| RAY a întrebat:

Intrebare pentru panteisti, deisti acel creator de ce a creat universul? Nu are datoria morala sa-i pese de creatia lui?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Exact, ne dăm prea mult importanță, prezidând faptul că există acolo undeva acolo ființă superioară, pentru ea suntem ca un soi de furnici.

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Oamenii cred ca emotiile, vointa, constienta sunt cele mai de pret insusiri. La scara Universului (sau a lui Dumnezeu) s-ar putea sa nu fie deloc asa.

| SG1995 a răspuns (pentru doctorandus):

Exact, ne dăm prea mult importanță, prezidând faptul că există acolo undeva acolo ființă superioară, pentru ea suntem ca un soi de furnici.

| Mosotti a răspuns:

Pai cui sa ii pese de creatie?! Haha. Raspunsul iese automat din fapte, daca nu ii pasa nimanui de creatie, inseamna ca nimeni nu a creat.

| SG1995 a răspuns:

În versiunea panteistă, nu există vreun creator, sau vreo conștiință creatoare, ci Dumnezeu e mecanismul Natural. Deci Natura=Dumnezeu

| Irinel15123532 a răspuns:

Iarta-ma te rog, RAY, vreau sa iti dau doar doua versete.

Ioan 3:16 ''Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.''
Prin lume nu se refera la pietre si la munti, la ape si la desert, ci la mine si la tine.

Ezechiel 18:23''Doresc Eu moartea păcătosului? zice Domnul, Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degrabă ca el să se întoarcă de pe căile lui rele şi să trăiască?''

| RAY explică (pentru Irinel15123532):

Vechea propaganda sectacnta si nu te iert, dumnezeu a sous, inainte de mine nu a fost nimeni si nici dupa mine nu va fi nici un mantuitor iar azi tiam si versete dar tu in fantanismul tau te faci ca nu vezi, omule traim intr o tara ortodoxa, nu vad sensul acestei propagande sectance

Ioan 3:16 ''Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Lui Fiu,

in geneza se spune de fii lui dumnezeu, desi nu e el unul mai ales ca iisus spune ca toti sunte, apropo astia 3 sunt unu, desi sau sinucis sau ce naiba au facut, iisus se ruga lui insati misto, dz a iubit poporul lui atat

| RAY explică (pentru Irinel15123532):

„Fiii adevăratului Dumnezeu au văzut că fiicele oamenilor erau frumoase şi şi-au luat soţii, pe cele pe care le-au ales".

Și a venit ziua când fiii adevăratului Dumnezeua au intrat să se înfățișeze înaintea lui Iehova, b iar Satan*c a intrat și el cu ei.d
când stelele diminețiia strigau împreună de bucurie
și toți fiii lui Dumnezeub scoteau strigăte de laudă?
7 când stelele diminețiia strigau împreună de bucurie
și toți fiii lui Dumnezeub scoteau strigăte de laudă?
Căci cine poate fi comparat cu Iehova în ceruri? a
Cine dintre fiii lui Dumnezeu poate fi ca Iehova? b

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A creat universul pentru a se bucura de el. Cand vine vorba de oameni in prima faza a cam dat gres, vezi caderea lui Adam si a Evei, potopul care a curatit pamantul. A cam trebuit sa reseteze lumea. Daca nu-i pasa de creatia lui nu mai trimitea potopul, ne lasa sa ne scaldam in pacate. Nu ca acum am fi sfinti dar atunci ma gandesc ca erau pacate mult mai mari de a trebuit sa vina prapadul pe intreg pamantul. Ii pasa pana si de martiri care au murit pentru credinta lor de la acea vreme, nu cred ca era catolica, ortodoxa, penticostala sau altele. Asta sunt constructe mai recente. Ai pus in acelasi context pe creator si morala. Creatorul nu are nevoie de morala fiind o fiinta perfecta care nu poate gresi. Numai oamenii au nevoie de morala si etica.
Cum ai ajuns la concluzia ca nu i-ar pasa de noi? Fie plante, animale sau oameni. Toate au fost create prin planul sau perfect, noua ne poate parea imperfect dar mai tarziu vedem ca toate sunt spre binele nostru, binele spiritual ma refer. Nu cred ca creatorul are vreo datorie fata de noi. Vezi in biblie la Iov cand l-a tras la raspundere pe Dumnezeu pentru toate relele care le sufera. Cum a spus Dumnezeu catre Iov: La cine trebuie sa dau socoteala, nu tot ce este sub cer este al meu?
Cam asa spunea, nu am reprodus exact. Din toate evenimentele care se petrec zilnic in lume noi nu vedem sau pricepem nici macar o fractiune. Ai in Iov toate intrebarile pe care le pune Dumnezeu lui Iov. Iov nu are raspuns si isi pune mana la gura + tarana in cap.
Asa ca Dumnezeu nu are nicio datorie fata de creatia sa ci numai noi fata de el, el ne tine in viata si nu noi, nu noi ne controlam inima sa bata corect, nu noi ne controlam nivelul de zahar din sange, creierul sa functioneze perfect. Astea s-ar zice ma merg singure dar cineva tot le tine mereu la parametrii corecti.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce, nu se putea bucura fara creatie?! Ce sa-ti povestesc. Poate se bucura de suferinta oamenilor, atunci e rautate, sadism.

Si cine spune ce e pacat si ce nu?! De ce a adus potopul? Sa ne omoare ca n-am facut ca el? Asta e dictatura curata. Ca sa nu mai spun ca daca faceam pacate, faceam ca tot el ne-a programat sa facem, tot el ne-a facut rai, avari, lacomi, mincinosi, nepasatori, asta sta in genele noastre, deci cum? Isi critica propria creatie? E absurd. Ca daca te programa sa nu faci pacate, iti zic eu ca nu faceai, ca automat nu mai simteam ca vrei asta.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Aloooooooooooooooooo e pentru panteisti, deisti

| RAY explică (pentru Mosotti):

Va rog la aceasta intrebare sa raspunda doar deisti, panteisti

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

S-a inteles.