| Idris a întrebat:

Islamul a fost raspandit prin sabie?

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......Pz6lDzklcM

| Mădă0611 a răspuns:

N-au folosit sabia ca au folosit alte obiecte.

| milan9 a răspuns:

Aproape toate popoarele care au fost trecute cu sabia pana astazi la islamism au fost cadva crestine. Daca bietii islamisti se chinuie de peste un mileniu sa-i incorporeze sau sa-i macelareasca pe crestini sinuau reusit inca sa-i lihideze pe toti asta nu e cumva vreun merit moral al islamistilor, ci e meritul crestinilor ca au infruntat prin sacrifici vitregiile istoriei... sad sad

| DonaldTrump a răspuns (pentru milan9):

Daca vrei mai facem o cruciada sa ii scoatem inca o data din Europa.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"Aproape toate popoarele care au fost trecute cu sabia pana astazi la islamism au fost cadva crestine."
Si popoarele trecute prin sabie la crestinism au fost candva pagane? Exemple?
De exemplu in Norvegia a fost propagat crestinismul prin forta, si multe alte tari s-a intamplat asa, Constantin cel Mare a uzat foarte mult de forta incercand sa "distruga erezia", exemplu pe care l-au urmat in secolele urmatoare catolici, urmarile le stim din cartiile de istorie.

| Deaad a răspuns (pentru milan9):

Te invit sa nu mai fi un ipocrit si sa iti amintesti de Inchizitie si crestinizarea nordului cu forta, distrugerea a sute de temple pagane.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Majoritatea crestinilor au renuntat la crestinism cu aproximativ 3-4 secunde inainte ca scafarlia sa le fie detasata brutal de restul corpului.
Asa ca meritul crestinilor tine mai mult de numarul lor decat de credinta pe care o au.

Cat despre acesti salbatici numiti si „islamisti", ei nu fac decat se repete istoria ucigând sute de oameni nevinovati in numele unui zeu inexistent si sadic. Exact asa cum au facut crestinii inainte...

| milan9 a răspuns (pentru Deaad):

Nici o problema, au fost niste cretini la fel de mari. Inchizitia nu a facut ce a facut in numele Bisericii, ci in numele lacomiei unor lideri scrintiti la cap. De cand s-au indepartat si prin invataturi de Biserica primelor secole, catolicii nu mai pot fi considerati reprezentativi pentru "Biserica". Se poate spune insa ca se mentin cel mai aproape de ea comparativ cu cele 30000 de secte...

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

De data asta nu te-ai informat inainte a de araspunde. sad Constantin cel Mare doar a oferit LIBERTATE crestinilor, si atat. Nu a uzat de forta NICIODATA pentru promovarea crestinismului...

Sunt crestin ortodox, asa ca te rog nu-mi vorbi de Norvegia. Au fost cumva catolicii pe acolo, sau mai bine zis ceva interese politice ascunse in mod nedrept sub stindard crestin?

Vezi tu, in cazul islamismului lucrurile sunt IN MOD RADICAL DIFERITE de crestinism. Calea islamismului promoveaza prin "litera legii" RAZBOIUL "SFANT", impunerea prin violenta si uciderea crestinilor (negru pe alb)... sad

| milan9 a răspuns (pentru Deaad):

Stai linistit, prietene, ca vin djihadistii si dupa tine. Sunt pe cale, tocmai ti-au luat urma...
http://jurnal.md/......editerana/

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"De data asta nu te-ai informat inainte a de araspunde. sad Constantin cel Mare doar a oferit LIBERTATE crestinilor, si atat. Nu a uzat de forta NICIODATA pentru promovarea crestinismului..."
Ups greseala mea.
"Vezi tu, in cazul islamismului lucrurile sunt IN MOD RADICAL DIFERITE de crestinism. Calea islamismului promoveaza prin "litera legii" RAZBOIUL "SFANT", impunerea prin violenta si uciderea crestinilor (negru pe alb)... "
Islamul radical nu promoveaza doar uciderea crestinilor ci a tuturor "paganiilor", dar infine.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

"Inchizitia nu a facut ce a facut in numele Bisericii, ci in numele lacomiei unor lideri scrintiti la cap."
Si de ce nu ar fi valabil si pentru islam chestia asta?
Asa cum tu disociezi crimele crestinilor de Crestinism putem spune foarte bine ca nici ceea ce fac islamicii nu are legatura cu Islamul.

| oprescudorin11 a răspuns:

Eu cred ca oricine s-a afirmat candva, a facut-o prin niste merite. Spre exemplu arabii, au avut o arta deosebita (figurativa -arhitectura), o anumita filozofie siau avut mari matematicieni, poeti! contributori la arta si stiinta Universala.
Dar ca toate imperiile, au scos sabia, atunci cand NU mai aveau ARGUMENTE!
Desi nu stiu inca.
Sabia, razboiul, razbunarea (abd el azahr) este semnul neputintei in fata ratiunii!
Valabil la toti care scot sabia! Care insulta cand nu mai au argumente, canddistrug cand nu pot sa mai construiasca!

| CinevaNou a răspuns:

Tu intrebi si tot tu raspunzi? cum vine asta?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CinevaNou):

Poate ca e corect! Spune ce a inteles si apoi cere sa i se spuna unde a gresit! Gaseste-i fisura gandirii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ismail a fost izgonit in desert impreuna cu mama lui,AGAR,cu o capra si un ulcior cu apa, izgoniti de catre sara sotia lui avraam, fiindca i se nascuse si ei un fiu, dumnezeu i-a dat stapanire cu sabia, asupra celorlalte popoare lui Ismail.de aceea popoarele musulmane sant numite si; ismailiteni ori Agareni,.Si au fost un imperiu mare o vreme probabil atata cat le-a ingaduit Dumnezeu, si uite ca constantinopolul este inca oras turcesc, parca pe jumatate? fiindca e pe doua continente?

| Idris explică:

Una dintre intrebarile nemusulmanilor adresate musulmanilor este:,, Cum este posibil ca islamul să fie numit religia păcii, din moment ce a fost răspândit prin sabie?,,.

Este o plângere comună printre unii nemusulmani cum că islamul n-ar fi avut milioane de susţinători în întreaga lume dacă nu ar fi fost răspândit prin folosirea violenţei. Următoarele puncte vor arăta clar faptul că forţa înnăscută a adevărului, a cuvântului și a logicii sunt motivul răspândirii rapide a islamului și nu violenţa.

Musulmanii au condus Spania timp de aproximativ 800 de ani. Ei nu au folosit niciodată sabia pentru a-i obliga pe oameni să îşi schimbe credinţa. Mai târziu, cruciaţii creștini au venit în Spania și i-au anihilat pe musulmani. Nu exista nici măcar un musulman în Spania care ar fi putut să rostească în mod deschis «adhan-ul», chemarea la rugăciune.

Musulmanii au fost stăpânii Arabiei timp de mai bine de 1400 de ani. Pentru câţiva ani, au guvernat britanicii și pentru alţi câţiva ani francezii. Însă, în cea mai mare parte, musulmanii au guvernat Arabia timp de aproximativ 1400 de ani. Totuși, astăzi există 14 milioane de arabi care sunt creștini copţi, adică creștini de generaţii. Dacă musulmanii ar fi folosit sabia, nu ar fi existat niciun arab care să rămână creștin.

Musulmanii au dominat India timp de aproximativ 1000 de ani. Dacă ar fi dorit, ar fi avut puterea să îi îndrepte pe toţi nemusulmanii Indiei spre islam. Astăzi, mai mult de 80% din populaţia Indiei este nemusulmană. Toţi acești indieni nemusulmani de astăzi mărturisesc că islamul nu s-a răspândit prin sabie.

Indonezia este ţara cu cel mai mare număr de musulmani din lume. Majoritatea oamenilor din Malaezia sunt musulmani. Cineva ar putea întreba:,, Ce armata musulmana a fost in Indonezia si Malaezia?,,

În mod similar, islamul s-a extins cu repeziciune și pe coasta de Est a Africii. Dacă Islamul s-a răspândit prin sabie, cineva ar putea să întrebe din nou:,, Ce armata musulmana a fost pe coasta de est a Africii?,,

Prin ce sabie s-a răspândit islamul? Chiar dacă musulmanii ar fi avut-o, nu ar fi putut să o folosească pentru a răspândi islamul, întrucât Coranul spune în versetul de mai jos:,, Nu este silire la credinta! Razvedita este Calea cea Dreapta si ratacire (...),, [Quran, 2:256]

Sabia folosită pentru răspândirea islamului este cea a raţiunii, care cucereşte inimile și minţile oamenilor. Coranul spune în Surat An-Nahl, capitolul 16, versetul 125:,, Cheama la calea Domnului tau cu intelepciune si buna indemnare si discuta cu ei cum este mai frumos! (...),,

Astăzi, religia cu cea mai mare răspândire din America este islamul. Același lucru este valabil și pentru Europa. Ce sabie forţează oamenii din Occident să îmbrăţişeze islamul într-un procent atât de mare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Cred ca singurul lucru de care imi este frica este islamismul in Europa.
Vai de capul nostru cand vom ajungem in mainile lor.
Cauza raspandirii? sunt multe dar spalarea creierilor tinerilor care vor sa apartina undeva cred ca este cel mai de "succes" pentru ei.