| mODIN a întrebat:

Intrebare pentru crestinibig grinaca atia vea un copil,ce vi s-ar parea mai urat:sa treaca la alta religie, sau sa devina ateu?

32 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Atata timp cat este in casa mea si il intretin eu, eu sunt raspunzator si pentru alegerile sale spirituale. Dupa ce devine de sine statator, poate alege ce doreste DAR cat este inca copil intretinut FAMILIA judeca aceste aspecte pentru el.

| mODIN explică (pentru danut):

Deci esti obligat sa ramai cresin fie ca crezi sau nu?

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru danut):

Pai si ce poti sa-i faci daca nu crede? il bati, ce-i faci, il pedepsesti, nu ii mai dai bani de bobo? nu exista nicio metoda fizica sa-l faci sa creada ce vrei tu. daca o femeie nu te iubeste, degeaba o iei tu la bataie, din contra, s-ar putea sa fie exact pe dos.

| danut a răspuns (pentru mODIN):

CE poate sa "creada" un copil in afara de ce-i spun celalti? Are vreo experienta de viata "avansata" ca sa-si poata da cu parerea?
Cine este mai apropiat sufleteste de un copil, nu parintii?

| danut a răspuns (pentru mODIN):

Fiindca parintele este cel care stie cel mai bine ce este bun pentru copilul sau PANA acesta devine INDEPENDENT de parinti din TOATE punctele de vedere. P.S. Ceia ce crede un copil este in mare masura ceva de genul: "tot ce zboara se mananca".

| mODIN explică (pentru danut):

Asta se numeste indoctrinare

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Si din nou mergem pe ideea "copii sunt prosti pana la 18 ani". Nu e nevoie sa-ti ia foc casa, sa pierzi ceea ce ai mai drag pe lume sau alte tragedii ca sa-ti dai seama de unele lucruri. E nevoie doar sa observi anumite aspecte din viata.
Si totusi nu inteleg de ce naiba toti parintii spun ca ei sunt cei mai apropiati de copiii lor. Doar pentru ca ei se trag din voi nu inseamna ca e batut in cui faptul ca voi sunteti cei mai apropiati. Asta e o chestie strans legata de relatia dintre parinte si copil care se creeaza, nu de ADN sau de cine il creste.

| AndraRox a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a spus nimeni "copiii sunt prosti pana la 18 ani". Ce se intampla la 18 ani? Minorul devine major, intr-adevar, dar nu inseamna ca se detaseaza intrutotul de parintii sai, de obligatiile si indatoririle sale. Iar in ceea ce priveste mentalitatea sa, aceasta nu se schimba la 00:00 cand implineste varsta de 18 ani. Dar aici se vorbeste despre un COPIL, la 14-15 ani nu il mai poti considera copil. Pentru ca abia atunci curiozitatea il indeamna sa cerceteze, sa caute raspunsuri referitoare la lumea in care traieste. Pana atunci insa, copilul face ceea ce ii spun parintii sai, un parinte, asa cum a spus si danut, stie ce este cel mai bine pentru copilul lui. Deci nu poate fi vorba de "observarea anumitor aspecte din viata" la aceasta varsta.
Nu intelegi de ce toti parintii spun ca ei sunt cei mai apropiati de copiii sai? Repet. Vorbim de COPII. Un copil nu poate primi intelegere, dragoste, iubire, educatie decat din partea parintilor sai. Dar chiar si atunci cand parintii isi dau seama ca ingerasii lor au crescut, tot ei le raman sprijin si totodata, nu isi pierd statutul de cele mai importante persoane din viata lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndraRox):

Voi ati uitat ca nu toti parintii sunt exemplari. Cum naiba sa stie parintele ce e mai bine pentru copilul sau daca il abandozeaza, il omoara sau il bate in fiecare zi? Cum ar mai putea fii celle mai importante persoane? Am dat peste multe familii in care, chiar daca avea 14, copilul tot spunea aberatii (sau cel putin nu vroiau parintii sa-l asculte). De parca, daca nu e major nu gandeste.
Spre deosebire de exemplelle pe care le-am dat, parintii mei au fost buni. Si totusi nu pot sa spun ca am avut o relatie asa de stransa cu ei. Fiecare caz variaza

| danut a răspuns (pentru mODIN):

Nu, asta se umeste indatorirea de PARINTE. Probabil mai ai pana acolo ca sa-ti dai seama.

| mODIN explică (pentru danut):

E indatorirea parintelui sa-si indoctrineze copilul?

| AndraRox a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am generalizat. Nu am spus ca nu gandeste daca nu este major, dimpotriva. Vorbind la general, marea majoritate se incadreaza in ce am spus eu. Daca vrei sa evidentiezi exemplele negative, este problema ta.

| Musique a răspuns (pentru danut):

Ce ai fi făcut dacă tatăl tău ar fi fost ateu și ți-ar fi interzis să pui piciorul într-o biserică pentru că ești în casa lui, pe banii lui, regulile lui, ideile lui, modul lui de a privi lucrurile... ai fi accepta toate astea?

| danut a răspuns (pentru Musique):

Pai as fi avut doua alternative:
1-Sa-mi iau lumea in cap (daca ma tineau baerele) si sa fac ce vreau.
2-Sa-mi ascult parintele pana aveam posibilitatea sa fac ce vreau.
P.S. Nu am fost in situatia asta deoarece am copilarit fara tata acesta "angajandu-se" in alta relatie.

| danay72 a răspuns:

El singur decide ce face atunci cand e matur, lui Dumnezeu nu ii place sa il slujim cu forta, deci nu ar vrea sa face asa cu cei dragi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai urat mi s ar parea sa il indobitocesc eu cu credintele mele si sa nu il las pe el sa aleaga

| Felys a răspuns:

Sa aleaga vreo religie, indiferent care ar fi aia, prefer sa fie ateu asa cum sunt si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul de vedere al unui crestin, mai rau mi s-ar parea sa treaca la orice alt ceva, fie ca ar crede in alt ceva sau in nimic. Din punctul meu de vedere, mi s-ar parea aiurea sa nu-l las sa aleaga ce vrea.

| MiruD a răspuns:

Un copil este oglinda parintilor. Nu ai sa vezi niciodata 2 parinti crestini si un copil ateu. Nu exista asa ceva. Atata timp cat iti botezi copilul, mergi cu el saptamanal la impartasit, ii arati Biserica si folosul ei in viata noastra cand mai creste si el creste in credinta si cu Dumnezeu, nu se va da nicioadata in alta religie. Pentru ca de cand merge si de-a lungul anilor, obligatia parintilor este de a invata/indruma/educa copilul.
Si cum am mai zis si ma repet, daca il cresti in credinta ortodoxa asa va ramane.winking

| mODIN explică (pentru MiruD):

Pe bune? Ambii mei parinti sunt crestini, iar eu sunt ateu.

| MiruD a răspuns (pentru mODIN):

Sunt si exceptii de la regula.winking
Si cum am mai zis si ma repet, daca il cresti in credinta ortodoxa asa va ramane.

| Zabbyel a răspuns:

Nu mar deranja nimica happy poate sa fie si criminal love strucklove struck dar ca sa raspund happy macar atei sunt sinceri / directi happy cand zic nu cred in d'zeu happy pe cand crestini se amagesc in "credinta" rolling on the floor

| AndraRox a răspuns (pentru Zabbyel):

Nu ai inteles cui ii este adresata intrebarea?

| Zabbyel a răspuns (pentru AndraRox):

?
ai baut tuica in loc de apa sfiiiiiiiiiiiintita smug

| AndraRox a răspuns (pentru Zabbyel):

Ti s-a parut ca te-am insultat in vreun fel?

| Peaches a răspuns:

Sa devina ateu. Cred ca esti tare "sarac" daca nu ai nici macar credinta.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Mh eu i-as da Biblia so citeasca las duce la biserica il voi invata ce stiu despre Dumnezeu iar apoi il lasa sa aleaga el ce vrea si propo daca parinti tai sunt crestini de când nu sau mai dus la biserica sau decate ori tia explicat tie despre Dumnezeu?

| mODIN explică (pentru Adryan_Dan_1991):

Auzi,daca D-zeu chiar exista, de ce as avea nevoie de un om sa ma invete despre el?

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru mODIN):

Pai citeste biblia si vei intelege

| mODIN explică (pentru Adryan_Dan_1991):

Am citit Biblia mai mult decat majoritatea crestiniilor si pot sa spun ca cu cat citesc mai mult cu atat mi se pare Dumnezeu un tiran mai mare si crestinismul mai putin credibil.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru mODIN):

Dumnezeu nu e un tiran, el ne pregateste pentru batalia finala intre bine si rau de aceea suntem pe pamant! de aceea au fost si vor mai fii razboaie.
ai citit biblia da nu ai inteles-o bine mai citeste pana o intelegi, iar cu crestini putini credibile dupa cum ai citi ai fii trebuit sa-ti dai seam ca scrie ca vor ramane putini alesi. aia vrea sa zica prin,, multi chemati putini alesi'' muti isi vor pierde credinta

| mODIN explică (pentru Adryan_Dan_1991):

Ce batalie finala? Asta de unde ai scos-o?