| anonim_4396 a întrebat:

(Intrebare pentru crestini) Daca vi s-ar spune ca nu primiti nici o recompensa pentru faptele bune, ati mai face acele fapte bune?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ca da! Nu cred ca poti sa stai nepasator vazand pe cineva in suferinta sau nevoie.

| Angel0 a răspuns:

Intrebare de ateu, deoarece numai un ateu poate gandi asa.

| danut a răspuns:

Am repetat chestia asta de nenumarate ori dar lipsa studiului face ca sa apara asemenea intrebari care nu depasesc nivelul unui bebelus.
Pentru a intelege "intrebarea" pe care ai pus-o ar trebui sa intelegi "statutul" unui crestin in legatura sa cu Dumnezeu. Crestinul atunci cand face ceva de genul unor fapte bune, nu le face pentru o recompensa anume ci DIN DRAGOSTE (dezinteresata, agape) pentru Dumnezeu. Cand faci ceva din dragoste nu te astepti la o RASPLATA ci doar la MULTUMIREA faptului ca ai INFAPTUIT acea fapta. Totusi faptele unui crestin care se dedica lui Dumnezeu nu se mai pun in dreptul sau ca executie, ci facute de Dumnezeu prin intermediul acelui crestin. Ai inteles? Poate da, poate nu.

| danay72 a răspuns:

Da,atunci cand motivatia e iubirea pentru Dumnezeu si oameni, faci din placere binele, nu din obligatie.

| milan9 a răspuns:

Binele facut în mod dezinteresat este cea mai plăcută faptă inaintea lui Dumnezeu!

| Liviu a răspuns:

Deci rog toti ateii/ateele luati 'o mana de floricele + 2 doze de suc " si hai sa ne uitam cum isi baga toti crestini unghia'n gat cand vad ca nu exista dumnezeu, rai, iad laughing cred ca trebuie sa fie frumos sa vezi cum toti crestini vad ca sau inchinat doar la stelebig grin deci, cine vrea sa ii pastrez un loc in primul rand laughing?
Sa fiu 'putin' serios. Cred ca vor regreta toata viata lor ca au crezut in ceva pur S.F insa nu se va ajunge la aceasta 'realizare' usor. Pentru ca mereu a fost 2 baricade sa le numesc asa. Ateii, si credinciosi... Suntem impartiti in 2 tabere, insa multi ameni devin atei pe zi ce trece, oameni se desteapta si mai multwinking

| Exilee a răspuns:

" daca omul este bun doar daca asteapta o anumita rasplata, atunci cu siguranta ca nu o ducem bine deloc".

De cand sunt eu pe lume, sunt sigur ca faptele mele( si cele rele, si cele bune-asta daca am macar cateva bune...), nu s-au rezumat la o "rasplata".De fapt, omul trebuie sa fie liber, sa aiba mentalitate care sa nu depinda de un anume "ceva" pentru ca sa-l faca sa devina ceea ce nu este.

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Cand am spus "liber" ma refeream la faptul ca nu trebuie sa fie obligat, sa fie constrans de anumite imprejurari pentru a deveni ceea ce nu vrea/ sa nu para a fi.

| grab a răspuns:

Da, pentru ca le fac pentru mine si pentru a ma simti eu implinit.

E ca si cum nu arunc chistoace pe strada. Asa imi spune mie educatia, nu o fac pentru a te feri pe tine sa calci in ele.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Sentimentul de bucurie când poţi ajuta pe cineva este deja o mare recompensă.
(Faptele 20:35 - "Este mai multă fericire în a da decât în a primi")

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer nu cred, natura umana, omul tot ce face,va face atata timp cat el are de castigat,cand va fi in dezavantaj (adica fara recompensa, fara nimic) nu ar mai faceo (poate doar un naiv), dar un om "normal" nu, deoarece omul totdeauna, dar absolut totdeuna isi va pune interesele sale mai sus.

| Mikhtarian a răspuns:

Faptele bune nu se fac pentru a primi ceva bun, ca nu suntem catei sa primim un os cand executam comanda.
Faptele bune implinesc omul sufleteste si arata fata adevarata a omului.
De tu ajuti pe cineva, la randul tau vei fi ajutat.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Cred ca tu nu sti care este scopul faptei bune din moment ce pui o asemenea intrebare.

| HDeNiSaR a răspuns:

Isus a luat iniţiativa şi i-a ajutat pe săraci, i-a vindecat pe bolnavi şi i-a hrănit pe cei înfometaţi nu pentru că primea o răsplată... ci pentru că î-l iubea pe Dumnezeu şi dorea sincer să-i ajute pe ceilalţi...
Depinde motivaţia cu care se fac aceste fapte bune!
Principala preocupare a lui Isus era să-i ajute pe oameni din punct de vedere spiritual.

| ALEX2402 a răspuns:

Unii oameni se simt chiar bine cand fac fapte bune si nu doresc recompense, pentru ei este bine daca cel trist devine vesel big grin

| ALEX2402 a răspuns:

Da, cu siguranta

| benny34 a răspuns:

Nu exista fapte bune, doar relativ bune. Dar oricum nu trebuie neaparat sa apartii unei anumite religii pentru asta, tine de moralitate.

| DiandraDya a răspuns:

Sa zicem ca cel mai bun prieten al tau are nevoie de ajutor intr-o anumita situatie,dupa ce il ajuti astepti bani in schimbul muncii prestate?
Eu il consider pe Dumnezeu prietenul meu cel mai bun, si daca ma straduiesc sa fac lucruri bune pentru a-l face fericit, eu nu astept nimic in schimb. Daca el doreste sa ma rasplateasca e bine, e alegerea lui, dar sunt sigura ca el nu trece cu vederea lucrurile bune pe care le facem.

| mariutza21 a răspuns:

Da, as face fapte bune in continuare, deoarece oamenii trebuie ajutati indiferent daca primesti sau nu ceva in schimb.

| Voicu_Andrei_1994 a răspuns:

Da...nu neaparat trebuie sa fac fapte bune pentru o recompensa, trebuie sa fac pentru Dumnezeu pentru ca el ma creat si eu in felul asta ii multumesc! happy