| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru creștini și atei :Ce va făcut să credeți (sau nu)în existența lui Dumnezeu? Vreau argumente PRO și CONTRA.

Dacă sunteți atei,credeți că cândva va-ți schimba modul de vedere al lucrurilor? Și dacă sunteți creștini, credeți că cândva o să o luați spre ateism?

Dau fundă și vot celui mai bun răspuns

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Pentru cei care doresc sincer sa creada exista mii de argumente. Iata unul dintre acestea:
- Lipsa probabilitatii reale de apariţie a vieţii în mod accidental, spontan, în afara influenţei unui,, Creator".

- Mai mulţi biologi au estimat că pentru obţinerea până şi a celor mai mici fiinţe vii (virusuri, bacterii), sunt necesare 445 de unităţi de aminoacizi, de cca. 20 de tipuri diferite. Dintre aceste tipuri de aminoacizi doar glucina nu are o structură asimetrică. Se estimează că ar ramâne 410 de unităţi de aminoacizi cu o structură asimetrică.

- Dacă se consideră că într-o trapă se află un amestec din toţi aminoacizii necesari din cele două tipuri (dextro şi levo) şi că probabilitatea de asociere este egală pentru ei, în vederea obţinerii unei legături corecte pentru realizarea unei proteine complexe, probabilitatea va fi de 1 din 2,, la puterea" 410, (s-a luat baza 2 pentru că sunt câte 2 cazuri şi anume dextro şi levo), adică de 1 din 10,, la puterea" 123!

- Este necesar să luăm în considerare faptul că fizicienii în prezent nu lucrează cu mărimi mai mari de 10,, la puterea" 40. De altfel, fizicienii au apreciat ca numarul de electroni în întregul univers cunoscut astazi ar fi de 10,, la puterea" 80.

- Astfel, câteva calcule simple pot demonstra faptul că probabilitatea apariţiei vieţii ÎN MOD ÎNTÂMPLĂTOR prin amestecul de aminoacizi, este foarte mică, practic imposibilă, chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde), sau după alte calcule - 13, 75 miliarde ani.

- Dacă s-ar considera că pe pământ, în mai multe zone ale sale, ar fi existat (în mod foarte optimist) un milion de locuri în care s-ar fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a tuturor celor 410 structuri de aminoacizi simultan (!), totuşi, probabilitatea de a se forma în mod haotic înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult peste „exponentul de 40" admis ca limită numerică de discuţie de către fizicieni! Deci şansa de apariţie în mod întâmplător, spontan a vieţii, este infimă, practic nu există!

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

OK, ai dat copy-paste de undeva, la o lucrare stiintifica dar limbajul este cam greu de inteles pentru cine nu este in domeniu.
Avem idee despre cum s-a format viata pe pamant :
https://www.youtube.com/watch?v=ofFhHcvasHA
Insa nu detinem inca cunostiintele necesare pentru a intelege in detaliu procesul.

55 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ai pus DOUA intebari, la care vrei sa raspundem?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Ambele

| RAY a răspuns:

| milan9 acele argumente sunt deiste, panteiste si pot fi folosite pentru orice zeitate, creator, nu dovedeste un creator teist activ

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da ce dovedește? Îi vina mea că ai răspuns târziu?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti am raspuns nu dovedeste nimic, voi sunteti analfabeti stiintific, nu stiti ce inseamna a dovedi ceva, daca argumentele te ar baga in inchisoare ce ai spune

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cui pasă de știință? Mie mi se pare o pierdere de timp prețios.Vezi-ți de prostia ta,ce te bagi în treburile altora? Oricum nu-ți pot da fundă că na,o dovadă e bună și ea până la urmă. Știința e plictisitoare, un gunoi, tu ești adult, nu? De ce nu-ți pierzi vremea cu alte prostii? Uite că același lucru pot să zic și eu despre știință. Normal că te jignesc, că tu te iei de niște oameni care nu ți-au făcut nimic. Data viitoare gândește-te înainte să vorbești

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Te folosesti de stiinta chiar acum

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Când mă refeream la știință, mă refeream la a face asta perioade bune de timp, nu câteva secunde

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Salut! Nu te supara, dar tu cat la suta ai citit din tot ce a scris omul acolo? Primele 2-3 poate 4 randuri si atat? Fara suparare, dar am stat si am citit mult timp raspunsurile tale, si pot sa zic ca eu personal nu am vazut nici macar unul de o asemenea complexitate. Chiar daca e copy paste, macar omul s-a straduit(banuiesc) si a citit tot ceea ce a scris acolo... Si da, intr-adevar, toata aia nu demonstreaza un creator teist activ, ci demonstreaza ca versiunea voastra (a ta), e destul de slaba. Deci, daca dovedeste ca una din versiuni e falsa, asta inseamna ca cealalta este adevarata...

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Omule eu cunosc astfel de argumente, sunt documentat

| RAY a răspuns:

In primul rand trebuie inteles faptul ca un ateu vs un crestin percep realitatea in mod diferit,un ateu vede lumea prin stiinta, ceea ce percepe,cunoaste,un crestin vede lumea prin credinta,el nu are nevoie de cunoastere,stiinta,dovezi, desi discuti intre atei si teisti nu au nici un rost,sens,se vede asta la dezbateri, unde atei cred ca teisti vor cunoastere,stiinta dar se inseala nu vor,uite argumentele lui milan e pura credinta, daca in prezent nu stim cum a aparut viata cica este un argument pentru dumnezeu, desigur ca nu are logica, ar insemna ca pierderea unui dinte si cresterea lui indica existenta zanei maselute, existenta unui creator teist nu se poate dovedi, vorbim de dumnezeu cel bun teist care se implica activ, de ce exista suferinta? acest dumnezeu este nepasator, indiferent, nu-i pasa de existenta noastra

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Https://www.allaboutgod.com/romanian/problema-raului.htm
Te mai răzgândeanu?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta nu rezolva nimic, de ce dumnezeu da cutremure care ucid mii de persoane nevinovate, desigur ca tie nu iti pasa

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

De ce Dumnezeu dă cutremure? Din două motive :
1.Ca să pedepsească oamenii
2.Ca să ia pe prietenii lui în Rai
Iar o să zici„Atunci de ce există crime,ucideri,adultere, bombardări?"din cauza noastră. Oamenii provoacă asta, dar la început n-a fost așa. Înainte nu erau aceste lucruri. Omul singur face aceste lucruri, iar apoi poate doar să dea vina pe Dumnezeu, în loc să se gândească puțin

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vrajeli pe tine

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Zice ăla care comentează fără să știe să dea argumente bune și valide

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti doar un copil care nu are ce face

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Și tu un adult frustrat de la o postare, serios?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am timp de pierdut

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dar să-ți faci o părere eronată ai

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Sincer sa spun, in momentul de fata tu esti cel care da dovada de lipsa de imaturitate, deci demonstrand ca tu ai un comportament copilaresc, care nu prea da bine la aspectul tau de "om de stiinta foarte destept". Si raspunsul asta, "esti un copil care nu are ce face", este tipic pentru romanul care nu mai are situatia sub control, sau care nu mai are raspunsuri sa atace inapoi...

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Totusi esti numarul 1 pe acest forum...

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Ai venit sa ma jignesti atat poti, vrei sa incep si eu?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Continuați! Îmi place!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hopa,am venit prea devreme

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma tampitule tu nu vezi ca asta a inceput

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Nu am venit sa te jignesc, ci sa iti arat ca, chiar daca esti primul aici, mai faci si tu greseli si nu ar trebui sa te consideri deasupra tuturor

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Am venit prea devreme, OK?

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Aaaaaaaaa deci daca nu accept ceea ce crezi tu ma consider superior tie

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Prea devreme ai iesit de cand teau proiectat parinti tai pe lumea asta

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Hai continuați odată!

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da taci odată și tu și continuă

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca verbul a continua inseamna ceva infinit nu poti termina o data, degeaba primesti alocatia

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Și tu degeaba de ocupi de știință, băi ofticatule, iar miroși a frustrat

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Fi calm copile ca nu ma oftica prostia de care dai dovada, esti doar un rebut al societati atat

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sunt mereu calm,și ca să știi,„copilul"ăsta are un nume.Ce-mi pasă dacă sunt copil? Chiar nu mă interesează, tu ești un ofticat frustrat care dacă bag o postare, tu deja te prostești. Haide, du-te la știința ta, că aici nu ești decât un frustrat

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti un copil care injuri sfantul duh

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Du-te și fii cu viitorul tău.Tu,care ești imperfect și ai o grămadă de minusuri (nu zi „nu", că nu te cred ), ai văzut două-trei postări și gata „dă-l în colo de copil, bag ceva în el și părinții lui ".Tu ce prostie inventezi la știință.Ai făcut tu apă colorată, WOW, ce tare... Îți convine? Tu judeci amululea doar de la nici 6 postări.Tu ești singurul frustrat de aici.N-au logică răspunsurile tale.Da, te jignesc, fiindcă tu te iei de mine cu niște motive penibile, tu care nici nu mă cunoști.Eu fac ce-mi place, e vina mea că m-am născut târziu? Mă gândesc că nu vei mai zice nimic, că și așa nu ai argumente plauzibile. Dacă ai peste 20 de ani și asta e tot ce poți să spui e nașpa...Fă și alt ceva cu viața a, decât să mai vii aici la mine

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ai auzit de „fără voie "? Da cum să auzi, că tu ești EISTEIN

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Adica de ce Dumnezeu perimte raul in aceasta lume daca el E asa de bun?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ma injurator de sfantul duh

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

De ce imi pui mie intrebarea asta?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ce întrebări? Hai zi mă Eistein

| Celcestietot a răspuns:

Experientele personale și documentația.

| xerxes1 a răspuns:

Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.

| FreddieM a răspuns:

Ateu de la nastere, fac masive investigatii pentru a demonstra existenta lui dumnezeu. Din nefericire nici un rezultat pana in prezent. Pace

| CinevaAnonimă a răspuns:

1) Cred în Dumnezeu pentru că mi-a salvat viața acum mult timp, pentru că am cunoscut persoane credincioase cu un caracter minunat, pentru că ascultarea de El face viața mai frumoasă, pentru că datorită Lui știu că nu trăiesc degeaba.
2) Nădăjduiesc că nu voi părăsi credința.

| Helper07 a răspuns:

Pentru ce pui intrebarea? Experienta si cunoasterea dobandita despre acest subiect, poate fi cel mai bun raspuns in dreptul meu. Nu ma gandesc sa devin ateu. Am inteles ca poti fi cu adevarat fericit si implinit atunci iubesti pe aproapele si pe Dumnezeu, cand i te dedici lui. Dragostea de sine nu aduce fericire iar scopul vietii e iubirea pentru celalalt, exact ce vrea Dumnezeu. Dumnezeu este Dragoste nu pentru El ci pentru noi si toate fiintele create. Cum sa nu iubesti pe cineva care te-a iubit asa de mult ca a dat pe singurul Sau fiu sa moara pentru pacatele noastre ca sa putem fi salvati de ele? Traind dupa voia Sa ii vei intelege existenta. Daca n-ar exista, n-ar fi dragoste, si nici un sens al vietii.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Eu voiam doar să aud argumentele

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot fi argumente, dar Il acceptam pe Hristos prin credinta

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Știu,dar voiam să văd cum unii, cum alții își susțin părerea, nu sunt ateu, n-am fost, nu sunt și nici nu voi fi

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai grija sa nu te amagesti cu aceste intrebari.