| chuckmanson a întrebat:

Intrebare pentru un anumit utilizator căruia nu ii dau nume si care a pus recent o intrebare despre icoanele care plang. Intrebarea se adreseaza si celorlalti crestini care cred ca icoanele pot plange sau vindeca.
Cum explicați faptul că statuile zeului elefant hindusă Ganesha beau laptele oferit ca ofrandă?
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hindu_milk_miracle

25 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu nu cred o iota ca icoanele plâng. Voi da ca exemplu pe Desanca de la Arad care era vestita in tara si poate si in străinătate ca făcea minuni, ca avea icoana maicii Domnului care plângea. O verișoara de a mea de gradul unu, s-a dus cu nora ei care era bolnava la Arad, la Desanca.Era multa lume bolnava si împreună cu ei si multi care însoțeau bolnavii, ca si verișoara mea care a însoțit pe nora ei care nu se putea deplasa decât cu un cărucior. Desanca si-a făcut ritualul iar la sfârșit a rostit o rugăciune făcută anume pentru ca icoana respectiva sa fie văzută plângând. După rugăciune toți urmau sa deschidă ochii si sa vadă minunea. Verișoara mea nu a vazut-o plângând pe icoana, si nici alte persoane aflate in apropierea ei, in schimb nora ei spunea ca a vazut-o plângând.Adevărul este ca nora ei s-a vindecat si s-a întors acasă pe picioarele ei. Dar in schimb,s-a schimbat radical. Avea trei fetițe si a devenit o stricată încât in scurt timp s-a despărțit de soțul ei. După spusele verișoarei mele se pare ca Desanca folosea hipnoza așa încât doar cei care puteau fi hipnotizați vedeau icoana plângând,iar ceilalți nu. Sunt oameni care nu cred in hipnoza, dar exista si o practica unii dintre romi pentru a te jefui de bunuri materiale sau bani fara sa ii fure, ci pur si simplu ii cere si cel hipnotizat nu i se poate opune, ci da tot ce ii cere si nu își da cu seama de ceea ce face pana nu iese din hipnoza. Dar atunci este prea târziu, pentru ca persoana care a făcut hipnoza se afla prea departe ca sa mai fie găsită.Am cunoscut cazuri reale întâmplate in localitatea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce să faci? Dacă ăștia cred orice bazaconie

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt sub hipnoza!

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Mă refeream la martori

| Mircea08 a răspuns:

Tu cum iti explici ca un zeu are nevoie sa fie hranit cu laptic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai video? Ai fost acolo cumva? Sau doar te lași manipulat? Sunt prostii.Nu crede în așa ceva, poate că era cald și lichidul se evapora

| chuckmanson explică (pentru anonim_4396):

Eu nu cred in prostiile astea sunt ateu.
Am pus intrebarea pentru ortodocșii ca celcestietot care zic ca icoanele plang. Ala mi-a dat ignor deci nu aveam cum sa raspund la intrebare.
Voiam să văd cum reacționează la alte asa zise "miracole"

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Celcestietot crede orice aude

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce judeci o persoana inainte s-o cunosti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Helper07):

Păi și el nu el nu ar trebui să pună atâtea întrebări.I-am dat un răspuns și gata, nu mai lungim subiectul

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine pune atatea intrebari? El... sau tu? Mie imi vine notificare cu fiecare inyrebare pe care o pui fiindca te am la prieteni si il am si pe Celcestietot dar de la el nu-mi vin asa des.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Helper07):

Întrebări,în sensul că atunci când îi răspund la aia cu icoanele, tot punea alte întrebări, și eu tot îi dădeam răspunsuri, nu mă refeream la alea de pe TPU, daca știi cum zic

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate-o fi si el un copil mic care pune intrebari multe. Nu trebuie sa te superi pentru asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Helper07):

Nu înțelegi, lasă, oricum nu voi reuși să-ți explic

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai eu inteleg si vreau sa te fac si pe tine sa intelegi ca nu trebuie sa procedezi in mod gresit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Helper07):

Păi tu înțelegi greșit.La întrebarea aia cu icoanele,am dat răspuns,mi-a băgat niște întrebări la ele, am răspuns la ele, dar el tot zicea „Păi și fecioara Maria? Nu văd ce e greșit în a te închina la icoane etc "Păi frate, Biblia zice să nu-ți faci chip cioplit, ce era greu de înțeles?

| Daniel323 a răspuns:

Crestinii au nevoie de icoane deoarece nu isi pot folosi imaginatia.Un neuron il au pentru respirat celalalt pentru rugat.

| EduardEdyP a răspuns:

Icoanele nu sunt biblice! Primii creștini nu numai că nu se închinau, ci nu aveau așa ceva în locul de rugăciune (biserică).

| milan9 a răspuns (pentru EduardEdyP):

Ei bine singura explicatie pentru lipsa ta de cunoastere este faptul ca faci parte dintr-o secta ipocrita. Afla deci ca in catacombele primului secol crestin existau icoane...

Apoi, toate denominaţiunile sectante au (fara sa stie de cele mai multe ori ) cultul "icoanelor"! gr. ikonos= imagine! Fiecare cult creştin foloseşte excesiv funcţia de reprezentare, de "asemanare" pe care o are imaginea.

Dumnezeu NU INTERZICE ASEMĂNAREA (dovadă sunt statuile heruvimilor CERUTI DE DUMNEZEU). El interzice doar imaginea falselor zeităţi (CONCURENTE), prin care evreii părăseau amintirea lui Dumnezeu cel adevărat.

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? Nu. Şi tot la fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

| EduardEdyP a răspuns (pentru milan9):

Despre heruvimii de pe Chivotul legământului, asa-i. Dar evreii nu se închinau chivotului. Și un creștin nu are nevoie de ceva ce să vadă, ceva palpabil pentru a se închina. Un creștin se închina in Duh și Adevăr, prin CREDINȚĂ. Dacă eu am nevoie de o poză a lui Hristos, pe care nu L-am văzut, ce dovadă de credință dau? Nu față de oameni, ci față de Dumnezeu. Să nu-ți faci chip cioplit sau o alta înfățișare a lucrurilor din cer, de pe pământ, de sub pământ sau din ape... Fără credință este cu neputință să fim plăcuți lui Dumnezeu. Într-adevăr, Pavel vorbește de icoana, icons in greacă, dar se referă la asemănarea creștinului cu Căpetenia Bisericii, adică Hristos Isus.

P.S. eu n-am vorbit de secte și jigniri...

| milan9 a răspuns (pentru EduardEdyP):

Nu e nevoie de imagine? Fals. Cu ipocrizie se inghesuie inclusiv sectele, care mai de care sa exploateze la maxim functie pe care imaginea, tabloul, secventa de filmo are asupra credinciosilor: de amplificare si potentare nu atat a sentimentului religios cat a sentimentului unei apropieri, unei constientizari a prezentei (care sinceri sa fim scapa perceptiei noastre strict SENZORIALE).

Nu in mod intamplator fiecare ipocrit acuzator al icoanelor are album de familie acasa. Doar nu o uita el pe muma-sa si tatu-su... Dar tot simte nevoia sa-i plaseze in album. Oare de ce?sad

Nu degeaba a spus cine a spus ca "o fotografie face cat o mie de cuvinte". O buna perioada de timp icoanele murale prin evenimentele reprezentate au fost Biblia nestiutorilor de carte...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

La porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

Asta ce înseamnă? Că trebuie să renunţăm la confuzie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context, un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).

UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), si nicidecum eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii insisi aveau SUTE de obiecte de cult…

Şi câte confuzii se nasc din IGNORANŢĂ şi din eludarea contextelor istorice. Aproape 40000 de secte au luat naştere doar pe această cale, a "SFINTEI IGNORANŢE"…

| EduardEdyP a răspuns (pentru milan9):

In primul rand, iar ai jignit. In al doilea rând, in credință nu trebuie sa ne bazam pe simțuri sau pe sentimente că ne înșelăm. Omul e schimbător din punct de vedere al sentimentelor și sentimentele sunt a firii pământești (ce este sortita morții) in Biblie scrie că nu trăim după firea pământească și după mersul veacului acestuia. In al treilea rând, nu avem nevoie de imagini in credință, căci Dumnezeu e omniprezent și omniscient. Aici e vorba doar de credință. Pavel spune să cercetăm lucrurile, ba chiar Domnul Isus lauda biserica din Efes că pune la incercare să vadă dacă oamenii sunt într-adevăr de la Dumnezeu. Pavel spune că toate lucrurile ne sunt cu putință dar nu toate sunt de folos, nu toate zidesc. Și în plus, in biblie nu scrie despre icoane. Nici în traducerea veche din greacă (pentru a nu putea elimina ceva ).

| milan9 a răspuns (pentru EduardEdyP):

Daca Biserica ar ramane de maine fara icoane atunci nici macar 1% din esenta ei nu s-ar pierde pentru ca nu in icoane sta esentialul, ci in transmiterea harului divin prin sfintele taine, prin preotia cnfirmata de Dumnezeu Fiul in Biserica SA!

Dar icoanele, daca tot exista au rolul lor ca obiecte de cult. Ia-te de guler cu Dumnezeu si supune-L unui strict interogatoriu sa-ti spuna El de ce A CONFIRMAT ZECI DE OBIECTE DE CULT in VECHIUL TESTAMENT!

| EduardEdyP a răspuns (pentru milan9):

Un creștin nu are nevoie de obiecte de cult! Nu se înțelege ce înseamnă credință și închinarea prin Duh și Adevăr (pentru că nu se citește Biblia, Cuvântul lui Dumnezeu). Prin venirea lui Hristos pe pământ și prin moartea Lui, s-a anulat tot. Celelalte legăminte s-au anulat față de noi, neamurile. Noi avem de făcut doar UN Singur legământ prin Jertfa de la Calvar prin Isus, cu Dumnezeu. Doar astfel suntem curați in fața lui Dumnezeu. Nu avem nevoie de obiecte ajutătoare in credință, pentru că totul este intre Dumnezeu și om.