| mODIN a întrebat:

Intrebare pentru crestini:Ce parere aveti de celelalte religii?

16 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Exercitiu de intoleranta? Ortodoxia se afunda in mocirla din ce in ce mai mult pe zi ce trece. Vezi de exemplu ce chestii extraordinare a facut noul papa in anul ce se incheie azi si ce... absolut nimic a facut patriarhu' lu' peste. Daca ar fi sa ma convertesc la vreo religie, catolicismul ar fi printre primele trei optiuni. In alta ordine de idei, am discutat chiar si cu ceva musulmani si - guess what - pina si astia sint mai toleranti si inteleg alte religii mai bine decit crestinu' next door.

| mODIN explică (pentru KodrutZ):

Catolicismul NU este o alta religie ca ortodoxismul.Sunt ambele religii crestine! Exemple de alte religii:Hindu, Islam, Budism etc.

| KodrutZ a răspuns (pentru mODIN):

Da, dar sint ambele religii crestine la fel cum si Stoya si Kira Nerusskaya sint ambele femei. In momentul de fata, ortodoxia e o ramura complet retrograda a crestinismului iar catolicismul se indreapta in directia cea buna ca religie umanista.

| AteulRational a răspuns (pentru KodrutZ):

La cate mizerii a facut Catolicismul(vezi: sida in africa, inchizitia, preoti pedofili)... noul papa e chestie de marketing, si-au dat si ei seama ca trebuie sa vina cu ceva nou

| KodrutZ a răspuns (pentru AteulRational):

Desigur ca se poate spune si asta. poate chiar e si adevarat, insa ei macar au facut miscarea asta. In acelasi timp, ortodocsii ne scuipa in ochi cerind si primind bani de la bugetele locale, asta in timp ce peste tot scolile si spitalele stau sa cada.

| AteulRational a răspuns (pentru KodrutZ):

La noi nu e nevoie, oamenii devin tot mai inchisi la minte, nu invers

| KodrutZ a răspuns (pentru AteulRational):

Faza cu oamenii devin tot mai inchisi la minte se datoreaza si (de multe ori "mai ales") bisericii. E un cerc vicios aici.

| AteulRational a răspuns (pentru KodrutZ):

Si saraciei

| KodrutZ a răspuns (pentru AteulRational):

E cu dublu sens asta cu saracia. SInt unii pe care fix saracia ii motiveaza si ii lumineaza la minte, ca sa zic asa.

| mekage a răspuns:

Paganii nu isi fac chip cioplit...

| mekage a răspuns:

Simplu draga... Paganii se roaga la entitati spirituale ale naturii cum ar fi mama natura,, Gaia'' (cea mai importanta) Nu ne facem chip cioplit.Chip cioplit e atunci cand te rogi la icoane sau statui

| mekage a răspuns:

Hai scutura-ma. Stiu mai bine ca tine la capitolu asta...

| mODIN explică:

Sti,si ei au aceasti parere despre tine si sustin ca dumnezeul lor e cel adevarat.

| mODIN explică:

Cata dragoste crestineasca

| zurick a răspuns:

Când creștinismul va fi mai presus de altă religie o să-ți spun.

| Kalla a răspuns:

Niciuna.Ma doare in cot.