| anonim_4396 a întrebat:

Isus de ce a spus „Tată,iartă-i că nu știu ce fac!", dacă fariseii au hulit pe Duhul Sfânt?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fariseii L-AU hulit pe Dumnezeu Fiul, Domnul Isus Hristos.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Și eu ce-am zis? Asta înseamnă că hula împotriva Duhului Sfânt este o ofensă, și nu o împotrivire sau om fără mustrare?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Hula impotriva Duhului Sfant este o impotrivire persistenta, nu o ofensa.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Cum dacă a huli înseamnă a înjura?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta dupa dictionarul limbi romane, NU dupa dictionarul Biblic. Citeste Biblia cand vrei explicati biblice, nu Libertatea sau Cartea de bucate.l

| sierra1 a răspuns:

Nu tu erai cel ce citeste biblia din scoarță în soarță?

| Irinel15123532 a răspuns:

Iisus Hristos, a cautat mereu sa refaca zidul de despartire dintre om si Dumnezeu, biblia spune ''In adevar, Domnul Dumnezeu nu a trimis pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mantuita prin El'' Iisus este mantuitor, dar va veni o zi cand va fi judecator.
''Căci noi toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos'' 2 Corinteni 5

| EduardEdyP a răspuns (pentru Irinel15123532):

Romani 3:23
Isaia 59:2
Romani 6:23

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că în intenția Lui e să mântuiască pe toți oamenii. Problema e cu cei ce resping planul Lui de recuperare din păcat.

Hula împotriva Duhului Sfânt constă în a respinge definitiv lucrarea Lui în inima ta. E un păcat care nu se poate ierta pentru că îți tai singur șansa de a te pocăi (pocăința fiind un dar divin, rezultat al îndemnurilor Duhului Sfânt).

Iertarea divină are două aspecte - fiind două părți implicate. La cruce ea s-a realizat complet de partea lui Dumnezeu. Prin jertfa lui Isus orice păcătos a primit iertare. O iertare disponibilă tuturor. Cealaltă parte se întâmplă în inima fiecărui om, fiecare având dreptul să primească iertarea sau să o respingă.

La cruce găsești un tâlhar care s-a pocăit și a fost mântuit. El a primit iertarea.

Și mai găsești norodul care a răspuns: „Sângele Lui să fie asupra noastră și asupra copiilor noștri." (Matei 27:25) Au respins astfel planul lui Dumnezeu cu ei.

După cum a spus profetul:
„Pieirea ta, Israele, este că ai fost împotriva Mea, împotriva Celui ce te putea ajuta." (Osea 13:9)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ești sigur că asta înseamnă hula?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Terminologia e perfectibilă și în întrebare și în răspuns.

În esență am înțeles întrebarea ta ca fiind: Cum de S-a rugat Isus pentru iertarea unor oameni care nu mai puteau fi iertați?

Iar răspunsul meu zice că puteau fi iertați. Mai mult, Dumnezeu deja făcuse partea Lui în acest proces. Limita iertării nu constă în ne-voința Lui, ci în împotrivirea omului care nu se lasă salvat.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

GhitaB27 are perfecta dreptate.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Nu știu ce să zic, poate că da, poate că nu, sper că da

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sunt de acord cu GhitaB -care a raspuns foarte bine.
Orice om poate fi mantuit; chiar si cei care L-au rastignit puteau fi mantuit, Si cred ca sutasul roman a fost mantuit, dupa cum este este scris despre el: "Sutasul care statea in fata lui Isus, cand a vazut ca Si-a dat astfel duhul, a zis: "Cu adevarat, Omul acesta era Fiul lui Dumnezeu!"" (Marcu.15:39)
Ce cred eu despre tine este ca nici tie nu-ti vine sa crezi ca poti sa fi iertat de Dumnezeu, ca tu insuti te condamni mai rau decat te condamna diavolul, ori mai rau decat Legea lui Dumnezeu, mai rau decat Dumnezeu care prin Fiul Sau condamna la neiertare pe el ce pacatuieste impotriva Duhului Sfant.
Eu cred ca tu esti uimit cum de te poate ierta Dumnezeu de un pacat de care credeai ca nu puteai fi iertat. Pacatul de neiertat este tocmai acea stare in care omul nu vrea sa fie iertat. Dar oameni pot iesi din starea aceasta.
Domnul Isus mai zice in alta parte:
"Dar Eu va spun ca oricine se manie pe fratele sau va cadea sub pedeapsa judecatii; si oricine va zice fratelui sau: "Prostule!" va cadea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: "Nebunule!" va cadea sub pedeapsa focului gheenei." (Matei.5:22)
Oare daca il fac prost pe fratele meu, -dar nu nebun- voi scapa de pedeapsa "focului gheenei", adica de moartea a doua? Nu voi scapa, ci voi pired emantuirea din pricina aceasta. Dar daca nu staruiesc in incapatanare, daca nu staruiesc in impotrivire, atunci eu pot sa fiu iertat. ma voi duce la fratele meu si ii voi cere iertare, si apoi imi voi cere iertare si de la Dumnezeu. Si Dumnezeu ma va ierta. Dar daca ma impotrivesc, daca raman incapatanat, cand Dumnezeu ma roaga sa-mi ofere iertarea, daca eu nu vreau, atunci voi pierde mantuirea. Pentru ca incapatanarea aceasta este hula impotriva Duhului Sfant.

Toti oamenii pot sa fie iertati; absoluti toti care nu staruiesc pana la moarte impotrivindu-se lui Dumnezeu. Chiar si cei care L-au rastignit pe Domnul Isus puteau fi mantuiti. Si cred ca unii din ei -chiar daca mai tarziu- au recunoscut ca au rastignit pe Fiul lui Dumnezeu. Daca ei si-au cerut iertare, au fost iertati. Mie imi pare rau si de Iuda, pentru ca si el putea sa fie iertat. Dar s-a dus si s-a spanzurat. Daca ai sti cum actioneaza diavolul si se foloseste de perceptiile noastre cele mai fine, de sentimente si ganduri, de natura noastra decazuta! El face tot ce ii sta in putinta ca sa ne desparta de Dumnezeu, si apoi sa ne si tina departe de El.
De aceea -cum am mai zis si in alta parte, si o spun oridecate ori este nevoie- credinta nu are de-a face nici cu sentimentele noastre, nici cu ceea ce vedem sau gandim noi. Credinta se bazeaza in totul pe ceea ce spune Dumnezeu. Noi trebuie sa ajungem sa-L cunoastem pe Dumnezeu si ne este de ajuns. Atunci ne vom increde in El chiar si in cele mai mari disperari care pot cuprinde sufletul omenesc. Credinta aceasta, increderea aceasta aduce pace in suflet. Ea ne va face sa spunem ca si David: "Chiar daca ar fi sa umblu prin valea umbrei mortii, nu ma tem de niciun rau, caci Tu esti cu mine." (Psalm.23:4)
Sau ca si proorocul Habacuc: "Caci, chiar daca smochinul nu va inflori, vita nu va da niciun rod, rodul maslinului va lipsi, si campiile nu vor da hrana, oile vor pieri din staule, si nu vor mai fi boi in grajduri, eu tot ma voi bucura in Domnul, ma voi bucura in Dumnezeul mantuirii mele!" (Habacuc.3:17,18)

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Dar să atribui lucrările Duhului Sfânt Satanei? Dacă greșești? Poate că nu e o stare de împotrivire

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Este si aceasta o stare de impotrivire, chiar daca posesorul unei astfel de stari nu isi da seama.
Daca te referi la fel si fel de minuni, de exemplu la o icoana care "plange". Intr-adevar, o astfel de minune este de la diavolul, iar unii cred ca este de la Dumnezeu. Aceasta nu este hula in mod voit; este un pacat fara voie. Dar daca acestor oameni le spui ca nu este de la Dumnezeu, se vor intorce cu o ura impotriva ta si te vor ucide daca ar putea. Ei deja se afla intr-o astfel de stare de impotrivire fata de Dumnezeu.
Preotii ortodocsi, si acei ortodocsi practicanti (eu le spun "inraiti" -pentru ca asa si sunt) urasc pocaitii si-i declara anatema si vorbesc cat se poate de rau despre ei -cat se poate rau, folosind cuvinte si o stitudine inimaginabil de rele. Astfel de oameni rai traiesc intr-o stare de impotrivire. Un astfel de ortodox m-ar ucide cu pietre ca pe Stefan daca m-as duce la el sa-i vorbesc despre Dumnezeu, despre importanta pocaintei si a relatiei personale cu Dumnezeu, despre importanta vitala a nasterii din nou. Dar tot un astfel de ortodox si-ar da sufletul din el, viata insasi pentru o icoana care plange sau mai stiu eu ce minune de felul acesta care se intampla in randurile ortodocsilor. Te afli tu printre acestia?
Domnul Isus a spus: "Va veni vremea cand oricine va va ucide sa creada ca aduce o slujba lui Dumnezeu." (Ioan.16:2)
Iarasi te intreb: te afli tu printre astfel de oameni? Pentru ca un om care ajunge sa iubeasca pe Dumnezeu va iubi pe toti oamenii. Ba inca va iubi si pe dusmanii lui, pe aceia care ii cauta raul.

Deci atribuirea starii de impotrivire are legatura -chiar daca mai pe departe- cu atribuirea celui rau a lucrarilor lui Dumnezeu, si invers.
Dar eu cred ca nu esti dintre acestia. pentru ca si un astfel de ortodox, oricat de rau ar fi fost el, el tot se poate intoarce la Dumnezeu, si poate iesi din starea aceasta daca doreste.

| Helper07 a răspuns:

A spus asta intr-un alt context. In plus, Dumnezeu nu e ca omul sa urasca pacatosul, El vrea iertarea acestuia.