| alex598 a întrebat:

Întrebare pentru necreștini. Ce ar trebui să se întâmple ca să fiți creștini?

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Voi sunteti crestini cu numele, stiti nu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să revină Isus și să recunoască că a greșit.

| alex598 explică (pentru sadrian46):

În ce privință?

| sadrian46 a răspuns (pentru alex598):

Că o doctrină monoideică, oricare ar fi ea, poate salva întreaga omenire, o dată pentru totdeauna. Cuvintele mele ( adică justețea lor) nu vor trece, spune el. Deci crezi în El, și gata, ai rezolvat toate problemele lumii forever. Mă iubești pe Mine, Fiul, pe Tatăl, în lipsă pe Duhul Sfănt și asta e tot ce trebuie să faci. Și așa mai departe.
Rezultatul este lumea creștină de azi. Mai ai nevoie de altă explicație? Dacă vrei privință, privește în jur.

| mentholinks a răspuns:

Trebuie sa fii oleaca dus ca sa crezi ca Dumnezeu e 3 in 1 pentru a fi crestin.

| alex598 explică (pentru mentholinks):

Atunci de ce 31% din populația pământului su t creștini (plus mai sunt mulți care cred în alte religii)? De ce există oameni de știință care cred în Dumnezeu?

| CostinAlamariu a răspuns:

Stii vorba aia. Cand se scutura avionul in aer nu mai e nimeni ateu

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Multi budisti, taoisti si shintoisti sunt atei. Religia lor nu le cere sa creada-n zei. Pentru ei a crede-n zei e ca la ortodocsii care cred in iele si Zburator.

| Digikey a răspuns:

Meme / Steregoi /alex/ etc ca sa fim crestini ca tine trebuie sa renuntam la 99% din functiile cerebrale.

| alex598 explică (pentru Digikey):

Eu nu am renunțat la niciuna și tot sunt creștin.

| Digikey a răspuns (pentru alex598):

Esti un sectanct, isi vorbesti singur.

| SG1995 a răspuns (pentru Digikey):

Steregoi? Tipul ăla încă mai există aici?

| Digikey a răspuns (pentru SG1995):

Ca virusul, nu scapam de el asa de usor.
rolling on the floor

| Algo098 a răspuns:

Ar trebui sa fie niste scrieri adevarate, nu doar niste povesti false si inselatoare, deci cu scrierile astea care sunt, nu exista nimic care sa se intample ca sa poata produce o schimbare.

| alex598 explică (pentru Algo098):

Care povești îs false? Ai vreo dovadă că îs false?

| Algo098 a răspuns (pentru alex598):

Depinde de fiecare ce prag de credulitate si de naivitate are, prag de la care o poveste absurda si ireala i se pare adevarata.
Cand vine cineva si iti spune ca el are lagatura cu Dz cel atotputernic si atotstiutor si ca a scris povestile respective cu inspiratie divina, iti pui intrebarea fireasca de ce acele povesti sunt atat de prmitive si lipsite ce cunoastere, cand au legatura cu Dz cel atotstiutor. Concluzia e ca cei care au scris povestile sunt niste mincinosi care invoca legatura cu un personaj atotputernic si atotstiutor. Apoi cand Iti promite cineva ca iti va da ceva dupa moarte, trebuie sa iti dea de gandit ca ai in fata un mincinos. Nimeni nu a mai trait dupa moarte, ca nu vedem mortii traind printre noi si atunci, asa cum tu nu poti vorbi cu mortii si cu personajul fictiv Dz, tot in aceeasi situatie ca si tine se afla si acei mincinosi care iti promit ceva dupa moarte, deci trebuie sa iti dea de gandit ca e o inselatorie ieftina.
Un Dz atotputernic si infinit daca ar exista, nu are cum sa iubeasca si sa ajute omul care pe langa Dz ar fi nimic, asa cum pentru tine un fir de praf nu e interesant, nu il iubesti si nu il ajuti cu nimic. La fel si faptele omului pe care le face in viata sa sunt nimic pentru un Dz atotputernic si infinit si nu poate primi nimeni la schimb pentru nimic o viata vesnica care inseamna infinit.
Un Dz atotputernic si infinit nu se poate ocupa cu minuni si scamatorii ieftine, nu poate sta spectator la suferinta omului daca il iubeste si e atotputernic. Un Dz atotputernic si iubitor care "a facut tot ce exista" nu poate fi in pozitia de simplu spectator invizibil si in imposibilitatea de a comunica cu omul "pe care il iubeste". Si mai sunt multe lucruri care trebuie sa dea de gandit credinciosului ca e inselat cu povesti false si sa il faca sa revina la realitate si sa creada mai putin in niste povesti absurde si primitive scrise doar cu scopul de a insela.

| RKBlue a răspuns:

Necrestinii fiind...
Ateii? Musulmanii? Taoistii?
Cu totii?
Cum adica ce sa se intample? Ceva real.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa revina Isus la cele 5000 de secte iudeo-crestine, ca ele calculeaza dar nu se intoarce nimeni.

| alex598 explică (pentru anonim_4396):

Dacă revine Isus deja e prea târziu să te pocăiești atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să auzim Cuvântul.

| Andresso a răspuns:

Iti zic eu cand devin ei creștini.
Cand li se va întâmpla in viata ceva grav, un accident puternic de exemplu si sa fii mai ales pe moarte.
Ia gandeste-te, ce o sa faca cel necreștin, o sa incerce sa se roage pentru a incerca sa se lecuiasca de boala/ranile grave ale accidentului.
Atunci cand se întâmplă ceva foarte grav, atunci omul se gandeste la cineva acolo sus care l-ar putea ajuta.

| doctorandus a răspuns (pentru Andresso):

De ce crestini? De ce nu mozaici, musulmani, hindusi, budisti? Ai imaginatia foarte limitata.

| Andresso a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stau sa-ti povestesc o carte intreaga acum. O sa treci prin viață si poate o sa-ti dai seama de ce.