| unbaiatanonim a întrebat:

[Intrebare pentru Crestini]
De ce acceptati faptul ca universul a fost creat de dumnezeu dar negati in totalitate faptul ca dumnezeu are creator? Ba mai mult, mai afirmati faptul ca orice creatie are un creator, ceea ce duce automat la un paradox.

49 răspunsuri:
| mentalism a răspuns:

Sall. Sa o luam in ordine. Chiar si in Biblia Crestin-Ortodoxa Dumnezeu zice ca El ne-a creat pe noi, iar noi trebuie sa ne ocupam si interesam de sufletul nostru nu de unde provine El(ceva de genul). Si mai zice ca El s-a creat prin El insusi. Aici trecem intr-un subiect mai complicat ce nu poate fi inteles in totalitate de mintea si gandirea unui om(crestin, ateii chiar de loc) deoarece El fiind Creator si avand puterea de a crea universul, pamantul si oamenii nu ne mai referim la El ca si la o simpla creatie ci ca si la Creatorul Suprem, fara inceput si fara sfarsit. Uita-te in jur, uita-te la tine crezi ca totul e o pura intamplare? Stiai ca Pamantul daca ar devia cu un milimetru de pe orbita sa ar deveni o catastrofa inimaginabila( afirmatie facuta de un om de stiinta). Totul are rostul sau, ce doar daca esti ipocrit si superficial nu vrei sa accepti ca totusi cineva a ordonat totul. Dar daca crezi ca provii din niste broaste retardate ce au iesit la uscat si au avut relatii cu alte specii din care au rezultat niste maimute, ok cum vrei tu. Si inca un lucru, cand au aparut pe pamant, Adam si Eva nu a zis nimeni ca ar fi avut deja case luxoase, ar fi avut o viata plina de cunostinte in toate domeniile, poate ei au fost acei oameni ai pesterilor dar care cu credinta in Dumnezeu si inteligenta data de Acesta au evoluat pana la oamenii din ziua de azi. Darwin a gasit un craniu de maimuta si fiind el insusi o ispita la adresa omenirii a incurcat totul si a facut o teorie care cred eu, separa pe cei inteligenti de cei mediocrii. Daca te crezi provenit din niste maimute fara pic de ratiune, esti mediocru, dar daca ai inteligenta de a observa ce ai in jurul tau si sa crezi in Dumnezeu esti pe calea cea buna. Si la final iti zic daca nu ai cunostinte intr-un domeniu nu te pune in situatii de astea si nu fa tu teorii.

Ps. Charles Darwin era un eretic, adica de ce sa credem un eretic cu o viata scurta si sa nu credem in scrierile, marturisirile si semnele fara de numar vechi de mii de ani.(aici bine inteles nu ma refer la neamurile maiase sau egiptene, aia credeau in obiecte)

| unbaiatanonim explică (pentru mentalism):

Nu stiu daca creierul de crestin reuseste sa inteleaga urmatorul lucru, dar eu il zic oricum. De aceea se numeste evolutie deoarece ne-am dezvoltat, am devenit pe parcursul a milioane de ani ceea ce suntem astazi. Dar tu daca crezi ca te-a facut o fiinta imaginara care te va trimite in iad la cea mai mica greseala, e ok. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentalism):

Merci, toate astea le stiam. Cit despre ordinea planetara, nu trebuie sa-mi spuna mie un savant ce se poate intimpla daca...
De unde ai dedus ca eu cred in teoria darwinista?
Hai sa te intreb altceva, imi place (deocamdata) aceasta discutie:
De ce pe pamint sint atit de multe rase umane? Fara a lua in calcul cele aparute prin metisare. Teoria cu nord, ecuator, raze solare, etc, nu tine. Africani ajunsi de multe generatii in America, nu s-au decolorat. Olandezi care stau de multe-foarte multe generatii in Africa, nu s-au "bronzat". Chinezii (in general asiaticii) sint pe aceeasi latitudine cu noi, arata cu totul altfel. Si exemplele pot continua.
Am citit Biblia in intregime tocmai ca sa nu ma prosteasca cineva spunindu-mi ca scrie una si alta sa fie. Dar asta este alta discutie.

| mentalism a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Tu esti protestant, dupa cum vad, semipasiv (voi va categorisiti in activi -care dau foc la biserici si se cearta cu crestinii si cei pasivi care nu se cearta, sunt calmi, tu esti la jumatate). Prin urmare mintea ta nu poate sa inteleaga mai mult decat ce zice un eretic. Si daca eu cred ce probleme ai tu? Dumezeu nu ma trimite in iad la prima greseala, Dumnezeu e iertator si exista spovedanie. In plus devin o persoana mai buna, mai calma. Pe tine si pe ai tai ii pot cunoaste dupa fata din 1000 de crestini, voi aveti o umbra sufleteasca. Dar nu ma chinui prea mult cu tine. Esti doar o ispita. Am incercat.

| mentalism a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca spuneam ceva de tine iti ziceam tie direct, eu vorbeam cu cel ce a pus intrebarea. Dar tu nu ai vazut vreodata documentare? In Africa nu stau africanii de cateva generatii, ei stau de mii de ani. Pielea lor s-a acomodat greu cu razele soarelui. Piele lor este asa pentru protectie solara. Noi nu avem soare tot timpul asa ca suntem deschisi la culoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentalism):

1. Nu ai citit corect ce am scris
2. Asta este raspunsul celui ce nu stie ce sa spuna. E clar ca nu ai citit nimic ci doar repeti papagaliceste ce ti-o fi spus popa sau profesorul de religie.

| unbaiatanonim explică (pentru mentalism):

Aici ai gresit. Nu sunt protestant, am fost botezat in religia ortodoxa, dar acum sunt ateu.

| mentalism a răspuns (pentru anonim_4396):

1.Poate vrei sa zici de ex. cu africanii in America. America nu are nici macar 700 de ani de la descoperirea ei si afrcanii au mii de ani de cand sunt negri, asa o sa ramana doar daca vin in europa spre exemplu si stau vreo 2000 de ani.
2.Chinezii sunt in Asia, acolo e alt continent locuri diferite, temperaturi diferite si stil de viata diferit. Uita-te la documentare.
3. Ce este imitat in ce am zis eu? Ai auzit vreun preot sa zica, ca Adam si Eva nu traiau in lux si nu aveau tehnologii? Totul am zis cu cuvintele mele si ideile mele.
4. Ce treaba ai tu cu mine? Eu discut cu anonimu'. Hai de acum cearta si contradictorii. Treaba cu oul a fost sa ii dau lui un exemplu. Si tu ca un crestin nici nu trebia sa spui asta, atat timp cat,, ai citit toata Biblia,,.

| RAY a răspuns:

Vezi cum isi pierzi timpul aiurea voi nu intelegeti ca credinta are ca baza credinta in nimic, dumnezeul evreu a aparut din nimic si gata asta e credinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.dar padaroxul e al tau.noi avem credinta in Dumnezeu fiul si duhul sfant.cunoscandu-l si cercetand cuvantul avem si incredintarea logica a faptului ca Dumnezeu ESTE. dintotdeauna.

| unbaiatanonim explică:

Ortodoxa

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

"A fi creat" este un verb aplicabil numai creatiei, nu si Creatorului. La fel si timpul si spatiul. Dumnezeu nu a fost creat, EL ESTE. E transcendent, dincolo de spatiu si timp. Nu are inceput si sfarsit! El exista de la Sine! Insusi Dumnezeu a zis: Eu sunt Cel ce Sunt!
Intr-o lume in care totul are un inceput si oricum vorbim de timp, ne e greu sa ne imaginam pe Cineva care nu Se supune legilor care ne inconjoara. Asa ca aici intervine credinta intr-o Ratiune mai presus de imaginatia noastra despre putem spune doar ca este. Nici expresia "mai inainte de veci" nu stim ce inseamna, nici respectivii "veci". Nu avem noi cuvinte suficiente, care sunt nascocite din realitatea imediata, care sa descrie... ce, cum?
De asemenea, este dificil sa intelegem ce vom deveni noi ca fiinte, dupa Judecata de Apoi, cand "timp nu va mai fi":
Apocalipsa 10, 6
Şi s-a jurat pe Cel ce este viu în vecii vecilor, Care a făcut cerul şi cele ce sunt în cer şi pământul şi cele ce sunt pe pământ şi marea şi cele ce sunt în mare, că timp nu va mai fi.
Altfel spus, gandirea ta este incuiata si adancita prea mult pe acest pamant, incat nu poti sa te gandesti la ceva fara Creator.

PS: Dumnezeu se scrie cu prima litera mare, din respect, si in al doilea rand este un substantiv propiu. Pentru asta iti recomand sa frecventezi scoala de la 10 septembrie, ca la Religie invatai si asta. happy

| unbaiatanonim explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Pe 10 incepe scoala? Pfoai... Ne iau astia din vacanta, in loc sa incepem pe 17 straight face.

Răspuns utilizator avertizat
| adrew a răspuns:

Dumnezeu e creierul universului, eu zic ca el s-a autocreat in univers

| anonim_4396 a răspuns (pentru adrew):

Si, din ce s-ar fi creat? Ceva trebuia sa existe, chiar si aerul. Si pe acel "ceva", cine l-a creat? Iata de ce biserica spune: crede si nu cerceta! Si de ce Dumnezeu s-a suparat cind Eva si Adam au dorit cunoasterea?!

| unbaiatanonim explică (pentru adrew):

Si cum credinciosii zic: "Nimic nu poate aparea din nimic." Din asta rezulta ca dumnezeu nu se poate autocreea. Acum negi vesnicia lui dumnezeu, daca el este vesnic trebuie sa fie necreat.

| unbaiatanonim explică (pentru anonim_4396):

Si pe dumnezeu cine l-a creat? Si pe creatorul lui dumnezeu cine l-a creat. s.a.m.d

| anonim_4396 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Ce a fost mai intii: oul sau gaina? Cam asa ceva...

| unbaiatanonim explică (pentru anonim_4396):

Daca luam dupa teoria evolutionista, gaina a fost prima, ea evoluand din alta specie.

| mentalism a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Poate catolicii sau adventistii zic asta, noi ortodocsi avem in Biblia noastra(singura valabila, corecta si completa) scris cum Dumezeu a creat lumea din nimic. Deci esti prost informat. Aceasta afirmatie o fac protestantii, persoane fara noima sau in alte circumstante

| badboy18 a răspuns:

Dumnezeu e necreat: "eu sunt cel ce sunt" el este dintotdeauna dinainte de timp ....citeste ce zice Grigorie Palama (sf)

| unbaiatanonim explică (pentru badboy18):

"Eu sunt cel ce sunt" Mi se pare mie, sau asta nu are pic de sens?

| mentalism a răspuns (pentru unbaiatanonim):

E greu sa iti explice cineva tie un lucru ce e greu de cuprins. Tu daca erai pus de mic intr-o cutie, in afara de cutie si ce este in ea nu mai credeai nimic altceva. Ai fi sustinut ca nu ar fi fost facuta de nimeni si ca ar fi aparut de nicaieri din cosmos. Cam asta esti tu doar ca la o scara mai inalta.

| mentalism a răspuns (pentru unbaiatanonim):

O chestie, cati ani ai? Uite, eu fac maine 15. Vreau sa stiu cu cine discut.

| unbaiatanonim explică (pentru mentalism):

As cerceta, as cauta raspunsuri, si in plus, e imposibil sa fii lasat intr-o cutie de mic tot restul vietii.

| unbaiatanonim explică (pentru mentalism):

Discuti cu mine happy

| mentalism a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Bai Bula, era un exemplu de situatie. Stiu ca nu poti sta atat timp acolo, ai nevoie de mancare etc.

| unbaiatanonim explică (pentru mentalism):

Ma scuzi domnule crestin ca ti-am contestat afirmatia.

| badboy18 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Amm vrut sa spun Dumnezeu ("Eu sunt cel ce sunt" )

| unbaiatanonim explică (pentru badboy18):

Da, si eu am vrut sa spun ca nu are nici un sens aceast citat. Mi se pare mie, sau Dumnezeu vrea sa ne faca sa fim confuzi?

| badboy18 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Nu, Dumnezeu nu vrea sa ne faca sa fim confuzi. citeste in continuare Potrivit invataturii ortodoxe, Dumnezeu este pe de o parte, fara nume, ca Unul caruia nu I se potriveste nici un nume, depasind, deci, orice nume sau numire, iar pe alta parte, este Cel cu nume multe. Fiinta lui Dumnezeu este mai presus de orice nume, pentru ca este mai presus de orice lucrare sau energie, este ascunsul suprafiintial. De aceea, atunci cand Il numim pe Dumnezeu, o facem in temeiul cunoasterii Sale dupa energii, in temeiul felului in care El S-a revelat in cadrul relatiei personale cu omul.

In Vechiul Testament, numele atribuite lui Dumnezeu cel mai des intalnite sunt Elohim, Iehova sau Iahve. Fiecare dintre acestea evidentiaza un aspect diferit al dumnezeirii. :Elohim, Adonai, Iahve.
Iahve - Atunci cand Moise a intrebat de numele dumnezeului lui "Avraam, Saac si Iacov", Dumnezeu i-a raspuns lui Moise, „Eu Sunt Cel ce Sunt". Apoi i-a zis: "Asa sa spui fiilor lui Israel: Cel ce este m-a trimis la voi!" Acest verset face referire la Dumnezeu "ca Fiinta ce are existenta prin Sine, care, de la Sine, poseda viata si existenta vesnica". Pentru evrei, "a fi" nu inseamna numai a exista, ci a fi activ, a se exprima pe sine ca fiinta activa. Acesta este intelesul lui Iahve.

| badboy18 a răspuns (pentru badboy18):

"ZIs-a cel nebun in inima sa nu este Dumnezeu"

| unbaiatanonim explică (pentru badboy18):

Ok, am inteles, de acum cred in Dumnezeu.

| badboy18 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Nu fi ironic...e treaba ta daca crezi sau nu. Cu un necredincios de obicei nu ai ce sa discuti pentru ca el nu crede, el vrea sa-l pipaie pe Dumnezeu, exact ca Toma "pana nu voi pune mana mea in coasta lui [...] nu voi crede" si ce i-a zis Mantuitorul "Fericiti cei ce n=au vazut si au crezut ". Bine noi credem ca am aparut dintr-o explozie (bing bang). Nu stiam ca din haos iese ceva bun. bine. oricum uitandu-ma si la celelalte intrebari ale tale nu esti nici protestant dupa cum zicea cineva mai sus, pentru ca aia-s fanatici n-ai ce vb cu ei, u insa accepti sa vb cu cineva ortodox sau alta religie doar ca sa ii dovedesti ca se afla intr-o mare greseala. dar vezi sa nu fii u cel care greseste

| unbaiatanonim explică (pentru badboy18):

Nu ai ce sa discuti cu ateii? Glumesti? Ateii sunt cele mai de treaba fiinte existente. Am cunoscut atei care ar fi putut fi catalogati drept sfinti. Esti dupa principiul cine nu e cu Dumnezeu e rau? Sau impotriva lui? Te inseli, astea sunt prejudecati.

| badboy18 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Nu ma insel deloc tonguehappy crede-ma. atei =sfinti= eronat tonguehappy Nu zic ca e rau, insa nu ai ce discuta cu el in ceea ce priveste religia.
p.s.citeste mai atent comentariul meu de mai sus.
Ms!

| unbaiatanonim explică (pentru badboy18):

Nu ai specificat. Trebuia sa spui ca nu ai ce vorbi cu el in domeniul religie.

| badboy18 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Cu un necredincios de obicei nu ai ce sa discuti pentru ca el nu crede, el vrea sa-l pipaie pe Dumnezeu, exact ca Toma "pana nu voi pune mana mea in coasta lui [...] nu voi crede" si ce i-a zis Mantuitorul "Fericiti cei ce n=au vazut si au crezut ". se subintelege laughing trebuie putina atentie tongue

| unbaiatanonim explică (pentru badboy18):

In fine.

| badboy18 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Ok....mai vb...

| bruuu a răspuns:

Nu negam ca :Nu are creator, ba chiar afirmam!

| rpushtiu a răspuns:

Son are you ok? ce te-a apucat man sa intrebi asa ceva? este o intrebare irelevanta! Asa scrie in carti, asa spunem si noi. nu s-a dovedit daca Dumnezeu are un creator. Stii bine ca sunt 2 teorii. Teoria lui Charles Darwin cum ca ne stragem din maimute. si teoria Dumnezeiasca cum ca Dumnezeu ne-a creeat. nimeni nu este sigur care ar fi teoria pe bune sa iti explic. si cand spui paradox la ce te referi?

| unbaiatanonim explică (pentru rpushtiu):

Orice creeatie avand un creator. Dumnezeu avand propriul creator, care are si el alt creator s.a.m.d. Ceea ce nu ne duce nicaieri.

| rpushtiu a răspuns:

Am deviat si de la subiect, nimeni nu stie pana acum nu sau aflat raspunsurile mult cautate de omenire si inca sunt milioane de intrebari care nu sau gasit raspunsuri. Lumea so fi intreband ca : domnule oare este creator pentru fiecare creator? Logic asa ar trebuie sa fie. Fiecare lucru este facut de cineva. Asa cum Steve Jobs a facut Iphone si pe Dumnezeu ar fi trebuit sa il creeze cineva, dar cu toate astea fiind spuse biserica refuza sa spuna si sa creada cum ca
Dumnezeu ar avea un creator!

| rpushtiu a răspuns:

Teoria lui charles darwin nu exista cand au inceput toate astea... biserica este cu mult inainte cu milioane de ani in urma happy parerea mea. eu am credinta in Dumnezeu si nu cred in alte tampenii

| alex19995 a răspuns:

Pe voi va mananca urechea din alte religii din cate observ, si nu cred ca esti prima persoana.

| alex19995 a răspuns:

Mestere,de ce religie apartii? esti cumva evreu? ca sa stim si noi.

| alex19995 a răspuns:

Nu stiu de ce se isi bate capul lumea cu persoane de 2 ani.