| FargK a întrebat:

Intrebare pentru crestini:
Ce parte din voi crede ca povestioarele si minunile din biblie (crearea, adam si eva, potopul, invierea, mersul pe apa, etc) s-au intamplat in realitate?

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Mai Glumite ale "naturi", in felul asta nu puteti demonstra ca a existat Decebal, Traian, Platon si toti cei din antichitate nemaivorbind de Stefan cel Mare, Vlad Tepes si toata liota de domnitori romani. Demonstrati existenta acestora prin ALTCEVA decat scrieri si scrijelituri pe diverse ziduri. P.S. Sa nu-mi spuneti de diverse constructii ca SIGUR nici un asa zis domnitor nu a pus O CARAMIDA la acea constructie. Conform celor scrise de voi NICI UN individ din asta nu poate fi socotit real.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai în mână o bancnotă de 1 leu, crezi în ea?
Da, poți face ceva cu ea, cu toate că este o bucată de hârtie pe care scrie ceva, despre care toți din jur cred că reprezintă o valoare. La fel, povestioarele din Biblie au valoare pentru cei ce cred în ele. Ca și bancnotele, sunt niște realități de speța a doua, din lumea poveștilor.

| Celcestietot a răspuns:

Totul din Biblie s-a intamplat. Este si doveditwinking.

| J0B0MAT a răspuns:

Ficatul.

| mentholinks a răspuns:

Pfff, ar trebui sa faca BOR un sondaj de opinie sa vada cati cred si cati nu, ca sa afli. Ca in statistici spune ca peste 90 la suta din romani sunt ortodocsi, probabil asa sunt trecuti in acte acolo.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Credinta este o problema de conștiința. Iată partea din noi care crede tot ce scrie in Biblie.

| Mircea08 a răspuns:

Eu nu sunt facut din mai multe parti, dar singura mea parte pe care o am crede in cuvantul lui Dumnezeu. Este demonstrat faptul ca omul a fost creat, iar creatia nu cred ca stie mai multe decat creatorul, asa ca ascul ce spune creatorul nu ce crede ca stie creatia
Biblia a fost tradusa, poate ca si modificata, dar cu toate acestea ceea ce este cu adevarat important este scris FOARTE CLAR. Daca Dumnezeu a putut sa faca un om, care este ceva atat de complex incat omul nu va sti niciodata cum functioneaza el insusi, atunci potopul, invierea, mersul pe apa si multe altele sunt lucruri usoare de facut, deci sunt absolut credibile

| chuckmanson a răspuns (pentru Mircea08):

A demonstra înseamnă a dovedi in mod convingător prin argumente, probe materiale, raționamente logice si exemple concrete ca ceva este adevarat. Nu poti face asta cu afirmatia ca omul este creat. În schimb poti demonstra că omul a evoluat de-a lungul a milioane de ani si ca a aparut prin speciatie la fel ca toate celelalte specii. Iar legat de faptul că tu spui creația nu poate stii mai multe decât creatorul ei. Un copil poate stii mai multe decât părinții lui. Deci argument invalid.
Ei pot sa demonstrez, de asemenea ca potopul învierea mersul pe apa etc. nu s-au întâmplat niciodată. Aceste fenomene încalcă legile naturii ceea ce înseamnă că nu pot exista în lumea naturală și deci sunt imposibile. Simplu

| AC4S4 a răspuns (pentru chuckmanson):

Nici nu trebuie demonstrate. Tot ce este scris in Biblie este adevarat, ca le place unora sau nu.

| chuckmanson a răspuns (pentru AC4S4):

„Nici nu trebuie demonstrate."
Dacă nu sunt demonstrate nu pot să le accept drept adevăr.
„Tot ce este scris in Biblie este adevarat, ca le place unora sau nu."
Atunci demonstrează. Numai așa te pot crede.
Apropo dacă tot ce scrie în Biblie este adevărat înseamnă că lumea a fost creată în 6 zile?
Dacă da, cum îți explici toate dovezile care demonstrează contrariul?

| AC4S4 a răspuns (pentru chuckmanson):

Eu nu am nimic sa-ti demonstrez. E strict decizia ta daca alegi sau nu sa crezi.

| FargK explică (pentru Mircea08):

"DEMONSTRÁ 1. A arăta în mod convingător, prin argumente, prin raționamente logice sau prin exemple concrete, adevărul sau neadevărul unei afirmații, al unui fapt etc.; a proba, a dovedi. – Din fr. démontrer, lat. demonstrare."
"Este demonstrat faptul ca omul a fost creat"
Sa-mi explici mie cum s-a demonstrat asta, folosind definitia de mai sus.

| Mircea08 a răspuns (pentru FargK):

Prin rationamente logice!
Am spus de o mie de ori ca nu poate fi explicat cum a aparut ADN-ul in prima celula care s-a format. Se stie faptul ca o informatie nu poate veni decat de la o inteligenta. Prin urmare este logic faptul ca exista o fiinta inteligenta care a fost capabila sa introduca in ADN-ul primei celule o asa cantitate enorma de informatii
Exemplul pe care tocmai l-am dat poate intra la "exemple concrete" specificate in definitie

| Helper07 a răspuns:

Poti demonstra ca nu s-au intamplat? Il acceptam pe Hristos prin credinta nu prin dovezi.

| FargK explică:

Imi pare rau de faptul ca ati fost indoctrinati impotriva realitati.