| LupusDei1993 a întrebat:

Întrebare pentru creștini: dacă Biblia este corectă, atunci de ce există mii de culte creștine diferite una de cealaltă? Plus la fel de multe ediții de biblii. Dacă religia voastră e "adevărată", de ce această divizie?

Răspuns Câştigător
| rapandula a răspuns:

Pentru ca niciuna nu este adevarata. De fapt asta este dovada pura ca fiecare intelege ce vrea si pe baza diferentelor de perceptie se creaza tot mai multe secte si religii.

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Lui Dumnezeu ii place deversitatea, multe culte crestine accentueaza diferite afevaruri biblice.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă nu este adevărată. În domeniul religios adevărul are alte criterii.

| milan9 a răspuns:

Daca exista libertate (responsabila de fapte) de ce exista atat de multe erori umane? Simplu, pentru ca oamenilor li s-a incredintat responsabilitatea libertatii, povara libertatii spun altii...

Aceasta este premisa posibilitatii de realizare a oricarui bine sau oricarui rau, in cazul de fata raul constand in denaturarea credintei revelate de Fiul lui Dumnezeu prin venirea Sa in lume. Denaturarea a constat in ruperea de Biserica (una singura, cu o invatatura clara ci unica) si fragmentarea protestantilor in mii de culte neoprotestante...

| CostinAlamariu a răspuns:

Biblia este corecta, dar oamenii o interpreteaza prost.
E o prostie enorma sa crezi ca poti citi Biblia si sa o intelegi corect asa cum trebuie.
Daca o citesti cum vrei tu o s-o intelegi cum vrei tu.

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

Sau poate ca Biblia se contrazice singura cu versetele ei ce spun una, iar altele spun altceva.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu se contrazice. Tu nu o intelegi

| Werrich a răspuns:

Din cauza interpretării Bibliei de către fondatorii sectelor.

| aumih16 a răspuns:

Pentru ca in biblie nu sunt toate faptele la fel!

| Whateverrr a răspuns:

Pentru ca unii au imbratisat unele interpretari, altii pe altele, pentru acelasi pasaj din Scriptura. Sau iarasi, unii pun accent mai mult pe anumite aspecte, altii pe altele. Cat despre editiile diferite, cred ca cele mai noi traduceri ale Bibliei au aparut din dorinta de a transmite acelasi mesaj dar cu un vocabular mai accesibil noilor generatii.

| alidenbealidenbi a răspuns:

Isus spune de ce in pilda semanatorului.

| alex598 a răspuns:

Pentru ca oamenii interpreteaza biblia diferit.