| UnTrecator a întrebat:

Isus Cristos este fiul nascut al lui Dumnezeu sau este Isus fiul lui Dumnezeu la fel cum noi toti suntem fii lui Dumnezeu? Va rog argumentati raspunsul chiar si cu citate din Biblie si lamuriti-ma cine este Isus Cristos in relatie cu Dumnezeu?

46 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Biblia este multi-interpretabila. 42000 de culte crestine o interpreteaza diferit.

| danay72 a răspuns:

Este unic născut, asa cum arata Coloseni1:15-17 și Ioan3:16. Adică asa cum se arată în coloseni, el e primul creat direct de Dumnezeu, apoi, toate celelalte creaturi spirituale si de pe pamant au fost create impreuna cu Isus. Geneza1:26 Proverbe8:27-31

| UnTrecator explică (pentru danay72):

Ok, Coloseni 1:15-17. Am gasit. Dar ma intreb cine vorbeste in Coloseni, cine ne spune ca El este intai nascut? Ne spune Dumnezeu asta sau Pavel si Timotei? Mai ales ca in alte capitole din Biblie sunt si altii intai nascuti. Cum ar putea sa fie mai multi intai nascuti?

Am gasit si Ioan 3:16, si la fel ca mai sus, aici se pare ca ne vorbeste Ioan, de ce ar trebui sa credem spusele lui Ioan? Spui ca el e primul creat direct de Dumnezeu, adica Isus a fost creat inaintea lui Adam? Unde anume scrie acest lucru? In Geneza 1:26 Dumnezeu spune sa faca om dupa chipul si asemanarea Sa, dar nu reiese ca ar fi vorba despre crearea lui Isus.

Cine ne vorbeste in Proverbe 8:27-31, Solomon?

| danay72 a răspuns (pentru UnTrecator):

În geneza1:26 se foloseste expresia să facem om, nu să fac om. Deci Dumnezeu vorbea cu Cristos. Iar Proverbe și Coloseni arata acest lucru. Dar ca sa accepti ce spune Biblia trebuie să studiezi atent si vei vedea ca toate cele 66 de cărți sunt inspirate de Dumnezeu, iar Pavel, Solomon și alții au fost scriitorii. Ei au scris sub îndrumare divină. 2Timotei3:16, 2Petru 1:20, 21

| UnTrecator explică (pentru danay72):

In gramatica limbii ebraice, aramaice, arabe sau engleza exista au o forma de plural a pronumelor atunci cand se arata respectul sau glorificarea cuiva. Stii in engleza cand regina spune "Noi am decis." sau alte asemenea folosite la plural pentru o singura persoana? Asta este si situatia Bibliei cand apare sufixul -im, insa trinitarienii incearca sa justifice prin asta, prin aceasta forma de plural existenta unui multi-Dumnezeu.

| UnTrecator explică (pentru danay72):

Cine spune asta, tot Timotei, Petru etc. De ce i-as crede pe acestia? Ei spun ca au fost inspirati Divin.

| danay72 a răspuns (pentru UnTrecator):

Ca sa ii crezi trebuie sa te convingi de autenticitatea cartilor si de faptul ca sunt inspirate de Dumnezeu. Isr pentru acest lucru e bine sa studiezi atent Biblia

| UnTrecator explică (pentru danay72):

Ok, cum fac sa ma conving de faptul ca sunt autentice si inspirate? Doar studiul Biblic ma va ajuta? La ce te referi cand spui autenticitate. Este foarte posibil sa fie autentice daca ne referim la faptul ca au fost scrise de niste oameni pentru a le servii propriilor interese, insa eu ma indoiesc de autenticitatea lor ca ar fi de origine divina.

| danay72 a răspuns (pentru UnTrecator):

Dovezi care atestă că Biblia a fost inspirată de Dumnezeu sunt armonia internă, exactitatea ştiinţifică, profeţiile împlinite, sinceritatea dezarmantă a scriitorilor ei, puterea de a transforma vieţi şi acurateţea istorică. Dacă nu studiezi atent Biblia nu te poți convinge ca e de origine divină.

| UnTrecator explică (pentru danay72):

Pai stiinta a descoperit ca profetiile din Biblie au fost facute dupa ce evenimentul profetit s-a intamplat, ce parere ai despre asta? Imi poti da exemple de cateva exactitati stiintifice din Biblie?

| danay72 a răspuns (pentru UnTrecator):

Forma Pământului: Isaia40:22 spune ca,, El este Cel care locuieşte deasupra cercului pământului". În vechime se credea, în general, că pământul este plat. Doar după mai bine de 200 de ani de la scrierea acestui text biblic, o şcoală filozofică grecească a ajuns la concluzia că pământul este, probabil, sferic şi, după alţi 300 de ani, un astronom grec a calculat cu aproximaţie raza pământului. Dar nici atunci ideea că pământul este sferic nu era general recunoscută. Abia în secolul al XX-lea a fost posibil ca oamenii să călătorească cu avionul, iar mai târziu în spaţiul cosmic şi chiar pe Lună, şi să vadă astfel clar ‘cercul’ orizontului pământului. Sau viaţa animală: Leveticul11:6 spune ca iepurele-de-câmp este este rumegător.Multă vreme această afirmaţie a fost contestată, dar, în cele din urmă, în secolul al XVIII-lea, englezul William Cowper a ajuns la concluzia că aşa stau lucrurile. Deci vorbim despre o carte a carei scriere a început în 1513 î.e.n și care s-a încheiat în 98 e.n. Apoi, despre profetiile biblice s-au împlinit în cele mai mici detalii, cu mult înainte șase împlinească. De exemplu, căderea Babilonului. În Isaia 44:24, 27, 28; 45:1–4 se arată cine avea să cucerească, Cirus, metoda folosita, aveau să devieze apele Eufrat și faptul că aveau să uite porțile deschise.Isaia şi-a terminat scrierea în jurul anului 732 î.e.n. Când a fost scrisă profeţia, Cirus nici măcar nu se născuse. Evreii nu au fost exilaţi în Babilon decât între 617 şi 607 î.e.n., iar Ierusalimul şi templul său nu au fost distruse decât în 607 î.e.n. Profeţia s-a împlinit în amănunţime începând din 539 î.e.n. Cirus a deviat apele Eufratului într-un lac artificial. Porţile Babilonului, care dădeau spre fluviu, au fost în mod imprudent lăsate deschise în timp ce oraşul petrecea, iar Babilonul a căzut în mâinile mezilor şi perşilor, aflaţi sub conducerea lui Cirus. Aceasta e doar o profeție, dar tot ce a zis Biblia s-a împlinit în cele mai mici detalii.

| UnTrecator explică (pentru danay72):

Da, cercul pamantului, nicidecum sfera sau altceva. Cercul se invata la geometria plana daca ai uitat. Cercul nu e o sfera. Este si greu sa te uiti la un iepure si sa iti dai seama ca rumega. happy

| danay72 a răspuns (pentru UnTrecator):

Termenul ebraic folosit cu privire la cerc se referea la sfera. Apoi, legat de iepure, se pare ca le-a fost greu, dacă au descoperit abia in sec.18

| UnTrecator explică (pentru danay72):

Atunci de ce nu este tradus cu sfera, si este tradus cu cerc?

| danay72 a răspuns (pentru UnTrecator):

Depinde de traducător. De aceea, ca să te convingi de exactitatea Bibliei, e important să o studiezi atent, chiar și din acest punct de vedere.

| UnTrecator explică (pentru danay72):

Deci nu ne putem baza pe nici o traducere a bibliei, si cu mai mult de atat nu o putem luat in serior pentru ca pot exista erori de traducere?

| danay72 a răspuns (pentru UnTrecator):

Nu erori de traducere a unui text,ci a unor cuvinte.Dar un om sincer intelege ideea fie ca spui sfera, fie cerc, e clar la ce se refera. Avantajul e ca s-au descoperit suluri care sustin acuratetia Bibliei. De aceea, un om sincer cu cat face mai multe cercetari, cu atat devine impresionat de textul biblic.

| UnTrecator explică (pentru danay72):

Da mama, daca spui sfera intelege ideea si daca spui cerc intelege ideea. Daca spun ca ma joc cu cercul (stii acela care il plimbam cand eram copii) nu ai intelege ideea ca ma joc cu sfera, adevarat? Chiar si erori de traducere a unor cuvinte pot duce la intelesuri si sensuri complet diferite, mai ales cand vine vorba de o scriptura sacra. Daca s-a strecurat o greseala pe care ai sesizat-o sa spunem, de unde stii ca nu sunt mai multe pe care nu le-ai sezisat si le iei ca atare?

| danay72 a răspuns (pentru UnTrecator):

Studiez Biblia de peste 25 de ani și din acest punct de vedere.De aceea spun să studiezi cu atentie.Ca martori a lui Iehova, noi studiem atent textul, nu îl luăm ca de la sine. Credința noastră nu se bazează pe credulitate, ci pe cercetări atente. Nu am nici cea mai mica îndoială cu privire la acuratețea Bibliei.

| UnTrecator explică (pentru danay72):

Depinde ce intelegi tu prin acuratete.

| milan9 a răspuns:

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu cu creatura, cea pe care tocmai EL a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe "Yahve" pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos): "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’...

| Mclaren12 a răspuns (pentru milan9):

Nu este din nicio vesnicie fiul lui Yehova, ci doar de vreo 2000 de ani de cand au inventat evreii crestinismul. Si nu exista niciunul dintre ei, in secolul 21 ne-evreii inca mai cred ca oile in stafii evreiesti?

| UnTrecator explică (pentru milan9):

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu cu creatura, cea pe care tocmai EL a CREAT-O! De unde se poate intelege acest lucru, unde anume in Biblie?

Nu gasesc capitolul Miheia, sa il caut sub un alt nume?

| milan9 a răspuns (pentru UnTrecator):

Probabil Mica...

| milan9 a răspuns (pentru Mclaren12):

In anumite locuri în Sfanta Scriptură Fiul lui Dumnezeu este IDENTIFICAT IN MOD DIRECT cu YAHVE (vezi in acest sens cartea Apocalipsei, cartea profetului Isaia si toate versetele care Il identifica cu UNICUL Mantuitor si Creator thinking ).

In alte versete biblice este direct si indirect numit a fi "Atotţiitorul":
- "Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE."- Coloseni 1, 16.

| Mclaren12 a răspuns (pentru milan9):

Biblia este o treaba, realitatea este alta treaba. Daca Isus Cristos ar fi fost atat de important pe cat pretinde biblia, atunci istoria i-ar di documentat intreaga viata de la nastere pana la moarte. In realitate, doar biblia i-a inventat o viata inexistenta in care tot ce a facut se regasea deja in cultura pagana.

| doctorandus a răspuns (pentru Mclaren12):

De fapt, chiar asa si a fost: in cursul vietii lui era un predicator jerpelit de care abia auzise lumea ca facuse scandal in Templu, nu era niciun fel de VIP. El a devenit celebru abia dupa moarte.

| Mclaren12 a răspuns (pentru doctorandus):

Cand vine vorba de Isus Cristos trebuie sa facem o distinctie. Sursele istorice care pesemne ii documenteaza destul de vag viata intra in contradictie cu biblia, prin urmare nu este vorba de acelasi Isus Cristos. Poate a existat in realitate, dar ce zice biblia sunt doar povesti. Toate miturile care construiesc personajul biblic sunt furate de la pagani: nasterea dintr-o fecioara, predicile, moartea si invierea, rastignirea, savarsirea de minuni etc. S-ar putea ca tu si altii care ii aprobati existenta sa aveti dreptate atat timp cat nu amestecati sursele istorice cu povestile bibliei.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu Fiul este CREATORUL:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE. Etc, etc...

| UnTrecator explică (pentru milan9):

Ok, Coloseni. Am gasit. Dar ma intreb cine vorbeste in Coloseni, cine ne afirma asta? Ne spune Dumnezeu asta sau Pavel si Timotei? De ce ar trebui sa ii credem pe Pavel sau pe Timotei?

| Mclaren12 a răspuns:

Nici una, nici alta, nici cealaltă. Isus Cristos este un personaj biblic construit din zeci de mituri furate de la păgâni. Nu este o ființă reală din niciun punct de vedere.
Yehova, la fel, un criminal biblic care nu are nicio legătură cu lumea reală. Era vai de planeta asta și tot ce este în ea dacă Yehova era real și exact ca în biblie.
Este o anumită legătură între ei, ambii sunt inventați din mituri păgâne, evreii i-au atribuit semi-zeului biblic mitul morții și al învierii, săvârșirea de minuni, răstignirea, cei 12 apostoli etc, toate fiind deja prezente în religiile păgâne care au precedat creștinismul cu mii de ani. Yehova la fel, o personificare evreiască a energiei universale pe care păgânii o numeau "Akasha", sau eter sau chintesență, și chiar este o personificare așa mai evreiască pentru că tare îi mai plăceau lui Yehova sacrificiile umane și măcelărirea păgânilor.

| MrJoker30 a răspuns (pentru Mclaren12):

Bine ca islamul e mai bun laughing)))

| Mclaren12 a răspuns (pentru MrJoker30):

Da de unde, daca nu era o religie evreiasca la fel ca si crestinismul mai ziceam. In religia aia sunt fara indoiala cei mai indoctrinati si extremisti oameni.

| ada92 a răspuns:

Isus este unic în sensul că a fost singurul pe care Tatăl său l-a creat în mod direct. El este Fiul întâi născut. De fapt, el este „întâiul născut din toată creaţia" (Col. 1:15). Isus este „începutul creaţiei lui Dumnezeu" (Rev. 3:14). Rolul pe care l-a avut el în procesul de creare a fost, de asemenea, unic. Fiul unic-născut nu a fost Creatorul, sau Proiectantul a tot ce există, ci reprezentantul, sau mijlocul, prin care Dumnezeu a creat toate celelalte lucruri. (Citeşte Ioan 1:3.)

| UnTrecator explică (pentru ada92):

Ok, Coloseni 1:15-17. Am gasit. Dar ma intreb cine vorbeste in Coloseni, cine ne spune ca El este intai nascut? Ne spune Dumnezeu asta sau Pavel si Timotei? Mai ales ca in alte capitole din Biblie sunt si altii intai nascuti. Cum ar putea sa fie mai multi intai nascuti? La fel si in Ioan 1:3, cine ne vorbeste aici, Dumnezeu sau Ioan?

| ada92 a răspuns (pentru UnTrecator):

Biblia conţine mesajul lui Dumnezeu, nu al oamenilor care l-au aşternut în scris (2 Timotei 3:16,
2 Petru 1:21). Si Ioan vorbea tot despre Isus, înțelegi dacă citesti tot capitolul 1. Ai spus să argumentam cu Biblia, dar am impresia ca nu prea crezi în ea, am dreptate? (scuze ca rasp. tarziu)

| UnTrecator explică (pentru ada92):

Pai da-mi tu cateva motive pentru a crede in ce spune Petru, Timotei etc.

| ada92 a răspuns (pentru UnTrecator):

Am o curiozitate doar in Scripturile grecești nu crezi sau nici in cele ebraice? Biblia este cea mai veche si mai răspândită carte din lume. Nu știu dacă ți-ai facut timp sa o citești sau cât cunoști din ea (sper că nu te superi ca te tutuiesc), nici eu nu pot spune ca cunosc multe insa știu că toată Scriptura fost inspirată de Dumnezeu, este exactă din punct de vedere ştiinţific si istoric, contine multe profeţii care sau împlinit in mod exact si are puterea de a transforma vieţi. Aceste lucruri sunt mai greu de înțeles dacă nu o studiezi

| UnTrecator explică (pentru ada92):

Momentan nu pot spune ca nu cred in nici una din cele grecesti sau ebraice, dar nici nu pot spune ca, cred. Incerc sa le studiez, sa le inteleg. De unde stii ca toata Scriptura a fost inspirata, ca asa a spus Timotei? Imi poti da te rog exemple de exactitati stiintifice si istorice din Biblie la care faci referire? Cu privire la profetiile din Biblie, sunt foarte multe dovezi ca aceste profetii au fost facute post-eventum, adica dupa ce evenimentul s-a intamplat.

PS: Nu ma supar ca ma tutuiesti happy

| Mașka98 a răspuns:

El este fiul creat de Dumnezeu. Dar este numit unic nascut sau intai nascut pentru ca este prima creatie a lui Dumnezeu. Apoi, impreuna cu Isus, Dumnezeu a creat celelalte lucruri.

| UnTrecator explică (pentru Mașka98):

Pe ce te bazezi cand afirmi asta?

| Mașka98 a răspuns (pentru UnTrecator):

Proverbele 8:22, 23. Ioan 1:3.

| NuImiPun a răspuns:

Dumnezeu e :tatal, fiul si duhul sfant
Raspunsul este simplu si sigur Isus e fiul lui Dumnezeu.
Fiu care a luat chip de om si s-a intrupat pe pamant pentru a ne ierta noua pacatele.
Nu este fiu cum suntem noi dar nici fiu nascut.
Tatal fiul (isus) si duhul sfant sunt 3 persoane care formeaza un singur trup

| UnTrecator explică (pentru NuImiPun):

Pe ce te bazezi cand afirmi asta? De unde ai tras tu concluzia asta?

| NuImiPun a răspuns (pentru UnTrecator):

Concluzia o trag din propria experienta.
Am fost in prezenta duhului sfant si am fost cercetat de acesta.
Am vazut mana lui Dumnezeu in viata mea

| dawyhd a răspuns:

Isus Hristos prin Fecioara Maria a fost născut, iar prin Duhul este fără de început. El este alta și o mega. Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevărat. Lumina din Lumina.