| OctavianDanielMaria a întrebat:

Isaia a gresit profetia, ce credeti? https://prnt.sc/u3a528.Nu i-au pus numele Emanuel, ci Isus.De fapt toate "profetiile" sunt doar niste culegeri fara o tinta anume.Stai ca acum imi pica fisa.Multi "mesiatici" au fost omorati asa. Poate ca nici nu erau profetii, ci doar niste citate care au fost facute de unii pe vremea acelor autori.

10 răspunsuri:
| ViruseZ a răspuns:

Toate profetiile sunt scrise de oameni, create de oameni. Iar cum omul nu este perfect, greseli pot aparea.

| doctorandus a răspuns (pentru ViruseZ):

Cât despre greșelile Apostolului Pavel: el în scrisorile sale din Noul Testament combate cu ferocitate eshatologia propovăduită în... scrisorile sale anterioare din Noul Testament. Teologii au acordat denumiri eshatologiilor pauline, pentru a le putea deosebi între ele. Discutată de un apologet conservator, care în cele din urmă neagă că ar fi o problemă reală: https://biblicalstudies.org.uk/article_paul_woodbridge.html. Dar, din discuția lui, reiese clar că alți teologi o consideră o mare problemă pentru coerența Noului Testament. Teologia liberală admite din start că Biblia are contradicții, așa că pentru creștinii liberali contradicțiile Bibliei nu sunt o problemă. Pentru mulți creștini faptul că Biblia conține contradicții este un fapt banal.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ateii nu au monopolul rationalitatii. De ex. Andrei Plesu e crestin si-ti poate da lectii de logica.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Plesu citeste Biblia in mare parte simbolic, ca pe niste mituri din care reies adevaruri teologice.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, dar nu toti sunt fanatici in privinta asta.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E o problema care nu ma preocupa. Nu sunt nici pentru, nici contra.