| anonim_4396 a întrebat:

ÎNTREBĂRI PENTRU CREȘTINI
Evident că titlul este o ironie la frica multor creștini de a se îndoi de propriile credințe, îndoiala fiind considerată nu o manifestare a gândirii critice, așa cum este firesc, ci o lucrarea diavolească de a îndepărta religiosul de credința sa.

Și evident că vor fi creștini care vor oferi răspunsuri la toate întrebările de mai jos, dar doar pentru că există răspunsuri nu înseamnă neapărat că sunt convingătoare și logice și nu deschid o altă serie de întrebări. Ar putea fi însă interesante, iar noi am putea trage concluzii de pe urma lor.

1. Ce face Dumnezeu cel milostiv, omnipotent si omniscient în timp ce un copil nevinovat este molestat de un preot?

2. Ce ai face dacă ai vedea un asemenea act odios și ai avea puterea să-l oprești?

3. Dacă suferința de pe Pământ este provocată de faptele oamenilor, care au liberul arbitru de la Dumnezeu, cum de au loc tragedii cauzate de fenomene naturale (cutremure, erupții vulcanice, tsunami, tornade) ce se manifestă independent de acțiunile oamenilor?

4. De ce mor inclusiv oamenii buni și copiii inocenți în dezastrele naturale?

5. Tragedia de la Colectiv a avut loc datorită pedepsei divine sau din cauza unei erori umane?

6. Dar tragedia din Vinerea Mare de la biserica din Costești, unde au murit 116 copii?

7. Cum ar fi arătat planeta noastră dacă Adam și Eva nu ar fi mușcat din fructul oprit și, astfel, nu ar fi existat suferință și moarte, ci doar fericire și nemurire?

8. Erau animalele carnivore vegane înainte de păcatul originar? Dacă da, cum de au tractul digestiv și alte trăsături biologice construite perfect pentru consumul de carne?

9. Cum a intrat diavolul, prefăcut în șarpe, în grădina Edenului, dacă a fost alungat de Dumnezeu?

10. Dacă accepți estimările științifice privind vârsta Pământului (aprox. 4, 5 miliarde de ani), în ce perioadă au trăit Adam și Eva, când a avut loc potopul lui Noe, au fost oamenii contemporani cu dinozaurii?

11. Dacă nu au fost contemporani, ci au apărut mai târziu în încrengătura evolutivă, cum de era suferință și moarte în natură cu mult înainte ca Adam și Eva să muște din fructul oprit?

12. Nu face asta conceptul păcatului originar irelevant și, implicit, sacrificiul lui Hristos, fundamentul religiei tale?

13. Dacă tu consideri că ziua creației nu trebuie interpretată literar, ci trebuie considerată o perioadă extrem de lungă, de sute de milioane de ani, asta înseamnă că Dumnezeu cel omnipotent s-a odihnit sute de milioane de ani în a 7-a zi?

14. Și-a încheiat ziua sa de odihnă?

15. Ținând cont de ce spuneam mai sus, câte sute de milioane de ani ar fi trăit Adam care a fost creat în a 6-a zi?

16. Erau Adam și Eva homo sapiens?

17. Dacă Pământul a fost creat prima oară și apoi restul universului (în a 4-a zi), cum de Universul este mult mai vechi decât Pământul?

18. Biblia spune că Dumnezeu a creat verdeața (iarba, pomii roditori, etc.) cu o zi înainte de a crea soarele. Ținând cont că am stabilit că o zi a creației este o perioadă extrem de lungă, de zeci sau sute de milioane de ani, cum a rezistat flora fără soare?

19. Cum de este menționat în Biblie că a fost dimineață și seară, dacă soarele nu fusese creat încă și dacă o zi a creației durează zeci sau sute de milioane de ani?

20. Dacă Geneza trebuie interpretată literar, iar vârsta Pământului și a umanității nu are mai mult de 10 000 de ani, cum îți explici dovezile care contrazic total această vârstă?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai pus 20 de întrebări.
Eu îți răspund la a 20-a. Biblia nu trebuie interpretată nici literar, nici literal, ci metaforic. Dacă o interpretezi metaforic, artunci multe din întrebările pe care le-ai pus nu au sens.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu a creat de la crearea lumii pe unele animale ierbivore, iar pe altele carnivore. Cele carnivore au fost create astfel pentru ca sa curateasca astfel pământul de cadavrele celor care au murit. Ce s-ar fi întâmplat daca nu existau si animale carnivore? Întregul pământ ar fi fost acoperit de cadavre iar despre aer nici nu vreau sa ma gândesc cat era de poluat si de nesuportat.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu o spun de la mine. Ellen White considerata de Biserica Adventista ca prooroc, a spus asta in scrierile ei.Dar explicați -mi, ce s-ar fi întâmplat cu pământul daca toate animalele erau ierbivore? Cine le-ar fi îngropat, si cine ar fi făcut selecția naturala daca nu exista animale carnivore? Chiar daca nu credeți in Dumnezeu, ci in altceva tot la aceleași argument ajungeți.Îmi amintesc de la școală din cartea Cunoștințe despre Natura când învățătoarea ne spunea același lucru in afara ca sunt create de Dumnezeu.Îți mulțumesc pentru apreciere, mi-ai oferit prilejul sa mai aduc explicații.

| Irinel15123532 a răspuns:

Toate aceste intrebari reflecta faptul ca nu ai citit noul testament.
Mai ales intrebarea 20. Intr-adevar, este adevarat ca oamenii spun ca pamantul si celelalte au milioane de ani. Ei bine, Cand Dumnezeu l-a creat pe Adam, l-a creat pe la varsta de 30 de ani, nu l-a creat bebelus si apoi a asteptat sa creasca. Cand a creat un copac, daca taiai acel copac, ar fi aratat inelele din el ca are 300 de ani, dar copacul avea doar 5 minute, asta se numeste Crearea cu varsta aferenta. Dumnezeu a creat direct cu o anumita varsta, nu a asteptat milioane de ani dezvoltarea, ci a creat totul pentru om. Noi nu putem sa il explicam pe Dumnezeu, ne depaseste capacitatea omeneasca. Dumnezeu spune ''Caile mele nu sunt caile voastre, caile voastre nu sunt caile mele, ci cat este de departe cerul de pamant, atat de departe sunt caile mele de caile voastre, si caile voastre de caile mele'' Dumnezeu este infinit in dragoste, intelepciune, indurare, bunatate, citeste noul testament, si apoi iti vei raspunde la toate aceste intrebari. Cum vei gasi raspuns, daca nu cauti si doar spui ''Eu asta cred, si nu caut nici un raspuns pentru ca eu asa vreau sa cred pentru ca asa e, ca asa cred eu si eu stiu mai bine''
Citeste noul testament si spune-mi cu cate din cele 20 de intrebari ai mai ramas, iti voi spune ca nu vei mai ramane decat cu una, care nu este enumerata aici, si anume ''Cum poate Dumnezeu, sa fie atat de maret?''

| Panamax a răspuns (pentru Irinel15123532):

Scrie in Biblie ca Domnul la stejarul Mamvri a mancat ce i-a pregatit Avraam si Sara.
Iti dai seama ce balega mareata a facut dupa ditamai vitelul infulecat.

| chuckmanson a răspuns:

1.Nu e vina preotului, a fost posedat de diavol sărăcuțu! Dar serios acum, dacă Dumnezeu este omniscient atunci a văzut fiecare molestare de copii. Apoi uită-te la paradoxul epicurian!
2. O persoană normală și morală ar încerca!
3.De obicei creștinii le blamează pe spirite rele!
4. Ca să supraviețuiască unul și să spună după aia că este un miracol. Într-o manieră similară în care nord-coreeni mor de foame din cauza dictatorilor lor, dar când au mâncare le mulțumesc tot lor!
5.Paradoxul lui Epicur!
6. Paradoxul lui Epicur! În continuare probabil că creștinii o vor blama pe spirite rele, iar pe inițiala, pedeapsă pentru rockerii sataniști!
7. Putem doar să ne întrebăm!
8. Eu pot să răspund la întrebarea despre animalele carnivore cu un singur cuvânt: evoluție. Dar serios acum, ideea că nu ar fi fost moarte înainte de căderea în păcat e ridicolă. Biblia nu spunea asta, de fapt spune opusul, fiindcă spunea că Adam și Eva mancau, deci digerau celule vii, definiția elementară a ceea ce înseamnă să fii un animal. Și YHWH i-a spus lui Adam că va muri dacă mănâncă fructul interzis, în ciuda faptului că a trăit aproape un mileniu după aia(contradicții biblice) deci cum ar fi știut de moarte dacă nu exista?
9. Șarpele nu era Satan, era doar un animal sălbatic. În iudaism îngerii nu au liber arbitru și sunt un fel de mașinării spirituale, deci niciun diavol. Creatura din Iov era doar un acuzator, o altă creatură creată de YHWH fără liber arbitru, supusă lui. Faptul că NT spune asta este irelevant! NT este o religie diferită față de Tanakh, deci nu are dreptul să interpreteze. E ca și cum un musulman ar spune că NT este despre Mohamed, argument invalid.
10. Povestea genezei este clar inspirată din mai multe religii din perioada și zona respectivă precum mitul babilonian al creației, creerea omului de către zeul sumerian Enki, epopeea akadiană a lui Atra-Hasis, povestea creației din zoroastrianism și multe alte povești persane sau mesopotamiene. Același lucru se aplică și în cazul potopului lui Noe, inspirat din epopeea lui Ghilgameș, Ziusudra, Atra-Hais, și multe alte personaje din mitologiile din zona și perioada respectivă. Sunt doar oameni spunând povești!
11. Vezi răspunsul de la punctul 8
12. Ba cam da.
13. Să iei povestea genezei literar este ca și cum ai lua în serios cărțile cu Harry Potter și Lord of the Rings. Doar oameni imaginându-și povești. Fantezia e bună, dar nu trebuie crezută!
14. Același lucru
15. Același lucru
16. Același lucru dar mă întreb cum își explică creaționiștii rasele, dacă neagă evoluția!
17. Same thing Trebuie să adaug totuși că tot ce spune Biblia în legătură cu astronomia este atât de greșit că nu ar putea fi mai greșit. Biblia spune că Pământul e plat, imobil și împărțit în patru colțuri, că este este acoperit de un glob imens numit firmament, că spațiul cosmic e făcut din apă și că ploaia se petrece când firmamentul se deschide, că Luna emite lumină proprie, și că Soarele este cumva un luminător mai puternic ca celelalte stele, deși este o stea destul de mică în comparație cu alte tipuri de stele, și că Soarele și Luna împreună cu stelele se află pe Pamant și că stelele se află la mare înălțime în firmament, că Pământul plutește în gol și că nu este nimic în afară de el și că este centrul și începutul Universului. Cum ar putea cineva care știe orice despre astronomie să zică asemenea tâmpenii? Mai ales un zeu omniscient? https://www.youtube.com/watch?v=fnj7PlqmJ5o
18. Autorii bibliei nu știau prea multe nici despre astronomie, nici despre fizică, nici despre biologie!
19. Vezi răsp. 18
20. Toți cei care cred în creaționism trebuie să vadă playlist-ul ăsta: https://www.youtube.com/watch?v=KnJX68ELbAY&list=PL126AFB53A6F002CC

| CinevaAnonimă a răspuns:

1) Se supăra. Un astfel de om nu e sănătos dacă face așa ceva, iar aceste probleme trebuie rezolvate cumva prin mijloace legale. Oricum, acești„preoți" sunt doar niște excepții care denigrează imaginea Bisericii.
2) Sincer, nu cred că oricine poate salva acel copil. Putem totuși să anunțăm poliția.
3) Neîngrijirea naturii, defrișarea pădurilor, etc sunt acțiuni ale omului.
4) De la neglijență.
5) De la faptul că tinerii vedeau că nu e un lucru prea bun ceea ce fac, dar totuși au mers acolo. Dacă tu provoci un șarpe știind că te poate mușca, faptul că te mușcă e pedeapsă divină? Deci este o greșeală umană cu o învățătură pentru toți.
6) Nu cunosc.
7) Adam și Eva trebuiau să muște, dacă pot spune așa. Prin urmașii lor va fi readusă curăția pierdută de îngeri căzuți.
8) Nu cred că pe Pământ erau vegane.
10) Așa cum a vorbit cu Dumnezeu pentru a-l ispiti pe Iov. Diavolul poate ajunge până acolo unde poate ajunge și omul.
11) Ori crezi o teorie, ori alta. Pe două drumuri nu poți merge în același timp.
12) Păi a fost iertat pentru lume, de asta putem ajunge în rai. Prin botez se spală pentru fiecare în parte, se încreștinează persoana.
13) La Dumnezeu o zi poate fi cât mii de ani și mii de ani cât o zi. Nu cred că a durat milioane de ani.
14) Cred că da, având în vedere că au avut loc atâtea evenimente care au fost scrise în Biblie.
15) 930 de ani pe Pământ, nu îmi amintesc să scrie în Biblie cât a stat in rai.
16) Da.
17) Din nou, ori crezi o teorie, ori alta.
18) Pentru a demonstra că nu Soarele e cel care dă viața. Pentru ca să nu să se închine oamenii la Soare.
19) Era începutul și sfârșitul zilei. Faptul că nu era soare nu înseamnă că nu era Lumina Dumnezeiască.
20) Ai dovezi? Niște aparate create de mâna omului nu spun neapărat adevărul.

| shu7e a răspuns:

20 de provocari si nici o intrebare.
daca ai citi mai multe cercetari recente despre tip ti-ai raspunde la unele intrebari. La altele te-ai axat pe rezultateledatarii varstei cu carbon 14. Este cea mai buna metoda cunoscuta de noi pana acum dar daca ai citit macar 1 articol serios despre aceasta metoda de testare ai sti ca e departe de a fi perfecta.
Afirmatii generale la care orice ai raspunde exista si un revers, cum dealtfel ai zis si tu.
Daca cineva iti va raspunde intr-un mod pertinent la intrebarile astea astfel incat sa fii multumit cu raspunsul primit (desi stii ca asta nu e posibil dar de dragul discutiei sa presupunem ca se intampla) cum si ce o sa se schimbe la tine. cu ce te va ajuta, cum v-ei deveni mai bun? Si dupa aceasta schimbare in tine cum si cu ce v-ei contribui tu mai departe in lume?
Pace