| mentholinks a întrebat:

Intrebare pentru ortodocsi. De unde stiti ca Maria, mama lui Isus, a murit virgina? Si de ce este atat de ridicata in slavi daca Pavel nici macar nu a mentionat nimic de ea si nici nu i se acorda vreo atentie deosebita in NT?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Maria a mai avut copii după Isus, deci nu avea cum sa fie virgina.Matei13:55,56. Apoi, ai dreptate, Maria nu este elogiata in Biblie si nu trebuie sa ne inchinam ei.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Faza cu ridicarea la cer nu apare in nt nu? desi e vrajeala

| Freya1 a răspuns:

Pai nu cred ca se spune ca a murit virgina ca doar la nascut pe Iisus adica nu a avut raport intim cu vreun barbat dar totusi a iesit un copil pe acolo deci nu cred ca e vorba despre virginitate.Dar iaras o chestie pocaiti de unde stiu ca ea a mai avut copii dupa IIsus au fost acolo?

| milan9 a răspuns:

Când arhanghelul Gavriil a venit în Nazaret şi
i-a binevestit ei că va naşte pe Fiul lui Dumnezeu (Luca 1, 35),
intrând la ea, a numit-o: "plină de har şi binecuvântată între
femei" (Luca 1, 28). "Iar ea, văzându-l, s-a tulburat de cuvântul
lui şi cugeta în sine: Ce fel de închinăciune poate să fie
aceasta? Şi îngerul i-a zis: Nu te teme, Marie, căci ai aflat har
la Dumnezeu. Şi iată, vei lua în pântece şi vei naşte Fiu, şi vei
chema numele lui Iisus. Acesta va fi mare şi Fiul Celui
Preaînalt se va chema şi Domnul Dumnezeu îi va da Lui tronul
lui David, părintele Său. Şi va împăraţi peste casa lui Iacov în
veci şi Împărăţia Lui nu va avea sfârşit. Şi a zis Maria către
înger: Cum va fi aceasta, de vreme ce eu nu ştiu de bărbat? Şi
răspunzând, îngerul i-a zis: Duhul Sfânt se va pogorî peste tine
şi puterea Celui Preaînalt te va umbri; pentru aceea şi Sfântul
Care se va naşte din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema "(Luca
1, 29-35).
Arhanghelul Gavriil s-a închinat
Fecioarei Maria numind-o pe ea plină de har şi binecuvântată între femei şi că ea a aflat mare har de la Dumnezeu, că n-a cunoscut bărbat, că a fost umbrită de puterea Celui Preaînalt şi
că a zămislit şi a născut din Duhul Sfânt pe Fiul lui Dumnezeu?
Apoi ai mai auzit că, deşi era fecioară neştiind de bărbat, îngerul
Domnului nu i-a zis «binecuvântată eşti tu între fecioare», ci
între femei, prin aceasta nearătând dispreţ faţă de Preasfânta
Născătoare de Dumnezeu, cea «plină de har», ci descoperind o
veche taină: „zdrobirea capului şarpelui prin femeie" (Fac. 3,
15) şi că ea va fi acea tainică şi duhovnicească Evă care va
naşte pe Noul Adam, Hristos, Care va aduce viaţa în lume?
Dumnezeieştii Părinţi ai Bisericii zic că Hristos S-a numit
sămânţă a femeii (Fac. 3, 15), ca Cel ce nu S-a născut din
sămânţă de bărbat, ci de la Duhul Sfânt şi din Preacuratele
sângiuri ale Preasfintei Fecioare Şi-a luat trup.

| milan9 a răspuns:

Aşadar, câtă nebunie şi rătăcire este în capul sectarilor
care hulesc pe Preasfânta şi Preacurata Fecioară Maria, cea
neispitită de bărbat, punând-o pe ea în rândul femeilor celor
măritate, pe cea plină de dar, pe cea care a aflat har de la
Dumnezeu şi este binecuvântată între femei (Luca 1, 28)!
Vor vedea aceşti hulitori şi stricaţi la minte şi la înţelegere
sectari în ziua cea mare a Judecăţii de apoi, când această
Împărăteasă şi Fecioară Maria va sta de-a dreapta tronului
Fiului său cu mare şi negrăită slavă, după cum Psalmistul a
arătat, zicând: "Şezut-a împărăteasa de-a dreapta Ta, îmbrăcată
in haină aurită şi prea înfrumuseţată... Pomeni-vor numele tău
in tot neamul... "(Ps. 44, 11, 20-21).

| danut a răspuns (pentru milan9):

Mai milan, tu de unde citezi Psalmii, uite ce SCRIE la textele indicate de TINE:
PSALMI 44,
11. Ne dai ca pe niste oi de mâncat, si ne risipesti printre neamuri.
20. Dacã am fi uitat Numele Dumnezeului nostru si ne-am fi întins mâinile spre un dumnezeu strãin,
21. n-ar sti Dumnezeu lucrul acesta, El, care cunoaste tainele inimii?
UNDE SCRIE CEVA de mama lui Hristos in Psalmi, ai luat-o razna, NU MAI CITA din scrieri ale unor popi ortodocsi, CITESTE Biblia. Ati dat-o rau in balari cu cititul asta, secte, nesecte, dar va zapacit rau caldura si spritul baiatule.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

BIBLIA este creatia unor unor "popi ortodocsi" de acum doua milenii. Nu-ti convine? Muta-te la alta masa! Vezi... poate imit merge sa furi si sa compilezi scrierea lui Mohamed...

In numerotarea psalmilor exista un mic decalaj. Tine cont de el si ai sa gasesti ce trebuie...

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Apropo, uite ce scrie acolo în psalmi, ca lucru negativ uitarea numelui lui Dumnezeu. happy Ce acțiune decât faptul de a-l folosi este necesară pentru a nu fi uitat? Pronunția exacta este uitată din cauza că nu au mai folosit-o. Am și eu pretenția de la tine să tragi foloase din acele versete cum ai aceeași pretenție de la Milan9. happy

| danut a răspuns (pentru milan9):

Biblia nu este creatia unor popi ortodocsi fiindca la data intocmirii bibliei nu erau inca definite ortodoxia si catolicismul iar Biblia a fost adunata si impartita in versete in principiu de calugarii franciscani dar asta este evident o enigma pentru tine. Totusi daca consideram Psalmul in plus adaugat la Biblia sinodala Ortodoxa TOT NU GASIM VERSETELE enumerate de tine +- 10 Capitole din Psalmi, vrei tu SA CITESTI BIBLIA si nu extrase ortodoxe din cine stie ce site sau carte scrisa de vreun popa ca sa ne lamurim, sau o ti asa brambura pana la sfarsitul omenirii?

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Tu poti cere ceva cand devi crestin, ai destule cunostinte in domeniu in rest, numai bine.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Vezi că aroganța e condamnată. Sa devin creștin în felul tau e o greșeala enorma. Lasă, mai bine "necreștin" după tine și creștin după Biblie.winking

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ti-am supus crestin si nu in felul meu ci al Bibliei dar nu a celei sataniste conceputa de curand de voi ci a New King James sau Cornilescu sau cea Sinodale. Aia conceputa de voi este Satanista conform Apocalipsa 22, 18-19.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Ești ipocrit și mincinos.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Biblia ESTE creatia EPISCOPILOR Bisericii din primele secole crestine... iar atunci cand vorbim de primele secole crestine, nu vorbim de absolut nimic altceva decat de BISERICA ORTODOXA.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ori ipocrit ori mincinos ca nu se potrivesc una cu alta, hotarastete. P. S. Ultima discutie cu o grupa de a voastra a incercat sa-mi demonstreze ceva dintr-o asemenea caricatura, asa ca am vazut "isprava", cine e ipocrit aici si cine mincinosul?

| danut a răspuns (pentru milan9):

Mai citeste si tu o carte de istorie si lasa snoavele popilor deoparte.

| xerxes1 a răspuns:

Virginitatea Mariei a aparut prin sec IV.
Pana atunci nimanui nu-i trecuse prin cap asa ceva.

| Cugetator a răspuns:

In primul rand vreau sa te intreb de ce crezi ca nu a murit virgina? Am sa evit un raspuns elaborat pentru ca aici nu e locul de astfel de raspunsuri pentru ca se pot interpreta gresit. Astfel am sa te intreb altceva chiar crezi ca Dumnezeu ar fi venit in lume printr-o femeie prihanita? In plus nu stiu cum interpretezi tu cinstirea noastra fata de Maica Domnului nu e ca si cum ne inchinam ca lui Dumnezeu ei. Inchinarea se face doar fata de Dumnezeu. Daca Sfintii au castigat si s-au mantuit..De ce nu ne-am folosi de ei ca sa ne mantuim si noi? Tu nu ai asculta de mama ta daca te-ar ruga ceva? Asa e si cu Maica Domnului si Hristos extrem de abstract spus. Din cate stiu Pavel nu mentioneaza nimic despre faptul ca trebuie sa respiram..Si iată ca totusi respiram. Daca ai vreo nelamurire sau vrei sa ma intrebi orice, eu cu toata rabdarea si dragul am sa iti raspund.

| Holiday a răspuns (pentru Cugetator):

In primul rand aia a nascut doar un sectant schizofrenic, adica pe Isus, nicidecum vreun zeu sau alt gen de spiridus inexistent. In al doilea rand comparatia cu faptul ca nu a zis nenea Pavel ca trebuie sa respiri e stupida pentru ca voi lingeti picturi cu Maria si va prosternati tot ei, nicidecum nu mirositi respiratia cuiva sau va inchinati respiratiei. Asa ca ce are sula cu prefectura?!?

| Cugetator a răspuns (pentru Holiday):

Cum poti fi atat de sigur pe ce spui? Am dat exemplul acela cu Pavel pentru ca oamenii de alte confesiuni sunt tare porniti pe Ortodoxie si orice vad ca nu le place spun : Da' scrie in biblie asta? Doar pentru ca ei nu inteleg anumite lucruri sau nu vor sa inteleaga. Fi si tu un pic mai deschis la minte si accepta ideile altora si incearca sa vezi daca e adevarat ce spune, e nasol sa privesti doar intr-o directie si sa spui ca acela e adevarul absolut. Pace!

| Holiday a răspuns (pentru Cugetator):

"Deschis la minte" nu inseamna sa crezi toate gogoritele din povestile religioase. Tu cat de "deschis la minte" esti sa accepti existenta lui Zeus de exemplu si sa il accepti ca posibil spiridus suprem?!?