| CinevaAnonimă a întrebat:

Ioan 10:16:
Am si alte oi, care nu sunt din staulul acesta.Si pe acelea trebuie sa le aduc, si vor auzi glasul Meu si va fi o turma si un pastor.

Cine sun acele,, alte oi"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nici nu am pretins eu ca scrie in Evanghelia dupa Luca. Eu am relatat ce spune Dreptul Simeon la Intampinarea Domnului Iisus Hristos, ca Acesta va fi mantuire nu numai pentru evrei, ci si pentru neamuri, ca sa-ti raspund tie la subiect, ca Hristos, ca si pastor este si al neamurilor, nu doar al evreilor.
Dar stim din viata acestui sfant ca a fost unul din cei 70 de intelepti care au tradus Septuaginta din ebraica in greaca pentru regele Ptolemeu al Egiptului. Aceasta s-a produs in secolul al III-lea inainte de Hristos. In momentul cand a tradus, Ingerul Domnului i-a spus ca nu va muri pana cand nu-L va vedea pe Hristos Domnul nascut din fecioara, asa cum spune profetul Isaia la 7, 14:
"Iata, Fecioara va lua in pantece si va naste fiu si vor chema numele lui Emanuel."
Daca vrei sa stii, Dreptul Simeon a trait 360 de ani.

http://www.doxologia.ro/viata-sfant/viata-sfantului-dreptului-simeon

10 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Persoanele care il vor urma pe Isus in viitor, insa care, in momentul in care Isus a spus asta, nu-l urmau. Reiese clar ca e vorba de doua grupuri de crestini, cele din staul, si altele, care nu fac parte din acel staul, dar il vor urma impreuna cu cele din staul, astfel ca vor fi o singura turma laughing. Suna complicat felul in care am spus-o, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acele "alte oi" sunt neamurile, deoarece Hristos a venit pentru mantuirea tuturor neamurilor, nu doar a lui Israel. Pe vremea aceea, prin neamuri se intelegeau paganii care erau idolatri.
Daca vei citi Evanghelia Zilei de azi, cand e sarbatoare mare, "Intampinarea Domnului", vei afla ce a spus Dreptul Simeon, care astepta de peste 200 de ani intruparea Domnului Iisus Hristos, ca implinire a profetiilor din Vechiul Testament:

"Acum slobozeste (elibereaza) pe robul Tau, Stapane, dupa cuvantul Tau, in pace, ca vazura ochi mei mantuirea Ta, pe care ai gatit-o inaintea fetei tuturor popoarelor, lumina spre descoperirea neamurilor si slava poporului Tau, Israel" (Luca 2, 29-32)

| CinevaAnonimă explică (pentru anonim_4396):

Am citit Evanghelia dupa Luca, dar nu am vazut da se spuna ca era cineva care astepta de 200 de ani intruparea Domnului Hristos.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce dovada exista ca Simeon a trait 360 de ani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Si cam ce dovada ai vrea in aceasta privinta, in afara de predania si istoria Bisericii? Un certificat de deces de la Evidenta Populatiei? Un act de la notar? Ma intreb cate din astea exista in privinta altora, de exemplu, a lui Socrate? Ce dovada avem ca Socrate a trait 70 de ani?
In privinta Dreptului Simeon, daca citesti despre viata lui, o sa afli ca asta a fost voia lui Dumnezeu, ca el sa traiasca atat si sa-L vada pe Mantuitorul intrupat si sa-L intampine, pe El si pe Sfanta Fecioara Maria, la Templul din Ierusalim, la 40 de zile de la nasterea Pruncului Iisus, fiindca asa cerea Legea, ca intaiul nascut de parte barbateasca sa fie afierosit Domnului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Dar nici nu am pretins eu ca scrie in Evanghelia dupa Luca. Eu am relatat ce spune Dreptul Simeon la Intampinarea Domnului Iisus Hristos, ca Acesta va fi mantuire nu numai pentru evrei, ci si pentru neamuri, ca sa-ti raspund tie la subiect, ca Hristos, ca si pastor este si al neamurilor, nu doar al evreilor.
Dar stim din viata acestui sfant ca a fost unul din cei 70 de intelepti care au tradus Septuaginta din ebraica in greaca pentru regele Ptolemeu al Egiptului. Aceasta s-a produs in secolul al III-lea inainte de Hristos. In momentul cand a tradus, Ingerul Domnului i-a spus ca nu va muri pana cand nu-L va vedea pe Hristos Domnul nascut din fecioara, asa cum spune profetul Isaia la 7, 14:
"Iata, Fecioara va lua in pantece si va naste fiu si vor chema numele lui Emanuel."
Daca vrei sa stii, Dreptul Simeon a trait 360 de ani.

http://www.doxologia.ro/viata-sfant/viata-sfantului-dreptului-simeon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oile sunt oamenii care urmeaza religia crestina.
Dovada ne-ai dat-o chiar tu mai sus.

| Florin9Florin9 a răspuns:

La păgâni și necredincioși se referă

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianTzar a răspuns:

Sunt neortodocșii.

| Mașka98 a răspuns:

La inceputul capitolului Isus vorbeste despre o turma, adica despre cei care au speranta de a trai in cer(Apocalipsa 14:1). In versetul 16, el spune despre alte oi, adica cei care au speranta de a locui in viitor pe pamant (Psalmul 37:29).