| Wilma a întrebat:

Isis si Iisus sunt frati?

Răspuns Câştigător
| Steregoi a răspuns:

Seamana putin ca nume dar nu au nici o legatura.

20 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Frați de altă mamă

| DeyCj a răspuns:

Nu.Singura legătură ce o au e că atât zeița Isis cât și cristos sunt simple invenții ale oamenilor slabi spiritual, ca să aibă pe cine să învinovățească de propriile lor eșecuri și la cine să se roage, crezând doar ei că aceste entități inventate îi va ajuta.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru DeyCj):

Deci Istoria si ucenicii lui Iisus mint, nu?
De ce ar muri cineva pentru sustinerea invierii lui Iisus, ai habar ca majoritatea ucenicilor lui au murit pe tema asta?
De ce ar minti, ce ar avea de castigat?

| Wilma explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Un loc in rai laughing

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Wilma):

Adevaratwinking

| DeyCj a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Manipularea oamenilor de către alți oameni cu scopul de a-i domina și transforma în sclavii lor. Ceea ce se și întâmplă real.
De unde știm noi că acei ucenici au existat real și nu sunt simple personaje fictive? Că scrie într-o carte despre care nu există dovezi clare că reprezintă cuvântul unei divinități?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru DeyCj):

Exista extrem de multe dovezi, esti tu orb. Stiai ca un om a vrut sa scrie o carte despre inexistenta lui Iisus si a renuntat, acum crede in ecistenta lui. Cauta mai multe pe google.
O sa vezi tu cate probleme o sa ai in viata, tot la Dumnezeu vei striga, cum se vor duce cei dragi tie, atunci iti vei da seama cat de trecatoare e viata. Noi nu stim ce va fi maine, intr-o luna sau an.

| DeyCj a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Serios?
Ca să vezi nu am nici una, și sunt „satana aia rea de care fugiți toți cre(ș)tinii îndoctrrinați", adică nu am nici o treabă cu prostiile în care credeți și/sau ați fost învățați tu și alții de mici să credeți(creștinismul!)(cel mai eficient mod de propagandă a unei doctrini) de cel puțin 15 ani; Ba din contră după ce mi-am schimbat modul de a gândii asupra religiei mă simt mult mai bine(eliberat și fericit psihic, și un om puternic) versus când eram „cu frică de dumnezo", pentru că am scăpat de sentimentele de speță joasă induse de o mână de oameni ce vă fac vouă credința(sinoadele ecumenice, de exemplu), și până acum, per ansamblu, am avut parte de evenimente pozitive în viața mea, 80% și doar 20% negative, versus 60% evenimente negative și doar 40% pozitive când eram credicios întru' domnu.
.Așa că ceea ce susții tu nu există tongue.
Dovezi? Care? Exemplifică-mi măcar 2 dar și alea concrete NU basme! și o să cred și eu aberațiile voastre cre(ș)tine.
De strigat nu o să strig la nimeni, pentru că eu și alții ca mine știm că nimeni nu e responsabil sau de vină pentru ceea ce mi/ni se întâmplă în afară de mine/noi.Normal cre(ș)tinismul mai ales cel românesc care e cel mai primitiv dintre toate zice total altceva.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru DeyCj):

Demonstreaza-mi ca nu exista Dumnezeuwinking
Atunci nu voi mai crede :3

| DeyCj a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Ce nu se poate dovedii că există nu există.E simplu ca bună ziua.
Ideea e, nu să crezi sau nu, aia-i treaba ta în ce crezi sau nu, eu nu cred până nu văd sau am dovezi clare cum că ceva există, uneori chiar demonstrații clare că există(chiar de văd că e ceva acolo) cum ca acel ceva există. Demonstrații clare nu scrise într-o carte despre care nu există dovezi cum că este cuvântul unei divinități de orice fel(mai degrabă una negativă decât pozitivă, dar în fine, și și aia dacă există dovezi ca e reală, și nu există).

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru DeyCj):

Cum zici tu, dar sa stii ca viata este scurta.
Vei vedea dupa moarte adevarulwinking

| Wilma explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Pentru ca tu ai fost acolo si stii, nu?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Wilma):

Nu stiu, dar vom vedea, intelegi ce zic? happy

| xerxes1 a răspuns:

Isis a fost o zeita.

| Wilma explică (pentru xerxes1):

Si Iisus e un semi-zeu. Asta ii face frati vitregi?

| Lawliet14 a răspuns (pentru Wilma):

Cred ca esti nebuna, abtine-te de la blasfemii pentru ca hula la adresa Duhului Sfant si a lui Dumnezeu, Tata sau Fiu, este un mare pacat.

| Lawliet14 a răspuns:

Ce blasfemie, Isis e un diavolul din Egiptul Antic. Dumnezeu pedepseste paganii, cei care nu numai ca se inchin la demoni ci si la statui.

| Wilma explică (pentru Lawliet14):

Care dintre dumnezei? happy

| Mclaren12 a răspuns:

Isis este o zeita pagana si numele asta provine de la egipteni ca era cunoscuta sub multe nume in mai toate culturile pagane antice.
Isus a fost un evreu inventat in biblie din mituri pagane. N-are nicio legatura cu ISIS, poate doar daca s-au furat mituri de ale lui Isis in construirea lui Cristos.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

NU.