| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru creștini:

Care este conexiunea cea mai wow pe care ați descoperit-o în Cuvântul Lui Dumnezeu în ultima vreme? Mă refer la genul acela de conexiune care se simte ca un duș rece pe față. happy

Răspuns Câştigător
| Gligore2000 a răspuns:

Cand mi-am dat seama ca Biblia este doar o minciuna.

| cristi202 a răspuns (pentru Gligore2000):

Parca întrebarea era adresata creștinilor.
happy

| Gligore2000 a răspuns (pentru cristi202):

Tot crestin sunt si acum dar unul suparat.

| cristi202 a răspuns (pentru Gligore2000):

happy
Creștin suparat?!?
Cam ca zăpada fierbinte?
E cam tot aia. Cum fierbinteala nu e o caracteristica a zapezii, tot asa supărarea nu e o trăsătură a creștinilor.

| Gligore2000 a răspuns (pentru cristi202):

Crestin pacalit.Barza a decis sa ma nasc intr-o tara de indoctrinati, parintii au decis sa ma boteze si sa ma indoctrineze de mic impotriva vointei mele.

| cristi202 a răspuns (pentru Gligore2000):

Asta contează mai puțin.
Tu ce ai ales?
Ce faci tu cu viata ta contează cel mai mult. Păcălelile nu se pun.

| Gligore2000 a răspuns (pentru cristi202):

Pai am rezolvat-o.
Gata cu Biblia si cu minciunile popilor.

30 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Treceam printr-o situație oarecum periculoasa. Aveam o oarecare teama. Nu ma afecta, dar era acolo. Îmi vine în minte cuvintul din Isaia 41:10: "Nu te teme!" Dusul rece : ma întreb pe mine însumi : "Cristi, ce faci, unde ți - e încrederea?!?" Îmi vine în minte alt verset : "În dragoste nu este frica..." Găsisem, (de fapt îl știam), și motivul pentru care nu trebuia sa îmi fie frica. Am trecut prin situații mult mai periculoase, și întotdeauna am fost protejat de dragostea lui Dumnezeu, incit teama a început sa dispară, dar acum fusese acolo.

Poate ne spui și tu o conexiune ce ai avut - o. Sigur a fost ceva super! happy

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Povestea cineva ce frumusețe a descoperit de curând în Cuvânt. Era vorba de intrarea poporului evreu în Canaan, care a avut loc cu Iosua în frunte, călăuzit de Dumnezeu. Moise nu a intrat în Canaan, el simbolizând Vechea Lege, prin care nu avem intrare liberă în Noul Ierusalim. Lui Iosua i s-a arătat acel înger, ca o persoană divină, aparent om, simbolizând cele două naturi are Lui Hristos - Dumnezeu și Om, Mijlocitor al unui legământ Nou, mai bun, desăvârșit, prin care am fost învredniciți să nădăjduim într-o intrare liberă în Cetatea Nouă.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica... "Lovedbygrace"winking happy - Iubiti prin har. Îmi place enorm username-ul ce ti l-ai ales.
Totuși, ascultarea trebuie sa fie prezenta. Nu de Legea lui Moise, de poruncile ei, ci de Legea dragostei a lui Isus Hristos. Adu - ți aminte : "Iubește și fă ce vrei" Dar, dragostea Lui presupune ascultarea. ". Căci toţi cei ce sunt călăuziţi de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu." (Romani 8:14) Călăuzirea presupune urmare. Dumnezeu îți arată pe unde sa mergi. Și tu, prin ascultare mergi în direcția trasata de El, și asa te dovedești a fi o fiica a Lui. Deci acel "fa ce vrei" e discutabil. Nu mai poți face orice, ești îngrădit de dragostea Lui. Îngrădire care de fapt te eliberează cu adevărat. Dar intii e ascultarea. E ca la "Pot totul în Hristos". Cei mai mulți creștini pun accentul pe "(eu) pot", dar nu observa ca accentul e pe "in" Hristos. Diferența e imensa. În Hristos nu mai poți nimic, nici măcar sa fii ca persoana. Tu trebuie într - un anumit sens sa dispari. Sa te rastignesti (împreună cu El). Nu e alta cale, ori tu, ori El. Și asta o faci prin călăuzirea Sa și ascultarea ta. De aceea ne doare cand facem ceva împotriva voinței noastre pentru ca știm ca El vrea acel lucru. Dar, desigur, fără harul Lui, fără dragostea Lui, "no way". Fără ele, nu avem puterea sa ascultam. Nu ascultam ca să cistigam relația cu Dumnezeu, dragostea Lui (vezi legea lui Moise), ci ascultam din dragoste, pentru ca El ne - a iubit mai întii. Și dupa aceea, cand procesul răstignirii e complet, descoperi ca ești liber sa faci ce vrei, dar esti pentru ca nu mai faci voia ta, ci a Lui. Te - ai format asa, și El are încredere în tine și te lasă liber sa acționezi, pentru ca știe ca vei face ce El ar fi făcut. De fapt, atunci El e cel ce lucrează prin tine. Și asta îți dă libertate. E ca la mașină, cel ce conduce, șoferul, nu e liber, însă tu, dacă îl lași pe șofer sa conducă, poți face ce vrei. În mașină. Doar sa nu pui mina pe volan happy.
Poate ti se pare confuz ce zic aici în ce privește relația "eu-El", dar oarecum asa e, e greu de definit, atunci cand El începe sa lucreze prin tine, cine face. Ai crede ca tu, la urma urmei, tu acționezi, dar, vazind de ce ești în stare, ca ai capacități pe care, dacă te cunoști bine, știi sigur ca nu le aveai, deci e clar ca sunt de altundeva, realizezi ca sunt de la El, plus ca mai este și binecuvintarea, cand faci cu El totul e lejer, nu depui efort considerabil, sau daca chiar trebuie sa depui, realizezi ca ești ajutat, și atunci, deși știi ca tu faci ceea ce faci, ai o siguranță extraordinara ca El e cel ce lucrează prin tine.
Sper ca m-am făcut suficient înțeles în acest răspuns

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Impresionant răspuns. happy
"Credința fără fapte este moartă" și "dacă Mă iubiți, veți păzi poruncile Mele".

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, vezi cum se completeaza lucrurile? Trebuie sa existe un echilibru. Trăim prin har, dar și ceea ce facem conteaza.

| ania a răspuns:

Pe căldura asta e foarte binevenit si inviorător un duș rece. Am cateva persoane apropiate sufletului meu pentru care mijlocesc in mod constant ca Dumnezeu ca rupă vălul necredinței. Dimineața citeam Psalmii personalizandu=i in rugaciune si imi sar in ochi in modul acela in care stii ca acesta e mesajul lui Dumnezeu astazi pentru tine/ Cutremură=te pământule inaintea Domnului
Inaintea Dumnezeului lui Iacov,
CARE PREFACE STANCA IN IAZ,
SI CREMENEA IN IZVOR DE APE.( Psalmul 114 /7, 8)
A fost o mare incurajare ca cei pentru care ma rog nu numai ca se vor vindeca de orbire spirituala dar vor deveni un /izvor de ape/ adica oameni care vor adăpa și sufletul insetat al altora.
Nu am reținut referinta și acum când am vazut întrebarea am luat Biblia mea si am încercat să deschid la Psalmi și am deschis exact acolo, ceea ce pentru mine e înca un semn ca Dumnezeu îmi vorbește.

| anonimg a răspuns:

In fiecare dimineata exista un astfel de dus, atunci cand citesc Biblia la rand -un capitol pe zi. Si in fiecare capitol exista cel putin un verset care imi atrage atentia mai mult decat celelalte.

"In zilele acelea, Isus S-a dus pe munte sa Se roage si a petrecut toata noaptea in rugaciune catre Dumnezeu.
Cand s-a facut ziua, a chemat pe ucenicii Sai si a ales dintre ei doisprezece, pe care i-a numit apostoli, si anume[...]" (Luca.6:12,13)
Aceste versete le-am citit astazi. Si am inteles ca atunci cand facem alegeri importante in viata, avem nevoie nu sa ne lasam sub povara stresului, ci sa aducem problema inaintea lui Dumnezeu.
In fiecare zi fac alegeri; deocamdata nu exista vreunul de o amploare asa mare. Sper sa nu uit aceste versete atunci cand voi avea nevoie de ele.

| cristi202 a răspuns (pentru anonimg):

Dacă e sa ții cont de faptul ca Cuvintul are putere de curatire a inimii, dacă e citit zi de zi se poate spune ca e un dus zilnic al spiritului. happy
Frumos răspuns. Și înțelept, pe deasupra!
Am avut cateva alegeri importante de făcut. De cand sunt credincios, mereu aduse înaintea lui Dumnezeu. Dar, la început nu a fost destul, cand am început sa știu clar ce am de ales, pentru ca Dumnezeu imi arata ce voia de la mine, credeam eu ca știu mai bine, și nu țineam seama, făceam cea credeam eu mai bine, dar mai apoi realizam cit prost alesesem, și ca dacă ascultam de Dumnezeu, ar fi fost extraordinar. Acum știu, și de pe urma acelor experiente negative, ca cu siguranță Dumnezeu ne dorește ce e mai bun pentru viețile noastre. Uneori alegerea e extrem de dificila, doare chiar, dar stiind acest lucru, ca e cel mai bine, e mai ușor de făcut alegerea corecta. Și niciodată nu am regretat cand am făcut ce cerea Dumnezeu, chiar dacă pe moment nu îmi convenea.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cand te-a nascut mama-ta: uite inca unul care crede in adevarul povestilor si transforma minciuna si propaganda religioasa in adevar.

| Meme10Meme a răspuns:

Plsssssssssssss ajutor sunt ascuns în dulap

| cristi202 a răspuns (pentru Meme10Meme):

happy
Nu ești ascuns. Odată ce știm unde ești, nu mai ești ascuns.
happy happy happy

| Meme10Meme a răspuns (pentru cristi202):

Lasă-mă ca l am împușcat, nu mai am nevoie de ajutorul vostru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mă gândeam la fratele fiului risipitor, din pilda spusă de Isus.
Ce bine că nu a ieșit el în întâmpinarea fratelui lui. A ieșit tatăl și l-a primit cu drag.

Ce trist ne purtăm cu cei care pleacă din biserică. Dar ce bine că Tatăl e Cel care le face primirea la întoarcere.

În cer e bucurie pentru un singur suflet care se pocăiește. În schimb, pe pământ, se poate pocăi o cetate întreagă și un Iona să fie în continuare nemulțumitor.

| Gligore2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect,asa este.
Mai mult se bucura zeul iudeilor de un ateu care in ultima clipa se caieste decat de un indoctrinat care toata viata a invatat pe de rost Biblia, a mirosit transpiratie de babe in biserica de doua ori pe saptamana, a lins aceeasi lingurita cu toti enoriasii la impartasit, pupat icoane dat bani, etc.

| cristi202 a răspuns (pentru Gligore2000):

De ce ateu cait în ultima clipa? De ce nu ateu cait acum? Nu ar fi trist ca la sfirsitul vietii sa realizezi ca a fost pierduta pe degeaba, pentru ca nu te-ai cait la momentul potrivit? Dincolo de indoctrinare, transpirație, babe, icoane, exista partea frumoasa, cea reala a credinței. Tu ai văzut pină acum doar "fake" - ul. Cauta originalul! E cu totul altceva.

| Gligore2000 a răspuns (pentru cristi202):

Asta fac acum.Biblia este Fake.Caut originalul.

| cristi202 a răspuns (pentru Gligore2000):

Ca sa știi ce e "fake", trebuie sa ai habar de original. Cum stii ca Biblia e fake dacă nu ai găsit originalul? Cum stii ca o bancnotă de 100 de franci e fake dacă nu ai văzut și nu cunoști bine una de 100 de franci originala? Nu e doar o idee ce crezi tu ca Biblia ar fi fake?

| Gligore2000 a răspuns (pentru cristi202):

Mi-au trebuit multi ani ca sa ajung la concluzia asta.M-a ajutat mult o traducere a codului masoretic. Oficiala a bisericii catolice.
Nu ai idee ce razboaie aveam cu NoName pe vremea cand eram si eu indoctrinat convins.Ii multumesc pe aceasta cale, m-a ajutat.
Am combatut-o ani de zile si acum ii impartasesc ideile despre ateism veganism etc.Pe vremea cand ai avut necazul ala mare cu casa.
Ce vremuri.
rolling on the floor

| cristi202 a răspuns (pentru Gligore2000):

Daaa, ce vremuri! Era o bătălie aproape la cutite. Dar ce mi - a plăcut mie era ca, deși auzeam ca unii își aduceau injurii, între cei cu care vorbeam și mine exista respect. De la NoName am cele mai multe calificative de "eronat". laughing
No, nu -i bai, dacă ești urmașul lui NoName, sa ne ascutim sabiile! laughing Poate vei realiza vreodată ca a fost o schimbare gresita.

| Gligore2000 a răspuns (pentru cristi202):

Mi-a sters sute de postari, si mi-a inchis cel putin 7 conturi.

| Gligore2000 a răspuns (pentru Gligore2000):

Mi-au trebuit 3 ani ca sa ies din mocirla crestina.

| cristi202 a răspuns (pentru Gligore2000):

Pai ma gindesc ca activai atunci cu alt nume, pe cel de acum nu îl știu, dar atunci, fiind mult mai activ, ii cam știam pe toți cei ce utilizau site-ul frecvent.

| Gligore2000 a răspuns (pentru cristi202):

Raspunsul corect este c.

| h379m3973423 a răspuns:

Într-o Biserică unde se mai ivesc certuri amintește-le de Ioan 3:16 în raport cu 1Ioan 3:16.