| anonim_4396 a întrebat:

Isus avea frati sau surori?

23 răspunsuri:
| Alexandrelu a răspuns:

Nu

| danay72 a răspuns:

Da,Matei13:55,56

| Silviuloan a răspuns:

Da, acesti frati si aceste surori erau verii sau verisoarele Lui.

| Esial a răspuns (pentru Silviuloan):

Pun pariu ca nici macar nu ai pus mana pe Biblie ca sa-mi verifici spusele cand ai facut afirmatia asta.

| Silviuloan a răspuns (pentru Esial):

Te anunt ca stiam asta de mult timp stiam si versetele si capitolul
Sa fii iubit!

| Jardelin a răspuns (pentru Esial):

Pai raspunsul din Biblie vine daca citesti cu atentie.

| Esial a răspuns (pentru Jardelin):

Te rog, insoteste afirmatiile cu argumente solide, nu-mi irosi timpul cu subiectivism.

| Jardelin a răspuns (pentru Esial):

Nu am timp acum, nu stii sa citesti? sint atit de multe argumente, ca mi-ar trebui 2 ceasuri sa ti le enumar. pe de alta parte nu stiu daca are rost. esti setat strict pe o conceptie si nu cred ca are rost sa incerc eu acum sa ti-o schimb.

| Esial a răspuns (pentru Jardelin):

In primul rand nu sunt setat cu nimic,sunt om facut din carne cu toate bucuriile si necazurile mele,in al doilea rand afirmatiile care le fac sunt rezultatul studiului nu rodul imaginatiei mele,si totusi sunt deschis la noi opinii daca poti sa argumentezi dand si exemple din Biblie, caci ai citit-o, nu? In al treilea, sa stii ca am rabdare si poti sa-mi arati argumentele alea care-s atat de multe incat ai nevoie de doua ceasuri ca sa mi le enumeri, si-ti promit ca te voi trata cu seriozitate si respect.Sa fii iubita.

| Jardelin a răspuns (pentru Esial):

Sint baiat! merci oricum pentru gindul bun... si nu mai promite, ca e pacat...

| Esial a răspuns (pentru Jardelin):

Nu e pacat sa promiti, pacat e sa promiti si sa nu te tii de cuvant.Sa fii iubit.

| Jardelin a răspuns (pentru Esial):

Matei 5:37
am plecat ca am treaba...

| Esial a răspuns (pentru Jardelin):

Da,aici in versetul asta se atrage atentia in privinta juramantului.E o diferenta intre a promite si a jura, vezi DEX a promite:http://dex-online.ro/promite/cauta/ si a jura http://dex-online.ro/jura/cauta/

| roxaa15 a răspuns:

Noi toti care credem in El suntem frati si suroriile luiasta a spus Iisus

| Esial a răspuns (pentru roxaa15):

Fratii mentionati mai sus, nu erau frati spirituali, intru credinta, ci frati buni. UiteIoan 7:3 si 5.

| Esial a răspuns:

Eu zic ca da. uite-aici: Matei13:55,56 si Luca 8:19-21

| Jardelin a răspuns (pentru Esial):

Nu avea. se pot aduce argumente dar nu am timp...

| Esial a răspuns (pentru Jardelin):

laughing

| Jardelin a răspuns (pentru Esial):

Te amuzi?! nu inteleg de ce.

| Esial a răspuns:

Tare ma tem cu unii de pe-aici sa nu incalc porunca mentionata in Matei 7:6

| soby47 a răspuns:

Biblia Ortodoxa: Ioan Cap 2:12 După aceasta S-a coborât în Capernaum, El şi mama Sa şi fraţii şi ucenicii Săi, şi acolo n-a rămas decât puţine zile.

sau Faptele Cap 1:14
Toţi aceştia, într-un cuget, stăruiau în rugăciune împreună cu femeile şi cu Maria, mama lui Iisus şi cu fraţii Lui. (Lui e cu L mare)

Traducerea Cornilescu

Matei 12: 46-50 chiar se si numeste mama si fratii lui Isus

| hackeru2 a răspuns:

Iisus nu avea frati, daca vrei sa te convingi 100% citesti prima data textul de la Matei si dupa frati si surori scrie in paranteza verisori/verisoare. Nu veni aici pe site cu texte neoprotestante numai sa ii smintesti pe astia...

| Esial a răspuns (pentru hackeru2):

Nu stiu ce fel de biblie ai tu ca in editia mea(Cornilescu)nu e mentionat nimic de gen, si nu o sa ma apuc sa ma iau dupa editii noi revizuite si modificate ca sa corespunda cu noi minciuni.