| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru creștini.
V-ati întrebat vreodată daca sunteți cu adevărat creștini?
Adică va asumați rolul de creștin ortodox sau doar credeți in Dumnezeu si va credeți creștini?

Nu stiu cat de înțeleasă m-am făcut, dar doar vreau sa răspundeți fiecare cu o mica părere.

Multumesc! happy

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Iertare dar trebuie sa explici bine ce intrebi, ortodox inseamna bun credincios, la asta te referi sau la cei ce adera la religia ortodoxa? Eu ma consider un crestin dar fara sa incalc Legea lui Dumnezeu, adica nu ma inchin la icoane si nici la MORTI. Deci eu cred ca sunt un bun ortodox dar nu din secta ortodocsilor.

| bleakk a răspuns (pentru danut):

Esti adventist, nu? Si eu.

| Doub a răspuns:

"Adică va asumați rolul de creștin ortodox "- Ca sa fiu crestina trebuie neaparat sa fiu de religie ortodoxa? Sunt crestina, dar nu am treaba cu icoanele, preotii, moaste s.a.m.d.

| Alcyon a răspuns:

Cred ca faptele sunt singurele ce pot face diferenta. Fiindca povestea cu credinta e mult prea complicata. Daca o iei asa (dupa credinta), nici popa de la biserica nu e un bun crestin, ca si ala are indoieli ca mai exista ceva dupa moarte.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Crestinul adevarat trebuie sa se asigure ca infaptuieste vointa lui Dumnezeu. Sa cunoasca adevarul despre Dumnezeu, despre Isus. Sa stie care este scopul lui Dumnezeu cu omul si cu pamantul. Sa stie ce inseamna inchinarea adevarata si ne patata de lume. Si pentru ca toate acestea se gasesc scrise in paginile Bibliei care este Cuvantul scris al lui Dumnezeu, fiecare crestin trebuie sa aiba Biblia, s-o foloseasca in fiecare zi.Nu, rolul de crestin ortodox nu. Nu are baza biblica. (Citeste Isaia 42:8; )

| Hakuouki a răspuns:

"Nu esti crestin cand saruti icoane cu sfinti, esti patetic"
Cred in Dumnezeu, nu in legile impuse de UE prin Papa si apoi prin biserica... daca este sa fiu sclav..mai bine sa fiu mort.

| ShizAnime a răspuns (pentru Hakuouki):

Bun asa. big grin Mare dreptate ai.

| Ben00 a răspuns:

Nu sunt un bun crestin. Inca nu am renuntat la orgolii, iar pacea sufletului e greu de pastrat azi; ma stradui macar sa nu pierd timpul cu mizerii ca ale lui Dorugar, cand sunt atatea invataturi crestine la dispozitie.

| bleakk a răspuns (pentru Ben00):

Ce e mai exact Dorugar? (a)crestin?laughing Am vazut ca indruga cate ceva, dar nu citesc, par a fi aberatii.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Daca un adventist ipocrit are imagini peste tot in brosuri si reviste inseamna ca are si el 'icoane'. Ikonos inseamna 'imagine', iar ei ipocritii au peste tot imagini.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Interzicand idolii, Dumnezeu a interzis doar zeii falsi.
Obiectele de cult nu au fost interzise, deoarece chiar deasupea chivotului cu porunca a doua Dumnezeu a cerut reprezentarea unei ICOANE: heruvimii din aur.

| ShizAnime a răspuns:

Eu nu ma consider un crestin. In rest, sustin in totalitate ce.a spus Hakuouki.

| Nergal a răspuns:

Eu unul am fost fericit sa adopt satanismul.