| Dorugar a întrebat:

Isus era denumit de catre semeni ca fiind Fiul lui Dumnezeu! El insusi vorbea deseori despre Tatal sau ceresc. Chiar si pe cruce se ruga acestuia.
Dar oare Isus a fost eliberat de pe cruce asa cum au cerut evreii, sau chiar a murit pe cruce?
Oare nu cumva "Invierea Sa" este dovada ca el nu a murit pe cruce?
Hai sa stam stramb si sa judecam drept!
Pe cruce au fost doi cu numele de Yehoshua, dar de eliberat a fost doar unul din ei si anume sarlatanul/talharul Barrabas, dar Barr Abba inseamna de fapt Fiul Tatalui ceresc...
Nu cumva era Isus din Nazareth Fiul Tatalui ceresc?
Nu cumva asa se explica "Invierea" lui?

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Exista documente atestate istoric si consemnate de martori oculari .1.La momentul si la locul potrivit, asa cum a prezis Vechiul Testament, Isus intra in Ierusalim si invata adevaruri profunde si in conformitate cu mai multi martori oculari independenti, face treizecisi cinci de miracole si invie morti.2.Martori oculari care inainte au fost lasi si neincrezatori incep dintr-o data sa proclame cu indrazneala invierea lui Isus in ciuda amenintarii cu persecutia si cu moartea.3.Chiar si in cetatea unde Isus a murit se naste o noua miscare, biserica si ea se raspandeste rapid prin mijloace pasnice pe baza credintei ca Isus a inviat din morti.Acest fapt este greu de explicat daca invierea nu era adevarata.Cum ar fi putut crestinismul sa se nasca intr-o cetate ostila ca Ierusalimul, daca trupul lui Isus ar fi fost in continuare in mormant? 4. Mii de evrei din Ierusalim, inclusiv preoti farisei, isi abandoneaza cinci din cele mai indragite credinte si practici ale lor si adopta altele noi si ciudate dupa ce se convertesc la crestinism.5.Saul,cel mai inflacarat dusman al noii biserici, se converteste brusc si devine cel mai prolific sustinator al ei.El strabate toata lumea antica pentru a proclama invierea, indurand persecutii si martiraj. Daca invierea nu a existat, atunci ce l-a facut pe acest om dintr-un prigonitor sa ajung el insusi prigonit? 6. Iacov, fratele sceptic al lui Isus, se convinge subit ca fratele lui este Fiul lui Dumnezeu si apoi devine conducatorul bisericii din Ierusalim.7. Dusmanii evrei ai crestinismului nu neaga dovezile, ci aduc explicatii naturaliste eronate pentru a le justifica.

| Filip23 a răspuns:

O postare cu 3 de "nu cumva", si 2 de "oare". Noi nu cautam supozitii dihoresti si teorii de la copii. Cautam bunatate. Ceea ce mai rar pe la mata... Oamenii de azi nu mai gasesc bunatate nici in jur, nici in ei. Si atunci o cauta la Dumnezeu. Imi cer respectuos scuze ca mi-am pierdut timpul cu tine...

| Elvina a răspuns:

Isus e Fiul lui Dumnezeu, si a murit ca om, nu ca Dumnezeu.

| Dorugar explică (pentru Elvina):

1Fii ai lui Dumnezeu suntem toti oamenii care acceptam ca El este Creatorul!
2 Evident ca a murit ca om pentru ca era om.
3Dumnezeii nu mor, ci eventual se prefac ca mor, atunci cand doresc sa prosteasca lumea!

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Dorugar):

1Adevărat că suntem fii lui Dumnezeu cu toții, chiar toți. Nu poți spune tatălui tău că nu mai ești fiul lui. Iisus este chiar Dumnezeu, deoarece este un Chip al Sfintei Treimi (Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt).
2Întradevăr el S-a coborât din cer și din Fecioara Maria s-a făcut om și a murit ca un om.
3El pe pământ a stat precum un om, a stat în trupul lui și I-a murit doar trupul, însă el S-a pogorât la iad ca Dumnezeu și S-a întors pe pământ tot ca Dumnezeu.

| Dorugar explică (pentru AlexeHellsing):

Poate o fi Isus Dumnezeu in capul celor aberati, dar in Biblie nu scrie niciunde o asemenea baliverna.
2 Nu a coborat din ceruri ci a fost AZVARLIT pe pamant de tatal sau vezi Apoc 12.12
3 Ce prostie, daca era un Dumnezeu inseamna ca doar se prefacea om, asa ca mascarada cu rastignirea nu era decat o scena pentru prosti pentru ca daca el ar fi fost Dumnezeu si nu om, ar fi fost nemuritor chiar daca si-a pus masca de om!

| Făgăraş a răspuns:

Nu, Sfintele Evanghelii si toata traditia Bisericii spun ca El a murit pe cruce si a inviat cu adevarat din morti!

| Dorugar explică (pentru Făgăraş):

M-ai convins!
Nicio evanghelie nu e sfanta pentru ca ele sunt scrise de oameni care se aflau in slujba unui ucigash ca Pavel din Tarsus, si doi pentru ca au fost scrise cu puteri diavolicesti.
Cine a murit nu mai invie niciodata, si asta este valabil chiar si pentru rabinii evrei.