| mentholinks a întrebat:

Isus a spus ca el este singurul invatator deci e clar ca preotii sunt doar niste impostori si nu ar trebui sa existe. V-a fost vreodata vreun preot de folos cu ceva?

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Prin intermediul Bibliei am invata multe lucruri despre Isus și de la el.Un creștin autentic îl are ca model pe Isus, nu un om. 1Petru2:21.

| milan9 a răspuns:

Stii foarte bine ca versetul la care te referi este o exprimare metaforica. Nu se refera la faptul ca eu spre exemplu nu ar trebui sa INVAT pe cineva si sa-l ajut sa iasa din eroare...

Iata doar o mică parte din confirmările Noului Testament cu privire la preoţia lăsată de Dumnezeu:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

| minrest a răspuns:

Corecta observatie. Ce a spus Isus atunci descalifica in special organizatiile in care unii au o autoritate mare asupra credinciosilor, Biserica Ortodoxa, pocaitii, iehovistii. Dar pastorul anglican sau luteran, daca ma indeamna sa citesc trei imnuri din doua carti si imi filozofeaza zece minute, prin asta nu se erijeaza in invatator.

| J0B0MAT a răspuns:

Da, mi-a fost.Prin faptul că era o persoană extraordinară, care mi-a dat nişte sfaturi foarte înţelepte, inteligente şi de la care am avut de învăţat multe lucruri.Şi nu aveau legătură cu religia, ci cu viaţa în general.

| NGheorghe a răspuns (pentru J0B0MAT):

Era o persoana atât de extraordinara ca nici nu se poate arată concret ce calități are.
Sfaturile cele înțelepte si inteligente nici măcar nu se pot exemplifica.
Si probabil ca ai învățat atât de multe lucruri ca nu îți aduci aminte de niciunul dintre ele.
Practic ai scris multe dar nu ai zis absolut nimic.

| J0B0MAT a răspuns (pentru NGheorghe):

Practic nu ai înţeles nimic.Să îţi rezum cele câteva rânduri : Am întâlnit un preot care m-a ajutat.
În rest nu am niciun motiv să te conving ce calităţi are o persoană pe care nu o cunoşti.

| NGheorghe a răspuns (pentru J0B0MAT):

Dar nu îți cere nimeni sa cauți motive, nici sa încerci sa convingi. Din faptul ca nu expui nimic concret, indiferent ca nu poți sau nu vrei, tu practic nu zici absolut nimic util. Nici nu are rost sa te obosești sa înțelegi deoarece nu-i nimic de înțeles, asta se observa: tu reușești sa te strecori prin faptul ca întrebarea te lasă sa te raportezi strict. " Preoți-s de folos? Da? " dar la ce anume asta deja nu se știe! sau ca sa se știe trebuie puse una mie întrebări.

| J0B0MAT a răspuns (pentru NGheorghe):

Oh dude, get a life.Am spus deja la ce.Dar se pare că unora le este greu să înteleagă limba română.Sau pur şi simplu au nişte convingeri pe care nu li le poate schimba nimeni. Iar eu nu sunt genul de persoană dispusă şi cu suficient timp să încerc să conving pe cineva care oricum neagă tot ceea ce nu e în acord cu propriile convingeri sau să îmi spun povestea vieţii mele.
Celui care a întrebat i-am răspuns la întrebare cât mai onest posibil.Nu e problema mea dacă tu sau altcineva nu crede ce am scris.Pe net oricine poate spune orice şi e foarte bine să te îndoieşti uneori.

| NGheorghe a răspuns (pentru J0B0MAT):

Poftim exemplu concret de indobitocire:
-O persoana extraordinara mi-a dat niște sfaturi foarte înţelepte, inteligente.
- Care sunt acele sfaturi?
- Am spus deja care sunt. Am învățat foarte multe.
-Ce ai învățat?
-Am spus deja ce ma învățat. Sunt niște învățături ce nu au treaba cu religia, si care m-au ajutat foarte mult.
-La ce te-a ajutat?
-Am spus deja la ce. Dar tu nu pricepi română.
Hahahahahaha! Tu ne obligi sa te credem ca popii sunt extraordinari si inteligenți dar esti incapabila sa dai exemplu de un sfat, tu ne spui ca înveți multe de la popi dar esti incapabila sa dai exemplu de învățături.
Curios este faptul ca tntotdeauna continui discuția deși nu ai nimic de spus, oare cât timp vei reuși sa o ți tot așa?
-Demonstrează ca sfatul primit este util! Da exemplu de un sfat util primit de la popi!
-?!?!? Tu ai niște convingeri pe care nu ți le schimba nimeni.
- De unde știi daca nu ai dat niciun exemplu?
- Pentru ca tu negi tot!
- De unde știi?
Adevarul este ca nu ai de unde știi, dar asta este nerelevant, treaba ta era sa răspunzi la ceea ce esti întrebata, ca altfel, Eu si oricine altcineva, mai repede am deduce contrariul, ca tu chiar esti o incapabila si deci o mincinoasa cu toate ca, impunător, îți dai aere de Hop Țop Știe Tot, dar de fapt esti o îndobitocită cu informații secrete "sa crezi ca știi" ce au alții in cap.
-" Nu e problema mea dacă tu sau altcineva nu crede ce am scris"
-Dar tu nu zici nimic! Tu nu zici nimic util! sau ceva ce si alții pot sa aplice in viața lor. Sau ceilalți nu au viața?
Oricine ne poate cere sa credem ca un popa este extraordinar, sau ca si tu ai dat peste un extraordinar. Ceea ce nu știi este ca tu nu poți sa stabilesti in locul nostru ceea ce este extraordinar. Cel mult poți da exemple iar apoi noi suntem cei ce stabilim dacă este așa sau ba. Pana acum se poate stabilii cu certitudine ca tu esti spălată pe creier, practic trăiești intr-un film in care tu răspunzi deoarece cunoști replicile... problema este ca replicile tale nu au nicio legatura cu ceea ce esti întrebata. Iar sa crezi ca esti capabilă si lăsată sa stabilesti in locul altora noțiunii ca: extraordinar, inteligent, ajutor, etc
asta este noaptea minții.

| J0B0MAT a răspuns (pentru NGheorghe):

Wow.Nu eşti în stare să copiezi 2 vorbe bine, dar să mai citeşti o frază şi să o înţelegi.
E tare amuzant cum tu încerci să susţii că ştii mai bine ca mine ce oameni am întâlnit eu sau nu.Un sfat totuşi, nu e bine să cataloghezi oamenii într-un fel doar pentru că tu ai întâlnit numai acel gen de persoane. Plus, încearcă să nu mai percepi totul denaturat.
Şi nu cred că cineva la nivelul tău are de ce să se înjosească vorbind cu cineva spălat pe creier, incabail şi whatever.

| NGheorghe a răspuns (pentru J0B0MAT):

Interesant... discuția continua.
Nu-s in stare sa copiez? happy Dar care o fi greșeala de copiere? ai uitat sa precizezi sau te faci ca ai uitat?
Asta da! Tu acum te preocupi de ceea ce înțeleg alții din ceea ce zici tu! Lol! Eu zic ca era mai bine dacă te preocupai sa zici ceva ( concret ); ca altfel: Dacă nu zici nimic atunci este evident ca nu este nimic de înțeles! Lol! Ci doar de observat! De observat cum tu eviti sa răspunzi ( la întrebări) si cam atât. A, da, că tu răspunzi zicând ca ai zis ceea ce nu ai zis happy, sau ca știi la ce alții (pe care nu ii cunoști) se gândesc happy, sau ca mai nou te crezi vreo autoritate care stabilește capabilitățile celorlalți de înțelegere, nu-i nicio problema, poți sa scrii ce vrei doar ca astea sunt răspunsuri pe lângă subiect.
Subiectul este despre sfaturile bune pe care ți le dau popii, unde deși nu esti in stare sa " afișezi" unul vrei sa lași impresia ca popii sunt buni. Nu te doare mintea?
Da sunt amuzant, dar ma amuz de tine. Scuze de noua corectura, dar eu nu susțineam ca știu ce oameni ai întâlnit tu, eu doar te citam! Si apoi, un sfat bun oricând se poate spune public, dar ceea ce tu vrei este ca noi sa consideram ca: "sfaturile bune sunt cele bune" iar "cele rele sunt cele rele" happy iar tu ai primit sfaturi bune pentru ca așa vrei tu. Te-ai face de rușine sa spui ca ai primit sfaturi rele? tu fiind una de care popii se grijesc doar, așa-i?
" Un sfat totuși" iată ca a apărut un prim sfat pa care esti capabilă sa îl dai... eu nu as da nimănui acest sfat. Fiecare persoana este deosebita. (in sensul ca se deosebește de ceilalți).
Apare si al doile sfat: " sa nu percep denaturat". m-ai dat gata! Nu ai cum sa influențezi "modul de percepere", eventual poți sa schimbi poziția ca sa percepi mai bine( din alt loc poți sa vezi mai bine, sau sa auzi mai bine, etc si cam atât; Dar in cazul tău: cum sa percep denaturat când tu nu spui nimic?
- Care sunt acele sfaturi?
nimic
-Ce ai învățat?
nimic
-La ce te-a ajutat?
nimic... pardon, răspunsul era: "Am spus deja la ce." - doar ca nu ai spus!, asta este mai rău ca nimic, este o minciuna, dar din indulgenta consider ca răspuns: nimic;
Halal de sfaturile tale. Confunzi "percepția" cu "interpretarea", sau "capacitatea de identificare a inconsistenței" cu " înjosirea".
"Hello" si buna dimi! Sfaturile astea ce le dai, cumva, le-ai primit de la popi? happy

| J0B0MAT a răspuns (pentru NGheorghe):

laughing Dar ce te agiţi. Se vede că simţi nevoia să te scuzi.
Nu va mai continua discuţia, cel puţin nu din partea mea, pentru că eu nu am nevoie să îmi scuz convingerile. Şi oricum, cineva de nivelul tău nu se poate să înţeleagă vorbele unui spălat pe creier.

| NGheorghe a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ia uite... discuția continua.
Suntem la al patrulea răspuns dat tot pe lângă subiect. Câta pricepere, în a spune nimicuri, ai tu! Spre avantajul meu aceste nimicuri nu sunt multe la număr, sunt in scădere. Ca tot pierdeam vremea cu ele, încă 5 minute in plus sau in minus tot acolo mi se știe.
"simți nevoia sa te scuzi"... este primul dintre nimicuri, nu știu cum l-ai dedus sau de unde l-ai copiat dar numai scuza nu se numește faptul ca te declar si mincinoasa, asta este de fapt o acuzare. Nu cumva răspunsul acesta vroiai sa îl scrii la o alta întrebare din alta parte?
Alt rând, acceeasi noțiune umflata la maxim: "scuzatul convingerilor"! Încă nu am mai auzit pe nimeni sa fi avut vreodată o astfel de exprimare, darămite de așa nevoi! Dar sa revenim la ecuația noastră: pe tine te-am considerat o îndobitocită deoarece la tine lipsesc complet procedeele logice prin care faci deducțiile. Pe lângă faptul ca nu ai nicio baza mai te si apuci sa elimini constant utilitatea procedeelor ( acele răspunsuri la întrebările mele!) folosind niște metode de-a dreptul caraghioase, orice numai sa fie scris. Practic, si acum, nu faci nimic altceva decât sa întărești considerentele mele, așa pe ultima suta de metri.
Incredibil! Avem si o declarație ca nu vei mai continua discuția! Chiar si eu ma miram de eforturile tale colosale, si zadarnice in același timp, de a lasă impresia ca ceea ce spui are si o coerenta ( sau, cine știe? poate chiar ai crezut ca ai idei utile... asta pana sa abandonezi subiectele pe rând, si pe toate)
Se putea? se putea sa nu te referi încă o data la capacitățile de înțelegere a celorlalți? Are rost sa repet încă o data ca aici nu-i nimic de înțeles! câta vreme tu nu faci deductii, câta vreme nu îți prezinți procedeele, nu exista nimic de înțeles, ci doar de observat! (de observat niște concluzii pe care le prezinți ca si cum au picat din Luna, pardon, "concluziile picate din Luna" sunt o explicație câteodată, nu prea buna dar totuși sunt o explicație; însă tu le scoți de nicăieri! nu degeaba am zis ca acesta este un exemplu concret de indobitocire!)
Popii dau sfaturi că asta este ocupația lor, dar cât sunt ele de bune se pare ca este grele de arătat. Nu cumva te-a făcut si de bani?

| Clorox a răspuns:

Preotii predau mai departe invatatura lui, asta nu inseamna ca sunt impostori.
Tu ar trebui sa existi?

| VelaJohnny a răspuns:

Raspunzand strict la intrebare, preotii sunt si ei oameni, evident ca fac si lucruri bune, deci sunt si de folos comunitatii (nu toti dar sunt cateva exceptii de preoti generosi, poate chiar de suprafata, dar care au ajutat comunitatile). Sunt de acord cu tine, duhovnicii sunt intrebati legat de subiecte de viata, iar raspunsurile pe care le dau provin deseori din experienta lor de viata, altfel spus, din burta. Cati preoti, cand sustin ceva, iti arata in Biblie ca asa este? Sau sfaturi, daca le dau de acolo. Din moment ce instruiesc pe baza cunostintelor lor personale, poti spune, dupa ideea ta, ca l-au inlocuit pe adevaratul instructor al crestinismului, Isus. Legat de preotie, dupa cateva secole de la fondarea crestinismului, s-au gandit sa adopte in crestinism preotia din iudaismul descris in Tora. In Scripturile grecesti crestine, unde scrie ca vreun crestin era preot, in originala titlul lui era in realitate de „batran". Face minuni citirea unei traduceri literale interliniare a Bibliei. Deci, conform cu Scripturile grecesti crestine, preotie in crestinism nu ar trebui sa fie, pe langa faptul ca nu sunt descrise in Biblie ritualurile care se fac in crestinatate acum. Sa fac si haz de necaz, multi preoti ii indeparteaza pe enoriasi de crestinism, cum a fost cazul tatei datorita unei probleme cu un preot, iar in functie de opinia fiecareia, poate fi o binecuvantare faptul ca nu mai au legatura cu BOR si afacerile ce se fac, sau nu, fiecare vede diferit.

| T2LS a răspuns:

Da, mie personal da. Prin învățător se referea că DUMNEZEU este cel ce învață, preoții sunt doar lucrătorii lui Dumnezeu. Când nu am crezut, sau am avut dificultăți, mie personal preotul m-a ajutat mult, când altcineva nu a făcut-o. Nu știu ce experiențe ai tu sau altcineva cu preoții, dar pe mine m-au ajutat mult.