| anonim_4396 a întrebat:

Iov 4: "Cutremur m-a apucat şi fiori mi-au scuturat toate oasele. Atunci un duh a trecut prin faţa mea; tot părul mi s-a zbârlit de groază. A stat drept în picioare, dar n-am ştiut cine este; o umbră este înaintea ochilor mei, şi aud o voce uşoară care zice: "Un om poate să fie drept în faţa lui Dumnezeu? O făptură omenească este ea curată înaintea Celui ce a zidit-o? Dacă El nu se încrede în slujitorii Săi şi dacă găseşte vină chiar îngerilor Săi, cu cât mai vârtos celor ce locuiesc în locuinţe de lut, a căror obârşie este în ţărână şi pe care îi striveşte ca pe o molie. De dimineaţă până seara sunt zdrobiţi, pier pe vecie fără să-i scape nimeni. Mor, dar nu mor de prea multă înţelepciune"?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Exact, pier pe vecie, nu exista mantuire pentru majoritatea. Si cei care vor fi, vor trebui sa slujeasca evreilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lui Elifaz i s-a intamplat sa fie intrebat de un astfel de spirit si NU lui Iov.

Spiritul vrea sa puna la indoiala capacitatea lui Dumnezeu de a vedea toate lucrurile si de a evalua corect pe ingeri si pe oameni. La fel a procedat si Diavolul: a pus la indoiala iubirea lui Dumnezeu pentru propria creatie si la fel face si azi. Sau spiritul vrea sa spuna ca Dumnezeu "nu e capabil sa faca lucruri perfecte de care sa poata fi multumit." Spiritul IGNORA de fapt capacitatea lui Dumnezeu de a vedea toate evenimentele ajungand prin asa ceva la o "neincredere nemotivata in ingeri si oameni". Dumnezeu i-a vazut pe Eva si Adam cand au mancat in mod constient din acel pom. Dumnezeu i-a intrebat NU pentru ca nu stia raspunsul ci pentru a observa daca Eva si Adam erau mincinosi si ar fi ascuns prin minciuna fapta lor prin care au mancat din acel pom. In realitate Dumnezeu vede tot si la el NU se pune problema ca poate sau nu sa aiba incredere in ingeri si oameni care la randul lor il iubesc pe Dumnezeu. Din iubire Dumnezeu a creat libertatea de alegere SI in acelasi timp a facut lucruri prin care el sa MERITE sa fie iubit si slavit. Pe cand Diavolul NU a facut nimic sau nu a creat nimic ci doar a umblat si umbla cu critici la adresa lui Dumnezeu creatorul lui. Diavolul a strecurat doar DEZORDINEA si DIZARMONIA si RAZBOIUL si PRICINA DE MOARTE printre creaturile inteligente si cu libertate de alegere precum ingerii si oamenii.

Diavolul CONFUNDA indurarea lui Dumnezeu cu dreptatea lui Dumnezeu acuzandu-l pe Dumnezeu ca e "criminal, crud si neindurator si neiertator si partinitor." Diavolul il acuza pe Dumnezeu FARA TEMEI SAU FARA MOTIV.