| AndreiCosmin2 a întrebat:

Intrebare pentru cei religiosi sau care au o religie si ateii(eu sunt crestin). Deci de ce unele religii le ataca pe alta de exemplu satanistii care ataca crestini sau chiar ortodoxi pe catolici si de ce mai credeti ca tot ce vedeti prin religia voastra e TOTUL sfant? Eu cred ca religia e pentru fapte bune nu pentru a ataca alta religie sau fapte rele precum satanistii cu blestemarile lor etc...si dc noi crestinii cand mai vedem in VT ceva rau trebuie sa facem si noi? Nu puteti lua NUMAI ce e bun si ce e rau sa lasati deoparte? suntem toti oamenii! daca unu are o religie nu e prost din cauza ei.Indiferent de culoare,orientare sexuala sau religie noi trebuie sa fim uniti.Dar bineinteles ca ne razboim pentru cate ceva chiar si religia poate fi cateodata de vina. Sau ateii, satanistii si crestini cand se cearta intre ei ca aia nu e asa sau invers..De ce? Nu toti suntem oameni? ne-am uitat cu toti de mult scopul.

Răspuns Câştigător
| girl16 a răspuns:

Religia nu inseamna credinta nu inseamna pocainta si nu inseamna crestinism. Religia este reprezentata de mai multe secte, ceva creat de oameni din cauza opiniilor diferite. Dar Dumnezeu nu a vrut asa ceva pentru noi. El ne vrea crestini pe toti uniti sa traim dupa Biblie care e Cuvantul Sau. Religia nu este decat ceva care dezbina oamenii nu ii apropie si tu ai vazut asta. Incearca sa traiesti dupa Biblie si sa fi tu un crestin adevarat ca orice religie va disparea, doar crestinii care sunt cu adevarat pocaiti vor ramanea in picioare pana la sfarsit!

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Hai zi-mi un singr crestin care chiar face ce spune iisus habar nu aveti de propia biblie, sunteti crestini cu numele si atat materialisti pana in maduva oaselor toate sectele sunteti la fel toti, pentru mine nu-i nici o diferenta toti sunteti la fel

| AndreiCosmin2 explică (pentru RAY):

Ce n-am facut eu? In primul rand se scrie Iisus pentru ca pe langa ca e nume e si Dumnezeu

| girl16 a răspuns (pentru RAY):

Asa este, in orice padure exista si uscaturi dar nu este adevarat ca toti sunt la fel. Imi este destul de greu sa iti pot explica ceva ce numai Dumnezeu te poate face sa intelegi. ca om da, este foarte greu sa traiesti ca si Isus dar tocmai de asta a venit El in lumea aceasta ca sa dovedeasca ca se poate si bineinteles ca sa se dea pe Sine insusi ca jertfa odata pentru totdeauna, pentru iertarea pacatelor noastre. Prin puterea lui omul nu poate face prea mult dar prin puterea lui Dumnezeu, el poate trai dupa standardele Bibliei. Este foarte greu dar credinta face totul posibil si dragostea face totul usor, eu asa cred dar noh...fiecare cu opinia lui. Nu avem ce face trebuie sa respectam si opiniile celorlaltihappy

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca, asa cum am mai zis pe aici, in cartile voastre sfinte (ateii nu au asa ceva), se instiga la ura, violenta sau chiar crima impotriva celor care nu se inchina zeului x, si cum fiecare are alt zeu, se simte obligat sa-l urasca sau raneasca pe celalalt. Ateii sunt neutri pana ii hartuiesti si devin anti teisti (impotriva teistilor), dar teistii... fiecare cult isi revendica Pamantul, de exemplu musulmanii vor ca pamantul sfant sa fie eliberat de nemusulmani, si si fac asta, omorand, nu toti.

| zurick a răspuns:

Pentru că toți cred ca de fapt religia lor e adevărată, ca ei sunt perfecți, evident fals. Daca un satanist vorbește de rău un evreu sa zicem mi se pare o prostie, iar daca un ortodox vorbeste de rău un adventist sa zicem tot prostie curată se numește.În concluzie cum să te aștepți de la alții sa dea dovadă de omenire si tu să nu faci acelaș lucru?(prin tu nu ma refer la persoana ta)
Da am uitat multe sper că o să ne revenim.

| AndreiCosmin2 explică (pentru zurick):

Am zis eu ca sunt perfect? am zis eu ca crestinismul e cea mai buna religie? Bravo, ai un os ca ai inteles intrebarea.

| zurick a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

Îmi cer scuze că n-am fost mai clară ca să poți înțelege ce spun.
N-am spus că tu ai zis că creștinismul e cea mai buna religie, am zis că cei care insulta pe cineva doar pentru ca e de o anumita religie. Dacă ai fi putut sa citesti ce scrie in paranteză PRIN TU NU MA REFER LA PERSOANA TA
Și n-am nevoie de osul tău nu-s o potaie

| AndreiCosmin2 explică (pentru zurick):

Si daca niste muste se duc la **** te duci si tu? Ma refeream ca daca unu zice ca e perfect vii tu sa te pui cu ala in gura?laughing)

| zurick a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

Tu chiar crezi că pe mine m-a interesat vreodată de ce religie e alta persoană?
Ciudat...
Dacă stau bine să mă gandesc prietena mea cea mai buna era adventista si eu nici nu stiam...

| AndreiCosmin2 explică (pentru zurick):

Ce mai e si aia?laughing))

| zurick a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

O sectă din creștinistm.

| M25M a răspuns:

Nu e vorba de prostie in cazul omului tipic religios, ci de multe ori de ipocrizie si naivitate.

| AndreiCosmin2 explică (pentru M25M):

Si aia nu sunt oameni? Rasistule...

| M25M a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

Am spus eu ca nu sunt oameni? Tocmai si de aceea sunt ipocriti si naivi, fiind unele din conditiile umane.
Ideea era alta.
Daca vrei sa ma lezezi pe bune si pe drept nu prea ai nimerit-o cu "rasistule". Nu am fost rasist, poate realist.

| AndreiCosmin2 explică (pentru M25M):

Arumentul unde e? De ce sunt ipocriti si naivi? Ideea era ca oamenii trebuie sa se iubeasca, nu sa se urasca indiferent de niste lucruri.Pentru ateii e mai greu de inteles ca ei tot o ard cu a lor indiferent ce ai spune nici nu te asculta bine.

| M25M a răspuns (pentru AndreiCosmin2):

Argumentul este subinteles.
Hai sa fiu mai explicit.
Majoritatea crestinilor adera la teoria crestina insa esueaza in practica- asta este argumentul pentru ipocrizie.
Majoritatea crestinilor sunt usor influentati de institutiile specifice confesiunii lor- asta este argumentul pentru naivitate.

Nu ma intelege gresit, ader la ideea ta, utopica, de intelegere intre oameni chiar daca este idealista si irealizabila.

Pentru ateii e mai greu de inteles ca ei tot o ard cu a lor indiferent ce ai spune nici nu te asculta bine. --- Pentru afirmatia asta as putea oare sa te fac rasist, sa fie pe aceeasi moneda? Da, daca ar fi sa urmez rationamentul tau, insa nu am sa o fac pentru ca nu ma reduc la prejudecari.

| AndreiCosmin2 explică (pentru M25M):

Multumesc,poate am fost un pic rasist.

| Scarbo a răspuns:

Tocmai de aia, suntem toti oameni, asa sunt oamenii, niciodata nu ai sa-i vezi uniti, asta-i un vis prostesc.

| AndreiCosmin2 explică (pentru Scarbo):

Unde-s mai multi sunt mai buni si puternici.Ca sa iti dau exemplu tu nu poti ridica o piatra grea dar impreuna cu mai multi poti.Toti nebunii si-au ridicat secte pentru ca aveau chef sa se certe intre ei sa se faca si razboaie aiurea si etc..Cateodata cand ai incredere intr-o persoana acea persoana se revolta impotriva ta si vrea sa preia controlul, intotdeauna s-a intamplat asa chiar si in cazul acestor secte si chiar in cazul ateilor.Era o idee si aceasta se putea implini MACAR daca un ateu ii dadea atentie..bineinteles ca veti zice ca nu e imposibil si etc.dar te-ai gandit ca daca ai incepe tu si altii s-ar implini? toti ziceti ca nu e posibil dar daca ati ziceti ca este v-ati impaca cu ideea si ar fi mai bine.

| Delmoniko a răspuns:

Uite satanistii moderni nu se cearta cu nimeni. Ei incearca sa evolueze singuri si sunt autodidacti. Nici agnosticii nu au nicio legatura cu disputele astea puerile. Unii atei sunt mai frustrati ca altii. Oamenii religiosi in general trebuie sa le arate celorlalti ca sunt mai buni, mai sanchi, mai destepti. Religia a devenit un concurs de "cine e mai smecher". Dumnezeu nu vrea crestini, cum Zoroastru nu vrea zoroastrieni, intelegi? Nu exista o divinitate suprema la care sa te raportezi, doar constiinta si simtul tau moral.
Religia nu uneste oamenii, ii dezbina.

| AndreiCosmin2 explică:

De ce toti cu religii diferite pun intrebari aiurea in care gasesc ceva impotriva? Penibil din nou

| tom190 a răspuns:

Numai din crestinism exista peste 31.000 de secte, e un fel de joc pentru prosti atata e diferenta ca nu e [6 din 49] ci [1, 2,3...n din 31.000]
De ce e crestinul prost? nu te-au invatat deacasa ca sa furi e rau, nu, trebuie sa citesti din biblie ca sa furi e rau, si deasupra sa si platesti...
Nu-ti cer sa depasesti conditia, chiar ma muza sa citesc oameni ca tine!

| AndreiCosmin2 explică (pentru tom190):

Am pus intrebarea asta ca sa mai deschid mintile unor rasisti..bineinteles ca multi nu au curajul sa comenteze pentru ca nu au cu ce.Am evoluat cu totii degeaba..sincer sa fiu si o maimuta e mai buna ca un om.Macar aia are bunele "maniere". Care e treaba ta cu acele secte? Invidia, ura? Poate acele secte au dreptate uneori..bineinteles ca nu v-ati prins de nimic.Cine a furat? Si ce a furat? Daca tot esti ateu ma gandeam ca aduci si tu ceva mai cu argumente.Dar nu, la voi este asta si atat.Bine pastreaza-ti parerea incontinuare si ramai asa, rasistule.Nu ai invatat acasa ca nu e bine sa fi rasist? Uita-te mai bine