| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru credinciosi doar, necredinciosii sau bagatorii de seama rog din suflet sa se abtina! Nu sunt aici sa ma iau la cearta cu nimeni, deci chiar va rog sa va abtineti,, auto-stiutorii".
Stie careva un preot/calugar foarte bun in dezlegare de blesteme? Oricunde in tara! happy Va rog astept raspunsuri serioase inapoi! Va multumesc

37 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dacă dezleagă blesteme înseamnă că nu aplică Biblia. Dumnezeu este contra acestor lucruri. Deuteronom18:10-12

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danay72):

Nu e asa! Toti ratacim uneori!
Blestemul este o forma de acceptare a unei pedepse ceresti, ceea ce Biblia nu contesta!
AAAA.Rugaciunea si CREDINTA te apara de aceste mizerii! La modul cel mai curat! Adica te APARA! Fara sa pedepseasca din vina ta, caci nu ai voie sa judeci! Mai reflecteaza! mai roaga-te inainte sa dai verdicte! (sa judeci-caci nu e in puterea noastra!).

| danay72 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Eu nu judec, Biblia e categorica în acest sens. Deuteronom18:10-12.

| xerxes1 a răspuns (pentru danay72):

Biblia este plina de minciuni.
xerxes1 17:34

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danay72):

Biblia, oricum, nu e supusa judecatii nimanui, caci milenii au astabilit ca asta e procedura, daca vrei,, e o lege care-ti asigura supravietuirea.
Blestemele apar, te poti feri de ele doar neluand in seama, mai ales daca nu ai gresit, dar si in acest caz! Daca CREZI in Dumnezeu cu INIMA.
Te rogi si esti Credincios adevarat!
Ma gandeam la blesteme sub aspect studiat antropologic. Adica, un antropolog, pe nume Claude Levi Strauss, parintele antropologiei, s-a dus in America de Sud la niste populatii ancestrale, sa vada care este fenomenologia! Inconjurat de oamenio de stiinta, cercetatori si titrati.
Relateaza un fapt interesant!
Urmareste-ma acum cu atentie:
Se duce la un trib, tribul este organizat cu un Conducator, un medic-vrajitor-saman(ala era cel ce se ocupa de starea spirituala).Si JUDECATOR_atentie!
Acum:
Un anume om, personaj al comunitatii a GRESIT cu ceva in regulile importante( ori o crima, ori altceva GRAV).
Ce se intampla?
Este chemat acel pacatos in fata comunitatii (oficiale) si SAMANUL il condamna la MOARTE!
(nu se preciza L ce si procedura!)
In 10 zile, acel OM a MURIT!
Cercetatorii au stabilit 'stiintific ' cauza mortii:
o sa ramai uimit!
Din cauza excluderii din Societatea (limitata-nu avea unde sa plece caci nu stia ca mai exiista ltceva afara de 'unde s-a nascut', )
aceea, omul s-a considerat ca si mort! S-a constatat cresterea progresiva a adrenalinei si a multor altor factori mentinatori de viata (ca sa nu intru in amanunte).
Dupa 10 zile a murit!
"din cauze naturale!).
Concluzia de atunci a cercetatorilor:
Citeste in Antropologie!
Este o stiinta care se ocupa de studiul despre oameni.
Concluzia mea:
(verificata pe mine insumi!) am trecut prin astea si inteleg.
Concluzia mea este ca RUGACIUNEA, te scoate din contextul blestemului! Chiar daca nu intelegi pe moment!
repeta la nesfarsit! Apoi o sa razi, cand vei vedea ca se intoarce asupra 'EMITATORULUI". O sa PLANGI pentru BLESTAMATOR!
Chiar verifica!
O sa radem in 20 de zile!
Lasa alte amanunte!
Sper sa intelegi! BAFTA! SI SUFLETUL SUS!
Biblia este CLARA doar pentru initiati! Daca era accesibila tuturor, atunci trebuia sa cuprinda doar Deuteronomul si GATA! E la indemana ta sa te RECONSIDERI! Caci Blestemul este activat din afara!
Doar tu il pui in aplicare prin NECREDINTA, JUDECATA si neasultare!
Noul Testament face rectificari, nu e cazul sa mai discutam ca nu e timp, acum.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru xerxes1):

Nu e asa! Noi suntem plini de minciuni si le proiectam asupra celor care nu ne satisfac NEMERNICIILE NOASTRE!

| danay72 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Satan se afla in spatele acestor vraji, dar Dumnezeu nu e de acord cu ele si nu ii sprijina pe cei care fac asa ceva. Apoi, un creștin imita exemplu lui Isus.Nu răspunde cu rau. 1petru2:23,Romani12:17-21

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu pot insa omite cateva:sa ne iubim dusmanii, sincer, daca ei si ei gresesc sau chiar daca NU, ne blesteama sau nu, e TREABA LUI DUMNEZEU: nimeni nu e fara GRESALA!
Rugaciunea si Smerenia sunt importante(hai ca sa zic -antropologic! daca nu accepti Biblia, care o zice cutarie dar nu ai observat!).
Blestemul este o JUDECATA! Interzisa de Biblie!
Dar poti lupta, si CASTIGA!, dupa cum spune CHRISTOS, doar prin IUBIRE, RUGACIUNE si SMERENIE!
Roagate pentru Blestemator, caci tu vei trai, iar el poate muri si in clipa asta! In cele mai Groaznice Chinuri!
Dar daca-i va intra in plasa lui, avea aceeasi soarta ca a lui, caci va veti LEGADE MIZERIA LUMII
E loc sub soare pentru toti, doar sa aceeptam! GATA!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Daca esti mai evoluat, poti asculta
https://youtu.be/iJf8enuao2I
LIBERTATEA LUMII! Cum trebuie privita! Ai multe solutii, nu te preocupa! Daca vrei ai toate solutiile din lume!

| xerxes1 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Vorbeste te rog doar pentru tine.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danay72):

Exact!
Dar toti GRESIM, uneori, e in firea umana. Sa nu persistam. Dumnezeu asta ne invata.Caci a lua in seama si mitocaniile altora, e prea mult decat putem suporta! trebuie sa evitam acele persoane despre care simtim ca au ceva diavolesc in ele! Fara nici ca ele sa simta macar, caci uneori 'se lipesc ' de noi daca ne considera slabi.Nu e rau sa te feresti, fara sa faci rau, doar uneori.

| danay72 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Sa fim prietenoși, dar nu prieteni. 1Corinteni15:33

| oprescudorin11 a răspuns (pentru xerxes1):

Nu ai antifoane!? Vorbesc doar pentru cine are urechi evoluate sa auda! Daca tu auzi doar zgomote, scrie la 'drepturile handicapatilor sa-ti prescrie gratuit o proteza, contribui si eu cu un leu simblic, dar se aduna!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danay72):

Amabili, nu e nevoie nici de 'prietenosi!'.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru xerxes1):

Ce pseudonim ti-ai ales: xerxes! Ai ceva studii la blasfemiatori? De ce nu poti apare cu numele tau real? Ce handicapuri ai? Estei prost, gras, prea batran, gangav, analfabet? Iti lipseste vreun organ? Vino la grupul blasfemiatorilor si te tratam!
I=-auzi xerxes!? Mor de ras daca nu as vrea trai! Spargator de seminte!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru xerxes1):

Ti-am coborat nivelul discutiei la inaltimea ta! Ma blestemi? I-ate de mana cu ray -rahatemberg, analfabet ca si tine!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danay72):

Dar vezi si la mine o demonstratie si de lipsa de diplomatie! Toti ne confruntam cu astea, depinde si cu cine si apoi sa ne caim.

| xerxes1 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Bun crestin.Hristos e mandru de tine.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru xerxes1):

Hristos nu e mandru nici de mine, nici de tine! El poate sa ne ajute, daca are pe cine!
In ce ma privestye, nu am nevoie de decoratii nici de la EL, nici pe pamant, caci am adunat atatea ca volum incat nu-mi sunt de folos sa aprind macar un foc sa ma incalzeasca in porcaria de aer conditionat de acum.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danay72):

Nu cine le dezleaga, doar cine le profereaza! Le invoca!
exista blesteme? Ce crezi? Am explicat parerea mea asupra acestui subiect. Vreau sa o aflu si pe a ta!

| danay72 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Da,oamenii pot blestemata, dar nu cu ajutorul lui Dumnezeu fac lucruri acesta.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru danay72):

O iei prea FIXIST! Acolo spune in fapt sa nu te dai ca un rezelvator! (fara sa cunosti ezoterica).
Blestemul este o forma de energie, constituita asupra unei comunitati, care se rasfrange asupra unui om! Asa ar fi definitia corecta Kantian vorbind! Completarea la definitie ar fi, ca blestemul este UN ABUZ al cunoscatorilor!
Cine te opresteca stiind aceste date sa -i lasi sa moara pe acei care crezi ca te-au blestemat, sau pe tine ca poate ai exagerat?

Biblia spune asta in nenumarate pasaje de-a lungul istoriei, in limbajul mai dezorganizat care era atunci,.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Verset din biblie (cei care se ocupa cu vrajorie sa fie omorati cu pietre ) e pacat grav asa ceva biblic vorbind

| mentholinks a răspuns:

Te crezi blestemat sau ce? Viziteaza un psihiatru.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru mentholinks):

Daca 'psihiatrul ' de care zici, e la randul lui blestemat? Oricum este, caci un om nu se face asa ceva profesie, daca e normal la cap! Se facea florares!
A avea de a facecu putere psihica asupra oamenilor, majoritatea grav afectati, nu e usor! Sau 'preot'? Si aia la fel.
Au doar EXPERIENTE negative, cazuri nerezolvate.
Cam toate!
Incearca sa intelegimecanismul, LOGICA.Asa rezolvi.
La doctot te duci pentru un pansament, pe care stii si tu sa il faci! La preot te duci pentru inmormantare, dar stii si tu sa o faci!
La gunoier te duci ca trebuie sa scapi de gunoi!
stii si tu sa o faci!
La Academicieni? Acvolo de ce te duci?
Crezi ca esti mai prost ca ei si gresesti!
Blestemul este in mintea voastra ce slugi, la cine? La alte slugi!

| xerxes1 a răspuns:

,, auto-stiutorii"

Poate ai dorit sa scrii atotștiutorii.
Problema este ca atotstiutorii astia, chiar si gramatica stiu mai bine decat tine.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru xerxes1):

Pariez ca faci parte din spargatorii de seminte de la scara blocului. La caligrafie nu te pricepi sigur, ca nu mai face obiectul studiilor! Dar faci pe inteleptul cu spargatorii de seminte. Este interesanta fata gunoiala a generatiei tale (strict).

| mudokins78 a răspuns:

Blestemaaattt, să fi de steleee, lele dragăăăă, că nu vi seara la mineeee!
Î-mi pare rău! -nu am putut să mă abţin de la întrebarea asta haioasă!

| gratargratar a răspuns:

De ce crezi ca esti blestemat?

| fearlessss a răspuns:

Cam tarziu, dar daca te ajuta: Poti incerca la mnst Patrunsa, staretul Varsanufie, la Frasinei sau la pr. Amfilohie de la mnst Diaconesti.

| MateiT a răspuns:

Poti vorbi despre ce fel de blestem este si de la cine vine?

| pumpkinky a răspuns:

Sau sa-mi recomande ce sa fac impotriva acestora, sa citesc ceva acatiste, dar ce anume. etc...

| MortalProxy96 a răspuns:

Și eu sunt un satanist fără chef de ceartă, așa că vreau să-ţi spun că poţi cere ajutorul oricărui călugăr, că de blestem n-o să scapi. Depinde acum ce înseamnă blestem la tine. Sataniștii în general sunt destul de pașnici (nu mă, nu facem ritualuri de sacrificare..pentru noi, animalele și copiii sunt sacre). De ce crezi că ești blestemat?

| vizuk a răspuns:

Preotul Pomohaci

| oprescudorin11 a răspuns (pentru vizuk):

Unde munceste? La ce biserica? In ce manastire sau biserica/?

| vizuk a răspuns (pentru oprescudorin11):

La spalatorie, ia baietei tineri si ii duce pe camp