| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru creștini:

Voi priviți sau nu metoda calendarului ca pe un păcat? Și de ce?

38 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Treaba in legatura cu femeia sau te referi la rit, ori la altceva?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu înțeleg...

Mă refer la contracepție. Sau abstinență... sau nu știu cum să îi spun. big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vad de ce ar fi un pacat.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

E ca și cum te-ai considera mai mare decât Dumnezeu...și nu L-ai lăsa să îți dăruiască un copil dacă ăsta e planul Lui.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu este imposibil in nicio perioada sa poti procrea.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu poate face orice, corect? Deci poți să calculezi tu calendarul ala 100% ca, dacă planul Lui este sa îți dăruiască un copil. Ți-l dăruiește fie că ești în perioada respectiva, fie ca iei pastile, fie ca folosești prezervativ! Deci?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Planul Lui, huh?
Dacă planul Său ar fi să faci un copil... ți-ar spune-o dinainte, citește exemplele din Biblie. Iar din ce știu eu se promovează fix opusul, să nu te căsătorești => deci să nu faci copii.
Știu că te gândești la treaba cu "înmulțiți-vă", dar aceea făcea parte dintr-un plan ce a ajuns desăvârșit la învierea Domnului Isus, acum citește varianta actualizată în NT.winking

Însă voia lui Dumnezeu este altceva.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Mie mi-a daruit cati am vrut si de sexul pe care l-am vrut, deoarece am calculat. Si nu am avut nici un "accident".
Sa afirmi niste ineptii anatomice e de durerea mintii. Doar de la niste inculti te poti astepta la asemenea ineptii.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Felicitările mele! La restul nu are rost sa îți răspund happy. Nu sunt aici sa ma cert sau sa ma contrazic cu nimeni. Părerile difera de la om la om.winking

| Sofer a răspuns:

Nu privesc calendarul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Stii ce mi-a zis o bigota? Ca Dumnezeu a stabilit ca sexul este doar pentru procreere. Deci in acest caz nu trebuie sa folosesti metoda calendarului decat pentru procreere, altfel, daca faci sex si nu procreezi savarsesti unul din cele mai mari pacate. Nu spune in biblie ca femeile sterpe sunt demne de oprobiul oamenilor, chiar de lovire cu pietre?

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Atât pentru procreere, cât și pentru plăcere. Dar doar în cadrul căsătoriei.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce intelegi tu prin casatorie? Haremeul pe care-l aveau mai marii evreilor acu 3000 de ani? Sau cel al musulmanilor, ca doar Dumnezeu este atotputernic si el "diriguieste" si peste persoanele de alta religie, decat cea crestina? Nu vezi cum te afunzi in lucruri care-ti vin impotriva?
De altfel este recunoscut la nivel mondial ca, dupa musulmani, ortodoxia ruseasca si apoi cea romaneasca sunt cele mai fundamentaliste biserici, ramase in gandire si credinta de acum 2000 de ani. Desi stiinta si tehnica ii contrazice in multe privinte, ei o tin tot pe a lor.
Papa Francisc i-a spus unui homosexual: «Știi, Juan Carlos, asta nu contează (orientarea sexuală). Dumnezeu te-a făcut gay. Dumnezeu te iubește așa cum ești. Ar trebui să te iubești și tu însuți și să nu îți faci griji în legătură cu ce spune lumea»
Sexologii din SUA recomanda adolescentilor sau tinerilor - prin brosurile de educatie sexual raspandite in licee pliantele recomanda elevilor sa faca sex sau sa se masturbeze de doua ori pe saptamana si are tiparit sloganul: "Un o.r.g.a.s.m. (nu a fost acceptat cuvantul normal) pe zi tine doctorul departe".
Uuuf, ce pacatosi! Numai ortodocsii bigoti sunt curati ca lacrima.
Mai incape ceva?

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

În acest caz papa Francisc nu își merită statutul, dacă a ajuns să își ridice părerile mai presus de Cuvântul Lui Dumnezeu.

Legat de următoarea idee... posibil să le recomande, dar nu spre binele lor. Ok, pe moment pare benefic, întrucât, aparent, rezolvă o nevoie...dar surogatele neîmplinitoare nu trebuie privite ca pe ceva bun și normal. Acest lucru este demonstrat că provoacă dependență, iar când ajungi în fața faptului cu persoana iubită, e foarte probabil să nu mai ajungi satisfăcut. Și uite că ce a lăsat Dumnezeu în Cuvântul Lui iar e adevărat. happy

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Acest lucru este demonstrat că provoacă dependență, iar când ajungi în fața faptului cu persoana iubită..."

De la m.asturbare nu cred ca a murit nimeni. Din cauza credintelor in spiridusi, ale lor sau ale altora, au mierlit-o zeci, sau sute de milioane milioane. Trage singura concluzia.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

N-ai înțeles ce am vrut să transmit.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu chiar nu gandesti logic (voiam sa zic ceva de pluta, dar ma abtin). Nu sustine biblia ca oric fiinta este creatia lui Dumnezeu? Papa Francisc nu a zis acelasi lucru? Unde a gresit. Si tu de unde cunosti ce a zis Dumnezeu? Din biblia scrisa de tot felul de personagii care fac parte din cele doua cete precizate de Eminescu?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Raspuzandu-i unui postator, iti scriu si tie.
Aici am doua obiectiuni sau trei. Sau mai bine zis precizari.
1. Conform bibliei, porunca era: inmultiti-va, desi Adam si Eva au avut doar doi fii. O sa ma contraziceti, dar daca cercetati bibliile vechi, pe cand oamenii doar credeau si cercetau, o sa vedeti ca biblia a fost completata ulterior, cand mai marii crestinismului si-au dat seama ca cei care au scris "Facerea" au facut aceasta mare greseala: singura femeie era Eva. Asa ca au mai adaugat ceva progenituri la activul celor doi.
2. Ce era familia? O unire intre doua persoane? Nu! Familia era o uniune in functie de bogatia celui care o facea. Si barbatii evrei aveau atatea neveste cate puteau sa intretina cu averea pe care o aveau.
3. Daca Dumnezeu este atotputernic, de ce unele femei sunt sterpe, cum zice biblia?
4. Anume nu am zis ca familia nu era o uniune intre persoane de sex opus, deoarece si in antichitate erau uniuni de persoane de acelasi sex: de homosexuali, femeile nu aveau acest drept.
In randul apostolilor de ce nu erau si femei? Pun o intrebare, nu dau cu parul, dar ma duce cu gandul la alte lucruri.
Celor care spun ca homosexualtatea este contra naturii le spun:
1. Nu poate fi ceva contranaturii creat de natura.
2. Ceea ce este nenatural este homophobia. Omul este singura specie din intreaga natura care raspunde cu ura la homosexualitate.

| fllu07 a răspuns:

E o alegere personală dacă un cuplu vrea sau nu copii. Dumnezeu iti da liber arbitru, dar ti-l si respectă.
Cât despre relațiile intime din cadrul unei familii, cartea biblică Proverbele cap 5. Si cartea Cântarea Cântarilor, arată că cei doi, pot avea relații sexuale cu scopul de a simți plăcere. Nu neaparat cu scopul de a avea copii.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Nu cred că liberul arbitru este valabil în acest aspect...pentru un creștin zic.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

In mintea bigotilor nu este valabil nimic decat ce spun barbatii cu fusta. Cei care manana de pe spinarea prostimii, din care multi sunt saraci.

| fllu07 a răspuns:

Pentru CodruțElian1990 care m'a blocat.
Păi da. Vine Papa de la Roma, miezul, si trece el.peste cuvântul scris al lui Dumnezeu:

Romani 1:27 - "la fel, și bărbații au renunțat la relațiile firești cu femeile și, în dorința lor pătimașă, s-au aprins unii față de alții, făcând lucruri obscene bărbați cu bărbați și primind în ei înșiși pedeapsa deplină pe care o meritau pentru nelegiuirea lor"

1 Corinteni 6:9 - Sau nu știți că cei nedrepți nu vor moșteni Regatul lui Dumnezeu? Nu vă înșelați. Oamenii imorali, oamenii idolatri, cei adulteri, bărbații care se lasă folosiți în acte homosexuale, bărbații care practică homosexualitatea"

Nu are nimic carlos. poti face ce vrei Dumnezeu te iubeste. Iată așadar cum Biserica de fapt îi îndepărtează pe oameni de Dumnezeu, de principiile sale sfinte, si pune o învățătură plăcută urechilor. Dumnezeu te iubeste. te acceptă.

| fllu07 a răspuns:

Ba este valabil. 101% chiar. Dumnezeu a facut în asa fel când oamenii ajung la maturitate sa poată concepe copii. Dar te obligă el sa ai copii? EL ne-a înzestrat cu această capacitate, si ne lasă pe noi sa o folosim daca dorim. Dacă nu vrem copii, el nu se amestecă.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

De fapt, preadolescenții sunt capabili și ei să devină părinți...dar nu despre asta este vorba acum.

Pentru ce este căsătoria? Nu ar trebui să fie mediul excelent pentru educația copiilor care se vor naște? Ok, dacă Dumnezeu nu dorește să ofere copii unui cuplu, nu o face...dar noi nu avem voie să ne opunem voii Sale dacă El așa dorește, ca să putem fi binecuvântați. Nimic nu e cu sila, dar atitudinile noastre au consecințe.

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Ameniniti ideea de liber arbitru fara sa-ti dai seama si indirect bati apropo si la omnipotenta lui Dumnezeu.

Sunt 2 cazuri:
1. Dumnezeu nu e atotputernic pentru ca desi vrea sa-ti daruiasca copii, tu poti sa impiedici asta.
2. Daca Dumnezeu iti daruieste copii fara ca tu sa-i vrei nu mai ai liber arbitru.

Alta greseala e faptul ca ai spus "Vrea sa daruiasca unei familii un numar de copii". Cum adica? Numaru ala e batut in cuie? Mergi pe ideea de destin scris dinainte? Din nou, nu mai avem liber arbitru daca e asa.

Si inca ceva, de unde sa stie un cuplu ca vrea Dumnezeu sa le ofere un copil?

Daca ei fac sex saptamanal neprotejat, asa o sa ajunga la echipa de fotbal, crezi ca asta vrea Dumnezeu?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati vrei sa ai 10, 11 copii? Cine le creste? Daca te lasa barbatul ce faci? Tu stii ce inseamna sa cresti un copil si vb de fara nr

| fllu07 a răspuns:

Si cu ce argument biblic vii în susținerea afirmației că e voia lui Dumnezeu ca un cuplu sa aiba sau sa nu aiba copii?
Din nou ma repet: Dumnezeu a creat oamenii cu capacitatea de a se reproduce. A creat si cadrul legal: familia. Acu e alegerea ta ca om, ca individ, daca vrei sa asculti si sa folosesti această capacitate asa cu a stabilit Dumnezeu, În cadrul familiei, sau daca vrei doar sex cu toți si toate. (Fiecare este răspunzător în fața lui Dumnezeu despre cum se foloseste de aceasta capacitate) Mai departe, e alegerea ta dacă în familie odată căsătorit, alegi sa ai copii, sau nu. Dumnezeu nu te obligă să ai, nici nu-ți interzice să ai. Tu decizi.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu a creat sexul doar intre un sot si sotia lui, orice act sexual indiferent de ce fel, in afara casatoriei este pacat si pedepsit de Dumnezeu.
Ideea ca ''Dumnezeu a lasat sexul doar pentru inmultire, nu pentru placere'' este total eronata, Dumnezeu spune in biblie in 1 Corinteni 7:5 ''Să nu vă lipsiţi unul pe altul de datoria de soţi''
Dumnezeu a creat sexul in cadrul casatoriei pentru ca ambii soti sa se bucure de aceasta apropiere, nu doar pentru inmultirea speciei umane, ci pentru a atinge un nivel de apropiere mai profund intre un sot si sotia lui, orice act sexual in afara casatoriei este condamnat de Dumnezeu.
Acum, pentru a ne fi mai simplu, prezervativul, nu este pacat.
De ce?
Dumnezeu spune ''sa nu ucizi''
Celula barbateasca si celula feminina, cand s-au intalnit, din acel moment acolo este viata, orice interventie asupra lor este crima, ucidere pentru ca Dumnezeu a pus in acel Zigot viata, si pentru Dumnezeu viata din acel Zigot, este egala cu viata mea si a ta in importanta.
Deci, orice interventie care face sa NU se intalneasca celula barbateasca si celula feminina, NU este pacat, pentru ca ele nu se intalnesc pentru a da nastere zigotului, care se va transforma in copil, adica prezervativul face ca cele 2 celule sa nu se intalneasca, nu intervine asupra zigotului, pentru ca el nu exista.

Dar, asa numita ''pastila de a doua zi'' este un ucigas pe care il inghiti, el actioneaza asupra zigotului si il omoara, de ce crezi ca se ia dupa ce se stie ca s-ar putea ca cele 2 celule cea barbateasca si feminina sa se fi intalnit? Pentru ca ea are un singur scop, sa ucida potentialul copil, sa omoare zigotul.
Sa nu mai aducem in discutie cat de periculoasa este ''pastila de a doua zi'' chiar si pentru sanatatea femeii, nu doar pentru uciderea copilului.
Fie ca este de 4 zile si are 2 cm, fie ca este de 9 luni si are aproape 3kg, acolo este viata, Dumnezeu nu doreste ca noi sa intervenim prin crima.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Înțeleg...chiar îmi amintesc de la orele de bio metodele contraceptive de barieră, care nu permit întâlnirea celor două celule...dar chiar și așa, nu e ca și cum noi ne-am pune în locul Lui Dumnezeu? Dacă El vrea să dăruiască unei familii un număr de copii? Cunosc destul de mulți creștin care consideră contracepția păcat, de orice fel ar fi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nu vreau sa analizez ce ai scris. Am spus ca asa mi-a zis o bigota: ca Dumnezeu a stabilit ca sexul este doar pentru a face copii.
In rest crezi ce vrei tu, nu ma intereseaza.

| RKBlue a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Dumnezeu a creat sexul doar intre parteneri, orice act sexual indiferent de ce fel, in afara casatoriei este pacat si pedepsit de Dumnezeu."
Gata, am fixat sa fie corect.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga prietena, trebuie sa intelegi ca o binecuvantare tratata gresit se poate transforma in blestem. Dupa rationamenul tau, tinand cont ca Dumnezeu interzice abstinenta sexuala intre un sot si sotia lui, si o sa iti dau mai jos versetele care vorbesc despre asta, ar insemna ca ar trebui sa ajungi la peste 30 de copii in viata ta, acum te intreb, cu ce-i vei hrani? Unde ii vei tine? Ai conditiile necesare si situatia financiara sa intretii si sa nasti un copil in fiecare an? Dumnezeu spune sa avem grija de cei din casa noastra, parinti, bunici, copii, etc. Ce vei face? Ii predai statului?
Un prieten preot mi-a spus odata ca in biblie sunt versete care sugereaza ca ar trebui sa avem 3 copii, o sa i le cer data viitoare cand ne vom intalni, desi sunt sigur ca stie despre ce vorbeste, cunoaste biblia in intregime, in romana, greaca si ebraica.
Ceea ce vreau sa iti spun este ca, voia Lui Dumnezeu este ca sotul si sotia sa se bucure de relatia sexuala, si pentru a face copii desigur, dar acest lucru trebuie tratat si logic, Dumnezeu nu iti da mai mult decat poti duce, esti capabila sa ai atat de multi copii? Dumnezeu ne spune sa fim intelepti, roaga-L pe El sa iti arate calea adevarata.
Da, contraceptia care omoara zigotul, pastila de a doua zi, steriletul, etc, sunt pacatoase pentru ca ele ucid copilul, dar a impiedica sa se uneasca celula barbateasca cu cea feminina, unde nu s-a format un copil, cum ar fi prezervativul, etc. nu este pacat.

"Din pricina curviei, fiecare bărbat să-și aibă nevasta lui, și fiecare femeie să-și aibă bărbatul ei. Bărbatul să-și împlinească față de nevastă datoria de sot, și tot așa să facă și nevasta față de bărbat. Nevasta nu este stăpînă pe trupul ei, ci bărbatul. Tot astfel, nici bărbatul nu este stăpîn peste trupul lui, ci nevasta. Să nu vă lipsiți unul pe altul de datoria de soți, decît doar prin buna învoială, pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea; apoi să vă împreunați iarăși, ca să nu vă ispitească Satana, din pricina nestăpînirii voastre." (1 Corinteni 7:2-5)

Relația sexuală cimentează și întreține unitatea dintre soț și soție și Dumnezeu nu permite nimănui să folosească această relație pentru a manipula partenerul, ci fiecare să înteleagă că este o datorie sfîntă pentru bărbatul și femeia căsătoriți să ofere și să întrețină o relație sexuală frumoasă cu partenerul care a încheiat legămîntul de căsătorie. Nu este secret pentru nimeni că în cele mai multe cazuri, motivul divorțului este tocmai faptul că unul sau ambii parteneri nu realizează datoria de soți care o au și nu-și îndeplinesc această datorie, chiar dacă în fața judecății, invocă alte motive.
Relația sexuală este pentru a oferi bucurie și împlinire partenerului legământului de căsătorie
În cartea Deuteronom, Dumnezeu a dat această lege cu privire la căsătorie:

"Cînd un om va fi însurat de curînd, să nu se ducă la oaste, și să nu se puna nici o sarcină peste el; să fie scutit, din pricina familiei, timp de un an, și să veselească astfel pe nevasta pe care și-a luat-o." (Deuteronom 24:5)

Primul an în casatorie este anul cînd se pune temelia relației între soț și soție, temelia acelei unități pe care o vrea Dumnezeu să o aibă ei pe tot parcursul vieții. Și pentru că unitatea familiei este temelia pentru bunăstarea și siguranța fiecărui om și a națiunii întregi, Dumnezeu cere să fie protejată familia și să i se dea prioritate. Vă dați seama, chiar și în timp de război, cînd țara era în pericol, Dumnezeu cerea sa fie respectată această lege și bărbatul de curînd căsătorit să nu meargă la război. Este deosebit de important să vedem motivul pentru care spune Dumnezeu că un bărbat de curînd căsătorit să nu meargă la război – pentru ca "să veselească astfel pe nevasta pe care și-a luat-o". Unirea fizică este acel aspect sacru al căsătoriei unde partenerii pot să ofere cu pasiune bucurie și împlinire unul altuia, acesta este planul lui Dumnezeu pentru unirea fizică în căsătorie.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Le cresti tu? In tarile sarace natalitatea e mai mare, de exemplu in africa o femeie naste 5 copii, omule de unde mancare? Stii ce inseamna a creste un copil dar 5? Malerie, saracie, asa nu pot progresa, la noi in România natalitatea este scazuta pentru ca totuși suntem mai informati, daca nu erau avoturi si pastile cine crestea copii aia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Referitor la întrebare: Păcat este să abuzezi, să exagerezi. Sexul nu este numai pentru reproducere, dacă te interesează subiectul te las să-l descoperi singură vorbind cu un specialist. Repet, a spus-o Aristotel, au demonstrat-o medicii din sec. XIX și o știu mai toți doctorii, psihologii și psihiatrii acum.

Înainte de căsătorie să vorbiți și voi de toate tipurile de dragoste, că sunt 5 și nu sunt grele de înțeles, ca să vedeți dacă sunteți compatibili. Dragostea Domnului, dragostea părintească, dragostea de prieteni, dragostea firească(atunci când te uiți la un câine și spui "vai ce drăgălaș este") și dragostea erotică.
Prima se diferențiază de celelalte pentru că este partea de Dumnezeu din noi(cea fără de care nu putem trăi), dar pentru o căsnicie fericită TOATE celelalte 4 sunt la fel de importante. Deci da, vorbiți cum vă convine și de ultima că este posibil ca ăla să vrea sex de 7 ori pe săptămână și tu îi oferi (poate) o dată pe lună(sau invers), sigur că va fi o relație monotonă și nesatisfăcătoare pentru amândoi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-a placut raspunsul unui preot cand a fost intrebat de o femeie daca e pacat sa faca sex in post, deoarece sotul ei tot ii cere: E mai pacat sa-l lase sa pofteasca, decat sa faca sex.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Se referă la postul ortodox care este o abținere de la niște alimente și nu are nici o valoare Biblică.
Dacă femeia aia postea așa cum reiese din Biblie că se postește atunci nu era păcat să refuze nimic ce i-ar fi distras atenția, concentrarea de la post, din contră, aia însemna că-și continuă postul.

| BecSpart a răspuns:

Nu, de ce ar fi? Eu cred ca relațiile sexuale nu sunt doar pentru copii, ci și pentru a apropia mai mult doua persoane. E ca un pas inainte într-o relatie. Fiecare are dreptul de a avea un copil și totodată fiecare are dreptul de a decide când este momentul potrivit de a avea unul.

| 1man1 a răspuns:

Nicăieri în Biblie nu este condamnat în mod explicit controlul sarcinii. Înțeleg astfel că cuplurile căsătorite sunt libere să decidă vor avea sau nu copii. Decizia de a folosi o metodă contraceptivă care nu provoacă avort intră în responsabilitatea cuplului. E adevărat că Dumnezeu le-a dat lui Adam, Eva și ulterior familiei lui Noe porunca de a se " înmulții și a umple pământul". Această poruncă nu le-a fost dată și creștinilor.
Personal, în loc să las lucrurile la voia întâmplării și să am atâția copii câți vin pe lume, sperând că totul se va sfârși cu bine, prefer sa stabilesc dinainte cât de mare va fi familia mea, astfel copilul meu să se poată bucura într-o mai mare măsură de fericire și siguranță.