobandita prin evolutie si nu suntem noi singurii care am facut-o. Au existat multe alte specii de hominizi care au avut ratiune mai mult sau mai putin ca si noi. Dar acele specii au disparut pentru ca nu s-au putut adapta asa bine ca noi. Chiar si in prezent mai sunt specii capabile de ceva asemanator ratiunii, cum ar fi cimpanzeii, gorilele, urangutanii, delfinii, elefantii, si chiar si unele specii de papagali mari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Corbii,ai uitat de corbi.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si ar mai fi caracatitele big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice animal are ratiunea lui mai mult sau mai putin. Ratiunea e un termen relativ.

| Dragotta a răspuns:

Aceasta ''ratiune'' este un produs al societatii.Nu suntem singuirii care beneficiaza de ea, si alte animale au ratiunile lor.

Cea ce definesti tu ca ratiune depinde de societatea in care traiesti, daca ai trai intro societate in care cainii nu sunt animale de companie si sunt mancati la porcii, nu ai avea nimic impotriva cu asta.

Daca te referi de ce noi am devenit asa...destepti,morali.

Simplu pentru ca am fost specia cea mai puternica, varful piramidei tropice.Asta nu s-a intamplat foarte repede, ci foarte incet si in dea cursul a multi ani.

Daca mai ai intrebai te rog trimite-mi PM, voi fi bucuros sa iti raspund.Nu mai raspund aici la intrebare.Trimitemi PM daca ai vreo nelamurire sau daca am inteles eu gresit cea ce ai spus.

| Dragotta a răspuns:

Am observat ca am spus cateva greseli acolo oricum intreaba-ma prin PM

| NameoftheCentury a răspuns:

Orice e posibil prin evolutie. Si uite cum am evoluat mai exact: http://www.usefulcharts.com/science/human-evolution-timeline.html

| Bogdan2104 a răspuns:

Din întrebarea ta deduc că ești creștin, ceea ce este interesant și totodată ironic. După mine, creștinismul și rațiunea sunt două chestii paralele, deci nu îți înțeleg nelămurirea. Ți-e mai ușor să contrazici teoria evoluționistă, în schimb să crezi că rațiunea este un dar al unui nene invizibil ce locuiește pe un norișor?