| mentholinks a întrebat:

Isus a spus "„Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său, pe mama sa, pe nevastă-sa, pe copiii săi, pe fraţii săi, pe surorile sale, ba chiar însăşi viaţa sa, nu poate fi ucenicul Meu.". Dumnezeu a poruncit "cinsteste pe tatal tau si pe mama ta" si in plus le-a poruncit copiilor lui Israel sa omoare pe acela care isi blesteama parintii. Cum se impaca ura cu cinstea? Voi ce alegeti?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cele doua afirmatii nu se contrazic ci formeaza "un intreg".
Mai pe scurt inseamna ca in scara valorilor fiecarui individ trebuie ca Dumnezeu sa fie pe primul loc iar parintii pe al doilea dar nicidecum sa fie urati totusi sa intelegem ca VIATA vine de la Dumnezei iar noi putem fi salvati din PACAT doar de Dumnezeu, nu de parinti.

| xerxes1 a răspuns:

Dracu stie ce a spus Iisus si ce au inteles cei care ascultau si ce au scris mai departe anonimii care au scris Evangheliile in limba greaca.

| Irinel15123532 a răspuns:

Intelegere acelui verset este asta ''loialitatea fata de mine si dragostea voastra va fi mai mare fata de mine si veti fi intelesi gresit, veti fi intelesi gresit de familiile voastre si vor crede ca nu ii iubiti, dar voi trebuie sa ii iubiti''

| Andwta a răspuns:

Imi urasc mama si viata. Pacate faci mereu, dar stiu ca cei care ucid sau se omor merg in iad nu si ca daca acum urasti membri familiei... Atat am avut de spus.

| RAY a răspuns (pentru Andwta):

Si acolo in iad =termen inventat de religie si prost tradus in romana, esti gratar pe vechi?

| Andwta a răspuns (pentru RAY):

Nu am mai inteles dupa virgula. Prefer si vreau sa cred in Dumnezeu decat sa cred ca ne tragem din maimute.

| RAY a răspuns (pentru Andwta):

Din care maimute ne tragem ca sunt curios si eu?

| Andwta a răspuns (pentru RAY):

N-am spus ca ne tragem. Am spus ca mai bine cred in creatia lui D-zeu decat teoria cu maimutele

| RAY a răspuns (pentru Andwta):

Prefer si vreau sa cred in Dumnezeu decat sa cred ca ne tragem din maimute.

de ce minti,ai spus ca ne tragem din maimute, preferi sa crezi in faptul ca adam a fost creat din pamant iar eva din coasta lui,desigur ca nu exista nici o dovada ca omul e facut din pamant,preferi sa crezi in minciuni decat sa vrei sa cercetezi realitatea,cand ai o boala numai te du la doctor ca daca evolutia nu e reala bolile nu evolueaza,bacterile,virusi,desigur nu vad nici rostul sistemului imunitar,probabil ca ignori si ca exista bacteri,virusi,hiv =care distruge sistemul imunitar,numai bine numai mergi la scoala,nu mai bine renunti si la tehnologie ca tot stiinta e,preferi sa nu crezi ca ce, ca faci parte din lumea animala, ce e asa rusinos, urat la asta, te consideri superioara

| Andwta a răspuns (pentru RAY):

Deloc, nu ma consider superioara. Asa a dovedit stiinta ca ne tragem din animal, dar nu cred astfel de prostii. A da, nu imi plac maimutele.
Hai sa terminam discutia.
Fiecare isi tine propia varianta.

| RAY a răspuns (pentru Andwta):

știința a dovedit ca ne tragem din animal,interesant,asa absurda afirmative nu am mai citit,tu crezi ca maimutele =care sunt mai multe specii,una sau toate sau trezit oamenii din prezent,cool,s cand te gandesti ca tehnologia din ziua de azi e rezultatul unor persoane care cica a dovedit asta

ce a dovedit oare stiinta?

sa vedem, s-a dovedit genetic ca omul si cimpanzeu =au acelasi stramos comun,asta se poate dovedi genetic, arheologic, anatomic, social, nu isi plac maimutele dar sunt atatea specii, si tu esti primata poti sa nu crezi, asta e ca daca ai cancer si spui nu am nimic, desigur cancerul nu este un defect a unui desigen inteligent nu sau ca ai menstruatie in fiecare luna sau ca in lipsa uni doctor poti muri cand nasti un copil