| CinevaAnonimă a întrebat:

Ioan 8:22:
,,Deci ziceau iudeii: Nu cumva Isi va ridica singur viata? Ca zice: Unde ma duc Eu, voi nu puteti veni."

Ce se are in vedere prin,, Isi va ridica singur viata"?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Adică ei credeau ca vrea sa se omoare, sa își ia viata.

| iurii75 a răspuns:

O traducere mai exactă - 22 Şi iudeii au zis: „Doar n-o să se omoare? Pentru că zice: «Unde merg eu, voi nu puteţi veni»"

| VelaJohnny a răspuns:

Citeste versetul din mai multe traduceri, pentru a intelege mai bine. iurii75 a mentionat doar una.

Biblia Cornilescu: „Atunci, iudeii au zis: „Doar n-o avea de gând să se omoare, de zice: ‘Unde Mă duc Eu, voi nu puteţi veni’!""

Traducerea Fidela „Atunci iudeii au spus: Oare se va omorî el însuși? Pentru că spune: Acolo unde mă duc eu, voi nu puteți veni."

| TCosminn a răspuns (pentru VelaJohnny):

Atunci cand Hristos a fost pe pamant, limbajul nu era la fel de dezvoltat ca acum. Dar totusi, de ce au interpretat ei "unde ma duc Eu voi nu puteti veni" cu sinuciderea? Si daca se sinucidea, oare unde se ducea de ei nu se puteau duce? Si de ce credeau iudeii ca un Om care facea minuni se va omori?

| VelaJohnny a răspuns (pentru TCosminn):

La intrebarile astea Biblia nu da detalii. Probabil, cultura acelor timpuri si a acelei natiuni a facut sa fie interpretabil in felul asta lucrurile. Sau, ei se credeau drepti, astfel ca nu asteptau sa mearga in Gheena, insa un sinucigas ar fi mers. In plus, Isus nu explica ilustrarile lui tuturor, ci in principal ucenicilor si a celor ce ii urma. Din context reiese ca el se adresa evreilor care nu credeau ca el e Mesia, deci, nu avea rost sa le explice atatea lucruri.

Uite intregul context, o sa intelegi mai bine despre ce e vorba, Ioan 8:21-24 „Atunci el le-a zis din nou: „Eu plec şi voi mă veţi căuta, dar veţi muri în păcatul vostru. Unde merg eu, voi nu puteţi veni". Şi iudeii au zis: „Doar n-o să se omoare? Pentru că zice: «Unde merg eu, voi nu puteţi veni»". Şi el le-a mai spus: „Voi sunteţi din domeniile de jos, eu sunt din domeniile de sus. Voi sunteţi din lumea aceasta, eu nu sunt din lumea aceasta. De aceea v-am zis: Veţi muri în păcatele voastre. Pentru că, dacă nu credeţi că eu sunt acela, veţi muri în păcatele voastre". "

| TCosminn a răspuns (pentru VelaJohnny):

Biblia lasa loc de interpretare? Conform Bibliei, ghena este mai grea decat iadul, avem referinta la Matei 5:22. Sa-mi fie cu iertare, dar asta nu e o ilustrare, El chiar urma sa se duca undeva unde ei atunci nu se puteau duce.

| VelaJohnny a răspuns (pentru TCosminn):

„Conform Bibliei, ghena este mai grea decat iadul" - pentru ca Gheena reprezinta distrugerea totala, iar iadul reprezinta Locuinta Mortilor, citeste Faptele 2:31 din Biblia Ortodoxa, iar apoi din Cornilescu.

Unde sugerezi ca ar fi putut sa se duca si evreii adepti ai iudaismului care pana la urma l-au omorat nu?

Eu nu am interpretat deloc ceea ce scrie in Biblie. Eu am spus care ar putea fi motivele pentru care evreii aceia ar fi putut trage acea concluzie. Vrei sa iti dau exemple de ilustrari ale lui Isus, pe care nu le-a dezvaluit decat ucenicilor lui? Cele mai bune exemple se gasesc in Matei capitolul 13, dar si in Marcu 10:1-12; Matei 18:1-3 si Matei 23:3, 4.

Mai multe detalii despre iad si gheena. Acolo gasesti versetele la care se face referire din mai multe traduceri ale Bibliei.
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1101989234

| iurii75 a răspuns (pentru TCosminn):

"El chiar urma sa se duca undeva unde ei atunci nu se puteau duce." - da, şi Isus le-a spus-o destul de clar, dar din cauza prejudecăţilor şi a urei lor faţă de Isus ei tot n-au înţeles. Isus urma să se întoarcă la cer, unde fariseii făţarnici nu puteau ajunge.

| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns:

Ellen White spune in cartea,, Viata lui isus'' 61% VI 271.4 (Viaţa lui Isus)
"Mai sunt cu voi puțină vreme, și apoi Mă duc la Cel ce M-a trimis. Voi Mă veți căuta, și nu Mă veți găsi; și unde voi fi Eu, voi nu puteți veni." Mântuitorul lumii avea să găsească în curând un refugiu față de prigonirile vrăjmașilor Săi, unde disprețul și ura lor nu avea să-L mai poată vătăma. El avea să Se urce la Tatăl, spre a fi iarăși adorat de îngerii cei sfinți, și acolo omorâtorii nu vor pătrunde niciodată.
"Când veți înălța pe Fiul omului, atunci veți cunoaște că Eu sunt, și că nu fac nimic de la Mine Însumi, ci vorbesc după cum M-a învățat Tatăl Meu. Cel ce M-a trimis este cu Mine; Tatăl nu M-a lăsat singur, pentru că totdeauna fac ce-I este plăcut." Ioan 8, 28-29. Aceste cuvinte au fost rostite cu o putere pătrunzătoare și închiseră pentru un scurt timp buzele fariseilor, având în același timp efectul, că mulți ascultători atenți au crezut în trimiterea dumnezeiască a lui Hristos. Către acești credincioși Isus zice: "Dacă rămâneți în cuvântul Meu, sunteți în adevăr ucenicii Mei; veți cunoaște adevărul, și adevărul vă va face slobozi." Dar fariseilor care Îl lepădau împietrindu-și inimile, Isus le declară: "Eu Mă duc, și Mă veți căuta, și veți muri în păcatul vostru; acolo unde Mă duc eu, voi nu puteți veni."