| sunrises a întrebat:

Intrebarea mea ar fi, in ce masura il mai respecta necredinciosii pe Galilei (parintele astronomiei, mare fizician si matematician) daca acesta a afirmat ca:
,, Sfanta Scriptura nu poate niciodata sa minta sau sa rataceasca. Adevarurile ei sunt absolute si neindoielnice!"

11 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Si unde ai gasit tu ca Galilei a declarat asa ceva? Tare-s curios...

| Inferno a răspuns:

Orice ateu rezonabil ar trebui sa-i acorde respectul cuvenit pentru contributiile considerabile in domeniul fizicii, nu pentru parerile sale subiective, asa si Newton era un pasionat al tainelor oculte, un mistic. Pana la urma ne raportam la anul 1600.
Si Copernic a spus ca orbitele au forma circulara, lucru fals, dar nu-l criticam pentru asta.
Si Tycho a contestat atat modelul copernician cat si cel propus de Ptolemeu.
Ca tot vorbim de el, Ptolomeu este cel care a sustinut modelul geocentric, cu toate acestea majoritatea corpurilor ceresti au fost descoperite de acesta.
Chiar filosofi greci ce merita apreciati au facut afirmatii legate de suflet, asertiuni ce ar fi considerate in prezent niste aberatii.
Alchimistii afirmau ca focul este un element si este format din particule, dar ceea ce ne-au lasat in schimb este mult mai important decat asta, este chiar chimia.
Nimeni nu e infailibil.

| sublime89 a răspuns:

Poate asta a spus cand a fost fortat sa recunoasca ca nu a avut dreptate si ca pamantul nu se roteste in jurul soarelui, ci invers.

| sunrises explică (pentru sublime89):

Nu, pentru ca declaratia este inclusa in corespondenta sa dinainte de episodul conflictului cu acei,, incuiati".
A fost o opinie liber consimtita si relevanta pentru modul sau de gandire;

| dragos38 a răspuns:

Aceste cuvinte nu-i apartin lui galileo galilei ci vin din partea ducesei mama Sorenissima in momentul in care galileo galilei a observat ca soarele se misca in jurul propiei axe obsevand si miscariile pamantului, biserica catolica a luat pozitie trimitandui o scrisoare lui galileo in care il atentioneaza ca noile lui descopeiri sunt in contradictie cu sfintele scripturi ducesa mama spunanand ca sfanta scriptura nu poate minti si gresi nici odata, spusele sale find absolute si inatacabile.si atunci galilei ce era sa le zica sa va ia dracu de prosti nu a fost diplomat si rin diferite scrisori ia combatut pe capii biserici catolice cu descoperirile sale privind miscarea pamantului si a soarelui, dar in acelasi tip respecata sfanta scriptura.sa nu se puna rau cu ei.

| RAY a răspuns:

Ce legatura are ateismul cu galileo sa stiu si eu sau cu stiinta? e chiar asa greu ca ateismul e lipsa teismului, nu ma intereseaza afirmatile fara dovezi, dovedeste ca el a spus asa ceva

| Hombre a răspuns:

Simplu de tot, daca tu esti un mincinos notoriu si mai spui si adevarul cate-o data asta inseamna ca nu trebuie sa-ti costat adevarul?

| dragos38 a răspuns:

Deci u2lirish nu mai pune expresi in carca lui galileo, care nu-i apartin, sau documenteazate nu mai vb in necunostinta de cauza/

Răspuns utilizator avertizat
| Mikhtarian a răspuns:

Orice om trebuie sa respecte alt om, chiar daca nu este acord cu, credinta, culoarea sau orice altceva.
Ca si credincios, sunt de parere ca fiecare om are dreptul sa-si ofere "ideea" proprie despre credinta si anumite Scripturi.

| milan9 a răspuns:

Când cineva îşi dă cu părerea, poate spune un lucru corect, dar în egală măsură poate greşi! În orice caz, are libertatea să facă acest lucru, fie bine, fie rău, să fie cauză a binelui, sau cauza raului...