| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru religiosi. Ce rost au bisericile daca Dumnezeu este peste tot? Am cautat intai pe google ca sa nu fac spam aiurea aici dar nu imi da nimic legat de intrebarea mea asa ca va intreb pe voi religiosilor.

47 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu a avut întotdeauna o formă de închinare. Dar e important sa o identifici. Biblia poate ajuta pe oricine care e sincer să găsească religia adevărată.

| RAY a răspuns:

La biserica barfesti cum fac majoritatea,afli chesti noi, vezi noua masina noua a preotului tau plus ca daca ai ocazia poti sa saruti o mumie de cateva sute de anii, la romanii mersul la biserica se rezuma la barfe si atat, ok nu toti dar majoritatea da, cand iasa din biserica nu au inteles nimic dar au fost laa biserica

| mudokins78 a răspuns:

Vrei sa spui fatarnici nu religiosi!
si da!, biserica nu foloseste la nimic!
e cea mai puternica afacere scutita de impozit!
fericit de raspuns?

| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

Daca venea de la un religios, poate.

| mudokins78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei hai, ..sti bine ca nu prea mai avem asa ceva!
in plus ce conteaza daca sunt credincios sau nu?
raspunsul e acelasi!-tu ce simti cand esti in intuneric si te gandesti ca intr-o zi vei muri si nu te vei mai intoarce niciodata pe pamant?
nu simti ca ai vrea cu adevarat sa exsiste DUMNEZEU?
think about it hero!

| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

"tu ce simti cand esti in intuneric si te gandesti ca intr-o zi vei muri si nu te vei mai intoarce niciodata pe pamant?" Nimic. Cum am zis de multe ori, m/am impacat de mult cu ideea asta. De asta ma bucur cat pot si cum pot mai mult de viata, am doar una.

| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

La ce m/a dus mintea sfarsitul ala :)) http://www.youtube.com/watch?v=dq4aOaDXIfY&t=1m14s

| mudokins78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate!

| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

Stiu happy

| Nilsson a răspuns:

Ca sa raspund si la intrebarea initiala ``Ce rost au bisericile daca Dumnezeu este peste tot?``, ele trebuie sa fie precum o punte de lagatura intre oameni si sa ii aduca impreuna, sa isi impartasesca experientele si sa ii aduca inchinale lui Dumnezeu intr-un spirit comun.

Uite, mie nu imi convine ca de fiecare data cand vin sarbatorile orasului, primaria cheltuieste sute de mii de euro pe concerte de muzica populara, pe care nu o suport cu niciun chip, si nu vad de ce ar trebui sa se plateasca astea din bugetul public, adica si din banii mei care ii dau pe impozite cand ar putea ca ei sa asculte muzica populara si acasa.

Insa trebuie sa accept ca sunt oameni carora le place muzica asta si vor sa vina si la concerte.

Secularistii sustin ca ei sunt mai toleranti in comparatie cu crestinii fata de cei cu conceptii diferite ca ale lor.
In acest caz ar trebui sa acceptati ca sunt oameni carora le place sa mearga la biserica.

| BlackRose03 a răspuns:

Credincioșii spun ca in biserica puterea lui D-zeu e mai puternica fiind adusa in aceasta de catre preoți care sunt mesagerii lui D-zeu.Desi D-zeu e peste tot sansele ca dorintele sa se împlinească sunt mai mari acolo(fiind un loc contruit special pentru D-zeu, în cinstea Lui) si doar acolo poți fi cu adevarat una cu El slujindu-L.
In afara bisericii nu e acelasi lucru, chiar daca El e peste tot.De ce? Am spus mai sus.Doar acolo poti fi una cu El,puterea Lui e mai puternica fiind casa acestuia, acolo primesti prin mesagerii lui(preotii)binecuvântarea pe care nu o poți obtine prin alte mijloace.
Asta e doar opinia mea in privința acestui fapt, din punctul de vedere al unui credincios normal.
Eu cred intr-un Creator, o forta (nu pentru a-mi face sperante ca Raiul, Iadul exista si indeplinirea tuturor dorintelor e posibila daca crezi.Stiu ca nu e adevarat), nu in D-zeu.
Nu sunt de acord cu investirea banilor în biserici si îmbogățirea preoților care ne mănâncă banii pentru nimic.
Tin sa cred ca banii trebuie investiți in spitale si scoli, nu intelege gresit.
Ce am spus mai sus ar fi opinia mea in cazul in care as crede precum credincioșii normali asta.

| anonim_4396 explică (pentru BlackRose03):

"Credincioșii spun ca in biserica puterea lui D-zeu e mai puternica fiind adusa in aceasta de catre preoți care sunt mesagerii lui D-zeu.Desi D-zeu e peste tot sansele ca dorintele sa se împlinească sunt mai mari acolo" Asta nu am mai auzit.o inainte.

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus ca am gandit din punctul de vedere al unui credincios care merge la biserica crezând ca ii aduce un beneficiu.
Altfel nu vad de ce ar merge cineva la biserica in ciuda faptului ca dupa spusele credincioșilor D-zeu e peste tot.

| ShaOfHatred a răspuns:

Pe Dumnezeu nu-l gasesti in biserica.Il gasesti in tine, sau in fiecare dintre noi. Nu ai nevoie de o biserica ca sa il gasesti, dar biserica e buna ca sa stii de unde sa incepi gasirea lui.

| anonim_4396 explică (pentru ShaOfHatred):

Si tu esti religioasa?

| ShaOfHatred a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am luat dupa o anumita religie.Nu ma consider nici ortodoxa, nici catolica, nici penticostala etc. Dar cred ca exista un Dumnezeu acolo sus, care vede ce facem. Acuma cat de mult s-o implica el in viata fiecaruia...e alta poveste.

| anonim_4396 explică (pentru ShaOfHatred):

Aha. Si tu esti religioasa. Acum nu am chef dar prevad ca maine o sa plooua cu ignore la mine in lista de prieteni thinking Si la trandafiroaica.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru anonim_4396):

Da nu ma iau de nimeni.Fiecare crede ce vrea laughing
Si daca imi insulti credinta, nu ma deranjeaza.Gen fiecare crede ce vrea. Daca vreau pot sa ma rog la un cartof, pentru ca am dreptul laughing

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Poate esti deista sau panteista

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Eu cred ca este. Apai ce oi fii, nici eu nu stiu.

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Aseara te am confundat cu altcineva, aveti o imginea asemenatoare la avatar

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

Am inteles happy

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Cu tine am mai vb esti o fata inteligenta, deschisa la minte, rar asa persoane ca tine, ma bucur ca existi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu este peste tot.Dar slujbele se tin numai in biserica.Si Sf Taine tot acolo au loc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti religioasa? Cat despre ce ai zis, pai oamenii se duc la biserica sa se roage "lui". Pai nu poti face asta si acasa? Sa iti spui pacatele si acasa, fara sa dai spaga la popa sa te ierte? Pentru mine nu are sens.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da.Ba da, o pot face si acasa.Chiar e indicat.Dar se considera ca numai preotul poate sa-ti ierte pacatele(prin puterea Duhului Sfant)Plus ca preotul iti poate stabili si un Canon, pe care tu nu ai cum sa ti-l dai singur.Nu se duc numai sa se roage.Se duc si sa asculte Predica, din moment ce acolo sunt explicate fapte din Evanghelie, si ei singuri nu pot sa le interpreteze.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mie mi se pare doar o scuza sa te aduca la biserica. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E ca si cu un club de carte sa zicem. Poti citi si acasa, dar e mai placut si folositor sa te intalnesti cu mai multi oameni, dintre care unii probabil sunt mai in masura ca tine sa interpreteze anumite lucruri.Sau cel putin asta cred eu.A, si chestia aia cu "sansele ca dorintele sa se indeplineasca acolo sunt mai mari", spusa de BlackRose, e o prostie.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai aceleasi stereotipuri pe care le au si ceilalti.
La biserica omul merge ca sa se inchine impreuna cu ceilalti credinciosi.
Psalmul 133:1 "Iată ce bine și ce plăcut este
când frații locuiesc împreună, în unitate!"
Mai sunt multe alte versete care incurajeaza adunarile, unitatea credinciosilor.

https://www.gotquestions.org/church-attendance.html

| CinevaAnonimă a răspuns:

Daca ai merge acolo poate ca ai intelege. Unde sunt doi adunati intru numele Domnului, acolo este si Hristos intre ei. Rugaciunile de la liturghie sunt mult mai puternice si iti aduc o stare de bucurie sufleteasca. Nu esti obligat sa platesti, dupa cum spun unii. Doar poti oferi un mic ajutor bisericii, daca vrei.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Este ca și cum ai întreba ce rost au școlile pentru că poți învăța oriunde.

| anonim_4396 explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Aaa bibicule. Si acum astept raspuns la intrebarea ta de acum cateva zile. Lasa dumele astea si raspunde la ce te/am intrebat acolo.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești ignorant. Într-o țară cu milioane de creștini te aștepți să se ducă toți la aceeași biserică. Gândește și tu puțin. Trebuie să ne organizăm cumva.

| anonim_4396 explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Nimic nou. Eu tot vreau sa imi raspunzi la intrebarea aia, nu o lalai in fericire pe aici degeaba. Fugi la intrebarea ta si raspunde la ce te/am intrebat.
PS. E clar ca nu ai inteles chiar deloc intrebarea mea asa ca repet, fugi si raspunde la intrebare.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu primești tot ceea ce vrei, copilaș

| anonim_4396 explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Stiu. Cand ti se pune o intrebare buna, te faci ca ploua, copilas.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dă link-ul și îți răspund chiar acum, ca nu știu la ce vrei.

| anonim_4396 explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

E de acum o saptamana. Comentariul nr 8. https://www.tpu.ro/......-plang-de/

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

``Cum e bun cineva care ucide?``

Iti raspund eu tot printr-o intrebare: multi secularisti sustin legalizarea eutanasierii pentru bolnavii aflati in stadiu terminal, totul in numele binelui, adica al curmarii suferintei.

Acum analizand postura unui medic nevoit sa faca o eutanasiere, iti pun si eu aceeasi intrebare:

Cum e bun cineva care ucide?

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

E un bine, e dovada de mila sa scurtezi durerea/suferinta cuiva. Dumnezeu cand a ucis (habar nu am cati oameni sa fiu absolut sincer ) in marele potop, a ucis el fie barbat/femeie/copil, bun/rau si tot ce i/a stat in cale. Aia nu mai e bunatate.

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai vezi, e relativa faza asta cu ucisul, cand Dumnezeu i-a viata cuiva nu poti sa o numesti crima, El a dat viata tuturor si are dreptul oricand sa ia acest dar, daca oamenii il folosesc in scop rau si pentru a provoca suferinta.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

"El a dat viata tuturor si are dreptul oricand sa ia acest dar" Mereu aud asta si de cate ori o aud mi se pare din ce in ce mai mare a prostie.

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg de ce ti se pare o prostie.
Sa iti dau un alt exemplu: e pacat cand niste politisti impusca un terorist care macelareste oameni pe strada?
Ei il opresc din a face rau.
Dumnezeu nu are dreptul de a opri raul?
Accepti sau nu, raul este o realitate a lumii in care traim: milioane de oameni ucisi in razboaie, foamete, crima organizata, alte milioane de avorturi pentru ca oamenii vor sa isi traiasca viata si multe altele.
Cateodata am vrea sa intervina Dumnezeu, nu?
Insa lucrurile nu se petrec cum vrem noi, ii cerem ajutorul doar cand avem nevoie de El, in rest ne-ar placea sa traim in pacat daca nu ne deranjeaza cu nimic acest lucru.
Din acest motiv traim intr-o lume a suferintei si a descurajarii.
Am merita cu siguranta sa fim distrusi cu totii, dar Dumnezeu e caracterizat intr-o masura mai mare de iubire si de aceea tolereaza chiar si raul facut de 1000 de oameni fara scrupule ca macar unul dintre aceia sa se pocaiasca si sa fie salvat.

Răspuns utilizator avertizat
| CarolineF a răspuns:

În primul rând, tu ce înțelegi mai exact prin biserică? Sau de ce crezi ca oamenii merg la biserica?

| anonim_4396 explică (pentru CarolineF):

Habar nu am de ce merg oamenii la biserica. CIca sa fie mai aproape de Dumnezeu si restul dar cand eram mic copil am intalnit o gramada de oameni care inauntru pupau mana la popa si afara " bagamias, am stat acolo o ora ca sa ajung la popa" si chestii de genul. Nu am inteles niciodata oamenii de genul.

| CarolineF a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă mergi la biserică nu ești automat creștin, cum nici dacă stai in mașină nu te face automat șofer. Dar totuși, nu poți ajunge șofer dacă nu intrii în mașină. Biserica este trupul lui Cristos, El e capul, iar noi suntem mădulare unii altora. " Caci, dupa cum intr-un trup avem mai multe madulare, si madularele n-au toate aceeasi slujba, tot asa si noi, care suntem multi, alcatuim un singur trup in Cristos; dar, fiecare in parte, suntem madulare unii altora. Deoarece avem felurite daruri, dupa harul care ne-a fost dat: cine are darul prorociei sa-l intrebuinteze dupa masura credintei lui. Cine este chemat la o slujba sa se tina de slujba lui. Cine invata pe altii sa se tina de invatatura. " (Romani 12:4-7) Biserica suntem noi, oamenii, nici de cum o clădire, niște pereți. Biserica poate fi și dacă sunt doi oameni, undeva pe câmp, cât timp acele persoane îl laudă pe Dumnezeu împreună."Căci acolo unde sunt doi sau trei adunaţi în Numele Meu, sunt şi Eu în mijlocul lor. "(Matei 18:20) Primii creștini nu aveau clădiri ca și acum, se întâlneau prin catacombe si pe unde puteau. Biserica ar trebui să fie acolo unde te închini Domnului, alături de frații și surorile in Cristos, aveți părtășie împreună etc.