| Michael11 a întrebat:

Intrebari pentru atei. In Romania, 96 % dintre romani au declarat ca ei cred ca exista Dumnezeu. Potrivit unui sondaj din 2014 condus de WIN/Gallup International Association doar 1% dintre romani sunt atei convinși. (Informatiile au fost luate de pe Wikipedia). Cum va explicati ca voi ati ramas in continuare o minoritate in Romania? Ateismul este o consecinta a mandriei? Adica 1 sau 2% dintre romani se cred mai destepti ca si cei 96%? Daca da, de ce?

19 răspunsuri:
| ania a răspuns:

A mandriei si rebeliunii fata de Creator si a incedereii in minciuna lui satan ca o viata in ascultare de Creator e naspa, jefuita de orice placere.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Daca ne luam dupa Biblie, tu esti de-a Satanei. Ti-am mai spus ca spiridusul a spus ca femeile sa-si tina gura si doar sa asculte, nu sa-si dea cu parerea. Pacatoaso!laughing

| sierra1 a răspuns:

Tu ești mai deștept decât altii dacă crezi in ceva ireal? ha?

| sierra1 a răspuns:

Apropo, tu pui intrebări la foc automat și nu comunici, nu răspunzi...păi e frumos așa ceva din partea unui credincios?

| Michael11 explică (pentru sierra1):

Ti-am raspuns la cealalta intrebare. M-ai intrebat cum am ajuns eu la concluzia ca exista Dumnezeu.

| sierra1 a răspuns (pentru Michael11):

Te corectez și aici: ai concluzia ca vrei să CREZI că exista Dumnezeu. Cum vrea mușchiul tău!

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Tot in 2014, cred ca 50% dintre romani aveau WC-ul in curte. La noi toate cretinatatile rezista mai mult.

| Mayhem666 a răspuns:

1. Sondajul a fost facut acum 7 ani, si 100% e bullshit ca sa dea bine la ochi, ca sigur procentajul e fals. Nu tot ce se gaseste pe internet e adevarat.

2. Multi spun ca ei cred, chiar daca nu e asa. Spun si ei de frica, sa nu fie judecati de altii. Si eu obisnuiam sa fac asta, ca nu voiam ca altii sa ma vada diferit din cauza ca nu cred intr-o divinitate, dar m-am saturat sa ma ascund.

3. Minoritati sunt peste tot, nu doar in Romania, si minoritati de tot felul (ex: comunitatea LGBTQ+, veganismul, vegetarianismul, inteligenta aparent, etc.), nu doar ateismul.

4. Romania e plina de babe si mosi spalati pe creier, deci evident ca procentajul o sa iasa mai mare in favoarea lor.

5. Inteligenta nu are nimic de a face cu credinta. Poti sa crezi in dumnezeu si sa fi un genui, sau poti sa nu crezi si sa fi prost de bubui, si viceversa in ambele cazuri. Exista tot felul de exemple peste tot, trebuie doar sa le gasesti.

6. Ateismul nu e o consecinta a mandriei. Ateismul nu are nimic de a face cu mandria, si nu pot sa imi dau seama cum ai ajuns tu la concluzia asta.

7. Nu trebuie sa fi ateu ca sa te crezi mai destept decat restul, trebuie sa fi narcisist si cu "superiority complex" ca sa te crezi mai destept.

8. Eu nu sunt nici ateu nici credincios, deci daca vrei sa sari cu gura ca sunt de partea ateilor, sa stii ca nu sunt de partea nimanui.

| Michael11 explică (pentru Mayhem666):

Iti multumesc pentru. raspuns. Chiar daca sondajul nu ar fi exact sau actual, totusi majoritatea romanilor cred ca exista Dumnezeu. Probabil mai mult de 80 %. Si cel care il injura pe Dumnezeu, bate in lemn si spune :"Doamne iarta-ma". Numarul ateilor din Romania e mic sau foarte mic in comparatie cu cei care cred ca exista Dumnezeu. Eu nu am alt sondaj de opinie. Am luat ce am gasit pe net. Da, ateismul ar putea fi o consecinta a mandriei. Adica cineva se compara cu cei din jur si zice:" Eu sunt destept, voi sunteti prosti. Eu am facultate voi nu aveti. Eu am studiat voi nu. Eu vorbesc o limba straina, voi nu"......etc. In consectinta, fiindca eu sunt inteligent stiu ca nu exista Dumnezeu. Parere voastra nu mai conteaza pentru. ca sunteti mult sub nivelul meu.....etc

| Mayhem666 a răspuns (pentru Michael11):

Nu e adevarat. Ateismul nu e o consecinta a mandriei, si cine se crede superior celorlalti doar pentru ca nu crede intr-o divinitate, e nimic mai mult decat un idiot narcisist.
Cunosc oameni care au facultate si toate cele si sunt forte religiosi si spun ca ei cred in Dumnezeu, dar tot se cred mai buni si mai destepti decat altii, si spun asta din propria experienta, pentru ca aveam un coleg de camera la facultate care mereu se credea mai bun decat ceilalti, iar din cauza asta tot mai multi au inceput sa il urasca (inclusiv eu) si grupul lui mare de prieteni a devenit din ce in ce mai mic, din cauza asta, si ce sa vezi, el crede in Dumnezeu.
Si sa nu mai spun, dar pe langa faptul ca se credea mai bun decat altii, mai era si foarte critic, si nu in sensul bun. Daca faceai ceva ce el nu considera ca e acceptat de societate, te critica si facea tot posibilul sa te faca sa te simti incomfortabil, mai ales cand era de fata si cu alte persoane. Nu pot sa iti spun de cate ori facea misto de mine si ma punea intr-o situatie jenanta si ma facea sa ma simt incomfortabil in fata a zeci de persoane, doar pentru ca nu aveam aceleasi pareri ca el, si facem lucrurile in felul meu.
Deci faptul ca cineva are un "superiority complex" nu are nici o legatura cu credinta lor.
Si eu am facultate, si eu vorbesc 3 limbi straine, dintre care una fluent, nici eu nu cred in Dumnezeu, desi eu nu ma consider cu nimic mai bun decat altii. Intr-adevar, am aptitudini pe care unii nu le au, dar asta nu ma face cu nimic mai bun decat ei, pentru ca e posibil ca si ei sa aiba aptitudini pe care eu nu le am.
Doar pentru ca tu personal ai intalnit atei care se credeau mai buni decat altii doar pentru lipsa lor de credinta, e ghinionul tau, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii bagi pe toti in aceeasi categorie.
Si eu am intalnit credinciosi care erau niste persoane oribile, pur si simplu fara scrupule, de parca ar fi fost satana in persoana, dar si altii care erau atat de educati si de buni la suflet de nu iti venea sa crezi, iar eu nu fac greseala ca sa ii bag pe toti in aceeasi categorie.
Pentru mine fiecare om e diferit, iar eu cand plac sau nu plac un om, ma bazez intotdeauna pe personalitatea lor, nu pe credinte, sau inteligenta, bogatie, statut social sau alte lucruri din astea. Personalitatea si comportamentul lor e de ajuns ca sa imi dea o impresie despre ei, si pot sa imi schimb parerea, mai ales daca ajung sa ii cunosc personal si sa imi dau seama cum sunt ei de fapt in realitate, fie in sens bun, fie rau.
Deci de aici, banuiesc ca esti si tu capabil/a sa tragi o anumita concluzie, si sper ca ce am scris sa nu fie interpretat gresit de cei care o sa citeasca.

| Michael11 explică (pentru Mayhem666):

Da, intr-adevar sunt multi romani cu un caracter urat si care totusi spun ca ei cred in Dumnezeu. O astfel de "credinta" nu le este de folos. Apreciez faptul ca tu nu-i pui pe toti in aceeasi categorie.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Incultura!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Incultura! De asemenea fenomenul de turma: cum "sa nu fi in rand cu oamenii", rand venit de pe timpul cand 80% din populatie erau fara carte, iar 15% aveau 4 clase.

| halogen001 a răspuns:

Nu am de unde sa stiu cat de relevante sunt rezultatele sondajului. Daca ar fi reale aceste rezultate, atunci ar fi un lucru trist, dar eu totusi sunt optimist si cred ca situatia e mai buna in sensul ca raportul atei/credinciosi e mai mare. Ateismul e rezultatul cunoasterii, realismului si ratiunii. Dogmatismul si primitivismul religios nu e motiv de bucurie.

| chuckmanson a răspuns:

Întrebarea ta ar suna mult mai bine dacă ar fi mai sincera: de ce nu sunteți și voi la fel de naivi ca mine și nu cedați normelor sociale ca să nu trebuiască sa îmi apăr credința nefondată?
Ceea ce spui tu este o eroare de logica numita apel la popularitate, de parcă ar trebui sa credem ceva nu pentru ca este în mod evident sau probabil adevărat, dar din cauza părerii populare. Nu ma miră, având în vedere ca fiecare eroare de logică a fost folosita drept argument pro divinitate și orice argument pro divinitate este o eroare de logică.
Nu ma consider în mod necesar mai deștept din toate punctele de vedere, dar în ceea ce privește religia și dezbaterile pe capitolul asta ma consider cu mult superior majorității teiștilor, deoarece am studiat multe religii și cei mai mulți teisti n-au habar de propria religie. Nu sunt un fan al măsurării inteligentei deoarece acest lucru se poate măsura în multe feluri, dar ateii tind sa fie mai inteligenți decât teiștii. Noi tindem sa avem iq-uri mai mari, niveluri de educație mai ridicate și oamenii de știință care cred în Dumnezeu sunt in scădere și în foarte multe locuri o minoritate amărâtă.
Mi se pare interesant ca ai menționat mândria. Deși ateismul meu nu are legătură cu ea, recunosc ca sunt o persoană plina de mândrie. Și asta nu e un lucru rău. Mândria este un lucru esențial pentru moralitate, deoarece este legată de alte 2 virtuți: onoarea și rușinea. Liderii de secte spun ca cea mai bună metodă de a manipula oamenii este sa le distrugi mândria, iar asta este o strategie adoptată de toate sectele, religiile, regimurile totalitare și armatele din istorie. Pentru ca dacă nu ai mândrie, nu mai ai nici onoare și nici rușine deci poți sa fii manipulat în a face orice ți se ordona, oricât de inuman ar fi. De la a sta în genunchi sub haina de aur a unui mafiot cu mașina scumpă, la a masacra cu sânge rece un intreg sat/popor.De asta religiile si clericii le spun frecvent adepților cât de nesemnoficativi și malefici/impuri/păcătoși sunt și cum trebuie sa își venereze zeul/zeii non stop și sa le dea meritul pentru toate realizările și faptele bune făcute de ei. De asta toate regimurile dictatoriale creează un cult al personalității liderului/liderilor și își indoctrineaza poporul sa creadă ca singurul lor scop e sa își venereze și servească liderii. De aia soldaților li se reamintește constant de statutul lor scăzut și de cât de lipsiți de valoare sunt. Etc etc.
Și în final am eu o întrebare. Cu ce ne-a ajutat pe noi românii faptul ca suntem cea mai religioasa țară din Europa? Pentru ca eu sigur nu găsesc nici măcar un lucru.

| Michael11 explică (pentru chuckmanson):

Apreciez raspunsul sincer pe care l-ai dat. Am pus aceasta intrebare deoarece am banuit ca ateismul are legatura cu mandria. Ai spus ca esti plin de mandrie si ca aceasta ar fi esentiala pentru moralitate. Esti singurul om pe care l-am intalnit si care a recunoscut ca este plin de mandrie. Sunt si alti oameni plini de mandrie dar nu recunosc. Tu spui ca ateismul tau nu are legatura cu mandria. Conform Bibliei, s-ar putea sa aiba legatura. Apreciez raspunsul elegant pe care l-ai dat, fara sa jignesti. Sunt pus acum intr-o situatie delicata. As vrea sa-mi exprim punctul de vedere bazat pe Biblie, cu referire la mandrie, dar totodata nu vreau sa citez din Biblie acele versete, ca sa nu te superi si sa zici ca te jignesc. Daca tu vrei sa vorbim despre mandrie, sunt de acord, dar fara sa te superi.

Iti multumesc pentru intrebarea buna pe care ai pus-o. Da, intr-adevar suntem un popor religios, poate cel mai religios din Europa. Dar, religios nu este totuna cu crestin. Multi cred ca exista Dumnezeu, se pretind a fi crestini, dar totodata il injura pe Dumnezeu in fiecare zi. Musulmanii nu-l injura pe Alah si pe Mahomed, budistii nu-l injura pe Buddha ...etc Romanii il injura pe Dumnezeu si in plus se pretind a fi crestini, adica urmasi a lui Isus. Dar romani fac si alte lucruri urate in fiecare zi, lucruri despre care Biblia spune ca sunt pacate. O astfel de situatie, cu siguranta ca nu este placuta lui Dumnezeu. Ma gandesc acum cu ce ne-a ajutat pe noi faptul ca suntem un popor religios? Ne-am luptat cu tatarii, cu turcii, cu rusii cu nemtii etc ca sa fim o tara libera. Daca domnitorii romani nu se luptau cu turcii, probabil poporul roman era acum un popor musulman. Nu avem inca problemele mari care sunt in alte tari. Avem drogati in Romania dar nu un numar mare sau foarte mare ca in alte parti. Nu avem in Romania razboi cum este in Siria, Afganistan, Ucraina etc Nu am avut in tara atentate teroriste ca in alte parti. Dumnezeu ne-a pazit pana acum.

| badpanda a răspuns:

Este semn de inteligenta sa crezi in serpi vorbitori, magarite vorbitoare, duhuri invizibile care lasa gravide virgine, morti care ies din morminte si umbla hai hui etc etc.

| h379m3973423 a răspuns:

Majoritatea dintre ăia 96% sunt răi dar nu-și asumă. Ăia 1-2% sunt răi și își asumă. laughing