| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Isi mai aduce cineva aminte cat de puternic a fost cutremurul care a avut loc vineri, 4 martie 1977?

Acest cutremur a avut o magnitudine de 7, 4 grade pe scara Richter și o durată de circa 56 de secunde, 1.570 de victime, din care 1.391 numai în București. La nivelul întregii țări au fost circa 11.300 de răniți și aproximativ 35.000 de locuințe s-au prăbușit. Majoritatea pagubelor materiale s-au concentrat in București unde peste 33 de clădiri s-au prăbușit.

Acest cutremur a fost exact ca in filmele apocaliptice?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In zonele afectate, da. A fost ca in filmele apocaliptice. Sunt si imagini pe Youtube: http://bit.ly/2TdlE5o
In zona unde eram eu (Sibiu) era o seara dupa ploaie. Fiind la fereastra am vazut baltile (de pe un platou asfaltat) facand tangaj. La televizor era un film bulgaresc (Dulce si amar). Pentru anii aceia era un film bun si il urmaream cu placere, cu atat mai mult cu cat bulgarii erau recunoscuti ca nu fac filme bune. Colegii mei de facultate s-au inghesuit sa fuga din sala unde eram. Eu stateam in banca, in spatele salii si iesirea era doar prin fata. Colegul meu a dat sa fuga si el si i-am spus sa nu fuga ci sa stea langa grinda de rezistenta a constructiei, cat mai aproape de fereastra. Oricum nu mai era timp si daca ne-ar fi prins pe scari pericolul era si mai mare: scarile se putea prabusi primele. Apoi s-a dat alrama si ne-au pregatit sa ne duca la munca in zonele afectate. Nu ne-au mai dus deoarece aveau destui militari si voluntari in zonele afectate. Poti sa-ti dai seama prin ce am trecut pentru ca abia dupa 3 zile am putut da telefoane acasa sa vedem ce fac parintii.

| danut a răspuns:

A fost devastator, mergeam in spre Gaara Obor unde locuia prietena mea, eram intr-o intersectie cu ea si o conduceam acasa. Curemurul a inceput cand tocmai traversam strada. L-a inceput mi-a tremurat piciorrul (credeam ca de emotie) dar semaforul din mijlocul intersectiei (era tinut de caabluri) a lovit pamantul, strada (bulevardul) a inceput sa faca valuri, valuri iar blocurile se inclinau ca pomi in furtuna. Nu doresc nimanui asa ceva.

| Dennis1993 a răspuns:

Exact asa a fost apocaliptic.