| BvB666 a întrebat:

Isus era pagan sau crestin?

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus a fost Fiul lui Dumnezeu.El este sfant.

| Angel0 a răspuns:

Iisus era evreu, Moise egiptean si noi crestini.Interesant nu?

| MyObsession a răspuns:

Mă,acum gândeşte logic. Dacă era creştin, el în cine credea?

| soimos a răspuns:

Isus nu avea cum fi crestin, pentru ca numele de crestin vine de la Christos, adica un nume despre care Isus cat a trait nu il cunostea!
Ci i s-a atribuit dupa crucificare!
Deci Isus era de religie Mozaica, la fel ca si alti iudei!

| Alex a răspuns:

Iisus credea in iudaism.

| Mindreader13 a răspuns:

Iisus era ce era. te doare așa tare ce era el?

| sorinL1 a răspuns:

Era ateu.

| OmletteDuFromage a răspuns:

Isus era gay.

| Teufel a răspuns:

Da. Termenul de creştin vine de la Cristos
"A existat un singur creştin, iar el a murit pe cruce."

Răspuns utilizator avertizat
| Cristianne a răspuns:

Iisus era pletos.

| florina200 a răspuns:

Normal ca a fost crestin

| Bice a răspuns:

Iisus era evreuwinkingSi spune ca el n-a venit sa strice Legea, ci sa o completeze. Legea = Biblia Evreiasca sau Vechiul Testament

| Diiiia a răspuns:

Iisus era crestiiinn logiikkk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost in religia parintilor lui nu a fost crestin pentru ca nu exista asa ceva pe vremea acea / pagan nu era / era ateu nu credea in alt zeu pentru ca tata lui era zeu

| AndreeaLove10 a răspuns:

In primul rand, se scrie Iisus, nu Isus, si pana la urma era crestin, logic.

| ktalyn178 a răspuns:

Bineînțeles că a fost, este și va fi creștin!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ktalyn178):

Cum sa fi fost crestin daca dupa el o aparut crestinismul?

| ktalyn178 a răspuns:

Iisus, se scrie Iisus...cu doi de "i"!

| Esperança a răspuns (pentru ktalyn178):

Dar de ce trebuie neaparat cu 2 de i?

| ktalyn178 a răspuns (pentru Esperança):

Isus cu un singur "i" inseamnă "măgar" in limba evreiască.
Iisus era evreu și cei care nu credeau in El ca fiind fiul lui Dumnezeu Îl batjocoreau spunăndu-I "Isus" (măgar)

| Esperança a răspuns (pentru ktalyn178):

Draga Catalin, evreii nu-i ziceau Isus. Doar romanii ii spun Isus. Evreii ii spuneau Yehoshua.
Evreii nu au nume gen Jesus, Isus, Iisus, El Nino, Jizaz, sau alte asemenea porecle zonale. E o problema de limba si de optiune libera, care nu il micsoreaza si nici nu-l slaveste mai mult decat numele evreiesc.Iti convine sau nu, Yehoshua, Jesus, Isus, Iisus, El Nino, NU ARE IMPORTANTA cum il numim, sau ai impresia ca numai noi romanii ii spunem corect pe nume? Iisus? Asadar americanii cu al lor Jesus sunt niste pacatosi care ii stalcesc numele, nu? Penibil.Este o falsa problema si o falsa dezbatere problema numarului de ''ii-uri'' din nume. Nimeni, niciodata cat a trait Mantuitorul, nu l-a strigat si nu l-a chemat pe nume :'' Isuse''.Asa il numim noi, romanii. Evreii il chemau altfel, pe limba lor.Asa ca eu zic sa stai tu linistit ca nu inseamna in nici o limba magar. Macar cauta si tu sa vezi cum se zice in ebraica la magarhee hee

| Lili92 a răspuns:

Isus avea pleteee

| haiducu a răspuns:

Iisus era evreu. Crestinismul a aparut dupa invierea sa.