| andi456 a întrebat:

Isus este dumnezeu?

41 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Textus Receptus, Biblia in original, traducerea engleza;
John (Ioan) 1, 1 In the beginning was the Word, and the Word was with God, and the Word was God.
traducerea in romana: 1. La început era Cuvântul si Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul era Dumnezeu.
Titus (Tit) 2, 13 Looking for that blessed hope, and the glorious appearing of the great God and our Saviour Jesus Christ;
traducera in romana: 13. asteptând fericita noastrã nãdejde si arãtarea slavei marelui nostru Dumnezeu si Mântuitor Isus Hristos.
Isus Hristos ESTE DUMNEZEU.

| sabin89 a răspuns:

Păi cum de pe Bogdan îl lasă să pună versete si pe tine nu?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Iahve este zeul razboinic din vechiul testament,in vt nu apare nici un fiu sau sfant duh e doar iahve care are un singur popor,in noul testament este povestea lui iisus care e fiul lui iahve trimis pe pamant,mesia, iisus ne spune de sfanta treima el, dumnezeu, sfantul duh, crestini cand aud de dumnezeu ei se gandesc la iisus, mulsulmani la alah, evrei la iahve

| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

Iisus a fost un razboinic evreu care a sfarsit nasol impreuna cu doi de-ai lui au fost pusi la stalp.

| PilatdinPont a răspuns (pentru xerxes1):

A fost un bufon care a intrat in Ierusalim calare pe un magar, de fapt a fost bufon fara voia lui. Nu a muncit, nu s-a razboit cu nimeni, nici macar nu era in stare s-o faca deoarece era inapt. Avea insa o memorie buna si era ambitios, tinea minte textele biblice si ii placea sa predice. A fost primit si omenit in casele multor evrei, traind din mila lor, insa apoi acestia s-au maniat pentru nerecunostinta si obraznicia de care dadea dovada. In evreime i se spunea "fiul omului".

| xerxes1 a răspuns:

Dumnezeul prostilor.

| xerxes1 a răspuns:

„Blestemat să fie cel ce se va culca cu femeia tatălui său"

Chiar si daca este o bunaciune? sad

| xerxes1 a răspuns:

Mi-au sters intrebarea asta de curand:
De ce crestinii cred ca Dumnezeu este spirit cand la stejarul Mamvri a mancat ditamai vitelul?
Va dati seama ce balega divina a facut dupa masa aia copioasa?

https://www.crestinortodox.ro/......12775.html

| xerxes1 a răspuns:

Si mie imi dispar intrebari si raspunsuri.

| xerxes1 a răspuns:

In credinta lor cand se simt rau cheama salvarea in loc sa-si cheme zeul.

| xerxes1 a răspuns:

O fi vreunul mai religios care nu stie ca religie nu inseamna doar ortodoxie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus Cristos este Fiul spiritual al lui Dumnezeu, și prima Sa creație.
Isus s-a jertfit ca jertfă de răscumpărare pentru păcatul săvârșit de Adam, pentru că scopul lui Dumnezeu a rămas același, ca oamenii să trăiască în Regat.

| Mihαi a răspuns (pentru anonim_4396):

Mantuitorul Iisus Hristos este Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, nu facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia este o carte scrisă de oameni, sub inspirație divină.

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Iisus este una dintre persoanele Sfintei Treimi, adica Fiul lui Dumnezeu Tatal. Da este Dumnezeu. Dumnezeu este alcatuit din trei parti, asa cum copacul are si radacina, si tulpina, si coroana. Este Unul alcatuit din Trei. Mintea noastra nu este facuta sa inteleaga asta, deoarece este o taina prea mare. Insa avem si in Biblie versete care sa confirme asta, cum este cel de la 1Ioan 5:7 :
"Caci trei sunt cei care ne marturisesc in cer: Tatal, Cuvantul si Sfantul Duh, si Acestia trei Una sunt."

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu care a murit pentru noi pacatosii, a luat pedeapsa noastra asupra lui.
16. Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.

17. Dumnezeu, in adevar, n-a trimis pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mantuita prin El.

18. Oricine crede in El nu este judecat; dar cine nu crede a si fost judecat, pentru ca n-a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.

19. Si judecata aceasta sta in faptul ca, odata venita Lumina in lume, oamenii au iubit mai mult intunericul decat lumina, pentru ca faptele lor erau rele.

20. Caci oricine face raul uraste lumina si nu vine la lumina, ca sa nu i se vadeasca faptele.

21. Dar cine lucreaza dupa adevar vine la lumina, pentru ca sa i se arate faptele, fiindca sunt facute in Dumnezeu.

| Andrei2019 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Orice papagal poate sa dea copy paste.
Tu gandesti vreodata?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

12. "Iata, Eu vin curand; si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui.
13. Eu sunt Alfa si Omega, Cel Dintai si Cel de pe Urma, Inceputul si Sfarsitul."
14. Ferice de cei ce isi spala hainele, ca sa aiba drept la pomul vietii si sa intre pe porti in cetate!
15. Afara sunt cainii, vrajitorii, curvarii, ucigasii, inchinatorii la idoli si oricine iubeste minciuna si traieste in minciuna!

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

De ce te agiti asa la atatea persoane? Daca se spunea despre zeus, nu te interesa si nu mai te agitai, nu?
De ce te intereseaza in ce cred altii? Daca se vorbea despre buda, eu nu ma agitam asa ca tine. Este strict alegerea lor, intelegi?
Eu cred ca ai o problema cu asa ceva, il urasti pe Dumnezeu? Sa stii ca Iisus te iubeste chiar daca il urasti.
Precum v-am iubit Eu pe voi, aşa să vă iubiţi şi voi unul pe altul" (Ioan 13, 34).
„In dragoste nu este frica; ci dragostea desavarsita izgoneste frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa; si cine se teme, n-a ajuns desavarsit in dragoste. Noi iubim pentru ca El ne-a iubit intai." (1 Ioan 4:18-19)

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

De catre oamenii lui Dumnezeuwinking

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Nu are rost sa te agiti, te enervezi degeaba. Nu poti schimba nimic, este alegerea lor, nu a ta. Daca tu il respingi, este alegerea ta, nu a mea.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Ti-am mai spus, te agiti degeabawinking

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Ei nu cred ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu si traiesc dupa Vechiul Testament

| minrest a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Bogdane, musulmanii nu folosesc Vechiul Testament. Ei au Coranul, compus de Mahomed.

| Făgăraş a răspuns:

Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu, de o fiinţă cu Tatăl şi cu Duhul Sfânt! El este a doua persoană din Sfânta Treime, care S-a întrupat pentru noi şi a noastră mântuire. El nu este o creaţie spirituală, este de o fiinţă cu Tatăl şi Duhul Sfânt. Dacă vrei mai multe detalii, citeşte învăţătura de credinţă ortodoxă! Sărbători cu pace şi Hristos a înviat happy

| Făgăraş a răspuns:

Si crezi ca saracia are de a face cu faptul ca, credem in Dumnezeu?

| xerxes1 a răspuns (pentru Făgăraş):

"Si crezi ca saracia are de a face cu faptul ca, credem in Dumnezeu?"
Nu neaparat, dar ne da o idee despre cata prostie exista in tara asta.

| Făgăraş a răspuns:

Sfantul Duh este a treia persoana a Sfintei Treimi care s-a pogorat peste Apostoli la Cinzecime.

| Făgăraş a răspuns:

In primul, bisericile se construiesc in principal din donatii, si nu din fondurile de la stat. Ajuta si statul, dar grosul de bani se obtin din donatii. In al doilea rand, Biserica are si o lucrare filantropica foarte mare. De ce cand acuzi Biserica de unele rele nu spui si cele bune pe care le face!

P.S. daca nu avem spitale, e din cauza coruptiei noastre nu din cauza lui Dumnezeu happy

| Făgăraş a răspuns:

Sa stii ca Biserica Ortodoxa Romana are si spitale si scoli si are multe activitati filantropice. Doar cauta si intereseaza-te!

| Făgăraş a răspuns:

Cauta si vezi! Intereseaza-te!

| heracles a răspuns:

Isus a apus ''eu sunt fiul omului'' si cand era pe cruce a strigat( dumnezeul meu, dumnezeul meu de ce mai parasit)greu de spus cine a fost Isus, daca nu a fost fiul lui Dumnezeu atunci ramane doar un personaj istoric, si in plus de asta a promis ca se va intoarce.Parca a zis ceva de genul ''nu va trece generatia voastra si ma voi intoarce''suntem in anul 2018 au trecut mii de generatii si nu sa mai intors.eu cred ca Isus a fost inteleptul evreilor,asa cum a fost Confucius pentru Chinezi, Budha pentru. Japonezi e.t.c. difreenta este ca chinezi il respecta pe Confucius si japonezii pe Budha, si Tibetanii pe Dalai Lama,in schimb iudeii nu l-au prea avut la suflet pe Isus,mai ales Preotimea, pentru ca preotii cred ca nu l-au inteles prea bine vb in pilde, si nu prea acceptau ca cineva sa zica ca este fiul lui Dumnezeu, dar el a spus ca ''eu sunt fiul omului ''ca lucra divinitatea prin el, e altceva, posibil sa fi avut puteri paranormale, mai sunt persoane care au premonitii, celebrul caz cu un fost presedinte al Americii o persoana la avertizat ca va muri, nu a luat-o in serios si s-a dus la teatru, la sfarsitul teatrului un actor care era pe scena a scos un pistol si la impuscat, si mai sunt si alte fenomene cum ar fi telepatia, telekinezia.

| LOVW a răspuns:

Bineînțeles că da, El nu a spus în Biblie,, Eu sunt Dumnezeu,, dar asta nu înseamnă că nu a pretins că este Domn."Eu şi Tatăl una suntem." parcă asta nu prea ne dă să înțelegem divinitatea Lui dar evreii au înțeles că Isus a spus că e Dumnezeu și au spus "Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru că eşti o hulă, şi pentru că Tu, care eşti un om, Te faci Dumnezeu" (Ioan 10:33). El a mai zis "Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt Eu". Evanghelistul Ioan mărturisește acest adevăr :"Cuvântul era Dumnezeu", apoi "Cuvântul S-a făcut trup." Aici se proclamă divinitatea Domnului Isus, în faptele apostolilor se spune,, păstoriţi Biserica Domnului, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." Deci cine și-a câștigat biserica cu sângele Său? Isus, Care este Dumnezeu.
Isus nu l-a corectat pe Toma când i-a spus: "Domnul meu şi Dumnezeul meu", chiar și Tatăl, a cărui dumnezeire nu se îndoiește aproape nimeni Îl numește pe Isus Dumnezeu : "Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate."
Isus primește închinare, dacă nu ar fi așa, ar spune și El ca acel înger din Apocalipsă : Şi m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui, dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te!".
Doar moartea lui Dumnezeu este suficientă pentru iertarea păcatelor, moartea unui om, proroc sau altceva nu avea puterea iertării păcatelor, încă odată Isus e declarat Dumnezeu.
Minciuna acea cum că Isus este un înger nu trebuie crezută, căci niciun înger nu poate fi mărturisit de Tată Dumnezeu. Sfânta Treime este formată din Tatăl, Isus și Duhul Care sfințește. Este un adevăr de neînțeles dar trebuie să avem credință, căci în Geneza, în primul verset se zice :,, La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul,, Dumnezeu în acest caz, este scris cu Elohim care semnifică trei Persoane, adică Trinitatea, nu înseamnă că sunt mai mulți dumnezei, ci un singur Dumnezeu revelat în trei persoane.

Întrebări similare