| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru crestini.

Voi credeti in Dumnezeu doar de frica iadului? De ce mereu folositi amenintarea cu iadul in raspunsuri?

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai logic de ce folosesc ei asta, de frica, daca n-ar avea frica n-ar crede, de aia smecherii au introdus notiunea de iad, tocmai ca sa-i faca pe unii care aveau indoieli, sa NU mai aiba, sa treaca la indoctrinare fortat cumva, sa fie ei convinsi ca asa trebuie. Cand se impune frica trebuie sa inventezi si pedepse, amenintari. Ca se lasa 100 indoctrinati si cred asa pur si simplu, dar mai sunt 200 care totusi n-ar crede, dar de frica o iau pe acelasi drum, si respecta zicerile tot de frica, dar le respecta, ca zicerile alea tot interesul celor de sus sunt.

| Alexandrionelu a răspuns:

Și eu cand mi-am dresat câinele am folosit un sistem de recompensa - pedeapsă. Adică atunci când făcea ceea ce voiam eu ii dădeam sa mănânce ceva sau îl mângâiam și ii ziceam bravo, iar când nu ma asculta il loveam cu ziarul și strigam la el. Asemanator se "educa" și copiii mici ca sa fie cuminți. Pe același sistem și religiile (toate) au "dresat" prostimea. Doar ca în cazul lor, atât pedeapsa cât și recompensa sunt promise după deces, pentru ca nimeni nu mai poate verifica dacă sunt adevărate sau nu.

| bogdan207 a răspuns:

Credința în Dumnezeu nu are legătură cu iadul. Cei care amenință cu răutate, sunt oameni lipsiți de iubire.

| sadrian46 a răspuns (pentru bogdan207):

Și cum? Deci toți popii, iubire ioc? Că fac și ei copii, Doamne iartă-mă!