| chuckmanson a întrebat:

Întrebare pentru creștinii anti sinucidere.
De ce zeul biblic care se presupune că ar trebui să fie atotiubitor, este dispus să tortureze pentru eternitate niște oameni care probabil au probleme de sănătate mintală, au trecut prin traume, sunt în situații extrem de disperate etc?
De asemenea, în ceea ce privește sinuciderea asistată, având în vedere nivelul enorm de genocid, infanticid, fratricid, purificare etnică, sacrificii de animale și oameni, la început exterminare a celor mai multe forme de viață etc. pe care zeul biblic le-a comis sau comandat, trebuie să întreb. De ce singurul tip de omor pe care zeul vostru atotiubitor nu îl permite este cel făcut din milă?

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Toți oamenii, fie că au trecut prin traume sau nu, trebuie să se încreadă în Dumnezeu. Nu trebuie să ne purtăm poverile vieții de unii singuri, în timp ce Dumnezeu este mult mai dornic decât noi să ni le poarte.
În mod absolut, orice lipsă de speranță și nădejde este de la cel rău; și aceasta nu trebuie să o lăsăm să persiste. Tocmai pentru ca să avem speranță și nădejde a murit Domnul Isus. El a murit pentru toți, și tuturor ne-a dat dreptul să ne încredem în purtarea Lui de grijă.
Lipsa de credință în Dumnezeu duce la suferința noastră; și în același timp suferă și Dumnezeu, pentru că El nu poate face nimic împotriva voinței noastre.
Noi trebuie să căutăm să cunoaștem pe Dumnezeu, pentru că acest lucru va aduce credință. Biblia este un mijloc de a cunoaște pe Dumnezeu.

| halogen001 a răspuns:

Zeul x e personajul Bau-Bau imaginar folosit pentru înșelarea naivilor creduli și neștiutori, iar acțiunile imaginare din poveste sunt menite sa manipuleze omul pentru a satisface dorințele acelora care scriu poveștile. Printre acele dorințe nu se numără binele omului. Scriitorul de fantezie se gândește doar la binele lui propriu și e indiferent la răul pe care alții sunt nevoiți sa îl suporte. Adevărul, dreptatea, cinstea, corectitudinea, bunătatea, voința și binele omului au valoarea zero în mintea scriitorului de fantezie înșelătoare, deci sunt lucruri neglijabile și nu se regăsesc în poveste decât în forme alterate.

| CostinAlamariu a răspuns:

Dumnezeu nu tortureaza pe nimeni. Motivul pentru care sinucigasii ajung in iad si se chinuie acolo e pentru ca sinuciderea in sine reprezinta actul suprem de egoism iar egoismul te goleste pe interior si te chinuie.

Am zis de un milion de ori treaba asta dar vad ca ateii sunt prea idioti sa priceapa: iadul nu e asa cum credeti. Chinul din iad nu e fizic, e duhovnicesc. Ar fi imposibil sa fie fizic avand in vedere ca nici macar nu ai trup. Tot ce ramane din tine e sufletul si constiinta care te chinuie permanent. Practic asta e sursa torturii iadului: propria constiinta care te acuza.

| chuckmanson explică (pentru CostinAlamariu):

Nu! Nimeni nu se sinucide din egoism. Asta este cea mai ridicolă idee pe care am auzit-o vreodată. Nu ai absolut nimic de câștigat din a fi mort. Ai doar de pierdut. Singurul lucru bun pe care îl poți dobândi din sinucidere este lipsa durerii. Lucru pe care îl înțeleg foarte bine la persoanele cu condiții cronice, care vor să poată muri în liniște decât să continue să trăiască degeaba în durere și suferință. Persoanele care se sinucid o fac din disperare și lipsă de speranță. Dar nu mă miră deloc că fanaticii ca tine sunt complet lipsiți de empatie.
„Chinul din iad nu e fizic, e duhovnicesc."
Bla bla bla. Aceeași poveste la nesfârșit. Interpretați o carte de mituri și legende la nesfârșit pe baza a ceea ce vă convine. Chestia asta s-a învechit demult. Vorbim de o carte scrisă de oameni care credeau că gândirea are loc în inimă, că pământul e plat și că liliecii sunt păsări. Am dubii enorme că știau cum funcționează simțurile sau sistemul nervos.
„Ar fi imposibil sa fie fizic avand in vedere ca nici macar nu ai trup."
Normal, la fel cum este imposibil ca o minte să existe fără un creier care să o genereze. Sufletul este doar un mit inventat de oameni care nu știau cum funcționează conștiința și nici ce este aerul(de aici și expresia "suflare de viață"). Conceptul de suflet nici nu exista în cultura evreiască înainte de exilul babilonian. De aia nici nu găsești ceva să vorbească de viața de apoi în vechiul testament.

| dinaprilie a răspuns:

Faci referire la niste lucruri scornite de mintea omului si le faci o analogie cu ceva dincolo de mintea umana, pe care, culmea, tot de la noi din minte a plecat. Nu esti in acelasi loc cand te trezesti?

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Mai este ceva de adaugat la intrebare: De ce va pedepsi si pe copii si pe nepoti? Pai uite de ce:
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei. Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine!
2. Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a niciunui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ! Să nu te închini lor, nici să le slujeşti, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinţilor ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea şi al patrulea neam, și Mă milostivesc până la al miilea neam către cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.
Astea sunt doar 2 porunci...
Probabil in trecut ceva nu au facut bine, si s-au transformat in pacate neiertabile de Dumnezeu.