| anonim_4396 a întrebat:

Intrebari adresate ateilor:
Sustineti ca religia este "o poveste", "un basm", "o aberatie" si mergeti pe stiinta si logica dar cum explicati minunile savarsite de Dumnezeu? Si ma refer la oamenii care supravietuiesc celor mai grave boli, cutremurelor, incendiilor si asa mai departe. Nu imi puteti spune ca este doar meritul medicilor pentru ca nu va cred. De altfel, fiecare medic atunci cand iese din sala de operatie, incercand sa trateze o boala rara sau foarte grava, spune: "Am facut tot ce ne-a stat in putinta. Acum ce o vrea Dumnezeu." Va scarbiti (am vazut o intrebare recenta) de oamenii care si-ar da viata numai ca sa poata atinga corpul unui sfant. Si apropo de sfinti, cu ei cum ramane?
Cine credeti ca a creat aceste "povesti", cum ar putea cineva sa inventeze atatea lucruri si de ce credeti ca atatea milioane de oameni au credinta in El. Dar pe vremea voastra (a unora) nu faceati religie? Refuzati si atunci religia? Ce spuneau parintii vostri despre asta? Iar eu nu pot intelege, daca nu o suportati de ce sunteti atat de interesat de ea, de ce puneti atatea intrebari despre crestini si chiar daca nu ii intelegeti i le adresati lor. Asta pentru ca sunt atei care cunosc mai multa religie decat un crestin.
As vrea raspunsuri sincere si fara jigniri. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| HueyFreeman a răspuns:

Te inteleg foarte bine, tu crezi ca eu nu te inteleg. Doar ca problema mea este ca majoritatea credinciosilor de pe aici nu se pot exprima altfel decat prin citate. Vroiam sa te fac sa gandesti la ceea ce am scris, si dupa aceea sa-mi zici ce ai gandit folosind propriile tale cuvinte, nu niste citate interpretabile.

Majoritatea minunilor insirate acolo sunt doar insanatosiri sau legate de dezastre naturale, nimic care sa constituie o minune adevarata. Ti-am zis, daca un amputat isi recupera membrul sau TOTI oamenii scapau de la un dezastru natural (de proportii considerabile) atunci pot considera asa ceva o minune, dar stiu ca nu se va intampla asa ceva.

Cine a creat aceste povesti? Oamenii inteligenti, ca sa pacaleasca norodul. Grecii antici aveau zei, romanii la fel, egiptenii la fel. In prezent musulmanii sunt mult mai multi decat crestinii. De ce cred oamenii? Pentru ca ei cred ca ii ajuta, placebo, ii alina psihic. Oamenii sunt slabi si vor face orice pentru alinare, vor face orice ca sa le mearga bine.

Problema mea cu religia este ca FOARTE MULTI oameni (extrem de prea multi) se agata de superstitii imbecile si traditii si ritualuri penibile si fara folos. Evul Mediu este o perioada foarte cunoscuta in care crestinismul a fost la putere in Europa, a fost o perioada in care progresul tehnologci a stagnat pe toata durata ei. Daca ziceai ca Pamantul nu este plat sau sustineai heliocentrismul erai tratat ca un monstru, un posedat, un eretic. Religia promoveaza o gandire conservatoare. Sunt foarte multe de spus de ce detest religia, dar o tolerez pentru ca stiu ca oamenii nu pot renunta la ea. (si aici este singurul context in care folosesc acest cuvant "a tolera")

98 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu nu vrei raspunsuri tu nu ai ce face decat sa ne jignesti, ramai tu cu credinta ta si lasane

| AndraRox a răspuns (pentru RAY):

Nu inteleg de ce crezi ca va jignesc. Nu am pus intrebarea asta aiurea. Mai bine ai fi atent la ce spune Mădă0611 despre crestini.

| RAY a răspuns (pentru AndraRox):

De ce ne pui intrebari daca ne urasti lasane cu necredinta noastra, atata rau va facem crestinilor? ce rau tia tie vreodata un ateu?

| AndraRox a răspuns (pentru RAY):

Cred ca ai inteles gresit. In niciun caz, nu va urasc. Am pus aceste intrebari pentru mine, pentru "lamurirea sufletului". Voiam sa aflu cum vedeti voi lucrurile, nu sa va jignesc sau sa va condamn. Singurul lucru care ma deranjeaza este faptul ca afirmati ca suntem indoctrinati sa credem in Dumnezeu. Este adevarat ca am vazut si atei care ne jignesc dar nu toti. De asemenea, sunt si crestini impotriva voastra dar nu e cazul meu happy

| RAY a răspuns (pentru AndraRox):

Nu este advarat ca sunteti indoctrinati?

| Mădă0611 a răspuns:

"Ateii nu au o problemă cu religia. Religia are o problemă cu necredincioșii, iar aceștia se apără.

Pentru a-și vinde marfa, comerciantul religios trebuie întâi să creeze o nevoie. Să îl facă pe om să simtă că îi lipsește ceva.

Cum creezi nevoia pentru religie? Prezentând o imagine denaturată a oamenilor și a vieții trăite fără serviciul oferit de ei. Adică repeți la nesfârșit: ateii sunt monștri, incapabili de iubire și de comportament moral, nimic bun nu poate veni din partea lor, viața fără religie nu merită trăită etc.

Preoții sunt cei care promovează ura și teama în rândul populației, pentru că se tem ca oamenii să nu realizeze că se poate trăi foarte bine, sau chiar mai bine, și fără serviciile lor.

Și apoi se miră că, foarte des, nereligioșii sunt critici față de religie?"

Caror boli grave supravietuiesc oamenii? Si daca dumnezeu ajuta oamenii sa nu moara in cutremure si inundatii, de ce nu ii scuteste de asa ceva? rolling on the floor

"De altfel, fiecare medic atunci cand iese din sala de operatie, incercand sa trateze o boala rara sau foarte grava, spune: "Am facut tot ce ne-a stat in putinta. Acum ce o vrea Dumnezeu."" - uau, ce confortabil. De ce si-ar mai da doctorul silinta daca tot e voia lui dumnezeu vindecarea sau moartea pacientului? Sau de ce bolnavul ar mai merge la doctor?

Stii tu 100% ca x e sfant?
Pai poate mai multe milioane de oameni au avut sau inca au credinta in Mos Craciun, asta inseamna ca exista?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Mădă0611):

Mi se pare de bun gust, crestinii se nu mai fie primiti in spitale, sa se duca in biserici sai vindece protul, cu puterea infinita a lui dumnezeu

| AndraRox a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca Mos Craciun ti se pare tie ca se aseamana lui Dumnezeu atunci nu ma mira ca nu ma intelegi.

| Silyca a răspuns (pentru AndraRox):

S-a referit la altceva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Dap, si sa nu mai foloseasca tehnologia, care nu inseamna doar pc, "telefon dăştept" sau tableta, dar eh, acum si tu, sunt prea ipocriti ca sa recunoasca faptul ca nu merita toate astea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AndraRox):

laughing si cu asta ai incheiat discutia, nu? rolling on the floor Erau acolo niste intrebari, ia sa te vad.

| AndraRox a răspuns (pentru Mădă0611):

Imi pare rau dar intrebarea mea nu are nicio legatura cu tehnologia. Inceteaza sa ne desconsideri atat si sa ne jignesti. Ipocrita ai putea fi tu daca esti de parere ca un om credincios nu stie sa foloseasca noua tehnologie. Aberatii mai mari nu am auzit. Si din moment ce folosesti astfel de expresii (telefon dăștept) inseamna ca esti obisnuita cu limbajul, care de altfel nu are nici el legatura cu religia.

| AndraRox a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing)))... Am raspuns intrebarilor care in mare parte aveau acelsai mesaj: de ce Dumnezeu a mai dat aceste cutremure, boli etc. Daca vrei sa vorbesti civilizat, putem discuta in continuare.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AndraRox):

rolling on the floor Daca n-ai inteles ce am zis, si eu vorbesc foarte simplu, sa "intelege tăti lumile", oare mai are rost sa am pretentii de la tine ca o sa intelegi ceva mai complicat? In intrebarea ta ziceai de doctori, sau ce folosesc ei nu e tehnologie? laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru AndraRox):

Probabil, dar nu mi-ai raspuns mie, deci n-am vazut, stai sa citesc.

| AndraRox a răspuns (pentru Mădă0611):

Vad ca tu iei totul in ras. Crede-ma ca am inteles foarte bine unde bati si tot continui. Nu este cazul sa te prostesti pentru ca nu suntem prosti. Mai greu de inteles este limbajul tauwinking si tehnologia...nu isi are locul logica ta aici.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AndraRox):

Pai daca e de ras?
N-ai inteles nimic. Prieteno, ai zis de doctori, sau uiti? Ei, ei folosesc tehnologie, care e facuta de oameni de stiinta, care se poate sa fie atei sau agnostici, deci au cunoastere de la diavol. Cand e vorba de renuntat la confortul fizic, hopa, crestinii dau inapoi. Limbajul meu e la mintea cocosului, pentru orice cocos, expresiile din ghilimele sunt foarte comune.

| AndraRox a răspuns (pentru Mădă0611):

Stii ce inteleg eu din ce ai spus? Ca noi nu avem dreptul la accesarea tehnologiei pentru ca, intr-un fel sau altul exista Dumnezeu care ne asigura tot ce avem nevoie. Pleci prea departe, nu suntem nici obsedati, nici tampiti. Daca suntem crestini, suntem si prosti? Nu mai insist pentru ca e clar ca esti contra la orice si nu mai vreau jigniri din partea ta. Numai binewinking!

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing ce faci aici, dai copy paste la raspunsuri contra crestinilor, imi amintesc ca asa ceva ai scris si la mine, identic laughing mai mai...

| AndraRox a răspuns (pentru CristiB93):

Este demn de ea... rolling on the floor)))))

| CristiB93 a răspuns (pentru AndraRox):

A mai facut asa?

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru AndraRox):

Pai daca nu sunteti cum zici, de ce folositi ceva care il sfideaza/neasculta pe dumnezeu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Sunt niste ghilimele acolo, sau cu un ochi nu vezi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru AndraRox):

O, dar vai, 2 inteligenti la o intrebare. E un citat, observa ghilimelele si stilul persoanei. Pana acum ai zis 0, dar cand cineva care seamana cu tine zice ceva care iti convine, vai ce veseli suntem. Patetic :'(, dar tipic crestinilor. puppy dog eyes

| Mădă0611 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

rolling on the floor un bun psiholog, vai de pacientii tai rolling on the floor. Eu macar nu ma cert cu lumea, cum faci tu, ca un bun psiholog smug, ca vad ei cearta e alta mancare se soareci.
Am zis ipocrit, asta e jignire? Ipocrita esti si tu, nu e jignire, ci adevar general valabil pentru cei ca tine. C'est la vie!
Nu i-am dat apa la moara, adica i-am raspuns dupa ce am zis ca nu-i mai raspund, ai vrut sa zici. Parca ti-am zis sa ma ignori ca o sa te ignor, daca trebuie sa iti zic la fiecare intrebare, pentru mine e ok, asa imi amintesc sa ma mai uit peste raspunsurile tale, sa imi fie mila de pacientii tai, asta daca e adevarat ce ai zis, sau poate e, daca mami si tati au bani.

| AndraRox a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu mai generaliza si nu mai intelege ce vrei tu. Daca ai de gand sa ma intrebi ceva fa-o. Nu te mai revolta atat pentru ca tu esti cea patetica sau cel putin devii. Esti complet pe dinafara si ce e cu "ce veseli suntem"? Tu esti cea care vine cu insultele si ironizarile si din cate vezi, raspunsul castigator i l-am dat unui ateu care chiar a tratat cu seriozitate problema si mi-a raspuns intrebarilor, spre deosebire de tine care ai venit cu acel exemplu banal : Mos Craciun. YOU HAVE A PROBLEM!

| AndraRox a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Multumesc, are adevarate probleme de comportament si nu ii este jena de nimic...

| Mădă0611 a răspuns (pentru AndraRox):

E fix acelasi lucru, dar nu vrei sa recunosti, asa cum fac toti crestinii. Dumnezeu, Mos Craciun, Zana maseluta, Batman, Superman, Sailor Moon, sau ca sa fie in domeniu, Zeus, Afrodita, Acan, s.a.m.d.
Nu ma intereseaza raspunsul castigator si nici sa ma exprim cum vrei tu, doar asa o sa pice in plasa persoane ca ella, sau cum isi zice, si vad ca si tu :)) Te-am intrebat daca faptul ca milioane de oameni cred in Mos Craciun il face sa existe? N-ai raspuns. Am inteles ca nu, deci mi-ai raspuns la intrebare, am primit chiar raspunsul asteptat.
Copy-paste-ul care te-a veselit atat, e citat, am zis, oricum, am tot zis lucrul ala, dar mai pe scurt, daca pun acel citat, macar nu ma enervez ca am scris eu si nu inteleg oamenii, nu ca asa ar intelege, iar, nu e jignire, e doar indoctrinarea de care se ocupa preotul: http://i.imgur.com/JMrwH.jpg
Ipocrit, cum ziceam, nu e insulta. E cineva care zice un lucru, dar face invers. Crestinismul te indeamna la o viata simpla, te indeamna sa renunti la bogatii, la iubire fata de aproape. Ia zi-mi, cati crestini traiesc ca Iisus?
Si apoi unde e ironia cu tehnologia din spitale? Pai daca dumnezeu vrea sa te vindece, te vindeca de acasa, nu? Ce rost are sa mergi la spital? La fel daca nu vrea sa te vindece. Nu e sfidare? http://dexonline.ro/definitie/sfida

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

rolling on the floor) tu te-ai legat de mine, donşoara pisiholoaga. Si ce zici la report, "ma bag in seama si fac pe victima, we wee, ce lume rea, nu ma lasa sa par inteligenta"?
Nu ma intereseaza ca esti colerica sau nu stiu cum, nu vorbi de altii daca vrei liniste, asta vorbeste mult despre tine. rolling on the floor Te certi cu lumea pentru ca nu stii sa te comporti, dar eh, treaca de la mine. Data viitoare sterge-ti mucii, sau inghite-i si nu mai vorbi de altii, chiar daca si ei sunt acolo. Cat despre ce zici, e autocaracterizare: "tu nu esti capabila sa porti o discutie fara sa jignesti si sa vorbesti urat, fara sa te crezi buricul pamantului", "Trebuie sa intelegi ca oamenii sunt niste fiinte limitate (90%), prosti, niste animale ce se conduc dupa instinct." puppy dog eyes rolling on the floor) Hai gata ca deja iti place circul, cred ca in domeniul asta aveai mai mare succes.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

rolling on the floor)) laughing

| AndraRox a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Imi pare rau ca te jigneste, i-am dat raport.

| Zenicide a răspuns (pentru Mădă0611):

"Dap, si sa nu mai foloseasca tehnologia, care nu inseamna doar pc, "telefon dăştept" sau tableta"

Ehehe Saganista mica smug

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenicide):

Ce-i true, e true. App de Saganisti, ai ratat o intrebare gen "rolling on the floor", cica ateismul e o religie in care ateii ii venereaza pe x, y si cutare, de Sagan a uitat no talking

| sublime89 a răspuns:

Si bolile alea, si cutremurele, si incendiile de ce le da dumnezeu in primul rand? si alea sunt "miracole" din partea "lui"? laughing

| Westfalia a răspuns (pentru sublime89):

Unde mai pui ca acei primitivi, credeau ca daca gauresc capul cu un cui a unui om bolnav de epilepsie, eliberai demonul din el!
Cum putem sa ne incredem in rationamentul acelor salbatici care declarau ca ei stiu cine este Dumnezeu? cum putem crede ca acele descrieri, nume (cca. 5000) da-te de poporul salbatec evreu Divinitatii, este realitatea?
Liderii religiosi indeamna sa credem chiar daca este ilogic. Daca nu crezi te va pedepsii Dumnezeu! vedeti ca prin frica ei tin turma in staul?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Westfalia):

App de epilepsie "Ca atare, surprinzator sau nu, aceeasi zona cerebrala responsabila de cat de religioasa este o persoana este si cea care se activeaza la epileptici in timpul unei crize. Aceasta descoperire este una esentiala din punctul de vedere al intelegerii adevaratelor cauze ale experientelor extraordinare (altfel spus halucinatii), care li se par oamenilor religiosi atat de reale.", ar trebui sa-i vindece cineva, asa cum zici.

| AndraRox a răspuns (pentru Westfalia):

Imi pare rau dar eu nu i-am spus nimaniu sa creada in ceea ce cred eu. Considera-i cum vrei dar nu aici, nu este cazul sa te dezlantui aici.

| dragos9234 a răspuns:

Pai daca nu ne crezi de ce ai mai intrebat?

| AndraRox a răspuns (pentru dragos9234):

Pentru ca stiam ca veti zice ca exista sanse de supravietuire asa ca asteptam un alt raspuns. As vrea sa imi raspunzi la intrebari dar de fapt, as fi putut sa te intreb acelasi lucru: de ce ateii posteaza intrebari crestinilor daca nu ii intelegwinking

| dragos9234 a răspuns (pentru AndraRox):

Va inteleg destul de bine, mai bine decat te astepti tu sa o fac.

| AndraRox a răspuns (pentru dragos9234):

Cum de ne intelegi? Poti fi mai explicit, te rog?

| dragos9234 a răspuns (pentru AndraRox):

Pot fi, dar pentru ce?

| AndraRox a răspuns (pentru dragos9234):

Pentru a-mi raspunde la intrebare dar daca nu vrei ok.

| HueyFreeman a răspuns:

Oamenii care supravietuiesc unei boli sau unui dezastru nu o fac din cauza unui miracol. Daca ar fi existat miracole, atunci TOTI oamenii ar fi scapat de la primejdia dezastrelor naturale iar amputatilor le-ar fi crescut membrele. Daca zeul crestin, pe care voi il declarati atotputernic, nu poate face ca unui om sa-i creasca inapoi membrul amputat (asa ceva ar trebui sa fie de domeniul banalului pentru fiinta suprema), atunci nu poate face nimic.

| AndraRox a răspuns (pentru HueyFreeman):

Te rog si pe tine sa citesti raspunsul meu daca te intereseaza.

| HueyFreeman a răspuns (pentru AndraRox):

Mai stiu eu pe unul care punea intrebari si dupa aia tot el raspundea la ele. Macar ai citit intai ce am scris?

| AndraRox a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da, am citit. In finctie de ce ai spus ti-am raspuns si eu.

| HueyFreeman a răspuns (pentru AndraRox):

Eu nu vad nimic care sa fie scris in corcondanta cu ce am scris eu acolo. Daca este vorba de povestea aia nemuritoare cu n citate din Biblie atunci nu prea tine. Incearca sa-mi raspunzi pe baza a ce am scris (eu nu am intrebat de ce atotiubitorul tau zeu pricopseste oamenii cu aceste necazuri) cu propriile tale cuvinte gandite de creierasul tau si scrise de manutele tale la tastatura.

| AndraRox a răspuns (pentru HueyFreeman):

M-am folosit de aceste citate pentru ca altfel nu ma puteam face inteleasa dar din cate vad eu, nici acum nu sunt. Cred ca ai mai intalnit crestini care veneau cu astfel de citate si fel si fel de explicatii dar eu nu am ce sa iti spun pentru ca nu ai cum sa ma intelegi. Dar ca sa nu imi crezi ca refuz sa imi prezint propria parere ti-o voi spune: Cred in Dumnezeu si in miracolele sale si stiu ca orice bucurie vine insotita de un necaz. Este puterea Domnului si voia Lui.
Nu consideri asta un argument bun, nu? De aceea am apelat la citate. Eu nu voiam sa stiu decat cum credeti voi ca explica stiinta acele minuni dar se pare ca principala problema este ca voi nu le considerati minuni. Sper ca ai inteles ce vreau sa spun happy

| AndraRox a răspuns (pentru HueyFreeman):

Iti multumesc pentru ca esti singurul care a venit cu explicatii plauzibile.

| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

Inclin sa cred ca esti ateu.Cum imi poti dovedi tu mie ca ce e scris in Biblie sunt povesti pentru "a alina oamenii"?
Si mai presus, ai mai convertit una la ateism, ca ti-a dat funda.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo, ti-ai folosit creierasul si ai ajuns la o deductie logica: da, sunt ateu. Andra mi-a cerut opinia si eu i-am scris ceea ce gandesc, nu am obligat-o sa-mi dea funda, nici macar nu ma intereseaza funda. Ai vreo problema cu asta?

Afirmatiile fara dovezi nu sunt argumente. Cum tu poti afirma ceva fara dovezi, asa si eu pot infirma acel ceva fara dovezi.

| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

Nu,am spus, eu sunt crestin, dar nu din ala nebun!
Cred, nu ma indoiesc.Nu sunt sigur 1000% ca exista D-zeu.Nici tu nu poti confirma ce ai zis.Nimeni nu poate.Nu sunt impotriva ateilor.Fiecare crede ce vrea si nimeni nu poate afirma ca celalalt zice gresit.
Acum, ma intreb, Adam si Eva au fost la inceputuri, la fel cum si dinozauri au fost la inceputuri.Deci, in cartile religioase nu scrie ca Adam si Eva au fost mancati de dinozauri.Asa ca cineva minte.Si incat s-au gasit cadavre de dinozaur, inseamna ca cei care au scris in carti mint. ORICUM, NIMENI nu stie ceva.Nu am acum chef sa ma omor sa vad cine zice adevarul, las pe maine laughing

| AndraRox a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt crestina. Am cerut parerea ateilor si am vrut sa vad cu ce argumente vin. Daca i-am dat funda unui ateu nu inseamna ca si eu sunt la fel ca el. Mi-a raspuns la toate intrebarile, nu am vrut sa-mi spuna ca Dumnezeu exista. Ai o problema cu asta?

| HueyFreeman a răspuns (pentru AndraRox):

Te inteleg foarte bine, tu crezi ca eu nu te inteleg. Doar ca problema mea este ca majoritatea credinciosilor de pe aici nu se pot exprima altfel decat prin citate. Vroiam sa te fac sa gandesti la ceea ce am scris, si dupa aceea sa-mi zici ce ai gandit folosind propriile tale cuvinte, nu niste citate interpretabile.

Majoritatea minunilor insirate acolo sunt doar insanatosiri sau legate de dezastre naturale, nimic care sa constituie o minune adevarata. Ti-am zis, daca un amputat isi recupera membrul sau TOTI oamenii scapau de la un dezastru natural (de proportii considerabile) atunci pot considera asa ceva o minune, dar stiu ca nu se va intampla asa ceva.

Cine a creat aceste povesti? Oamenii inteligenti, ca sa pacaleasca norodul. Grecii antici aveau zei, romanii la fel, egiptenii la fel. In prezent musulmanii sunt mult mai multi decat crestinii. De ce cred oamenii? Pentru ca ei cred ca ii ajuta, placebo, ii alina psihic. Oamenii sunt slabi si vor face orice pentru alinare, vor face orice ca sa le mearga bine.

Problema mea cu religia este ca FOARTE MULTI oameni (extrem de prea multi) se agata de superstitii imbecile si traditii si ritualuri penibile si fara folos. Evul Mediu este o perioada foarte cunoscuta in care crestinismul a fost la putere in Europa, a fost o perioada in care progresul tehnologci a stagnat pe toata durata ei. Daca ziceai ca Pamantul nu este plat sau sustineai heliocentrismul erai tratat ca un monstru, un posedat, un eretic. Religia promoveaza o gandire conservatoare. Sunt foarte multe de spus de ce detest religia, dar o tolerez pentru ca stiu ca oamenii nu pot renunta la ea. (si aici este singurul context in care folosesc acest cuvant "a tolera")

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Si ma refer la oamenii care supravietuiesc celor mai grave boli, "cutremurelor, incendiilor si asa mai departe. Nu imi puteti spune ca este doar meritul medicilor pentru ca nu va cred" da copii aia din africa care mor de foame ce, ce face dumnezeu?
Copii violati, abuzati, accidente rutiere cu copii, copii uicisi prin scoli... mai vrei exemple?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai,nu sunt atee, dar recunosc ca nu mi se pare normal absolut deloc sa te inchini la niste oase.Chiar daca nu suna bine, acele moaste asta sunt : oase.Aceste obiceiuri nu au vreo legatura directa cu Dumnezeu, sau cu religia adevarata.Acum daca nu te duci la biserica esti ateu, sau daca asculti nu stiu ce muzica esti satanist sau si mai nasol, daca nu te duci la moaste esti pacatos.Hai mai, orice om isi arata credinta prin alte moduri.Cat despre minuni, se intampla ca absolut toate sa fie in spatele televizorului, dar eu nu am vazut in viata asta a mea vreo minune adevarata.Ai mei sunt de acord cu mine, religia in scoli e inutila.La ce ma ajuta? straight face Poate la o medie mai mare, dar nimic mai mult.Adevaratul templu nu e biserica ci MINTEA SI SUFLETUL omului.Dar unii credinciosi sunt fanatici.Nu se gandesc decat la asta, nu traiesc.Asta e adevarul.Si toti se lasa fraieriti de preotii aia idioti care nu fac nimic decat sa cerseasca si sa isi bage bani in buzunar.

| AndraRox a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus si nu cred ca genul de muzica pe care il asculti, faptul ca nu mergi la biserica des sau la moastele sfintilor te face necredincios. Sunt perfect de acord ca sufletul unui om conteaza si nu micile "aparente". Ai dreptate si in ceea ce priveste preotii, acum lumea este numai pe interes aproape de Dumnezeu. Insa ma refeream la altceva cand am spus de sfinti. Oricum multumesc pentru raspuns :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Explicatim voi invierea lui Iisus.Si bine, acum spuneti voi ca e o poveste.Ok... Urmatoarea parte:Cine marog a creat lumea? Big Bang-ul.Si apoi, daca DIN NIMIC, cum au aparut oameni, din particule? gandeste-te logic ca n-are cum, dintr-o chestie minuscula sa evolueze la miiiiiii de animale si oameni.IMPOSIBIL.crestini nu pot dovedi ca exista D-zeu, iar ateii nu pot dovedi ca nu exista.Ce marog atrata paravlageala degeaba? CARE VREA SA STIE, SA SE SINUCIDA!
Eu sunt crestin.Totusi,ma intreb:
Adam si Eva traiau acum 1000000 de ani. Tot acum 1000000 de ani traiau si dinozauri.Acum, de ce aia nau fost mancati? Eu doar cred, si nu ma intreb nimic.Prefer sa raman la morcovul meu dansator si la biserica.Nu sunt disperat dupa sfinti si moaste, chiar le urasc, dar sunt crestin, merg la biserica, nu vreau sa ma cert cu atei si vreau sa fiu in pace.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu a "creat" lumea. Planeta s-a format. Viata a aparut prin abiogeneza si a evoluat timp de milioane de ani pana in prezent si inca mai evolueaza.

Daca nu vrei sa te certi cu ateii, atunci nu aduce aminte de religie, nici noi nu vrem sa ne certam cu oamenii care se considera normali.

PS: Imi place morcovul tau.

| BlackSulphur a răspuns:

"mergeti pe stiinta si logica dar cum explicati minunile savarsite de Dumnezeu? Si ma refer la oamenii care supravietuiesc celor mai grave boli, cutremurelor, incendiilor si asa mai departe. Nu imi puteti spune ca este doar meritul medicilor pentru ca nu va cred."

Are you retarded? Exista ceva numit SANSA DE SUPRAVIETUIRE, nu trebuie o divinitate sa te "salveze"...

Cat despre acei medici, crede-ma, exista MULT mai multa lume care a murit dupa ce a zis doctorul asta, decat lume care sa supravietuiasca.

Sfinti? Oricine pupa religia in cur este sfant! Fara suparare, asa este!

Parinti? Ei bine, atunci, hai sa dam foc la planeta si s-o luam de la 0, de la pietre si bete! Ce zici?

Altfel zis, argumente mai slabe ca astea... Nu cred ca poti gasi. Insa, macar nu ai dat citate din biblie aiurea, si sunt foarte recunoscator pentru asta.

| AndraRox a răspuns (pentru BlackSulphur):

Trebuia sa specific ca nu voi da citate din Biblie? Poate ti se par tie argumente slabe dar de ce vezi numai ce vrei tu? Sanse de supravietuire? Crezi ca in orice boala exista asa ceva? Dupa cum am zis, preferam sa excluzi jignirile dar oricum nu am inteles nici eu nimic din raspunsul tau.

| BlackSulphur a răspuns (pentru AndraRox):

Vrei sa-ti zic pe scurt?
Okay, deci, la TOT ce ai zis tu sunt explicatii mult mai logice, iar dovezi de minuni care sa nu fi fost "busted" (Like in myth busters) nu exista. Te pup :* :3

| AndraRox a răspuns:

Daca m-ati intrebat de ce Dumnezeu aduce aceste necazuri va rog sa cititi in continuare:
Nu este nici un om care in intreaga sa viata sa fi fost cu totul lipsit de necazuri si dureri. Unii - si intr-adevar ca dintre acestia sunt putini - rabda cu multumire, intelegand iconomia si insemnatatea lor in viata omeneasca; altii insa, primesc necazurile ce ii cuprind cu deznadajduire si imputinare de suflet, si de aceea acestia din urma au, mai cu seama nevoie de mangaiere. Dar, adeseori se intampla ca ei indelung asteapta pe cineva care sa se mahneasca impreuna cu ei, dar nu este unul ca acesta; asteapta pe cineva sa-i mangaie si nu gasesc pe nimeni. Unii dintre cei doborati de necazuri se feresc cu buna stiinta de cei ce le-ar putea mangaia necazul, facand aceasta pentru ca sa se fereasca de intrebarile celor ce vor sa-i mangaie; si fac asa pentru ca aceste intrebari nu fac decat sa le starneasca aducerile-aminte de necazuri, si astfel le pricinuiesc si mai mari suferinte. Acestia au indeosebi trebuinta de multa purtare de grija intru mangaierea necazului lor.

Fiecare dintre cei necajiti, mai intai de toate sa tina minte ca nevoile sunt ingaduite de Dumnezeu, si sa ia aminte la cuvintele dreptului Iov: "Daca am primit de la Dumnezeu cele bune, nu vom primi oare si pe cele rele?" (Iov 2, 10) Deci, si raul este ingaduit de Dumnezeu. Dar voia Domnului intotdeauna este buna si plina de folos, iar raul - ingaduit de dumnezeiasca voie - este pentru noi un rau parelnic, care ne foloseste intru dobandirea binelui nostru. Deci si tu, iubitorule de Hristos, nu te intrista fara masura vazand necazul trimis asupra-ti de Dumnezeu tot pentru binele tau, ci primeste-le pe toate cu multumire, zicand evanghelic: "Da, Parinte, caci asa a fost bunavoirea inaintea Ta" (Matei 11, 26).

Dumnezeu trimite adeseori nevoi si necazuri asupra noastra din pricina pacatelor noastre, dar si atunci El ne pedepseste dorindu-ne tot binele. Priveste la doctorul trupesc: ce face el cu bolnavul? Uneori, el pune inainte leacuri amare, alteori arde si taie, prin toate acestea facand sa creasca durerea prin vindecare - si fara indoiala ca le savarseste pe toate acestea de dragul sanatatii si nu al bolii, de dragul vietii si nu al mortii. Bolnavul se tanguie si geme si nici nu voieste leacuri amare, dar cand se va insanatosi, va aduce multa multumita doctorului. Asemenea si Domnul, Doctorul sufletelor noastre, vazand ranile izvoratoare de puroi ale pacatelor noastre, va aduce asupra noastra ingrijirea doctoriceasca ce se cuvine. Ne arde cu napaste, ne taie cu nevoi neasteptate, ne adapa cu amaraciuni pline de tanguire - si toate acestea le face pentru tamaduirea si inzdravenirea noastra, dupa cum spune si David: "Certand m-a certat Domnul, dar mortii nu m-a dat" (Psalm 117, 18). Si intru insasi pedeapsa pe care Domnul o da, El este mai mult bun decat plin de iutime, mai mult milostiv decat aspru si manios; cu toate ca pe ranile si necazurile noastre cumplite varsa vin, dar nu fara mir, loveste, dar nu fara indurare, ne intristeaza, dar nu fara mila si mangaiere.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AndraRox):

laughing tu chiar crezi ce ai scris, uau.
Lumea e cruda pentru ca nu exista dumnezeu, nu pentru ca exista pacat, dar oamenii nu au fost in stare sa inteleaga asta si au inventat povestea cu Iov, ca sluga sa nu indrazneasca sa ceara socoteala. Biblia aia, asa stiintifico-fantastic-irealistica, e asa bine facuta ca va inchide gura pentru totdeauna. smug

| Calininio a răspuns:

Arata-mi unul. UNUL. Dar nu tanti florica din sadova. Un caz real, cu acte doveditoare, etc... Da, noi ne punem speranta in medic, pentru ca el e cu bisturiul in noi daca suntem operati, si el e alaturi de noi daca suferim. Si nu, nu fiecare medic spune asta. O spun doar cei ce nu-s constienti ca doar mana lor conteaza. Sfintii nu exista. Biserica a creat acele povesti, bineinteles. Alaturi de credinciosii indoctrinati si de presa care vrea sa ia bani de la alti credinciosi indoctrinati. Pe vremea mea fac religie, si e indoctrinare pura. Da, refuz religia, pentru ca mi se pare stupida. Parintii nostri au dreptul doar sa incerce sa ne arate ce considera ei ca-i corect, si noi avem obligatia sa nu luam doar acea posibilitate in considerare, ci sa incercam tot timpul sa devenim mai inteligenti. Nu o suportam pentru ca distruge rasa umana precum un cancer. Punem intrebari ca sa va facem sa realizati proportiile dezastrului. Un ateu cunoaste mai multa religie. Ordinea e inversa. Mai intai cunosti mai multa religie, apoi te prinzi cum sta treaba si realizezi ca de fapt notiunea de ateu te defineste.

| Krokodil a răspuns:

Dar..sa zicem ca dumnezeu exista, cei care supravietuiesc la cutremure etc..cine le provoaca? boli, incendii? violuri?
medicu' e crestin si d-aia zicelaughing.
pai eu nu pot intelege de ce ai vrea sa atingi niste moaste..sa stai atat, si pentru ce? sfinti? tot povesti.
cum pot sa creada in el? pai..indoctrinare de mic, cu dumnezeu si povesti de adormit, cel putin acum 50 de ani se raspandea crestinismu' din vorba in vorba si ei fiind creduli.
de ce sunt atat de "interesat"? nu sunt, doar contra-atac parerile celor care vor sa o bage pe gat si nu accepta liberul arbitru sau alte religii.

| AndraRox a răspuns (pentru Krokodil):

Nu am spus ca "vreau sa iti bag religia mea pe gat" si nici nu am de gand. Multumesc pentru raspuns.

| Krokodil a răspuns (pentru AndraRox):

Nu ma refeream la tinehappy
sunt unii crestini care cred c-ar face crima daca ar spune cineva despre religia lor..asta e deja fanatism.

sa nu fiu inteles, sunt si oameni care sunt crestini si accepta si alte credinte.n-am nimic cu ei

| nogomani a răspuns:

"Si ma refer la oamenii care supravietuiesc celor mai grave boli, cutremurelor, incendiilor si asa mai departe."

Sunt oameni care supravietuiesc unor catastrofe naturale sau mai putin naturale si oameni care mor in urma acestora. Vrei sa spui ca Dumnezeu favorizeaza doar o parte din oameni, salvand doar cativa oameni, iar pe restul ii lasa sa moara? Si cand se intampla asemenea catastrofe mortii si vii nu sunt selectati pe baza de credinta si moralitate, ei nu sunt selectati de loc, daca au avut nenorocu sa se afle la locul potrivit si la timpul potrivit vor muri pe principiu cauza si efect.

"Va scarbiti (am vazut o intrebare recenta) de oamenii care si-ar da viata numai ca sa poata atinga corpul unui sfant. Si apropo de sfinti, cu ei cum ramane? "

Nu ma scarbesc de oameni care isi dau viata sa atinga o bucata de carne considerata sfanta, doar ma amuz pe seama lor si pe felul primitiv de a percepe o divinitate, daca exista una...

"Cine credeti ca a creat aceste "povesti", cum ar putea cineva sa inventeze atatea lucruri si de ce credeti ca atatea milioane de oameni au credinta in El."

Daca vorbim de povestile biblice, iti pot spune ca au fost create de evrei cu cateva inspiratii de la religiile cu care au luat contact.
Cat despre inventarea atator lucruri, mai corect inventarea atator povestiri nemuritoare, nu sunt meritul unui singur om, sunt meritul unor multimi de oameni, povestile acestea fiind transmise pe cale orala cu cate o mica adaugare la fiecare redare. Acum ca milioane de oameni de fapt miliarde le cred reale nu are nici o relevanta. Faptul ca pana de curand 99, 999% dintre oameni credeau ca pamantul este plat, nu le faceau credinta aceasta adevarata.

"Dar pe vremea voastra (a unora) nu faceati religie?"

Am facut mai mult decat religie, am facut indoctrinare religioasa, exact ca si tine. Acum tu probabil sti ca nu prea ai contribuit atat de mult la decizia de a crede in Dumnezeul adevarat si de a avea uimitorul noroc sa te nasti si in religia corecta(ortodoxa), Dumnezeu ti-a pus mana in cap, esti o norocoasa happy.

"Iar eu nu pot intelege, daca nu o suportati de ce sunteti atat de interesat de ea, de ce puneti atatea intrebari despre crestini si chiar daca nu ii intelegeti i le adresati lor. Asta pentru ca sunt atei care cunosc mai multa religie decat un crestin."

Este cunoscut faptul ca un ateu care a fost crestin cunoaste mai mult despre crestinism decat majoritatea crestinilor, tocmai acest lucru ne-a determinat sa renuntam la aceste povestioare adanc inradacinate(unora dintre noi) in mintea noastra inca de mici copii. Dumnezeul vostru nu este normal, felul lui de a actiona pedepsind pe cel nevinovat in locul celui vinovat(nu ma refer doar la sacrificiu cu Isus, poate iti citesti si tu biblia sa vezi despre ce este vorba), facandu-te sa suferi ca sa iti arate ca te iubeste, asta este bonav sacrul, chiar il compatimesc, noroc ca este doar in mintea voastra si nu e nimic real, ca ar fi tare trist sa avem un asemenea creator.
Acum ca nu va lasam noi in pace, este doar un raspuns natural la afisara voastra publica, impunerea credintei voastre in scoli din banul contribuabilului(adica va faceti propaganda din banii mei), crearea de legi pe baza unei carti si credinte imorale si impunerea lor in societate, pretentia ca detineti adevarul absolut desi dovezile nu va sunt favorabile si bine inteles aroganta nesimtita de care dati dovada. Uite ce este, daca credintele voastre bolnave sunt personale, atunci tineti-le doar pentru voi, nu va mai afisati in spatiul public si eu cel putin va voi lasa in pace.

| AndraRox a răspuns (pentru nogomani):

Iti multumesc pentru raspuns, foarte elaborat si concret.Nu aveti de unde sa stiti daca eu sunt influentata sau mai mult, obligata sa ma supun acestei religii. Este libera mea alegere, este dorinta mea si oricum ar fi fost ea, trebuie respectata. De asemenea, va multumesc inca o data tuturor pentru raspunsuri, nu aveam intentia sa vin cu explicatii biblice ci doar sa aud cat mai multe pareri. Eu una, nu v-am considerat niciodata rai, (prosti) s.a.m.d. si aveti tot respectul meu happy.

| nogomani a răspuns (pentru AndraRox):

"Insa nu sunt indoctrinata de nimeni si ma deranjeaza sa spuneti toti asta."

Sa inteleg ca te-ai nascut intr-o familie fara religie sau cu o religie non crestina si ai devenit crestina pe baza studiului tau asupra religiilor, ia apoi ai tras concluzia ca religia crestina este adevarata? Daca este asa, imi cer scuze, intr-adevar nu esti indoctrinata, ca de altfel daca esti indoctrinata nu e vina ta si nu trebuie sa o iei ca pe o jignire.

| AndraRox a răspuns (pentru nogomani):

Am spus indoctrinata?! Voiam sa zic influentata. Intentionam sa folosesc cuvantul intr-un alt contex.

| nogomani a răspuns (pentru AndraRox):

"Am spus indoctrinata?! Voiam sa zic influentata."
Ai fost influientata, tu esti produsul mediului inconjurator+adn-ul tau, daca te nasteai in Iraq cel mai probabil spuneai ca islamul este religia corecta si apoi te vindeau ai tai pentru 1-2 camile happy.

| Mădă0611 a răspuns (pentru nogomani):

laughing) sau in India si isi spala curtea si casa cu apa si treaba de vaca, pentru sfintire, mmmmm, ce mireasma minunat de mirobolanta love struck

| nogomani a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu stiam ca in India se spala in casa cu balega de vaca laughing.

| Mădă0611 a răspuns (pentru nogomani):

Nu, se "unge" exteriorul. Probabil doar cei care pastreaza traditia mai fac asta, dar e logica treaba, doar vaca e sfanta...

| Westfalia a răspuns (pentru nogomani):

Legat de balegă, tu crezi ca iudeo-crestinismul e mai,, breaz''?
Ia uite : http://www.trilulilu.ro/......-cu-balega

| AndraRox a răspuns (pentru Mădă0611):

Dai dovada de o mare lipsa de educatie si se vede ca nu ai avut parte de cei 7 ani de acasa. Crede-ma ca si eu ma abtin cu greu dar, spre deosebire de tine, tin cont de ceilalti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AndraRox):

=)) tot nu vad unde e lipsa de educatie si a celor mai mult de 8 ani de acasa ai mei, dar te las in lumea ta, cu don'soara pisiholoaga http://i.imgur.com/IvntNe6.jpg =)) si poti sa dai report pana poimaine, n-am jignit si n-am atacat pe nimeni, acum ca tu... ma abtin =))

| AndraRox a răspuns (pentru Mădă0611):

Uite ce e, nu ma intereseaza ce raspunsuri a mai dat EllaBlackEyes dar mie mi-a vorbit frumos.
"sterge-ti mucii, sau inghite-i"si "intelege tăti lumile","telefon dăştept" cred ca iti cam bati joc de noi, dar atata poti. Acum chiar am incheiat discutia cu tine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AndraRox):

Se numeste ipocrizie :)), in rest e patetica treaba, si ca sa nu zici ca iar (te-)am jignit :o3 http://dexonline.ro/definitie/patetic
intelege tăti lumile","telefon dăştept" sunt expresii cool b-), iar "sterge-ti mucii, sau inghite-i" e un sfat bine meritat. Nu imi plac astia care se victimizeaza si se pupa unii pe altii pe unde apuca, asa ca hai ceaules ca deja si tie iti place circul, si mi-e ca va deschideti o afacere si o sa aveti succes, iar cum banii si nu altceva sunt puterea... :-s

| nogomani a răspuns (pentru Westfalia):

Categoric nu este mai bun, nici nu am afirmat asa ceva. Oricum pedeapsa din clip este unul dintre exemplele bune de pedespe ale zeului tribal evreu.

| Westfalia a răspuns (pentru nogomani):

Unul din muuuultele pedepse primitive a lui IAHWE!

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Mucii! :-s
Saracii pacientii tai sad, eh, asa e cand mami si tati "are" bani, copilul sa fie fericit, da-i in colo de oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Cersitul milei? Eu cred ca "e", parca ziceai ca are suvite albastre mama ta. Dupa cum probabil ai observat, m-am uitat peste raspunsurile si intrebarile tale si am vazut cearta, jigniri, si alte fite, ti-am aratat ca si altii pot, mai mult nu ma intind ca nu e genul meu, nu e nici sa ma leg de parinti, dar sper ca intr-o zi sa iti gasesti una fix ca tine, 100% la fel, mmm love struck, as vrea sa fiu prin preajma sa vad o paruiala ca la carte. Sa ma anunti, pana atunci, ceaules!

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Of, credeam ca te simti sa incetezi. Tu ai inceput, pentru ca ti-e ciuda de data trecuta ca nu ti-a mers cu mine sa faci pe inteligenta, cum incerci de obicei. App, data trecuta tu ai dat-o in bara, crezand ca sunt o mucoasa crestina. Ia uita-te peste raspunsurile mele si apoi peste ale tale si vezi cine se leaga de parinti laughing Daca in realitate te-ai comporta ca pe TPU, nu cred ca as mai avea cu cine sa vorbesc, daca intelegi ce vreau sa zic smug

Realitatea e subiectiva, asa ca daca vrei sa o arati pe a ta, cand cineva o cere, altfel e hartuire, folosesti ironia, dar cu bun simt, folosind comparatii simple, care sa puna omul pe gandit, sau folosind propriile lor argumente, devenite contraargumente, ce poate fi mai frumos decat atat? Persoana care a pus intrebarea s-a facut foc si para ca l-am comparat pe dumnezeu cu mos craciun, pffff, si apoi te bagi tu inseama, ca apoi sa faci pe victima. Nu esti prima persoana pe care o vad pe aici ca stie doar teorie, cu practica fiind lipsa, culmea, toate 3, ca doar pe voi v-am observat, va certati cu toti, 2 mai mult decat a 3-a. Voiam sa zic ceva de un bun psiholog, dar mai bine nu, sper sa te invete altii, nu asa pasnici ca mine.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

"TPU e plin de retardati si proaste. Vrei si exemple de nimicuri? Una pe nume Madalina, cel mai bun exemplu." + alte jigniri cand eu am zis doar ipocriti, puteam sa zic spuneti un lucru si faceti altul si nu era jignire, asta de ce ar fi? Tu chiar ai jignit, asteapta sa imi chiar pese, adica sa ma enervez, sa ma agit, sa nu rad cum fac si acum.

"Un bun psiholog nu amesteca munca si modul in care vorbeste cu oamenii cu viata privata!" -->

"Daca vrei sa cunosti un om, nu asculta ce iti spun altii despre el, asculta-l ce spune el despre altii."

"You can easily judge the character of a man by how he treats those who can do nothing for him." - Johann Wolfgang von Goethe

Imi pare rau daca din ce spun inveti ceva bun, chiar n-as vrea, meriti sa te invete altii fix ca tine, asa ar fi corect. Gata, nu iti mai raspund ca iar apar la cei mai activi useri si nu vreau laughing)

| AndraRox a răspuns (pentru Mădă0611):

Cea care trebuia sa se simta de mult esti tu... Spuneam ca am incheiat discutia dar vad ca tu ai continuat mult dupa. Cum spunea si Ella, puteai sa iti exprimi parerile pe privat. 95 de raspunsuri dintre care doar cateva legate de ce am intrebat eu. Daca vrei sa pari interesanta, fa-o (doar atat ai stiut) dar nu aici.
"Persoana care a pus intrebarea s-a facut foc si para ca l-am comparat pe dumnezeu cu mos craciun, pffff, si apoi te bagi tu inseama, ca apoi sa faci pe victima. Nu esti prima persoana pe care o vad pe aici ca stie doar teorie, cu practica fiind lipsa, culmea, toate 3, ca doar pe voi v-am observat, va certati cu toti, 2 mai mult decat a 3-a. "
" rolling on the floor)) " ti se pare ca m-am agitat cand ai spus de Mos Craciun? Am fost prea calma si asta pentru ca mi-am dat seama ce fel de persoana esti. Aerele, fitele etc. nu ma caracterizeaza dar te-ai descris perfect. Tu esti "domnisoara stie tot" laughing oricand, oriunde si CU ORICINE. Pe mine personal nu m-ai impresionat si te-ai facut de ras, cel putin in fata mea. M-am saturat de comentariile tale jalnice si de ironizari. Nu ai decat sa te certi in continuare, pana acum nu ai venit cu nimic bun, dar nu te mai lua de parintii altora. TE CONTRAZICI SINGURA rolling on the floor))))))! "Ceaules" oh go on

| Mădă0611 a răspuns (pentru AndraRox):

rolling on the floor Da' tu stai prost cu vederea, observ, si cu gandirea, memoria, si cu multe altele. Daca ce spun te depaseste, zi, ca inteleg, sau abtine-te ca asa sa nu insist sa te luminez, ca nu imi place sa fac un bine celor care merita sa primeasca acel bine (lectie) de la persoane fix ca ele. Pe langa mila nu imi provoci nimic altceva.

App, observ ca lipsa mea de respect vine de la faptul ca am habar de traditiile/cultura din India, 'ai de capu meu laughing Ce sa ma mai mire? (intrebare retorica)
Tu te contrazici, mai si minti, de fapt n-am ce asteptari sa am... Ceaules! oh go on

| AndraRox a răspuns (pentru Mădă0611):

"Prieteno", ramai cu inteligenta ta... oh go on. Nu am postat intrebarea asta ca sa ma cert cu tine. Nu inteleg cu ce m-am contrazis eu dar ma rog. Nu am mintit si nu te-am jignit. E problema ta daca iti place cearta. Era vorba despre religie aici. Nu stiu la ce asteptari te referi, ar fi cazul tau nu al meu happy
Te pup, pa pa!