| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru secularisti, atei, agnostici.
Inainte de a deveni asa, cum era viata voastra "de credinta"?

67 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Tehnic, secularismul este opusul teocratiei. Majoritatea crestinilor pe care-i cunosc sunt seculari. Sa fii secular inseamna ca nu vrei teocratie.

| RAY a răspuns:

Eram prea mic ca sa imi amintesc,poate ca candva credeam in ceva stiu ca ma rugam cand eram mic dar cum era viata mea pai normala,mergeam la scoala,acasa, interactionam cu prieteni ca nu aveam pc nu era cum e azi, ma jucam super mario, ma uitam la discovery science, ma jucam chesti de copii

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ma refeream la "viata de credinta". Pe la cati ani ai devenit ateu?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Cred ca am fost mereu ateu, de cand ma stiu eu, 12, 13 anii

| mentholinks a răspuns:

Toti oamenii se nasc atei. Credinta le este implantata pe parcurs. In marea majoritate a cazurilor la o varsta foarte frageda cand n-au capacitatea de discernare.

| Nilsson a răspuns:

Am observat ca multi dintre cei care sunt impotriva credintei ori provin din familii crestine, ori au avut niste tangente cu vreo biserica.
Avea dreptate apostolul Petru cand a scris:
`` In adevar, daca, dupa ce au scapat de intinaciunile lumii, prin cunoasterea Domnului si Mantuitorului nostru Isus Hristos, se incurca iarasi si sunt biruiti de ele, starea lor de pe urma se face mai rea decat cea dintai.
Ar fi fost mai bine pentru ei sa nu fi cunoscut calea neprihanirii, decat, dupa ce au cunoscut-o, sa se intoarca de la porunca sfanta care le fusese data.`` 2 Petru 2:20-21
E greu pentru cineva sa fie fericit intr-o biserica cand poftele si dorintele acestuia se tin dupa pacat.
Din nefericire, genul acesta de persoane sunt mult mai periculoase, deoarece ei pot insela mai multa lume, pe de o parte par mai credibili ca fiind ``din interior``, pe de alta parte sunt si mai inversunati, caci starea lor a ajuns mai rea:
``Duhul necurat, cand a iesit dintr-un om, umbla prin locuri fara apa, cautand odihna, si n-o gaseste.
Atunci zice: "Ma voi intoarce in casa mea, de unde am iesit. Si, cand vine in ea, o gaseste goala, maturata si impodobita.
Atunci se duce si ia cu el alte sapte duhuri mai rele decat el: intra in casa, locuiesc acolo, si starea din urma a omului acestuia ajunge mai rea decat cea dintai.`` Matei 12:43-45

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Vrei sa spui ca cei care tiau spus inclusiv eu Din nefericire, genul acesta de persoane sunt mult mai periculoase, deoarece ei pot insela mai multa lume, pe de o parte par mai credibili ca fiind ``din interior``, pe de alta parte sunt si mai inversunati, caci starea lor a ajuns mai rea:

fi serios fiecare sa exprimat liber si a spus cum a devenit ateu, agnostic, deist etc
eu nu vad ce persoane periculoase ti-au raspuns plus ca ca asa zis crestin nu ai voie sa judeci pe nimeni

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

M-ai inteles gresit, probabil din prisma prejudecatilor pe care le ai fata de mine. Iar la acest topic nu mi-a raspuns nimeni, nu m-am referit la vreo persoana anume ca sa spui despre mine ca judec pe cineva, vorbesc la modul general, ca persoanele care au avut niste tangente cu religia, acum sunt mai inversunate impotriva ei.
Despre tine nu poate fi vorba, din moment ce ai devenit ateu de la 12-13 ani, nu poti sa spui ca aveai cine stie ce viata de credinta.

Insa trebuie sa recunosti un lucru, o persoana care promoveaza ateismul e un pericol pentru cei carora le influenteaza gandirea, caci de cele mai multe ori, oamenii care devin atei nu ajung mai buni, dimpotriva, se apuca de fumat, duc o viata sexuala dezdrabalata, risipesc banii si nu se gandesc la cei nevoiasi, intra in anturaje dubioase, isi bat joc de cei mai slabi (pentru ca de, ei cred nu mai exista niciun Dumnezeu care sa ii traga la raspundere).

Or mai fi si exceptii, dar stii vorba: exceptia care confirma regula.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Eu te rog sa numi vorbesti de credinta, pentru mine nu exista crestini doar cu numele atat asa ca eu ca n-am credinta nu inseamna ca sunt rau, dar voi ce viata aveti? voi romanii in general ce viata in credinta aveti? va barfiti intre voi si va urati, o tara unde 3 milioane au fugit peste hotare o tara unde non stop stiri cu hotii, criminali,pedofili,violatori etc
tu imi vorbesti mie de credinta la romanii ma lasi, n-am chef sa fiu rasist da vad ca ma provoci, lasa-ma cu credinta la romanii ca va stie toata europa ce credinta aveti in voi, de asta bagati frica in toata europa numai exista natie in europa ca voi numa cand aude un francez, german, englez de cuvantul roman fuge de voi, lasa-ma cu ipocrizia asta v-ati impuscat conducatorul pe 25 decembrie numai vb ca ati tradat toate aliantele in toate aliantele, lasa-ma de acum inainte cu credinta la romanii ok, acum partea a doua aia nu sunt ateii si antiteisti e altceva, si cum la romanii prostia face parte din zestra neamului romanesc nu ma mir ca multi da injura, vorbesc urat, ba intr-o privinta sunt de acord cu tine sa stii voi romanii fara credinta nu puteti fi civilizati aveti nevoie de o frica de ceva ca de nu o luati razna s-a vazut in 89 ati luat-o razna fara frica, multa sanatate next tine numai imi scrie de credinta ok

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Exact, romanii nu prea au credinta. La ei e mai mult ritual si traditie. La biserica in noaptea de inviere, apoi bineinteles betie. Apoi mai vine ceva botez, nunta, se merge din nou la biserica pentru ca asa se face, apoi din nou betie.
Sunt multi crestini pe care ii vezi cand e post ca incearca atunci sa fie mai "cuminti". Si dupa ce e gata postul parca s-au eliberat si pot sa injure, sa bea, etc. Asta nu e credinta, e traditie.
Insa, Ucenicu nu vorbea despre credinta la romani.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Indiferent ce esti un comportament extremist nu e bun, pozitiv, eu n-am auzit de ateii care sa se arunce in aer, ca asa zis ateii copii de 16, 17 ani injura,vorbesc urat stiu si eu de cazuri de astea,aia nu sunt ateii si prosti si daca ar fi de ce sa injur ceva ce nu cred ca exista? multe pagini de Facebook asa zise ateiste sunt pline cu frustrati,complexati,fara educatie,civilizatie, bun simt, dar el a spus ca un crestin cand devine ateu se schimba in rau, nu-i adevarat asa ceva, ateismul nu schimba omul nici in rau sau in bine, daca crezi in dumnezeu doar din frica sau din faptul ca te ajuta la greu sau pentru viata de apoi nu e cam morala treaba parerea mea

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Columbine_High_School_massacre
Poate nu ai chef sa citesti tot, e prea mult. E vorba despre ucideri intr-un liceu. Cei doi ucigasi intrebau victima inainte de a o ucide daca crede in Dumnezeu. Cei doi s-au sinucis apoi.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

The use of pharmaceutical anti-depressants by teenagers, teenage Internet use,[13] and violence in video games.[14][15]

sufereau cu capul asta e clar, bine in usa chesti de genu sunt dese, adica nu ma mir nu apreciez poporul american in special mai mult cel chinez un popor pasnic care a avut mult de suferit

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Ti-am ramas dator cu niste raspunsuri la intrebarea din link-ul de mai jos, dar cred ca e mai bine sa iti raspund in acest topic:
https://www.tpu.ro/......sta-de-ce/

In primul rand, tin sa precizez ca acest baiat are niste probleme de sanatate, din spusele lui cel putin:
https://www.tpu.ro/......e-cand-am/

Eu te intreb pe tine, cum iti explici faptul ca ateismul lui declarat coincide cu inceputul episoadelor de delir si aiureli?
Ai grija ca faci mult rau persoanelor cu un psihic fragil si ii duci pe cai gresite, daca postez eu un raspuns imediat te bagi ca musca in lapte, dar daca el vorbeste de reptilieni cenusii si alte aberatii nu zici nimic.
Vezi ca nu esti corect?
Si cand nu ai argumente incepi si tu sa delirezi si zici ca mi-am impuscat conducatorul, desi nici nu eram nascut pe vremea aceea.
As prefera sa nu iti mai raspund la nicio provocare pe teme religioase, imi irosesc timpul liber cu tine si ai putea sa te documentezi si singur daca ai vreo nelamurire.
Si iti repet, ai grija ce idei imprastii, ca la judecata s-ar putea sa dai ochi in ochi cu sufletele care le-ai dus la ratacire.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Ce legatura are delirul cu ateismul? un om care e chel si e terorist si omoara 1000 de persoane toti cheli sunt teroristi, ateismul nu te indruma la nimic, asta se vede in Romania o tara crestina pacatoasa, un ateu cand vorbeste de reptileni nu e ateu, eu cu ce fac rau?
2 ca crestin ce esti nu e frumos sa judeci,pai tu esti crestin? daca erai il ajutati nu il judecai ce crestin esti, repet ateismul nu are legatura cu personalitatea cuiva iar ca omul are probleme trebuie ajutat nu criticat, citeste mai des biblia
la judecata a cui? a lui iisus pai voi va bateti joc de el in fiecare secunda, eu sunt mult mai crestin ca multi dintre voi nu ma laud dar asta e adevarul, eu niciodata n-am spui cuiva sa creada in ceva sau sa faca ceva din contra mereu am spus cauta, cerceteaza daca exista un dumnezeu sunt convins ca si ala ar spune la fel, numai fi asa nervos iisus spune iubestesti aproapele ca pe tine insati asta e cea mai importanta porunca

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Eu nu l-am judecat pe baiat, ti-am prezentat o situatie in ansamblu.

Si nici pe tine incerc sa nu te judec, ci sa te mustru, e pacat sa fii indiferent la lucrurile astea.

Nu confunda termenii a judeca cu a mustra.

Nu inteleg cum de nu faci legatura in ceea ce ti-am spus, e o logica elementara: postarile de pe TPU l-au facut sa incline spre ateism, si o data cu credinta se pare ca si-a pierdut si ratiunea, de a inceput sa scrie tot felul de tampenii referitoare la reptilieni si exterminarea populatiei de catre masoni. Acum mai nou, pare interesat de satanismul spiritual.

Poti incerca sa iti speli constiinta, dar ateismul nu aduce nimic bun, oamenii atei sunt mai nefericiti ca nu au credinta in Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Ce legatura are ateismul cu reptileni? satanism spiritual? exterminarea populatiei de catre masoni? hai serios si cei care cred sunt fericiti cool, romanii sunt un popor de oamenii fericiti super

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Si o data cu credinta se pare ca si-a pierdut si ratiunea
cum putea o data cu pierderea credinteti sasi piarda ratiunea cand renuntarea la credinta e ceva rational,nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu,ca iisus a fost de natura divina, ca a facut miraole, viata de apoi, un ateu nu ar putea crede in reptileni, satanism spiritual tampeni, la voi la romanii prostia e la rang de arta, toti prosti se declara ateii ca pot deci nu sunt pentru ca prostia face parte din cultura romaneasca, in fapt in Romania sunt 5000 de persoanne de atee si aia nu sunt reptileni, masoni alte tampeni te asigur de asta cine crede in astea nu e ateu

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

``toti prosti se declara ateii ca pot deci nu sunt``
Sunt multi oameni rai care se declara crestini, dar nu respecta invataturile din Biblie.

Calitatea de crestin este data de viata pe care o duce, nu de o simpla declaratie, daca nu duce o viat curata nu se poate numi crestin, chiar Iisus spune: ``Nu oricine-Mi zice: «Doamne, Doamne!» va intra în Împărăţia Cerurilor, ci doar acela care face voia Tatălui Meu, Care este în ceruri`` Matei 7:21

In schimb, calitatea de ateu e data doar de declaratie, nu trebuie sa fie bun sau rau, prost sau destept ca sa nu creada in Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Deci cine se declara crestin categoric e un om bun a? zi-mi un singur roman care e crestin pe bune nu cu numele unul singur

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Eu am spus ca acesta calitate de crestin nu e data de declaratie, fii atent la raspuns happy

Cum am spus, nu sunt ortodox, dar pot sa iti dau exemplu de un preot pe carte il admir, tot a fost nebunia asta cu Pomohaci.

Citeste articolul din link, eu nu am ce sa ii reprosez acestui om:
https://doxologia.ro/parintele-nicolae-tanase

Cunosc si cateva persoane din biserica unde ma duc care se implica activ in voluntariat, fac parte dintr-o asociatie carese ocupa de persoanele cu handicap locomotor, si se implica in activitati sociale cu ei pentru a se reintegra, ies impreuna in aer liber, etc.

Ar fi numeroase exemple, dar daca stai toata ziua la calculator si citesti doar publicatii de scandal, Libertatea, Cancan, normal ca o sa-ti faci o impresie negativa despre toti oamenii.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Bravo lor, exista si persoane atee care sunt voluntare de pilda in norvergia aia fac curatenie in comunitatea lor fara sa primeasca ajutor social, bunatatea omului nu-i determinata de religie, credinta, eu n-am spus ca toti sunt rai dar crestini adevarati nu exista fiecare mai greseste cateodata asa e natura umana

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Dar daca esti crestin nu inseamna ca nu mai gresesti.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nu exista crestini romanii, doar cu numele

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Eh, poate nu ai gasit tu. Eu am gasit.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Bravo tie

| VelaJohnny a răspuns:

Imi permit sa spun si eu cum eram inainte de a fi ateu laughing
Aveam cunostinta vaga despre crestinism, convingerile mele atarnau de un fir de ata, deoarece nu puteam sa verific nimic, nu stiam de unde sa imi insusesc ceea ce trebuie, si tot ce faceam era sa dau crezare oricarui lucru auzit de la oameni. Gen daca preotul imi spunea cu referire la decesul unei persoane „asa a vrut Dumnezeu, l-a luat la cer" as fi crezut cele spuse, intelegand ca Dumnezeu face rele oamenilor buni, pentru a-i lua la cer, moartea si faptul de a lua viata unei persoane care nu merita fiind lucruri rele. Plus, mi-am insusit punctul de vedere al multor „religiosi", adica doar in perioadele de sarbatoare si de post, sau la biserica si la orele de religie, doar atunci si acolo trebuie sa fi atent sa fi cuminte, evitand sa faci rele (in vremea aceea eram la gimnaziu) insa in general, nu e mare branza sa injuri, sau sa faci altele. Persoane care slujeau in biserica, fumau, precum cantorii, plus ce-mi zicea tata, ca il deranja ca preotul din sat mai bea din cand in cand pahare de bauturi alcoolice dupa ce se incheia programul de duminica de la biserica, in spatele bisericii, in concluzie, mi-am insusit o conceptie pe care am pus-o in practica un timp bun, de a fi ipocrit, la fel ca multi „crestini" de azi. Am ajuns intr-un timp sa fac toate lucrurile din obisnuita, gen sa merg la inviere la biserica, pentru ca „asa e bine" sa iei pastele, sa-l mananci dimineata. Tata mi-a povestit multe de cand slujea in biserica, in cor, a ramas cu un gust amar, si mi l-am insusit si eu. Practic, religia a deschis poarta spre ateism, si logic, din moment ce toate practicile, neavand o baza solida, erau fara sens, oamenii daca erau buni erau doar de forma, cum ziceam, numai in posturi sau sarbatori se mai indemnau sa nu mai fumeze sau sa nu mai injure, nu gaseam nici un sens in a juca teatru.
Vorbesc doar despre mine, stiu ca sunt amare detaliile descrise, dar daca te uiti in jur, asta e adevarul. Eu am avut tupeul de a merge un pas in fata spre a nu mai crede in Dumnezeu, dar cati tineri nu injura de Dumnezeu, au vicii murdare, practica pacate cu tonele, si cand stau de vorba cu un preot, cand merg la biserica, sunt ingeri de persoane si par foarte spirituali sau mai auzeam colege la scoala ca se straduiau sa nu injure in timp de post, zi si tu, nu e totul o formalitate lipsita de sens, plina de ipocrizie, totul fiind facut datorita constrangerilor si nu datorita bunei intentii? Vorbeam cu mama recent despre lucruri de genul, chiar ziceam ca e greu ca ortodox sa fi o persoana cu adevarat spirituala, pentru ca la fel cum eram si eu, lipsit de o indrumare concreta si demna de incredere, nu ma refer la „asa e bine", lipsit de exemple bune ale altora, chiar de exemplele celor ce sunt in fruntea enoriasilor, nu ai cum sa te ridici la standarde mari. Tot mai multi enoriasi zelosi pentru biserica din care faceau parte ajung sa o trateze cu raceala, gen tata, mama, multe alte cunostinte, in principal datorita celor din frunte care incalca normele divine mai mult ca enoriasii care au asteptari mari de la ei, de indrumatori.

| Teffan a răspuns (pentru VelaJohnny):

Tu pari un martor de treaba, in general.

Ma bucur ca constientizezi ca religia organizata este un cancer pe acest Pamant si ca a adus mai multe rele, in loc de binele promovat de isus.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Man nu erai ateu erai crestin cu numele

| VelaJohnny a răspuns (pentru Teffan):

Mersi! Si eu ma bucur ca ai reusit sa te eliberezi de acele convingeri. Cu siguranta, lipsea echilibrul. E firesc sa regretam actiunile gresite, dar daca zici ca ajungeai in depresii pentru ele, chiar pentru lucruri minore, clar, cineva a abuzat de constiinta ta prin indrumarea pe care ti-a dat-o. Cum ziceam, religia tot mai mult tinde sa indeparteze oamenii de spiritualitate, decat sa ii incurajeze spre ea.

| Teffan a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ce convingeri, daca poti sa imi spui?
Ca eu am multe.
La care dintre ele te referi?

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Acolo vorbeam strict de perioada de care zici tu, crestin cu numele. Am ajuns mai apoi sa pun la indoiala existenta lui Dumnezeu, imi amintesc ca intr-o seara m-am rugat ca daca Dumnezeu exista, sa-l visez sau sa-mi dea un semn gen miracol. Evident, nu s-a intamplat nimic, am tras concluzia evidenta celor intamplate si deveni ateu. laughing ma santaja mama emotional sa merg la biserica apoi.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Teffan):

Ma refeream la ce ai zis mai sus, de cand erai crestin.
Ai spus „Imi faceam rau singur, aveam un intuneric total in mine cand imi practicam religia, si cadeam in depresii grave cand faceam cel mai mic "pacat"." si am tras concluzia evidenta ca acele lucruri nu puteau fi in lipsa unor convingeri religioase daunatoare, de care, cum ziceam, ma bucur ca te-ai eliberat.

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Mereu imi recitesc raspunsurile, si deseori le modific, am o exprimare greoaie deseori. Sper ca m-am facut inteles.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Si cum ai devenit crestin?

| Teffan a răspuns (pentru VelaJohnny):

Am inteles acum.

M-am eliberat de convingerile astea, prin urmare m-am descatusat de dumnezeu.
Eu, prin felul meu de a fi, pun extrem de mult suflet in tot ce fac.
Prin urmare, crestinismul nu e pentru mine.Crestinismul adevarat,spiritual,nu religie.

In primul rand, la nivel filosofic si a convingerilor mele.
Dupa, nivel logic.
Dupa, faptul ca nu ma simt bine in el.

Am reusit sa mai fac o escapada in crestinism acum mai multe luni de zile, si ma simteam exact ca acum 6, 7 ani.

Dar eu iti respect credinta ta de martor al lui iehova,pentru ca,dupa cate vad,nu esti ca ortodocsii.
Ortodocsii scuipa ura peste tot pe unde merg.
Popa injura adventistii in biserica.
Crestinii asculta Bug Mafia cu gratare si beri, de Paste si ma injura pe mine ca nu fac la fel.(sigur ma injura in intunericul mintii lor, ca daca m-ar injura in fata, laughing )

Coalitia pentru familie scuipa ura la adresa oamenilor.(de pe pagina lor de Facebook vin, si ma mir cum sunt atat de pasnic, ca am injurat la greu )

Macar voi chiar de aveti aproape aceleasi convingeri si principii, macar nu sunteti atat de distructivi si plini de ura ca majoritatea ortodocsilor.

E mare lucru.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Teffan):

Ești gay? (fără legătură cu subiectul, doar cu profilul)

| Teffan a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Cu poza mea de profil, sau?

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Pe scurt, am cercetat fundamentul crestinismului, Biblia.
Povestea lunga suna cam asa. Mama lucra in strainatate, cateva surori ale ei erau Martore ale lui Iehova, si au indemnat-o sa studieze Biblia. A luat legatura cu o MAriana, o martora care vorbea limba romana din Austria, si au inceput studiul. Eu in timpul asta nu aveam habar de ceea ce facea ea, insa cand a fost acasa mi-a zis sa iau legatura pe skype cu Walter, baiatul Marianei. Clar, cand am auzit de Martorii lui Iehova, prima intrebare: cine-i „Iehova"? laughing
Am fost surprins sa aflu cu Biblia ca lucruri despre crestinism, pe care le gaseam revoltatoare, erau false, Biblia aratand altfel de norme. Nu-mi aduc aminte lucruri concrete, eram pe clasa a 8-a, la vreo 14 ani, insa sentimentele s-au pastrat. Eram fascinat ca mi se raspundea concret la intrebari cu Biblia, raspunsuri logice si satisfacatoare, nu ceea ce eram obisnuit pana atunci. Am inteles spre exemplu ca Dumnezeu nu e sadic, chinuind oameni in iad, nici macar o secunda, sau multe alte doctrine fara sens in ochii mei, care conform Bibliei nu erau valide sub nici un chip. Am inceput apoi sa ma asociez tot mai mult cu Martorii, mergand la intruniri, si am observat ca sunt asocieri sanatoase si neipocrite, am fost invitat la destinderi impreuna cu ei, n-am petrecut timp doar la intruniri, mereu o atmosfera faina, am uitat sa precizez mai sus ca am fost vara in Austria la locul mamei de lucru, si astfel am putut sa colaborez cu ei. In vara aia am continuat studiul Bibliei cu tatal lui Walter, pe care tot Walter il cheama laughing si cand am venit in Romania, am dorit sa continui, dar cu cineva fata in fata, nu prin skype. Am mers la cea mai apropiata Sala a Regatului, acolo l-am cunoscut pe Gyusi, cu care am continuat, si uite-ma in prezent, de 7 luni martor al lui Iehova, in prezent fiind pe clasa a 12-a. Stiu, stiu, imi poate fi pusa la indoiala credibilitatea, gen ca as fi inflorit informatiile, ca no, sunt martor si sunt subiectiv, dar nu e adevarat. Daca vrei sa te convingi de cele spuse mai sus, nu te lua dupa gura lumii, nici chiar dupa a mea, ci cunoaste-i personal mai bine, mergi la intrunirile lor, studiaza Biblia cu un martor, vei fi si tu impresionat ca mine ca exista niste persoane care ca grup se straduiesc sa inteleaga Biblia si sa puna in aplicare.winking

| Teffan a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu,nu sunt gay.

Sunt doar un aparator al drepturilor lor.
Macar aici pe TPU.

Si nu as fi avut nimic impotriva daca eram.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Multe secte invită la studii biblice, DAR, "studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! Scriptura insa nu poate fi folosită si denaturată la fel. Din această cauză doar există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| milan9 a răspuns (pentru Teffan):

Te lasi sedus de formele exterioare, organizatorice sau de "diplomatia" plina de prefacatorie a asa zisilor "martori", dar esentilul este altul,... "in afara e vopsit gardul, iar inauntru leopardul".

Charles Russell, masonul care a infiintat aceasta secta a îndrăznit chiar să pretindă că inventatorii cultului ar fi chiar mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?!), pe cand cine citeste NUMAI SCRIERILE intemeietorului sectei, C.Russel, ajunge la adevar (!?!).
Grave abateri, autentica iesire din sfera Crestinismului... Iar ca fapt divers, grupare adventista din care faci parte condamna categoric teoriile gresite ale religiei iehoviste.

| milan9 a răspuns (pentru Teffan):

In afara de asta, prozelitii atrasi de aceasta grupare ajung sa faca parte din acesta organizatie abia atunci cand sunt capabili de ipocrizia de a avea cele doua fete absolut necesare in prozelitismul pe care il desfasoara: diplomatie pe de o parte (pentru a atrage), si un limbaj ce infiereaza si satanizeaza pe toti ceilalti ce nu fac parte din religia lor (inclusiv pe adventisti). Ma mir ca te lasi asa usor ademenit de atitudinea diplomata de fatada atat de usor...

Nu sunt nici 1% atat de binevoitori pe cat se arata, asa "diplomati" cum le place sa para - ajungand sa satanizeze sau sa identifice cu acea curva din Apocalipsa pe toti care nu le impartasesc teoriile eretice... Cunosc personal cazuri ale amenintarilor cu moartea pentru proprii membri care ar indrazni sa le paraseasca secta (afirmatii "sugestive" precum ca din aceasta grupare nu se iese decat cu picioarele inainte). Si atunci despre ce fel de bunavointa vorbim cand de fapt totul face parte dintr-un joc de sah cu mare miza?

| Teffan a răspuns (pentru milan9):

Nu fac parte din nicio grupare adventista.Nu imprastia minciuni la adresa mea.
Cand practicam crestinism, practicam o influenta din adventism, combinat cu ortodoxism, pentru ca eram indoctrinat din toate partile.
Asta am spus.

Nu sunt botezat in adventism, nici nu vreau sa fiu.Sunt botezat in ortodoxism.si mi-e scaba ca a pus un popa jegos si libidinos mana pe mine.

Omul meu, eu nu judec lumea dupa ce scripturi se ia.Din partea mea poti sa imi spui toata istoria martorilor, ca nu ma intereseaza.Nu sunt practicant, nu citesc Biblia(am citit), nu fac rugaciuni, injur, si dau inapoi cand cineva ma ataca.Prin urmare, imi spui chestiile astea degeaba, ca nu ma intereseaza.

Eu judec lumea dupa contact direct.
VellaJohnny mi se pare de treaba.
Tu nu.
Punct.

Plimba ursul.

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

„nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare" - ia studiaza un auxiliar de studiere a Bibliei al Martorilor lui Iehova, cautand in Biblia ta toate versetele mentionate, si scrie concluziile. Recomand sa faci toate ritualurile cunoscute pentru a te proteja de demoni in inainte de a incepe, gen sa arunci cu apa stropita, citesti Canon, ce vrei. Am mai purtat o discutie similara, si ti-am aratat ca jumatate de fundament al religiei tale este putred si fara valoare, traditia. Normal ca nu o sa fi de acord cu mine cand vine vorba despre convingeri, noi nu avem in comun acea parte insemnata in ortodoxie in care majoritatea invataturilor si ritualurilor isi gasesc originea. Nu vreau sa incep iar cu exemple, stii si tu la ce ma refer. Daca te vei baza doar pe Biblie, esti si tu constient ca vei renunta la multe practici si convingeri. Chiar tu, ca reprezentat al religiei tale, nu ai libertate de exprimare sa-mi spui, chiar si nefondat, ca nu ne bazam pe Biblie, cand religia ta se bazeaza foarte mult pe niste lucrari scrise de oameni cu secole dupa terminarea Bibliei. Lasa pe altii sa o faca. Legat de numarul „sectelor", sincer ii inteleg. Inchizitia catolica a apropiat oamenii de Dumnezeu foarte mult, si a indemnat popoarele sa devina catolice. Stirile despre preoti si tot ce fac ei indreapta romanii spre ortodoxie. Fireste ca vei cauta altceva cand religia ta te-a dezamagit. Principalii responsabili si vinovati sunteti fix voi, membrii si clerul, pentru ca tot mai multi oameni parasesc ortodoxia. Aruncati vina pe demoni, pe conducatori religiosi gen Luter, si refuzati sa vedeti partea voastra de vina, si cat de mare este. Normal ca voi cauta ceea ce este mai bun pentru mine si spiritualitatea mea, si daca religia ta nu imi satisface necesitatile, dimpotriva, imi face o scarba pentru ele si ma indeparteaza de Dumnezeu, clar, o voi parasi.

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Martorii „ ajungand sa satanizeze sau sa identifice cu acea curva din Apocalipsa" laughing hai ca esti tare. Vezi ca spune acolo despre acea prostit.uata ca era beata de sange. Spune-mi de cate varsari de sange s-a facut vinovata religia noastra? Daca gasesti vreun exemplu in istorie, ca am incurajat violenta, razboaiele etc. ma fac ortodox, promit! Nu iti cunosti istoria religiei tale, de ne auzi de astfel de lucruri. Evit de la un timp sa dau exemple, am inteles ca nu duce la nimic, chiar si o dovada palpabila, care arata o fapta rusinoasa a religiei tale, pentru ca nu o vei observa. Macar eu recunosc deschis, greselile comise, gen interpretarea gresita a unor profetii.

„amenintarilor cu moartea pentru proprii membri care ar indrazni sa le paraseasca secta" - am mai zis, dar ca de obicei, te repeti, si ma repet si eu ca sa clarific. Nimeni nu iti interzice sa parasesti religia noastra. Pana la urma, nu exista o clasa clericala care sa traiasca de pe urma vreunui cultus, sau zeciuiala, nimeni nu are nici un profit de pe urma vreunui membru, dimpotriva, inseamna o responsabilitate pentru martorii cu raspundere din congregatie, tot ce facand acestia pentru congregatie fiind fara vreo plata.
O alta chestie, cate persoane nu sunt fosti martori, deoarece au fost exclusi din congregatie, pe motiv ca au facut pacate grave cu nesimtire. Esti mai predispus la a parasi cultul nostru ca membru, decat la a parasi ortodoxia. In ultimii ani, cati betivi, cate persoane care traiesc in concubinaj sau cate alte persoane care incalca la greu normele divine au fost excluse din ortodoxie? Voiai sa arati mai devreme ca noi nu ne bazam pe Biblie, si voi da. Uite ce spune Biblia in 1 Corinteni 5:1-5

„De fapt, se aude că în mijlocul vostru există fornicaţie (preacurvie in cea Ortodoxa), şi încă aşa fornicaţie cum nu există nici chiar la naţiuni: ca un bărbat să trăiască cu soţia tatălui său. 2 Şi voi v-aţi umflat de mândrie? Şi nu v-aţi mâhnit mai degrabă, pentru ca omul care a comis această faptă să fie înlăturat din mijlocul vostru? 3 Eu însă, deşi absent în corp, dar prezent în spirit, bineînţeles că l-am şi judecat pe omul care s-a purtat în felul acesta, ca şi cum aş fi fost prezent, 4 pentru ca în numele Domnului nostru Isus, atunci când veţi fi adunaţi, iar spiritul meu, prin puterea Domnului nostru Isus, va fi şi el cu voi, 5 să-l daţi pe omul acesta pe mâna lui Satan ca să înlăturaţi influenţa carnală din mijlocul vostru, pentru ca spiritul să fie salvat în ziua Domnului."

Sau 5:9-13
„V-am scris în scrisoarea mea să nu mai aveţi legături cu fornicatorii (preacurvarii), 10 neînţelegând prin aceasta în general cu fornicatorii acestei lumi sau cu oamenii lacomi, cu extorcatorii sau cu idolatrii. Altminteri ar trebui să ieşiţi din lume. 11 De aceea, vă scriu acum să nu mai aveţi legături cu cineva numit frate care este un fornicator sau un om lacom sau un idolatru sau unul care insultă sau un beţiv sau un extorcator! Cu un astfel de om nici măcar să nu mâncaţi! 12 Fiindcă ce treabă am eu să-i judec pe cei de afară? Nu-i judecaţi voi pe cei dinăuntru, 13 în timp ce Dumnezeu îi judecă pe cei de afară? „Înlăturaţi-l din mijlocul vostru pe răul acela!""

No, du-te la Daniel si zi sa se respecte Biblia mai mult, ca traditia oricum se practica necurmat, de ea n-are rost sa mentionezi. Nu isi va mai cumpara Daniel mercedesuri aka BORmasini daca nu vor mai fi cultusuri platite la greu, la cati ortodoxi nu practica cele mentionate in versetele alea.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ioane (John), insinuezi in zadar... Eu imi amintesc altceva, si anume faptul ca nu mi-ai raspuns concret LA NICI UNA dintre provocarile in care iti ceream lamuriri in legatura cu teoriile "martorilor", pe care imi amintesc ca ti le-am demonstrat a fi gresite. thinking

- Stii de ce in Biserica, STUDIUL BIBLIEI poarta numele de SFANTA traditie? Pentru ca ea a preluat PRACTICA crestina din primele secole, TEOLOGIA primelor secole crestine, a mucenicilor si sfintilor lasati episcopi direct de catre apostoli.
- Ce se poate spune despre traditia "studierii" Bibliei de catre "martori"? Cred ca ai dat singur raspunsul. Ai spus ""Putreda si fara valoare".

Iti mai spuneam si alta data doar ca fiecare intemeietor de cult a lasat mai departe prozelitilor o "TRADITIE" a interpretarii, a cultului, a actelor simbolice, a procedurilor de "studiu", etc... Traditia asa zisilor martori intr-adevar nu este SFANTA TRADITIE (neschimbata a primului secol crestin) ci este doar "sfanta" traditia a lui Charles Rusell...

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Jumatate de fundament al religiei crestine" - "traditia" - reprezinta "manualul de instructiuni" (pe care fiecare religie si cult si secta il are) ce expune mesajul corect si fara interpretari eronate pe care Mantuitorul si Sf. Apostoli au intentionat sa-l transmita (vezi si tu ce se intampla cand 30000 de secte se apuca sa rastalmaceasca Biblia).
Acest "manualul de instructiuni" nu face decat sa confirme reflectarea in perioada apostolica a Bibliei, - intelegerea corecta a mesajului Biblic.

Iata ce se intampla: Biserica are incredere in "traditia" studiului incheiat (neschimbat) al autorilor EPISCSOPI hirotoniti de apostoli, pe cand "martorii" au incredere oarba in "traditia" studiului eronat, variabil de la un cincinal la altul, al unor necunoscuti lideri ai "Turnului de veghe"... sad aflati in opozitie si dezacord cu Fiul lui Dumnezeu, cu perioada apostolica si cu 2000 de ani de mucenicie a Bisericii (persecutia anticrestina in istorie se stie ca era "desfrânata cea mare" era "beată de sângele SFINŢILOR şi de sângele MUCENICILOR lui Iisus"). Vorbim de o indreptare diferentiata a increderii si a fidelitatii...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

laughing ti-ai cam iesit din fire. Mai ti minte intrebarea pusa de mine pe TPU despre traditia ortodoxa? E a treia cum dai la profilul meu si la intrebarile puse, daca vrei sa o revezi, mi-ai lasat un raspuns si ti-am comentat la el. A ramas tacere dupa...
Ti-am aratat clar, dar degeaba, faptul ca ceea ce tu numesti si „traditie apostoleasca" nu provine de la apostoli. In afara de motivele enuntate acolo, precum faptul ca acei „parinti" se bazau pe carti necanonice, apocrife, in scrierile lor, pe invataturi platoniciene sub influenta culturii grecesti, pe mituri egiptene gen cum ca pasarea Phoneix si renasterea ei din propria-i cenusa e un argument pentru inviere, nici macar acei oameni care au scris-o nu au pretins ca ceea ce scriu e ceea ce s-a transmis de la apostoli. Origene si Augustin au fost intai platonicieni, ce invataturi apostolice sa cunoasca si sa scrie mai apoi? Daca stramosii lor erau crestini, mai ziceai ca a avut de unde invata. Cu siguranta, apostolii se foloseau de mostenirea filozofica a lui Platon, de mitologi pagane egiptene si de alte scripturi decat cele valide atunci cand instruiau crestinii straight face
Daca Cuvantul lui Dumnezeu e pus la egalitate cu cuvintele strict omenesti, considerandu-se invataturile unor oameni stalpi ai inchinarii la Dumnezeu, nu te mira ca enoriasii sunt atat de slabi spiritual.
laughing mereu ma faci sa rad cand vad incapatanarea si viclenia de care dai dovada. Mai devreme acuzai martorii ca sunt prostit.uata din Apocalipsa, acum o lasi balta. Degeaba incerci sa pari inger de om, stai linistit ca toti s-au prins cine esti.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Man iisus nu a facut religii

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar mi-am iesit din fire? Nici pe departe. Dar cand am mai facut-o vreodata? thinking happy
Sunt zeci de autori crestini din primele secole ale crestinismului care reflecta in scrierile lor mesajul autentic al Noului Testament, iar tu imi dai doua nume fara sa aduci macar o minima dovada. Stai linistit ca toti s-au prins cine esti. Asa fac toti martorii? Arunca cu minciuni fara sa poata aduce o minima dovada, din moment ce acestea nu exista? Acest gen de argumentari false va trimit liderii gruparii din Brooklyn?
Pentru cultura generala pe care ti-o permite varsta ai putea totusi sa faci diferenta intre PAGANISM si filosofia, retorica si dialectica marilor ganditori ai antichitatii? Vezi ca daca confunzi lucrurile te faci de cacao din cap pana in picioare... thinking

Inainte sa ganguresti raspunsurile din brosurile trimise de liderii organizatiei mai bine ai pune mana sa citesti ce scriu acesti Origene si Augustin pentru a te convinge ca NU EXISTA INTERFERENTA PAGANA in scrierile lor... Sau vrei sa-mi spui si tu la fel ca alti "martori" ca acele cunostinte legate de geometrie, literatura, filosofie, arta, retorica etc, dezvoltate de persoane ce au trait intr-un alt spatiu cultural sunt PAGANISME? Hai ca de la tine am pretentii mai mari...

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca iar revii la maniera de interpretarea machiavelica care da arama pe fata! "Prostit.uata" era beata nu "de sange", ci "de sangele sfintilor si mucenicilor". Dar da bine sa trunchezi lucrurile, nu? thinking
Ori până şi ultimul boboc nevirusat de indoctrinare ştie că "sfinţii şi mucenicii" lui Iisus au făcut parte dintotdeauna din Biserica rămasă neschimbată. "Babilonul cel Mare" a persecutat Biserica (evreii, Imperiul Roman, islamiştii, revoluţia franceză, bolşevismul, comunismul peste tot în lume, etc...). "Babilonul cel Mare" este un nume simbolic dat fie păcatului, fie celor care au vărsat sângele martirilor, au rănit Biserica, în mod categoric neavând vreo legătură cu Biserica lui Hristos!

,, Cate varsari de sange a facut religia noastra?" Niciuna. Nu ai nici cele mai elementare noytiuni de istorie daca faci confuzie intre liderii politici pontificali din Vatican si Biserica Ortodoxa. Dar confuzia, nu-i asa, poti sa tii-o permiti ca doar putini o sa-si dea seama? Asa va invata liderii sa va promovati religia? Exact ca niste persoane fara o minima demnitate in privinta vreunei obiectivitatii a afirmatiilor? thinking

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca gasesti vreun exemplu de "martor" in istorie, ca a incurajat violenta, razboaiele? Sa stii ca ma gandesc ca as putea lucra la asta. Legat de implicarea voastra PNA LA BRAU IN POLITICA pe filiera O.N.U. Si nu numai. Am vazut mai demult niste articole si tocmai mi-ai adus aminte sa verific niste lucruri. Multumesc pentru invitatia ta in a cauta dovezi... Vei fi surprins de ceea ce vei descoperi.

"de ne acuzi de astfel de lucruri?" Daca nu citesti cu atentie sa stii ca nu este vina mea. Eu tocmai spuneam despre "martori" ca ei sunt cei care acuza si identifica la tot pasul pe altii cu acea desfranata, dar subiectul l-am lamurit mai sus...

„amenintarilor cu moartea pentru proprii membri care ar indrazni sa le paraseasca secta" -
Alexandru il cheama pe cel care mi-a confirmat. Asta in mod direct, pentru ca indirect circula destule informatii pe net pentru doritori...
"Nu exista o clasa clericala care sa traiasca de pe urma vreunui cult"? Asa va invata pe voi cei care baga mana pana la cot in donatiile date de membri? Sau nu pana la cot, ci o fac cu discretie caci vad ca nu stii, sau ignori subiectul? Vrei sa-mi spui ca ai si studii de contabilitate si ai fost desemnat sa faci un audit al veniturilor organizatiei? Si daca nu, atunci cum te oferi tu asa benevol sa aperi ceea ce se intampla in spatele cortinei si a unei retele extinsa in sute de tari? Esti doar de serviciu sa aperi dar nu stii ce aperi...

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cate persoane care traiesc in concubinaj sau cate alte persoane care incalca la greu normele divine au fost excluse din Biserica?" Toti cei care au facut cele spuse de tine au fost exclusi. Exclusi de la Sfanta Impartasanie, exclusi de la celelalte sfinte taine. Din Biserica nimeni nu are voie sa excluda. Dumnezeu Insusi ne-a confirmat asta. El este Cel Care a spus ca nu cei sanatosi ci cei bolnavi au nevoie de doctor. Asta este Biserica, un spital in care este nevoie sa se urmeze o terapie. Vino in acest spatiu in care lucrea harul lui Dumnezeu pana nu este prea tarziu pentru sufletul tau...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Asta este Biserica, un spital..."

...de nebuni.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Oke, vad ca te pierzi cu firea, incepi cu insulte si chiar nu am chef sa o lungesc. Am o parte de vina si nu mai pun paie pe foc. Ceea ce discutam acum am mai discutat cu mult timp in urma, dar esti iti place sa faci pe uitucul. Ti-am mai zis, mai exista o grupare religioasa care iti sune tot „Martorii lui Iehova", numai la ei daca o fi in stare asa ceva, nu ma mai acuza de ceea ce nu se face.
Legat de excludere, citeste atent versetele. Spune sa nu mancati cu astfel de oameni, sa nu vorbiti cu astfel de oameni. Cel mai mare curvar din sat tot ortodox ramane, e imposibil sa nu stea la masa cu alti oameni, si sa nu vorbeasca cu altii, chiar si cu preotul. Si stai linistit ca nu toti preotii sunt asa spirituali cum spui tu. Cunosc doua exemple din localitate, unul dintre ele locuieste si cu barbatul si amantul vine pe la ei acasa, barbatul stiind cine e, insa nu se impotriveste. Vorbea lumea prin sat, ca altfel nu auzeam, mirata ca a impartasit-o preotul. Astfel de oameni va pateaza reputatia religiei, si chiar si ortodoxi cu numele, tot ortodoxi raman. Scopul excluderii biblice este acela ca, prin excluderea pacatosului sa nu fie patata biserica/congregatia de un nume rau inaintea natiunilor. De asemenea, ocrotea pe ceilalti membrii faptul ca nu se intovaraseau cu el in cazul in care promova stilul lui de viata, influentandu-i in vreun fel. Atat am vrut sa clarific, sper ca nu te-ai suparat iar, si mai tare, sa ma faci iar un umplut de rahat din cap pana in picioare, incult etc. Ma acuzai mai demult ca aduc injurii la adresa ta sau a bisericii, nu mai stiu, cred ca stim amandoi ce sunt injuriile, si ca nu am injurat, dar tu acum, nu esti departe de acuzatia adusa mie, practic se asteapta din partea ta sa fi exemplu daca atragi atentia. Scuze de cearta, si iti dau un sfat, las-o balta cu propaganda asta anti-martori si anti-convingeri ce nu sunt de acord cu tine. Te pui in cap cu toata lumea, pentru ca nu toti iti impartasesc convingerile tale, si mai ales ca dai dovada de intoleranta, prejudecati, pari foarte imatur cand vine vorba de reactia ta la subiecte de genul, nu vorbesc in gluma.

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

E adevarat in mare. Practic, ca orice profet, a adus si invataturi, si acelea trebuiau adaugate la colectia invataturilor celorlalti profeti sa zic asa, in nici un caz nu trebuia sa fie dezbinare. S-a ajuns la iudaism si crestinism datorita faptului ca nu a fost acceptat de majoritatea, cei ce nu l-au acceptat au continuat cu practicile lor precum jertfele de animale pentru pacate, in timp ce cei ce l-au urmat au incetat sa aduca jertfe pentru pacate, moartea lui reprezentand jertfa pentru toate pacatele omenirii.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Legat de excludere, poate ca da asa ar trebui, o exigenta mai mare. Iti spuneam si mai sus, din Biserica nu pot iesi (S-a rastignit si pentru ei Hristos), dar, o mobilizare si o exigenta directionata spre acele persoane ar putea fi dusul rece care sa le trezeasca la realitate. Aceasta este o problema care tine exclusiv de aplicare si nu de invatatura, pentru ca Biserica nu se opune acestei invataturi. Mai trebuie insa si aplicat. Aplicarea unei constrangeri sau a unei exigente in aceasta privinta nu ar fi deloc un lucru rau...

"Astfel de oameni va pateaza reputatia religiei, si chiar si ortodocsi cu numele, tot ortodocsi raman". Ortodocsi, neortodocsi, lucrul pe care nu vrei sa-l intelegi tu de un an incoace e ca acestia isi reprezinta PROPRIA LIBERTATE si NU ORTODOXIA, NU BISERICA. Din acest motiv si calca in picioare toate invataturile Bisericii. La fel este si cu codul penal... Un infractor nu reprezinta codul penal. Il respecta sau nu-l respecta.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Man oricine poate citi biblia nu ai nevoie de cineva care sa tio interpreteze

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viata de credinta te referi pana am avut vreo 7 ani? C-am de la varsta asta mi-am dat seama ca de fapt sunt doar niste povestiri cu care se sperie copiii. Majoritatea nu am avut nici o viata de credinta inainte de a devein atei in principiu. Celor care au fost religiosi inainte si au devenit atei pe parcurs toata stima iseamna ca au un creier care il folosesc. Pt ceilalti care inca sunt religiosi nu am nici o stimahappy

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar pentru ateii care au redevenit religiosi?
Prin viata de credinta ma refer nu la simplul fapt ca te declarai crestin. Ma refer mai mult la practica. Dar pana la 7 ani nu prea ai avut ce.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Nu cunosc vreun ateu sa devina religios. Probabil cazuri in care a dat cineva din familie in cancer si a avut ceva soc, dar in general nu prea se intampla lucrul asta. Asta iti spuneam, ca sa fii crestin practicioan nu inseamna sa mergi cu bunica de mana la biserica. Nu prea am intalnic crestin traditional practician, mai degraba intalnesti sectanti practicieni pentru care toata idea e sa convinga alti prosti sa devina ca si ei sa fie si mai multi prosti.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

In Statele Unite sunt multi crestini practicanti (mai ales in statele din Sud), nu doar batrani. Ei nu prea au pe cine sa convinga sa devina practicant, daca langa ei cam toti sunt practicanti.

| Scarbo a răspuns:

Ignorant.

| Teffan a răspuns:

Eram fanatic religios, acum multi ani.

Aveam o doctrina, in principal, adventista.
Dar era mai mult o combinatie intre ortodoxie si adventism, pentru ca am membrii in familie de aceste 2 confesiuni.

Imi faceam rau singur,aveam un intuneric total in mine cand imi practicam religia,si cadeam in depresii grave cand faceam cel mai mic "pacat".
A fost o perioada distructiva si care s-a mai repetat de mai multe ori,cu multe pauze.

Daca,prin intreabarea asta, crezi ca mi-ai fi retrezit "bucuria" din timpul in care eram practicant, te inseli.
A fost o perioada groaznica si bine ca am scapat din ghearele acestei religii numita crestinism, restrictionant, dubios, distrugator pentru individ.

| AC4S4 a răspuns (pentru Teffan):

Voiam doar sa vad situatii ale altor oameni. Si eu am avut o perioada in care am fost ateu.

| Annamaria21 a răspuns:

Irelevanta