| PorumbRodica1965 a întrebat:

Isus a spus :,, Intrati pe poarta cea stramta, caci larga si spatioasa este calea care duce la distrugere si multi sunt cei care intra pe ea, in timp ce stramta este poarta si ingusta este calea ce duce la viata si putini sunt cei ce o gasesc." Explicati. Cum se ajunge pe calea ingusta ce duce la viata adevarata? Si cine sunt cei ce intra pe ea? Ce trebuie sa faca?

Răspuns Câştigător
| Danyelutzu2003 a răspuns:

Da. Dar întrebarea este:Cum am putea dobândi viața veșnică? Evident prin ascultarea si credința în Dumnezeu și în Isus căci în (ioan3:16) se spune "Atât de mult a iubit Dumnezeu lumea încât la dat pe fiul sau unic-nascut pentru ca oricine manifesta credință în el sa nu fie distrus ci sa aibă viața veșnică " și in ioan17:3 se spune: "Aceasta înseamnă viața veșnică, sa asimileze cunostinta despre tine singurul Dumnezeu adevărat și despre fiul sau Isus Cristos deci în concluzie: prin ascultarea și credința în Dumnezeu și prin asimilarea cunoștinței despre el vom putea pași pe calea îngustă care duce la viață veșnică

| PorumbRodica1965 explică (pentru Danyelutzu2003):

Da, raspunsul tau este cel mai bun si argumentat biblic pana acuma. O sa-ti dau funda cand va fi posibil. Multumesc pentru raspuns

| PorumbRodica1965 explică (pentru Danyelutzu2003):

Bravo. ai primit funda ca felicitari. Ai raspuns potrivit Bibliei, asa cum trebuie sa raspunda orce persoana care pretinde ca este supusa lui Dumnezeu.

16 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Dupa ce am citit asta am ajuns la concluzia ca-s irecuperabil...

| PorumbRodica1965 explică (pentru Wehrmacht):

Iata ce ne invata in realitate Biblia : In Isaia 1:18, 19 si Isaia 48:17-19.te rog sa citesti si Ioan9:31, si 1Corinteni 6:9-11. Daca omul vrea, poate cu ajutorul lui Dumnezeu sa-si schimbe modul de viata gresit, sa studieze Biblia care este Cuvantul scris al lui Dumnezeu, prin intermediul caruia Dumnezeu se face cunoscut inaintea omului, de asemenea ce scop are cu omul si cu pamantul si ce mod de viata si de inchinare accepta El.
Asa ca nu fi descurajat, schimbarea este posibila si aprobarea lui Dumnezeu este pentru oameni care doresc si se straduiesc sa infaptuiasca vointa Sa.

| danut a răspuns:

CINE MA IUBESTE PE MINE respecta LEGEA. Isaia 8, 20 La LEGE si la marturie. Caci daca nu vor VORBI ASA NU vor mai rasari zorile pentru poporul acesta.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sa creada in Iisus Hristos,Fiul lui Dumnezeu, sa-L urmeze, sa-L iubeasca pe El si sa isi iubeasca semenii, aproapele si nu in ultimul rand sa respecte Decalogul.happy

Iisus Hristos a zis:Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine.

Deci e destul de clar.

| PorumbRodica1965 explică (pentru AvalohAlyn):

Te deranjaza daca te intreb din ce cult faci parte? Nu esti obligat sa-mi spui daca nu vrei.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Sunt crestin ortodox.

| PorumbRodica1965 explică (pentru AvalohAlyn):

Asa am fost si eu, dar studierea Bibliei m-a ajutat sa cunosc care este adevarul. Mi-a deschis noi orizonturi. Am invatat multe lucruri prin care sa pot face deosebire intre adevar si teatru. Nu vreau, sa te fortez prin vorba, da ata pot sa-ti spun astazi in sfarsit de septembrie, stam in fata unui mare necaz care va cuprinde intreaga omenire, un necaz mare cum nu a mai fost peste pamant o zi de razbunare a lui Dumnezeu, zi in care oameni lipsiti de pietate vor fi inlaturati, iar oamenii care vor chema Numele lui Dumnezeu vor fi salvati. Nu iti spun de la mine aceste cuvinte, daca doresti poti sa citesti in Biblia ta in Matei 24:21, 22; Romani 10:13, 14. Apocalipsa 7:9, 13, 14.Astfel de lucruri nu ne-a invatat nimeni la biserica. Nu?

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Astfel de lucruri, referitoare la datoriile pe are le ai fata de suflet, fata de Dumnezeu, Biserica te invata intotdeauna, tu cum de nu stii acest lucru. Fara sa cunosti deloc invatatura crestina ai renuntat la crestinism pentru una din cele cateva mii de grupari dizidente sectante.
Ti-ai pierdut mantuirea... sad sad

| PorumbRodica1965 explică (pentru AdiTorrent7):

Salut. Te rog sa-mi explici ce este,, sufletul " si ce este secta.

| malvinacroft a răspuns:

E simplu, "faceti ce spune preotul, nu ce face el". Asta e calea cea stramta. Sau "calea cea ingusta si suitoare"

| PorumbRodica1965 explică (pentru malvinacroft):

Cum stii ca era Isus? Era un exemplu de credinta, loialitate, un om perfect ce iubea oameni de orce fel, un prieten bun, avea o conduita exemplara, o tinuta potrivita, care nu-l deosebea de oameni in mijlocul carora traia, era corect, iubea dreptatea, spunea intotdeauna adevarul, invata oameni care este adevarul despre Dumnezeu tatal Sau, si ce scop avea Dumnezeu cu omul si cu pamantul, ce conduita trebuiau sa aiba adevaratii crestini, ce mod de inchinare trebuiau sa practice pentru a fi aprobati de Dumnezeu. Deci a fost un exemplu pentru toata lumea, un,, pastor bun si un mare invatator. Atunci cine doreste sa-i fie supus lui Dumnezeu si sa practice inchinarea adevarata, trebuie sa calce cat mai exact pe urmele lui.Si acei oameni nu trebuie sa practice ceea ce practica lumea instrainata de Dumnezeu.

| malvinacroft a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Sa imitam cu exactitate ce a fost si ce a facut Iisus e foarte greu - nici nu cunosc prea multi oameni care sa aiba puterea sa o faca. Pentru ca toate lucrurile pe care le-ati enumerat sunt maruntisuri si sunt cuvinte omenesti, esentialul este JERTFA. Dar, dupa cum a spus Sf Augustin, regula principala e extrem de simpla. "Iubeste si fa ce vrei".

| PorumbRodica1965 explică (pentru malvinacroft):

A calca cat mai aproape de urmele lui Isus, inseamna (cat mai aproapede ceea ce a facut el ca exemplu de credinta ), Imagineaza-ti cateva urme pe o zapada alba stralucitoare, si-ti doresti sa calci pe acele urme, dar daca te straduiesti reusesti sa fii aproape, aproape, ca poate nu se potriveste marimea piciorului,, dar incerci sa fii cat mai aproape de cel ce a lasat urma, si te bucuri ca ai reusit si atat, te-ai straduit. Acuma suntem constienti ca suntem imperfecti, si nu putem noi sa facem ceea ce a facut Isus, dar ceea ce ne-a lasat ca porunca sa facem, este important. Nu? El a fost perfect, este sfant, si a trait in sfintenie. Desigur Biblia sau Sfintele Scripturi sunt inspirate de Dumnezeu, scrise de catre oameni alesi de Dumnezeu, acesti oameni nu au scris ideile lor ci ale lui Dumnezeu sub actiunea spiritului sfant. Desigur oameni, numai cuvinte omenesti puteau folosi, ca sa fie intelese de oamen, caci pentru ei a fost scrisa Sf. Scriptura sau Biblia Daca poti sa citesti in Biblie daca o ai, in 2Timotei 3 :16, 17; si 2Petru 1:20, 21. P.s. Spune-mi te rog si mie cine este sf. Augustin, si unde este scris in Biblie despre el, ca eu nu stiu, nici nu am intalnit acest nume in Biblia. Poate nu am fost destul de atenta, nu i-am vazut nici sfatul.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun