| imale a întrebat:

ISUS & RELIGIA. Ce parere aveti?

http://www.youtube.com/watch?v=c9qiqMN6bJs

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Interesant video si foarte adevarat. Eu cred ca sunt doua lucruri diferite si care nu au nici macar tangente unul cu altul.
Admir curajul de a spune clar parerea indiferent pe cine vei supara sau cine nu va fi de acord. Asta e.

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu aseaza compasiunea inaintea ritualurilor. Religia este o inventie omeneasca, Biblia ne vorbeste despre o relatie nu un sistem condus de dogme sau reguli. Inima este asezamantul religiei adevarate si adevaratul crestin este crestin in inima.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ai dreptate, propun desfintarea cladirilor reci

| Brâncuşi a răspuns:

Salut, m-am uitat la video nu ştiu ce concluzie să iau dar ce e greu să crezi în cineva chiar dacă nu l-ai văzut? Eu cred şi aşa trebuie, decât să beau, fumez pot face alte lucruri mai bune, aşa e şi aici.
O zi bună!

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Este ca si cand spui : "il iubesc pe presedinte, dar nu iubesc, functia si forma de conducere pe care el a instaurat-o."

Tipic sectant.

| imale explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Isus nu a infiintat religiile. ortodocsa, catolica, baptista etc ...ca despre asta este vorba ..Isus a infiintat crestinismul. Religiile sunt infiintate de oameni.

| imale explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Crestinismul are o singura cale de indrumat :Biblia. Pe cand religiile ..religiile, fiecare cu invatatura lor, diferita.Traditii si obiceiuri inventate.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru imale):

Iisus a infiintat Biserica care ramane si pana astazi, sub numele de ortodocsa, care nu s-a despartit niciodata, nu grupari schismatice, dezbinatoare, care au iesit unele dintr-altele (penticostali, baptisti si alte secte)

Caci in Biblie gasim aceste cuvinte valabile in ziua de azi :

"Şi vă îndemn, fraţilor, să vă păziţi de cei ce fac dezbinări şi sminteli împotriva învăţăturii pe care aţi primit-o. Depărtaţi-vă de ei.
Căci unii ca aceştia nu slujesc Domnului nostru Iisus Hristos, ci pântecelui lor, şi prin vorbele lor frumoase şi măgulitoare, înşeală inimile celor fără de răutate. "

| sunrises a răspuns:

Asta inseamna ca se delimiteaza natura divina a lui Cristos de mesajul frumos lăsat de Acesta, alegandu-se preferential o anumita latura a sa. Nu este altceva decat un anticlericalism mascat, sau o atitudine indreptata impotriva Bisericii din partea unor formatiuni, care reprezinta in ultima instanta tot culte - forme ale religiei!

In acelasi timp seamana si cu un ateism ponderat, unul care selecteaza diferite idei morale din cadrul diferitelor credinte si religii...